TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жена Католик отишла на Острог да се помоли за здравје: Еве што и се случи таму!

Женски магазин - 12.05.2021

Фото: Profimedia Ако ви е судено да дојдете на Острог - ќе дојдете. Свети Василиј внимателно нè следи Би сакала да го споделам ова со вас. Многу пати сум видела реклами во кои некои агенции нудат патување до манастирите, меѓу другото и до манастирот ...

Чудата на Острог не престануваат: Еве зошто ова е еден од најпосетените манастири на светот

Скопје24 - 12.05.2021

Манастирот на Свети Василиј Острошки е место на кое што многу верници успеаа да го пронајдат и својот спас… Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гр*б и Светата гора, ова е третото ...

Чудата на Острог не престануваат: Еве зошто ова е еден од најпосетените манастири на светот

iPortal - 12.05.2021

Манастирот на Свети Василиј Острошки е место на кое што многу верници успеаа да го пронајдат и својот спас… Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот грoб и Светата гора, ова е третото ...

Поминаа три години откако на сон ми се јави Свети Василиј: Тргнав на Острог,а светецот ми испрат порака како опомена!

ММС - 12.05.2021

Денес православниот свет го слави Светецот Василиј Острошки. Светец кој на многумина им помогнал според сведочењата на посетителите. -Поминаа три години откако на сон ми се јави Свети Василиј Острошки и од тогап не поминува ден, а да не се помолам и ...

Не одите во Острог кога сакате, туку кога ве поканува Свети Василиј!

Курир - 12.05.2021

Свети Василиј е еден од најценетите светци во нашата нација, а исто така е познат и како Чудотворец. Роден е во 1610 година како Стојан Јовановиќ во селото Мркоњичи, близу Требиње. Поради страв од данок во крвта, неговите родители го испратиле во ...

Најново чудо по молитвите на Свети Василиј Острошки

Мастило - 12.05.2021

Една од најновите случки на исцеление со силата на молитвата пред моштите на Св. Василиј Острошки ја забележал протоереј-ставрофор Ранко Билинац, парох во Источно Сараево, а ја раскажува Југослав Васковиќ.

ЧУДА СЕ СЛУЧУВААТ НА ДЕНОТ НА СВЕТИ ВАСИЛИЈ ОСТРОШКИ : Ако сакате среќата да ве следи, не заборавајте да го сторите ОВА ...

Попара - 12.05.2021

Постојат многу верувања за овој светец, но едно е сигурно: кој и да се обрати за помош на Свети Василиј, тој добива помош! Свети Василиј важи за еден од најголемите српски светци, а православната црква и нејзините верници денес го одбележуваат ...

Го славиме Василиј Острошки: Чудото на оваа девојка се прераскажува со години

Женски магазин - 12.05.2021

Денес, верниците го одбележуваат Свети Василиј Острошки, еден од најпочитуваните светци во целото христијанство, за кого се верува дека е чудотворец и дека излекувал многумина. Неговите мошти почиваат под Острог во Црна Гора.

ЖИВОТОТ ЌЕ ВИ СЕ ПРОМЕНИ ДОКОЛКУ СЕ ПОМОЛИТЕ НА СВЕТЕЦОТ: Денеска е Василиј Острошки, доколку имате болен во домот ...

Курир - 12.05.2021

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело.

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки

Скопје инфо - 12.05.2021

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело.

Денеска е Свети Василиј Острошки

Вистина.мк - 12.05.2021

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело.

26 годишна девојка од Охрид со сведоштво за НМД: Кога преспав во манастирот Острог чудотворно се излекував

НМД - 12.05.2021

Искуството ни го испрати наша читателка пред неколку години. Ви го пренесеуваме интегрално како што беше испратено до редакцијата: „Почитувани НМД. Ја прочитав вашата статијата за манастирот Бигорски и чудотворното искуство што го имал читателот, па ...

ПОМОЛЕТЕ СЕ ЗА ЗДРАВЈЕ: Молитва кон Свети Василиј Острошки Чудотворец

НМД - 12.05.2021

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, солзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара залутаните овци и за нив страда, собери нѐ околу твојот кивот и со твоите чудотворни поуки поучи нѐ да ти ...

За чудата на Василиј Острошки: Животот ми се промени откако преспав во манастирот

Скопје24 - 11.05.2021

Издлабен во карпа, чиниш лебди, издигнат над рајска шума, на надморска височина од 900 метри е домот на големиот чудотворец, Василиј Острошки, манастир кој секојдневно е прибежиште на илјадници верници кои тргаат по мир, здравје и чуда.

УТРЕ Е СВ. ВАСИЛИЈ ОСТРОШКИ: Големиот чудотворец во својот земен живот повеќе личел на ангел отколку на човек!

Денешен - 11.05.2021

Роден е како Стојан Јовановиќ во селото Мркоњиќи, Попово Поље, во близина на Требиње во Херцеговина од мајка Ана-Анастасија и татко Петар Јовановиќ, според преданијата на 28 декември 1610 година, во богобојазливо семејство.

Утре е Свети Василиј Острошки: Ако сте болни овој светец ќе ви помогне

Скопје24 - 11.05.2021

Православната црква и верниците утрего прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец, чиишто чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело.

Утре е Свети Василие Острошки: Две недели спиела пред вратите на манастирот – Еве од какви маки се спасила

Lady - 11.05.2021

Се сеќавам, имав ужасен ден на работа. Шефот пред сите викаше на мене, направив грешка која не смеев да си ја дозволам.Кога се враќав дома, во автомобилот, почнав да плачам. Инаку,по природа сум таква што се’ собирам во себе, веројатно тоа беше ...