TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инспекцијата не најде надворешни лица во тетовската болница

Слободен Печат - 15.09.2021

Инспекторите на Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) не најдоа надворешни лица во тетовската болница што им помагаат на пациентите. Тие викендов по допрен глас извршија вонреден инспекциски надзор дали во ковид-центарот при Клиничката ...

Надлежните шест дена не излегуваат со идентитетот на настраданите во пожарот во Тетово: Tоа отвора сомнежи и простор за шпекулации

Курир

АА: Надлежните институции се обидуваат да избегнат од одговорноста за пожарот во тетовската модуларна болница

24 Вести

Четворица германски експерти ќе се вклучат во истрагата за пожарот во модуларната болница

Канал5

Мојановски: „Државата да реши дали привремено да ги затвори модуларните болници“

Алсат-М

Деновиве ќе пристигнат четворица германски експерти за да помогнат во истрагата околу пожарот

Телма

Што се крие: Шест дена по несреќата не се соопштуваат имињата на жртвите во пожарот

Република

Мета Република Скопје инфо Скопје1 Слободен Печат 24 Вести

37 починати од ковид за еден месец во Кичево, вакцинирани над 14 илјади граѓани

ТВ21 - 14.09.2021

25 хоспитализирани во ковид-центарот и 6 пациенти на Интерното одделение. Ова е денешниот биланс во Кичево, каде пред две недели во болнички услови се лекуваа 65 заразени пациенти. Во кичевскиот ковид-центар секој ден се упатуваат од 30 до 40 лица ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ година дена наназад предупредуваше дека изградбата на модуларните болници не е според стандардите, а власта обивнуваше дека се шират лажни вести

Курир

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ пред една година предупредуваше дека модуларните болници не се според стандардите

Press24

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот

Алфа

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот!

Курир

Mодуларните болници да не се користат додека не се утврди причината за пожарот во Тетово, сметаат експерите!

Нетпрес

Монтажните болници продолжуваат да работат, катастрофата чека повторно да се случи

Денешен

Lider +инфо Денешен Press24 Локално Сител Канал5 PressingTV

Алијанса за Албанците: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

МКД - 14.09.2021

Aлијанса за Албанците ја прашува градоначалничката на Тетово дали била спроведена процедура за инспекција за заштита од пожар во модуларната тетовска болница и доколку одговорот е не, зошто не била спроведена таа постапка.

АА: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

Фокус

АЛИЈАНСА БАРА ОДГОВОРИ ОД АРИФИ И ОД ТЕТОВСКАТА БОЛНИЦА Виновниците за пожарот не смеат да останат анонимни

+инфо

Aлијанса бара одговори од Арифи и Тетовската болница

Lider

АА со клучни прашања во врска со пожарот до општината и болницата: Зошто немаше аларм за пожар, заштитна опрема и кој ја инсталирал струјата?

Курир

Алијанса на албанците: Зошто во модуларната болница немаше опрема за заштита од пожар?

Либертас

АА: Надлежните институции се обидуваат да избегнат од одговорноста за пожарот

Канал5

24Инфо Press24 Lider

Дел од пациентите спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Слободен Печат - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот во Тетово пуштени дома

Сител

Дел од пациентите спасени од пожарот пуштени дома

Канал5

Дел од пацинетите кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома - една пациентка почина

Press24

Тетово: Поголемиот дел од спасените пациенти од пожарот пуштени дома

Lider

Седум од вкупно 12 спасени пациенти во пожарот во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Zoom

Дел од пацинетите кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома

Либертас

Телма +инфо Вечер Прес еМагазин 24 Вести Локално Фокус Р.С.Европа

За пет дена бил поставен централниот довод на кислород во тетовската модуларна болница

Слободен Печат - 14.09.2021

За инсталација на централен довод за кислород во тетовската ковид модуларна болница која изгоре до темел, болницата има склучено посебен договор кој не е дел од примопредавањето коешто било направено со Министерството за здравство (МЗ).

Трајковски: Ги прочита ли инвеститорот забелешките од ЕУ пред да ги прави модуларните болници?

Алфа

АНАЛИЗА Кој е виновен за трагедијата во Тетово – модуларните болници или модуларните политичари?

+инфо

Ракувањето и чувањето на кислородот може да биде една од причините за огнената стихија во Тетово

МКД

Медицинскиот кислород е причина за брзо горење на материјалите

Фактор

Кислородот е дополнителен сојузник на огнот кога има една искра или мал пламен

Локално

Монтирањето на кислороден довод не било дел од тендерот за модуларните болници, тие се ставале подоцна

Република

PressingTV Курир Press24 Нетпрес Lider Точка 4NEWS

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Press24 - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Нетпрес

Доктор Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Курир

Таравари: Тоа што се случувало во модуларната болница во Тетово, за жал се случува и во Струмица, во Гостивар, во Охрид, во Гевгелија

Курир

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Опсервер

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Република

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

MakPress

Четворица експерти од Германија ќе бидат дел од истрагата, МВР потврди дека болницата побарала зголемено обезбедување

Сител - 14.09.2021

Четворица експерти од Федералната криминалистичка служба на Германија ќе се вклучат во истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница. Од Владата велат дека германскиот тим ќе работи со крим техничарите на МВР кои веќе правеле подготовки за ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Deutsche Welle

Русковска: Документацијата за тендерот за модуларните болници е околу 5.000 страници

Фактор

Героски со прашање до Филипче и Заев: Во Србија се изгради болница за четири месеци, што сме ние, ајвани, зошто не се гради?

Курир

Героски за Филипче: За да се донесе одлука како оставка, треба пред сè да се има морал, затоа и се вика поднесување на морална одговорност

Курир

Од извештајот зависат оставките: Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово

Слободен Печат

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Frontline

Либертас Бизнис Вести Frontline 24 Вести Сител Локално Курир Нетпрес

Таравари: Германските експерти треба да прошетаат и низ другите модуларни ковид-болници

Локално - 14.09.2021

Во повеќе болници нема минимални услови за лечење на болни и проблемот не е само во Тетово, вели градоначалникот на општина Гостивар, д-р Арбен Таравари во гостувањето на дневникот на ТВ Сител.

Таравари: Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови

Сител

Таравари за Сител: „Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови“

Точка

Таравари: Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови

Press24

Таравари: Оставката на Филипче е готова работа, германските експерти да ги разгледаат сите модуларни болници

Слободен Печат

Таравари: Германските експерти треба да прошетаат и низ другите модуларни ковид-болници

Lider

Таравари: Оставката на Филипче е готова работа, треба да се стават нови луѓе во министерството

Локално

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

24 Вести - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Курир

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Република

Мехмедовиќ: Ќе биде тешко да се убедат граѓаните дека модуларните болници се безбедни

Press24

Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека не се утврди дека се безбедни

Lider

МОДУЛАРНИТЕ БОЛНИЦИ ДА СЕ ЗАТВОРАТ ДОДЕКА ТРАЕ ИСТРАГАТА Мехмедовиќ смета дека тоа е најчесно и најбезбедно

+инфо

Д-р Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека трае истрагата

Zoom

Локално Скопје1 Сител 4NEWS 24Инфо Нетпрес Скопје инфо Денешен

Мицкоски: 10 ПРАШАЊА на кои ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ немаат одговори, нивните фотелји не се поважни од вистината

Курир - 14.09.2021

Претседателот на најголемата опозициска партија,Христијан Мицкоски на својот официјална Фејсбук страница напиша 10 прашања на кои како што вели тој, Зоран Заев и Филипче немаат одговори. – Настрана од политиката, настрана од отсуството на морал, кој ...

Мицкоски: Десет прашање на кои Заев и Филипче немаат одговори

Нетпрес

10 прашања на кои Зоран Заев и Филипче немаат одговори

Република