TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште 172 новозаболени во БиХ

Независен - 03.07.2020

Во последните 24 часа во биХ регистрирани се 172 нови случаи на заразени со корона вирсу. Од тој број 94 се во Федерацијата, а 78 во република Српска. Во БиХ тестирани се 1.383 примероци, а вкупно 58.59.

Ковид-19 во Албанија: Демократското владеење ставено на тест

МКД - 03.07.2020

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени. Албанската влада брзо реагираше на појавата на КОВИД-19, меѓутоа, се отворија можности за извршната власт да ја ...

Се намалува бројот на заболени од коронавирус во МВР

А1 On - 03.07.2020

По седум дена, бројот на заболени вработени во Министерството за внатрешни работи почна да се намалува. Од вкупно евидентирани 91 заболен во целото министерство, и натаму се лекуваат 74 од нив, потврдуваат оттаму за „А1он“.

Македонија за 2 дена веќе има 293 новозаразени со Ковид-19, а ЕУ за да ни ја отвори границата бара под 400 за 14 дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што е познато, Македонија од 1 јули не се најде на преодната листа на Европската Унија за влез во земјите членки на ЕУ, која се однесува на трети земји, во која група е нашата земја. За да по 14 дена македонските државјани може да патуваат во ...

Во Прилеп четири нови случаи од Ковид-19, по еден и во Крушево и Македонски Брод

Frontline - 03.07.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 случаи на коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. По еден случај на новозаболен од КОВИД-19 е регистриран во општините Крушево и Македонски Брод.

Во Индија регистрирани рекордни 20.000 позитивни случаи на Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Индија Во Индија денеска се регистрирани 20.000 заразени лица со новиот коронавирус, што е рекорден број на инфицирани во еден ден. Во последните 24 часа во Индија се потврдени 20.903 позитивни случаи, а починале 397 лица.

Во Словенија уште 16 заразени со Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Во Словенија во минатите 24 часа тестирани се 1.274 лица, од кои 16 биле позитивни на корона вирус. Еден од новозаболените е во болница, наведе СТА, Од почетокот на епидемијата во Словенија вкупно се заразија 1.649 лица, а починаа 111.

Ковид-19: Бројот на откриени случаи во светот надмина 11 милиони

ММС - 03.07.2020

Бројот на откриени случаи со новиот вид коронавирус (Ковид-19) во светот надмина 11 милиони, пренесува агенцијата Анадолија. Според интернет-страницата „Worldometer“, досега во светот со Ковид-19 се заразени 11.001.023 лица.

САД забележаа светски рекорд по заразени во еден еден, Трамп вели дека тоа е поради масовното тестирање

360 степени - 03.07.2020

САД вчера регистрирале повеќе од 55 000 нови случаи со ковид-19, што е нов светски рекорд по бројот на заразени во еден ден, пишува „Ројтерс“ . Дневниот билтен за бројката на заразени на вчерашниот датум изнесува 55 274.

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот

Макфакс - 03.07.2020

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот, изјави владиниот портпарол, додека во Токио е забележано најголемо дневно зголемување на бројот на заразени во последните два месеци, за што причина се случаите поврзани со ноќните ...

Нови случаи во Прилеп, Крушево и Македонски брод

Тера - 03.07.2020

Од Центарот а јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 случаи на коронавирус, а по еден случај е регистриран и во општините Крушево и Македонски Брод; Бројот на активни случаи изнесува 46, од кои 37 се наоаѓаат на домашно, а 9 ...

Пак рекорден пораст на новозаразените во САД: 55.000 во еден ден

МКД - 03.07.2020

Соединетите Американски Држави вчера имаа над 55.000 нови случаи на ковид-19, најголемото дневно зголемување досега забележано од која било држава. Поради наглото зголемување на бројот на случаите на коронавирус во САД во текот на изминатата недела, ...

Рекорден број на заболени од коронавирус во Aлбанија

Либертас - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Албанија забележан е рекорден број на позитивни лица на вирусот Ковид 19. Регистрирани се 90 новозаболени лица во едно денoноќие од вкупно 362 тестирани лица. Според албаското министерство за здравство и социјална политика ...

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 03.07.2020

Во светот се регистрирани повеќе од 176,000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската здравствена организација, најголем број на новозаразени во светот за еден ден се забележани на 29 јуни, кога ...

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба

Опсервер - 03.07.2020

Токио, 3 јули 2020 () – Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба иако се зголемува бројот на новозаразени лица со Ковид-19, изјави портпарол на јапонската Влада. Во главниот град Токио денеска се потврдени 124 нови случаи на зараза, што е ...

Европа: Во Германија бројот на починати од корона надмина 9.000

Локално - 03.07.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 446, на 195.674, објави Институтот за заразни болести Роберт Кох. Бројот на починати се зголеми за девет, објави „Ројтерс“.

Во Германија над 9.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

Опсервер - 03.07.2020

Берлин, 3 јули 2020 () – Бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус во Германија во изминатото деноноќие забележа раст од 446, соопшти германскиот Институт за заразни болести Роберт Кох. Во Германија вкупно 195.674 се инфицирале со Ковид-19.

Четворица новозаразени во Прилеп, по еден во Крушево и Македонски Брод

Н.Македонија - 03.07.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека денеска во општина Прилеп има четири случаи на коронавирус, а по еден случај е регистриран и во општините Крушево и Македонски Брод. Бројот на активни случаи изнесува 45, од кои 38 се наоаѓаат на ...

Нов рекорд во САД: Над 55 илјади новозаразени во едно деноноќие

Точка - 03.07.2020

Американците во последното деноноќие регистрираа повеќе од 55 илјади нови случаи на Ковид-19, што е најголемиот дневен пораст кој го забележала некоја држава од почетокот на пандемијата. Поради наглиот пораст на бројот на случаи на коронавирус, под ...

Во Македонија има вкупно 122 импортирани случаи на Ковид-19, последниот е од пред неколку дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што најавија вчера од Министерството за здравство, Комисијата за заразни болести денеска треба да одлучува дали повторно ќе бидат затворени границите со Србија и Косово, каде деновиве има зголемување на бројот на заразени со Ковид-19.

Трамп повторно високите бројки на заразени ги правда со тестирање

Локално - 03.07.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп уште еднаш го поздрави американското тестирање на Ковид19 во време кога земјата вчера бележеше рекордни повеќе од 55.000 новозаразени, што е нов светски рекорд за дневно ширење на пандемијата, пренесе „Н1“.

СЗО: Во текот на вчерашниот ден во светот имало 176.000 новозаразени со коронавирус

Опсервер - 03.07.2020

Женева, 3 јули 2020 () – Во текот на изминатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени сега веќе надмина 10,5 милиони, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во Бразил за 24 часа нови над 48.000 заразени и 1.252 умрени од Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Бразил – Продолжува да расте бројот на лица кои се заразени со коронавирус во Бразил, а во последните 24 часа се регистрирани 48.105 нови случаи, со што вкупниот број на заразени сега изнесува 1.496.858 лица.

Што не чека во наредните денови, уште колку лица ќе се разболат и починат од КОВИД-19 во земјава? Вака тоа го ...

Panacea.mk - 03.07.2020

Швајцарскиот Институт за глобално здравје секојдневно објавува прогнози темелни на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, како и Универзитетот Џон Хопкинс во САД.

Дебар стигна до истиот број на заразени со Ковид-19 кој го имаше во првиот бран

еМагазин - 03.07.2020

Вчера во Дебар беа регистрирани шест нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се зголеми на 50. Моментално во Дебар се регистрирани вкупно 102 случаи на Ковид-19, а во првиот бран, кога Општината беше ставена во ...

Во 40 американски сојузни држави расте бројот на новозаболени лица

Опсервер - 03.07.2020

Вашингтон, 3 јули 2020 () – Бројот на заразени лица со Ковид-19 е во пораст во 40 од вкупно 50 американски сојузни држави, а од ширење на болеста во моментот поштеден е само североисточниот дел на земјата, покажуваат податоците на Проектот за ...

Во Африка заразени над 6.000 здравствени работници

Курир - 03.07.2020

Светска здравствена организација соопшти дека од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус во 38 африкански држави заразени се над 6.000 здравствени работнии. Стотици лекари се заразени со Ковид-19 во новото жариште во Јужна Афика, кои ги ...

Во САД рекорден број случаи на новозаразени: во еден ден 54.000 случаи

МКД - 02.07.2020

Во Соединетите Американски Држави се забележани рекордни 54.000 случаи на зараза со новиот коронавирус во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болестите (ЦДЦ) објавени денес за вчера.

Ковид-19 се врати во Дебар: Нови 6 заразени, вкупно активни се 50

360 степени - 02.07.2020

Се зголемува бројот на заразени од ковид-19 во Дебар, чија вкупна бројка, со последните нови шест случаи, се зголеми на 102 лица. Од вкупната бројка, оздравени се 48, четворица починаа, додека 50 се активни на болеста, од кои седум се на болничко ...

Во САД рекордни 54.000 новозаразени со Ковид-19 во еден ден

Локално - 02.07.2020

Рекордни 54.000 случаи на заразени со коронавирус биле пријавени во САД во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болести објавени во четвртокот за средата.

15 мртви, највисок црн биланс од почетокот на епидемијата во земјава, само во јуни починал 181 заразен

Телма - 02.07.2020

15 починати во еден ден е највисокиот црн биланс од почетокот на корона кризата во земјава. Осум мртви се од Скопје, по двајца од Тетово и Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Зошто некои земји се повеќе погодени од ковид-19?

360 степени - 02.07.2020

Експертите анализирале и дошле до заклучок дека за да се види колку некоја земја е погодена од ковид-19 треба да се знае бројот на тестирања Оние земји кои спроведуваат повеќе тестирања, откриваат и повеќе случаи, а малиот број тестирања создава ...

Комисијата утре ќе пресече дали повторно се затвара границата кон Србија и Косово

Глас на Америка - 02.07.2020

Петнаесет пациенти ја загубија битката со коронавирусот во последното деноноќие. Во државата има над 3.500 заболени и речиси 6.500 луѓе во изолација. Болниците продолжуваат да се полнат СКОПЈЕ - Комисијата за заразни болести утре треба да донесе ...

До сега се регистрирани 10.907.792 лица заразени со коронавирус, од нив починаа 521.163

Курир - 02.07.2020

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 10.907.792 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 521.163, а оздравеле 6.088.007 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 28 ...

40 нови случаи на коронавирус во Црна Гора

Локално - 02.07.2020

Во Црна Гора потврдени се 40 нови случаи на заразени со коронавирус, така што бројот на активни случаи е 289, соопшти Институтот за јавно здравје. Од 21 контакт претходно потврдени случаи, два случаи биле увезени, додека кај 17 пациенти се бара ...

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Дебар

Опсервер - 02.07.2020

Дебар, 2 јули 2020 () – Се зголемува бројот на заразени од Ковид-19 во Дебар, чија вкупна бројка, со последнодијагностицираните шест случаи се зголеми на 102 лица. Од вкупната бројка оздравени се 48, четворица починаа, додека 50 се активни на ...

Во Босна и Херцеговина 180 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 02.07.2020

Во Бoсна и Херцеговина, потврдени се 180 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, објавија јавните здравствени институти на Федерацијата на БиХ и Република Српска. Од средата, тестирани се 1.758 лица.

Повторно рампа на границите кон Србија и Косово?

Deutsche Welle - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму почна да расте бројот на нови случаи. Во С. Македонија нови 173 случаи.

Двајца младинци и дете меѓу новозаразените Со ковид-19 во Велес

Сакам да кажам - 02.07.2020

Во текот на вчерашниот ден во Велешко се регистрирани три лица позитивни на ковид-19, а еден е оздравен, соопштија од Центарот за јавно здравје Велес. Сите случаи регистрирани неделава се млади и деца.

Во САД се регистрирани 50.000 нови инфекции на Ковид-19 во еден ден

Глас на Америка - 02.07.2020

Рекорден пораст на бројот на новозаразени од Ковид во САД За прв пат од појавата на коронавирусот во САД, нацијата забележа бројка од 50.000 нови инфекции на Ковид-19 за еден ден. Во рекордните бројки најмногу случаи регистрирала Калифорнија, ...

Најголем дневен број на заразени во Словенија од средината на април

Канал5 - 02.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани за коронавирус 1.198 лица, а потврдени се 21 нови случаи, осум повеќе од претходниот ден, потврди денеска словенечката влада. Ова е најголем број нови дневни инфекции од 16 април, кога имало 36 ...

Ќе си останеме дома сè додека бројката на новозаразени е поголема од 28

+инфо - 02.07.2020

Како може Босна и Херцеговина и Србија да се на листата земји за кои сега е дозволен влез во земјите на ЕУ, а се со полоша статистика од нас? Еве денеска само во три града - Нови Пазар, Тутин и Врање има 240 нови случаи, а тоа е помалку отколку кај ...

Во Кичево тројца новозаболени со ковид-19

Н.Македонија - 02.07.2020

Во изминатото деноноќие во Кичево се регистрирани тројца новозаболени од ковид-19, со што вкупната бројка на инфицирани со коронавирусот во општината се искачи на 38, од кои 32 се активни случаи, пет лица се излекувани, додека едно лице почина.

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на изборите

Независен - 02.07.2020

Хрватска – Хрватската изборна комисија соопшти денеска дека нејзината одлука да им забрани на граѓаните на кои им е дијагностициран Ковид-19 гласање на парламентарните избори е во согласност со законот и служи за легитимна цел, а тоа е да се заштити ...

Бројот на заболени од корона вирусот се зголемува во сите скопски општини

еМагазин - 02.07.2020

Министерство за здравство објави дека има нови 173 заболени од корона вирусот, од кои 75 се од Скопје. Активни случаи по општини во Скопје изгледа вака: • Чаир – 422 • Аеродром – 154 • Бутел – 162 • Гази Баба – 177 • Центар – 141 • Карпош – 160 • ...

Словенија бележи рекорден број на новозаразени со коронавирус

А1 On - 02.07.2020

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивни, што е најголем број на нови инфекции за едно деноноќие од 16 април, кога беа регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Нема нов случај во Битола на ковид-19, денес 1.653 тестови-173 нови случаи

Битола Њуз - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, се вели во објавата на “фејс бук“ страницата на Министерството за здравство. Во Битола во последните 24 часа нема нов случај на заболен од коронавурус, ...

Руски научник тврди: Наесен нема да има нова пандемија на Ковид-19!

USB - 02.07.2020

„Нема да има нов раст на заболени од коронавирус во Русија и светот“, смета членот на Руската академија за науки, Генадиј Онишченко. „Не треба да се зборува за нова пандемија на вирусот корона од овој тип, затоа што за седум месеци, колку што ...

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството за здравство се од 12 други општини каде што ...

Најмногу новозаболени од Скопје и Тетово, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен Печат - 02.07.2020

Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството за здравство се од 12 други општини каде што бројот на нови случаи е ...