TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот Маричиќ најави промена на Законот за кривична постапка

Независен - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави промена на Законото за кривична постапка. Во гостувањето на „Топ тема“ на Телма тој рече дека постапката веќе е отворена, но бидејќи се работи за закон за кој е потребно двотретинско мнозинство ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ најави лов на крупните риби, но не и ревизија на сите случаи со грешка

Нетпрес - 15.09.2020

„Да не се очекува декa ние ќе правиме ревизија на сите случаи кои имаат грешка. Нашата цел е да се зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки. Само на овој начин ќе го кренеме стандардот“, изјави министерот за правда Бојан ...

Маричиќ најави промена на Законот за кривична постапка

Frontline - 15.09.2020

Според него, работната група веќе работи, но дека тој процес нема да се заврши за кратко ...

Прво попис па преговори со ЕУ, законот наскоро пред пратениците, новиот министер за правда очекува негово изгласување

24 Вести - 15.09.2020

Да не се чекаат сто дена, туку Законот за попис да се изгласа уште следниот месец бара директорот на Државниот завод за статистика. По најавите од власта дека Законот наскоро ќе се најде пред новите пратеници, Апостол Симовски за ТВ24 порачува да ги ...

Вечерен преглед на вести: Царовска – Понудениот модел е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба; Маричиќ се ...

Frontline - 15.09.2020

Министерот Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска која беше нападната на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Царовска : Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба. Социјалниот дијалог е во интерес на сите чинители, продолжува ...

Маричиќ: Попис во април 2021 пред локалните избори

Локално - 15.09.2020

Законот за крвичан постпак ќе биде сменет постапката е почната се работи на измените ,најави министерот за правда Бојан Маричиќ во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија. -Ова е добра шанса по 10 години да видеме каде треба да се подобри и каде ...

Маричиќ: Попис во април 2021 – „Јуропиан вестерн балканс“: Пребројте ги граѓаните, додека сѐ уште ги има

ТВ21 - 15.09.2020

По речиси две декади, напролет според најавите најверојатно конечно ќе се преброиме. „Сега нема време за толку чекање бидејќи за година дена отприлика ќе бидат локалните избори. Определба на Владата и на ДЗС пописот да се спроведе пред локалните ...

Законот за попис тргна во собраниска процедура, ВМРО-ДПМНЕ првпат слуша за нов предлог-закон

Сакам да кажам - 15.09.2020

Попис на населението и домаќинствата ќе има во април 2021 година по точно 19 години, решени се цврсто владејачките СДСМ и ДУИ. Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска кажа дека овој закон е меѓу првите 10 најважни што ги поднел пред Собранието, ...

До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Канал5 - 15.09.2020

Има ли шанса по 18 годишен застој следната година да се спроведе попис на населението и да се знае колку луѓе живеат во Македонија? Министерот за правда Бојан Маричиќ уверува дека оваа операција е една од главните определби на новата Влада.

Маричиќ на средба со новинарката Смилевска најави поголема заштита на новинарите

+инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест, информира Министерството. Маричиќ истакнал жалење за овој настан и потенцирал дека токму ваквите ...

Со исполитизиран Судски совет нема прочистување на судството

Алсат-М - 15.09.2020

Генерален реизбор. Ветинг. Прочистување на судството. Вака изминативе три години владата предводена од СДСМ ја омекнуваше реториката за начинот на кој судството треба да се прочисти од корумпирани судии.

Маричиќ: „Крупните риби“ во правосудството ќе се соочат со законот

Локално - 15.09.2020

Случаиите нема да се очекува дек ние ќе правием ревизија на сите случаи кои имат грешак, Нашата цел е да го зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки само на овој начин ќе го кренеме снандардот, изјави министерот за ...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде спроведено објективно и непристрасно

Макфакс - 15.09.2020

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, се заложил преку измени во Кривичниот законик да се зголеми заштитата на ...

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, ...

Маричиќ: Суштински реформи во судството

Глас на Америка - 15.09.2020

Законите во голем дел се донесени, сега според Маричиќ време е да се имплементираат. Правда достапна и отворена за сите, тоа како што уверува новиот министер за правда ќе биде негова цел. Бојан Маричиќ, на првата прес-конференција како министер, ...

Пак ќе се бара екстрадиција на Никола Груевски

Р.С.Европа - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. Барање за екстрадиција ќе биде испратено и до Унгарија за поранешниот премиер Никола ...

Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Слободен Печат - 15.09.2020

Најавата за ревизија на предмети по случаен избор се најде и во мандатното писмо на министерот Маричиќ Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети .

Министерството за правда по трет пат ќе се обиде да го екстрадира Груевски

360 степени - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија, а меѓу нив едно ќе биде и до Унгарија за да ни го испорачаат осудениот и обвинет во неколку ...

Пoпис најдоцна во април!

Слободен Печат - 15.09.2020

Европската унија како услов го поставува пописот пред отпочнување на преговорите Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи.

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

А1 On - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот ...

Маричиќ: До Нова година да се донесе законот, за во април догодина да се спроведе попис

Мета - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска најави дека до крајот на годинава ќе се донесе Законот за попис за да се создадат услови за одржување на попис во земјава во текот на април 2021 година.

Маричиќ: Пописот да се одржи во април в година

Независен - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Средба на претседателот на Судскиот совет Здравев со министерот Маричиќ

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 – Претседателот на Судскиот совет на Република Северна Македонија Киро Здравев, оствари средба со Министерот за правда Бојан Маричиќ. На средбата беа разгледани повеќе прашања од интерес на судската власт и тоа: – ...

Николовски: Со интензивна комуникација на сите чинители ќе се дефинира прочистувањето на правосудството

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите чинители ќе биде дефиниран концептот и моделот на прочистување на правосудството, порача денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба ...

Маричиќ: Со ВМРО-ДПМНЕ интензивно преговараме за отворени листи на локалните избори

МКД - 15.09.2020

Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифираше денеска Бојан Маричиќ, министерот за правда. Тој вели дека во претходниот период се воделе интензивни преговори со ...

Најавен законот за попис кој ќе овозможи пребројување на населението догодина

Н.Македонија - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за попис, за пребројувањето на населението да може да се спроведе во април в година, пред локалните избори, пренесуваат повеќе медиуми.

Отворените листи договорени меѓу партиите, локалните тест за наредните парламентарни

Слободен Печат - 15.09.2020

Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифира министерот за правда, Бојан Маричиќ. Тој откри дека се воделе интензивни преговори со претставници на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Министерот Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Алсат-М - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите.

Министерот за правда Маричиќ се сретна со обвинителката за организиран криминал Русковска

Канал5 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со Основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното ...

Маричиќ: Пречистувањето во судството да не биде процес на прогон

Сител - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ, вели се водат интензивни консултации со институциите преку кои ќе спроведува процесот на пречистување во правосудството. Утринава имал средба со шефот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

(Во живо) Изјава на министерот за правда Маричиќ

Независен - 15.09.2020

Проследете ја во живо изјавата на министерот за правда Бојан Маричиќ. Изјава на министерот за правда Бојан Маричиќ Posted by MИА.mk on Вторник, 15 септември ...

Маричиќ ѝ вети поддршка на Русковска во кадровското зајакнување на Обвинителството што го води

МКД - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска и со неа разговарале за потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Со отворени листи ќе се почне на локалните избори, партиите главно согласни

МКД - 15.09.2020

Бојан Маричиќ, министерот за правда вчера најави измени на Изборниот законик со кој ќе се воведе принципот на отворени кандидатски листи уште при првите локални избори што ќе се одржат наредната година.

Маричиќ: Попис идната година, пред локалните избори

365 - 15.09.2020

Пописот да се спроведе во 2021 година, и тоа пред локалните избори, поточно во април – е определбата на Владата и Државниот завод за статистика, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ.

Маричиќ – Блупринт група: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

24Инфо - 14.09.2020

Министерството за правда има отворени врати за соработка, граѓанското општество ќе биде вклучено во повеќе процеси во ресорот правда, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со претставниците на повеќе граѓански организации кои ...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Вечер - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството. Со Блупринт групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Маричиќ – Блупринт група: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

iPortal - 14.09.2020

Министерството за правда има отворени врати за соработка, граѓанското општество ќе биде вклучено во повеќе процеси во ресорот правда, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со претставниците на повеќе граѓански организации кои ...

Маричиќ – Блупринт група: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Канал5 - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството, се наведува во соопштението од Министерството за правда.

Маричиќ – Блупринт група: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Либертас - 14.09.2020

Министерството за правда има отворени врати за соработка, граѓанското општество ќе биде вклучено во повеќе процеси во ресорот правда, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со претставниците на повеќе граѓански организации кои ...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Н.Македонија - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството. Со Блупринт групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Арсовски: Предлагаме локалните избори да се оддржат во еден изборен круг

MakPress - 14.09.2020

Оние кои буквално го разораа судството, не може да ја вратат довербата во судството кај граѓаните. После 4 години власт ниту еден случај за кои тие самите велеа дека е криминален има правна разрешница, но затоа имама десетици други нови случаеви ...

Арсовски: Отворените листи и една изборна единица се солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик

Centar - 14.09.2020

Отворените листи и една изборна единица претставуваат солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, локалните избори да се одржат во еден изборен круг, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Centar - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт-групата за реформи во правосудството. Со Блупринт-групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Макфакс - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

MTM - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт-групата за реформи во правосудството. Со Блупринт-групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Маричиќ-Русковска: Во фокусот на преговорите со ЕУ ќе биде судската и обвинителската пракса и имплементацијата на ...

Локално - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со Основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето ...