TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети знаел дека целиот закон за јазици, А не делови, ќе биде испратен во Венецијанската комисија

24 Вести - 12.12.2019

И лидерот на ДУИ – Али Ахмети го демантираше својот сопартиец, Артан Груби, кој како што рече знаел дека на мислење во Венецијанска ќе биде испратен само дел од Законот за јазици. Првиот човек на интегративците – дециден – партијата знаеше дека ...

Законот за јазиците нема да се менува, „Венецијанска“ ќе се спроведе преку измени во други закони

Сител - 12.12.2019

Препораките на Венецијанската комисија ќе се имплементираат без да се менува Законот за јазиците. Премиерот Заев вели дека вакви совети добил од правните експерти и дека поктај бројните забашелки граѓаните сепак имаат право да го користат албанскиот ...

Венецијанските маски на македонската политика

Република - 12.12.2019

Венеција, град на каналите, на гондолите, град на венецијанските маски и комедијата дел арте. Лулка на културата, уметноста и трговијата. Венеција, седиште на правните стандарди и вредности, место на оддржување на состаноците на Венецијанската ...

Ахмети: Законот за јазиците беше испратен во Венецијанската комисија за да се смират тензиите кај Македонците

Слободен Печат - 12.12.2019

„Во моментите кога се преговраше, се разговараше за Законот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека би било добро Законот да се прати за мислење до Венецијанската комисија, со добра намера да се смират тензиите но и предрасудите кај ...

Кога 61 глас во Собранието се посилни од 81 глас

Н.Македонија - 12.12.2019

Настрана партиско-политичката еквилибристика во однос на толкувањето на препораките на Венецијанската комисија, правните експерти во своите одвоени изјави, независно анкетирани и прашани, дејствуваат усогласено, концизно, небаре синхронизирано со ...

Законот за јазици влезе во политичка злоупотреба

Слободен Печат - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за измени на Законот за јазиците, но спикерот Талат Џафери најави дека нема да има двотретинско мнозинство, ниту Бадентерово мнозинство за да се изгласаат измените.

Али Ахмети: Венецијанска комисија ја користевме само за да се намалат тензиите кај Македонците

Фактор - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните актуелни тензии што се јавиле кај Македонците.

Работни групи на власта ќе го усогласуваат Законот за јазици со Венеција

Алсат-М - 11.12.2019

Власта ќе формира работни групи за усогласување на Законот за употреба на јазиците со препораките на Венецијанската комисија. Премиерот Зоран Заев бара во групите да се вклучат сите коалициски партнери, а го прифаќа фактот дека за законот се ...

МОН спремно да ги спроведе препораките од Венеција за преведувачите

Алсат-М - 11.12.2019

Министерството за образование е подготвено да ги прифати препораките на Венецијанската комисија за законот за употреба на јазиците од областа на образованието, со цел да обезбеди квалитетен кадар на лингвисти. Ова го тврди министерот Арбер Адеми.

Ако има измени, треба да гласаат и Албанците – „Бадентерово мнозинство“ нема да дозволи измени на Законот за јазици

ТВ21 - 11.12.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери рече дека нема можност за измени на Законот за јазиците. Како што објасни, Законот е усвоен со Бадентерово мнозинство, што претставува гласање со мнозинство на гласовите на пратениците Албанци и мнозинство ...

Зибери: ДУИ мислеше дека Венецијанската комисија ќе има забелешки само за монетите и униформите на АРМ во Законот за ...

Локално - 11.12.2019

Разбирлива е бурната реакција на ДУИ, во однос на извештајот на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, доколку се земат во предвид 2 аспекти. Моментот кога доаѓа овој извештај е деликатен момент, најавени се предвремени избори, се случуваат ...

Заев го демантира Груби, Ахмети: Законот е испратен во Комисијата поради омекнување на тензиите

ТВ21 - 11.12.2019

Премиерот Заев ги демантираше тврдењата на пратеникот Артан Груби дека тој и неговите сопартијци не знаеле дека Законот за јазиците во целост е испратен во Венецијанската комисија. Заев рече дека има големи шанси Груби не знаел што е одлучено во ...

Џафери до ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ви поминат измени без поддршка од албанците

Сител - 11.12.2019

Измените на законот за јазици што ги најавува опозициската ВМРО-ДПМНЕ поради прерпоките на Венецијанската комисја нема да пројдат во Собранието поради тоа што за нив е потребно Бадентерово мнозинство, а кај пратениците Албанци нема подготовеност да ...

Заев го демантира Груби: ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска

Телма - 11.12.2019

Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската комисија. Ова го тврди премиерот по синоќешната изјава на пратеникот, дека ДУИ очекувале само ...

По препораките на Венецијанската комисија - ќе се формираат коалициски меѓуресорски групи

24 Вести - 11.12.2019

Ќе се почитува мислењето на венецијанската комисија и во моментов се бара начин како да се спроведат препораките за Законот за употреба на јазиците, вели министерката за правда Рената Десковска.

Како ќе се имплементираат препораките на Венецијанската комисија?

Канал5 - 11.12.2019

Измени на Законот за јазици не може да има без бадинтерово мнозинство, а ВМРО ДПМНЕ треба да знае дека нема поддршка од пратениците Албанци –уверен е собранискиот спикер Талат Џафери. Како претседател ќе ги ставел на дневен ред измените ако ...

Ахмети: Да не се политизира прашањето за Законот за јазиците

Слободен Печат - 11.12.2019

Тој исто така кажа дека заменик премиерот Бујар Османи бил изваден од контекст кога кажал дека секое отварање на Законот за јазици ќе не врати назад во 2001 година. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска од Чаир порача дека не сака прашањето за ...

Заев: Треба да ги следиме препопраките на Венецијанската комисија

Локално - 11.12.2019

Немаме намера да се враќаме назад. Имаме намера секојпат правата коишто се добиени да ги гарантираме, но тие да бидат и практично применливи, порача денеска премиерот Зоран Заев. „Правото на употребата на јазикот е убаво човеково право, треба да го ...

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазици немаат поддршка од немнозинските пратеници

360 степени - 11.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека нема расположение кај немнозинските пратеници, од нив најмногу Албанци, да гласаат за амандманите што ВМРО ДПМНЕ ќе ги поднесе на Законот за јазиците, по мислењето од Венецијанската комисија.

Левица: Законот за двојазичност е контра-кохезивен и претставува експанзионистички изблик на албанскиот ...

Канал5 - 11.12.2019

Конечно се огласи и Венецијанската комисија со негативна оценка по таканаречениот Закон за јазици, со забелешка дека истиот треба да се ревидира и уште еднаш да се преиспита потребата за еден ваков закон.

ГДУ: Ако не се испочитува Венецијанската комисија, го ризикуваме членството во ЕУ ВИДЕО

+инфо - 11.12.2019

Венецијанската комисија е советодавно тело на Советот на Европа и има задача да формулира стручни мислења во однос на законодавството во земјите членки и земјите кандидати за членство во ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ: Владината коалиција треба да ги поддржи предлог измените на Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.12.2019

Владината коалиција не смее да си поигрува со европската иднина на државата и треба да ги поддржи предлог измените на законот од ВМРО-ДПМНЕ, кои ќе значат усогласување на Законот за употреба на јазиците со препораките на Венецијанската комисиј ...

Заев: Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во Венецијанската комисија

Слободен Печат - 11.12.2019

Како што истакна Груби, ДУИ очекувала да бидат испратени само делови од законот, односно деловите кои се однесуваат на парите, хартии од вредност и униформите. Пратеникот Артан Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во ...

Џафери сака да ги закопа предлозите на ВМРО – ДПМНЕ околу законот за јазиците

Алфа - 11.12.2019

Пратениците Албанци не се расположени за менување на веќе донесениот Закон за употреба на јазиците – и порача на опозицијата собранискиот спикер Талат Џафери. И покрај сериозните забелешки на Венецијанската комисија, Џафери денеска ги потсети ...

Дескоска - Ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

Р.С.Европа - 11.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска рече дека се бараат начини како да се спроведат препораките од Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, во делот на судските постапки.

Алијанса за Албанците: Мислењето на Венецијанската комисија е субјективно и нетранспарентно

24Инфо - 11.12.2019

Пратеникот од Алијанса за Албанците, Сурија Рашиди го коментираше, според нив во една многу чувствителна фаза за земјата, прашањето за законот на јазиците, односно употребата на албанскиот јазик, кое се реактуализира и повторно се политизира.

ОМ до ДУИ: Да се почитува Венецијанската комисија во врска  со Законот за јазици

24Инфо - 11.12.2019

Обединети за Македонија реагира на изјавата на Бујар Османи во која „Секое отворање на Законот за јазици, со кој се затвориле прашањата од Рамковниот договор, ќе нè врати пред 2001 година“.

Талат Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазици нема да им пројдат

Сител - 11.12.2019

Доколку стигнат измените на ВМРО-ДПМНЕ на Законот за јазици ќе ги ставам на дневен ред. Но тие мора да бидат свесни дека овој закон бара Бадентерово мнозинство кое го сочинуваат најмногу пратеници Албанци и тоа нема да им пројде, вели собранискиот ...

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

Фактор - 11.12.2019

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, вели премиерот Зоран Заев. „Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската ...

Дескоска верува дека ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

Фокус - 11.12.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, запрашана за препораките на Венецијанската комисија, таа верува дека истите ќе се почитуваат. „Вие не можете ништо да смените во Собранието без двотретинско мнозинство и верувам дека сите ќе бидат свесни за ...

Џафери: За измени во Законот за јазици потребна е согласност од помалите албански партии, кај нив нема расположение за ...

Слободен Печат - 11.12.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека тој закон е донесен со Бадентерово мнозинство, така што и предложените измени треба да се изгласаат ...

Патот до Европа води преку Венецијанската комисија

Н.Македонија - 11.12.2019

Очекувано (дури и од Владата) мислењето и препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците создадоа нови бранувања во предизборниот политички амбиент во Македонија, кои всушност се активираат во текот на изминативе две и пол ...

Дескоска: Сметам дека ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

Курир - 11.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека земјава ќе ги почитува препораките од Венецијанската комисија во одонос на Законот за употреба на јазиците. – Вие не можете да смените ништо во Собранието во делот на судството без двотретинско ...

Богоевски: ДУИ ветуваше дека Законот за јазици ќе ги биде усогласен со забелешките на Венецијанската комисија

Република - 11.12.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски на Фејсбук го искоментира однесувањето на ДУИ откако Венецијанската комисија се изјасни негативно за Законот за јазици. Според него голем број на пратениците гласаа за сегашната верзија на законот само поради ...

Џафери предвреме ги изброи гласовите: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за законот за двојазичноста нема да поминат во Собранието

Курир - 11.12.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека за тоа е потребно двојно мнозинство односно Бадентерово мнозинство, кое го сочинуваат ...

Неуставниот Закон за јазиците нему му го чува задникот, а нас нè оддалечува од Европа

Република - 11.12.2019

Мислењето на Венецијанската комисија е респектабилно во светот, но не и Македонија. Дневнополитичките ситни поени, пак, се одлучувачки фактор во македонската политика како што не се никаде во светот.

Препораките за двојазичноста како нарачани за „злите јазици“

Слободен Печат - 11.12.2019

СДСМ не се изјаснува по предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се извршат амандмански измени на Законот за употреба на јазиците, а ДУИ не дозволува никаква промена, оти овој закон бил основа на државноста.

Венецијанска комисија; Да се дефинира употребата на албанскиот јазик

Алсат-М - 10.12.2019

Големите финансиски импликации, краткото време за спроведување и недостигот на потребен кадар на преведувачи се главните критики на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците.

Груби: Договорот беше да се испратат само делови од Законот за јазици

Нова ТВ - 10.12.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби вечерва во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма изјави дека ДУИ не знаела оти целиот текст на Законот за јазици ќе биде испратен пред Венецијанската комисија.

ДУИ не знаела дека СДСМ цел закон за употреба на јазиците ќе го испрати на Венецијанската комисија

Телма - 10.12.2019

Во вечерашното гостување на Топ Тема пратеникот Артан Груби откри дека ДУИ знаела дека пред Венецијанската комисија бил испратен целиот закон. ДУИ очекувала да бидат испратени само делови од законот, вели тој, додавајќи дека пракса на Венецијанската ...

ВМРО предлага измени во законот за јазици

Алсат-М - 10.12.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе иницира измени на Законот за употреба на јазиците. Од партијата велат дека работат на изготвување на амандманите. Според нив, измените ќе бидат во согласност со препораките на Венецијанската комисија.

Груби: Македонија се уште ја има и по Законот за јазици и по Преспанскиот договор

Локално - 10.12.2019

Апсурдно е да разговараме за од господ дадено право, зборување на мајчин јазик и поточно да разговарам со тројца Македонци за тоа како ќе се разговара на албански јазик, рече пратеникот на ДУИ, Артан Груби во емисијата „Топ Тема“ на емисијата Телма.

Владата ќе го јакне капацитетот на институциите за да овозможи примена на Законот за јазици

Алфа - 10.12.2019

Владата ќе бара начин како забелешките на Венецијанската Комисија за Законот за употреба на јазиците да бидат применливи. До крајот на неделата ќе се работи на заедничко решение за јакнење на капацитетот на нинституциите.

Заев: Ќе градиме заеднички ставови за соодветна примена на препораките од Венецијанската комисија

Локално - 10.12.2019

Законот за јазиците е една од алките што не спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија да имаат соодветна примена, изјави вечерва премиерот Зоран Заев.

Мираковска: Треба да бидеме брзи, но и внимателни за решение на Законот за јазици

Локално - 10.12.2019

Брзо и внимателно решение за Законот за јазици најави пратеничката Соња Мираковска од НСДП, коалиционен партнер на владејачката СДСМ. „Треба да бидеме брзи, но и внимателни, да го видиме мислењето на експертската јавност, министерството за правда, ...

Мицкоски: Заев или ќе го почитува Уставот или ќе продолжи да биде кочничар на правдата

MakPress - 10.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека неуставноста на Законот за јазици за кои опозицијата говореше година дена наназад се потврдила и од страна на Венецијанската комисија.

Данев: Поднесуваме амандмани за Законот за јазици, власта да се охрабри и да ги поддржи

MakPress - 10.12.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави денеска пратеникот Драган Данев.

Милошоски: Законот за јазици е правно неиздржлив, политиканство за коалициски интерес

Курир - 10.12.2019

По однос на изјавите на премиерот Заев малку е што во три дена има три различни изјави. Се случувало и по повеќе односно во три дена да има и по шест различни изјави, така да ценам дека ова е негов скромен перформанс, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ ...

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Република - 10.12.2019

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна шлаканица за коалицијата СДСМ-ДУИ, бидејќи донела закон надвор од европските ...

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

Република - 10.12.2019

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри пратеникот од партијата Артан Груби во вечерашното гостување на „Топ тема“.