TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средбата траела пет часа: Лукашенко објасни што разговарал со Путин

Локално - 16.09.2020

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека неговите разговори со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи траеле пет часа и дека поголемиот дел од времето било зборувано за енергетиката.

Лидерката на белоруските протести е обвинета за загрозување на националната безбедност

Канал5 - 16.09.2020

Лидерката на белоруските протести Марија Калесникава, што беше приведена минатата недела, е обвинета за загрозување на националната безбедност, соопшти денеска истражната агенција на земјата.

Колесникова е обвинета за загрозување на националната безбедност

Макфакс - 16.09.2020

Белоруската лидерка на протестите Марија Колесникова, која беше приведена минатата недела, е обвинета за загрозување на националната безбедност, соопшти истражната агенција на земјата. Според белоруските закони, на Колесникова и` се заканува казна ...

Лукашенко го забрани црвено-белото знаме, но Белорусите му пркосат со долна облека на терасите (ФОТО)

Слободен Печат - 16.09.2020

Бело-црвено-белото знаме, воведено во 1918 година, кое беше накратко употребено во 90-тите години на минатиот век, сега е симбол на протестите против белорускиот владејачки режим и беше усвоен од опозицијата како знаме на нивното движење.

Лукашенко забранил црвено-бело знаме, но Белорусите му одговориле со долна облека

Точка - 16.09.2020

Бело-црвено-белото знаме, претставено во 1918-та година, кое кратко повторно се употребувало и во 90-тите години, сега е симбол на демонстрациите против белорускиот режим и го усвоиле опозиционерите како знаме на нивното движење.

Лукашенко: Нов начин за дестабилизација на Белорусија, слично како што Западот се обиде во Сирија и Венецуела

Локално - 16.09.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко соопштил дека Западот го сменил пристапот кон Белорусија поради неуспехот на обоените револуции – од технологијата на директно мешање до мека моќ и трансформација на власта одвнатре.

Лукашенко - Западот се обидува да ја уништи Белорусија

Р.С.Европа - 16.09.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко го обвини Западот за обиди „да ја уништи“ неговата земја со игнорирање на резултатите од минатомесечните избори и дека се обидува да организира револуција за да ја одземе власта на авторитарниот лидер по ...

Шефот на руската тајна служба ги обвини САД за протестите во Белорусија

Press24 - 16.09.2020

Шефот на руската разузнавачка служба ги обвини денеска САД за поттикнување масовни демонстрации против белорускиот претседател кои влегоа во шестата недела. Демонстрантите во Белорусија бараат оставка од Александар Лукашенко, сметајќи дека неговиот ...

Лукашенко: Западот десет години ги подготвуваше актуелните случувања во Белорусија

Точка - 16.09.2020

Западот, на чело со САД, десет години ги подготвуваше денешните протести во Белорусија, изјавил претседателот на републиката Александар Лукашенко. "Ајде веднаш да ги тргнеме маските и да ги именуваме тие играчи.

Лукашенко побарал оружје од Путин

Канал5 - 16.09.2020

Лукашенко рекол дека нови претседателски избори ќе бидат одржани кога ќе биде усвоен нов устав. Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјавил дека од претседателот на Русија Владимир Путин побарал да и испорача на Белорусија неколку врсти на ...

Лукашенко: Зад протестите стојат западните земји

24Инфо - 16.09.2020

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска изјави дека анализата на неодамнешните настани покажала дека западните земји подготвуваат протестни митинзи веќе 10 години, јави агенцијата БелТА.

(Видео) Карл Билд: Говорот на тело зборува многу повеќе од рускиот јазик

Независен - 16.09.2020

„Говорот на телото зборува во овој случај многу повеќе од рускиот јазик“, напиша шведскиот дипломат Карл Билд на Твитер, коментирајќи ја средбата меѓу белорускиот претседател Александар Лукашенко и неговиот руски колега Владимир Путин.

Колесникова обвинета за поткопување на националната безбедност на Белорусија

Либертас - 16.09.2020

– Белоруските истражители официјално ја обвинија Марија Колесникова, една од водачите на протестот, за нарушување на националната безбедност, се вели во денешното соопштение на Истражниот комитет.

Тихановскаја му гарантира безбедност на Лукашенко доколку мирно се повлече

Кајгана - 16.09.2020

Белоруската опозиционерка изјави дека Лукашенко ќе биде безбеден, но само доколку се повлече мирно и без инциденти. Кандидатката за претседател на Белорусија моментално се наоѓа во егзил во Литванија каде избега плашејќи се за својот живот откако ги ...

Лукашенко побарал помош од Путин за вооружување

Локално - 16.09.2020

Белорускиот лидер Александар Лукашенко изјавил дека за време на неговата неодамнешна посета на Русија го прашал рускиот претседател Владимир Путин за „некои видови оружје“. „Му реков – кога ќе дојдеш, ќе видиме што ни треба и каде навистина треба да ...

Лукашенко побарал од Путин да ја снабдува Белорусија со оружје

Опсервер - 16.09.2020

Минск, 16 септември 2020 () – Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека побарал од рускиот претседател Владимир Путин да ја снабдува Белорусија со оружје. Тој ова го рече за време на разговорите со рускиот министер за одбрана ...

Вучиќ на тешки маки: По големите отстапки за Косово сега од Белград се бара да воведе санкции против Лукашенко!

Во Центар - 16.09.2020

Портпарол на ЕУ, Петар Стано: Од Србија се очекува да ја усогласи својата надворешна политика со политиката на Европската унија. Знаете дека е ваша одговорност, им порача тој на српските власти.

(ВИДЕО+ФОТО) Говор на телото: Путин газда, Трамп господар, а Вучиќ збунет

Екран - 16.09.2020

Секој што видел само една од фотографиите од средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко бил убеден дека сликата зборува повеќе од (руски) зборови.

Рускиот заем од милијарда и пол долари не е доволен за спас на белоруската економија

Макфакс - 16.09.2020

Одлуката на Русија да додели заем од 1,5 милијарди американски долари на Белорусија нема да ја спаси економијата на земјата, вели членот на Президиумот на белорускиот Координативен совет на опозицијата, Павел Латушко, пренесува ТАСС.

Путин ѝ нуди на Белорусија заем од милијарда долари

Макфакс - 16.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот ѝ понуди на Белорусија заем од милијарда долари додека беше домаќин на својот белоруски колега во неговата резиденција во Сочи, Русија. Посетата го одбележа првото патување во странство на ...

На Интернет објавени личните податоци на околу 300 белоруски полицајци

Опсервер - 16.09.2020

Минск, 16 септември 2020 () – Личните податоци на околу 300 белоруски полицајци се објавени на Интернет од 9 август, изјави денеска раководителот на Одделот за внатрешни истраги при Министерството за внатрешни работи, Андреј Паршин.

Тихановскаја: Подготвени сме да му дадеме безбедносни гаранции на Лукашенко

Макфакс - 16.09.2020

Поранешната белоруска претседателска кандидатка Светлана Тихановскаја вели дека опозицијата е подготвена да му обезбеди безбедносни гаранции на претседателот Александар Лукашенко. Таа наведува дека опозицијата ќе го стори тоа доколку Лукашенко мирно ...

Белорусија добива 1,25 милијарда евра од Русија

Н.Македонија - 16.09.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко одржа долги преговори со својот руски колега Владимир Путин, завчера, на состанокот што беше од клучно значење дали белорускиот лидер ќе успее да се избори со протестите против неговата власт, соопшти ...

Тихановскаја: Подготвени сме да му дадеме безбедносни гаранции на Лукашенко

Опсервер - 16.09.2020

Киев, 16 септември 2020 () – Поранешната кандидатка за претседателка на Белорусија, Светлана Тихановскаја изјави дека опозицијата е подготвена да му пружи „безбедносни гаранции“ на претседателот Александат Лукашенко ако мирно се повлече од ...

ЕУ не го признава Лукашенко

Р.С.Европа - 16.09.2020

Европската унија не го признава Александар Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија, изјави високиот претставник на Европската унија Жозеп Борел пред Европскиот парламент додавајќи дека изборите на 9 август, биле фалсификувани.

Белорусија – во следната епизода

Либертас - 16.09.2020

16 септември 2020 Геополитикал фјучрс (автор Џорџ Фридман) Засилени се протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко. На прв поглед, се чини малку веројатно дека неговата власт ќе преживее.

ЕУ смета дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

Кајгана - 15.09.2020

Брисел, 15 септември 2020 (МИА) – На пленарната седница на Европскиот Парламент утрово високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека за ЕУ Александар Лукашенко не е легитимен претседател, јави дописничката на МИА од ...

ЕУ смета дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

Либертас - 15.09.2020

На пленарната седница на Европскиот Парламент утрово високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека за ЕУ Александар Лукашенко не е легитимен претседател, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕУ смета дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

24Инфо - 15.09.2020

На пленарната седница на Европскиот Парламент утрово високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека за ЕУ Александар Лукашенко не е легитимен претседател, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕУ: Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

Слободен Печат - 24.09.2020

Европската Унија соопшти дека новиот мандат на Александар Лукашенко на местото претседател на Белорусија нема демократски легитимитет. ЕУ повтори дека претседателските избори во Белорусија, што се одржаа на 9 август не биле ниту слободни ниту фер и ...

ЕУ смета дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

А1 On - 15.09.2020

На пленарната седница на Европскиот Парламент утрово високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека за ЕУ Александар Лукашенко не е легитимен претседател, јави дописничката на МИА од Брисел.

Белорусија се закани дека ќе одговори со сила, обвинувајќи ја Литванија за кршење на меѓународното право

Либертас - 15.09.2020

Соседна Литванија го прекрши меѓународното право кога ја призна белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја за лидер на Белорусија на 10 септември, се наведува во ставот на Горниот дом на белорускиот Парламент.

Белорусија се закани дека ќе одговори со сила, обвинувајќи ја Литванија за кршење на меѓународното право

24Инфо - 15.09.2020

Соседна Литванија го прекрши меѓународното право кога ја призна белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја за лидер на Белорусија на 10 септември, се наведува во ставот на Горниот дом на белорускиот Парламент.

Белорусија се закани дека ќе одговори со сила, обвинувајќи ја Литванија за кршење на меѓународното право

А1 On - 15.09.2020

Соседна Литванија го прекрши меѓународното право кога ја призна белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја за лидер на Белорусија на 10 септември, се наведува во ставот на Горниот дом на белорускиот Парламент.

Белорусија поради Тихановскаја ѝ се закани со сила на Литванија

Слободен Печат - 15.09.2020

Соседна Литванија го прекрши меѓународното право кога ја призна белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја за лидер на Белорусија на 10 септември, се наведува во ставот на Горниот дом на белорускиот Парламент.

ЕУ смета дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија

MakPress - 15.09.2020

На пленарната седница на Европскиот Парламент утрово високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека за ЕУ Александар Лукашенко не е легитимен претседател, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тихановскаја: Оставката на Лукашенко е само прашање на време

Вечер - 15.09.2020

Поранешната белоруска кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во „Вашингтон пост“, Тихановскаја потврди дека сè ...

Тихановскаја: Оставката на Лукашенко е само прашање на време

Точка - 15.09.2020

Поранешната белоруска кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во „Вашингтон пост“, Тихановскаја потврди дека сè ...

Тихановскаја: Оставката на Лукашенко е само прашање на време

24Инфо - 15.09.2020

Поранешната белоруска кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во „Вашингтон пост“, Тихановскаја потврди дека сè ...

Тихановскаја: Оставката на Лукашенко е само прашање на време

MTM - 15.09.2020

Поранешната белоруска кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во „Вашингтон пост“, Тихановскаја потврди дека сè ...

Белорусија се закани дека ќе одговори со сила, обвинувајќи ја Литванија за кршење на меѓународното право

MakPress - 15.09.2020

Соседна Литванија го прекрши меѓународното право кога ја призна белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја за лидер на Белорусија на 10 септември, се наведува во ставот на Горниот дом на белорускиот Парламент.

Белорусија не исклучува одговор со сила на заканите во рамките на сојузот на држави

Вечер - 15.09.2020

Белорусија не ја исклучува можноста да одговори со сила на воени закани во рамките на Сојузот на Русија и Белорусија и Организацијата за договор за колективна безбедност (ЦСТО), изјави шефот на Секторот за меѓународна воена соработка на белоруското ...

Тихановскаја смета дека оставката на Лукашенко е само прашање на време

Н.Македонија - 15.09.2020

Белоруската кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во „Вашингтон пост“, Тихановскаја потврди дека сè уште не ...

Белорусија не исклучува одговор со сила на заканите во рамките на сојузот на држави

24Инфо - 15.09.2020

Белорусија не ја исклучува можноста да одговори со сила на воени закани во рамките на Сојузот на Русија и Белорусија и Организацијата за договор за колективна безбедност (ЦСТО), изјави шефот на Секторот за меѓународна воена соработка на белоруското ...

Австрија и Украина го повикаа Лукашенко да отвори дијалог во Белорусија

Либертас - 15.09.2020

– Претседателите на Австрија и Украина, Александар ван дер Белен и Володимир Зеленски, денеска го повикаа претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на дијалог во земјата. На заедничката прес-конференција во Виена, тие истакнаа дека Владата ...

Австрија и Украина го повикаа Лукашенко да отвори дијалог во Белорусија

24Инфо - 15.09.2020

Претседателите на Австрија и Украина, Александар ван дер Белен и Володимир Зеленски, денеска го повикаа претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на дијалог во земјата. На заедничката прес-конференција во Виена, тие истакнаа дека Владата во ...

Белорусија не исклучува одговор со сила на заканите во рамките на сојузот на држави

Точка - 15.09.2020

Белорусија не ја исклучува можноста да одговори со сила на воени закани во рамките на Сојузот на Русија и Белорусија и Организацијата за договор за колективна безбедност (ЦСТО), изјави шефот на Секторот за меѓународна воена соработка на белоруското ...

Австрија и Украина го повикаа Лукашенко да отвори дијалог во Белорусија

MakPress - 15.09.2020

Претседателите на Австрија и Украина, Александар ван дер Белен и Володимир Зеленски, денеска го повикаа претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на дијалог во земјата. На заедничката прес-конференција во Виена, тие истакнаа дека Владата во ...

Белорусија – во следната епизода

24Инфо - 16.09.2020

Засилени се протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко. На прв поглед, се чини малку веројатно дека неговата власт ќе преживее. Ако демонстрантите се посветени колку што изгледаат, тогаш Лукашенко го исцрпи маневарскиот простор.

Белорусија – во следната епизода

Независен - 16.09.2020

Засилени се протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко. На прв поглед, се чини малку веројатно дека неговата власт ќе преживее. Ако демонстрантите се посветени колку што изгледаат, тогаш Лукашенко го исцрпи маневарскиот простор.