TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дебатата за реформи во високото образование се префрли во Собранието, без Професорскиот пленум

24 Вести - 06.01.2015

Вратите за студентите повторно останаа затворени на дебатата која денеска се одржа за реформите во високото образование. Од Mинистерството за образование, ги поканија ректорите на универзитетите, претставници на интеруниверзитетската конференција и ...

Побегнаа

Дневник - 05.01.2015

НЕ сакале ВО ХОТЕЛ, НЕ ОДАТ НИ ВО СОБРАНИЕ Шокот, всушност, го предизвика ненадејното појавување на премиерот Никола Груевски пред хотелот во истиот момент додека Билјана Ванковска даваше изјава за тоа дека хотелите служеле за туризам, а не за вакви ...

Ванковска: Професорски пленум – Премиер 3:0

Фактор - 05.01.2015

Јавно обраќање на професорката Ванковска, по денешниот бурен ден. Го пренесуваме во целост: Можете да кажете било што, но денес Владата и премиерот загубија со службен резултат 3:0 од една солидарна, голема и почитувана група професори! Некои ...

Професорите до Груевски: Вашата „дебата“ е нелегална, нелегитимна и многу задоцнета

Радио МОФ - 05.01.2015

Професорите обединети во Професорскиот пленум вечерва објавија обраќање до премиерот Никола Груевски, осврнувајќи се на денешните случувања и дебатата околу државниот испит. Обраќањето на професорите го пренесуваме во целост: Почитуван Премиере, ...

“Професори кога ќе се збунат не можат да го најдат Собранието“- професорите пишманџии мета на потсмев (ФОТО)

Курир - 06.01.2015

Професорите од таканaречениот „Професорки пленум“ кои денеска доживеаjа целосно фијаско откако најпрво прифатија, а потоа се попишманија да учествуваат во дебатата за реформите во високото образование се мета на вистински потсмев на социјалните ...

Во Македонија се најавува граѓанска непослушност

Глас на Америка - 05.01.2015

Се продлабочи јазот меѓу власта од една, и Професорскиот пленум и студентите од друга страна „Наместо да дадете аргументи, вие барате одложување на дискусијата, тоа е несериозно, еве сме сите тука, и кажете ги аргументите“, му се обратил премиерот ...

Диктатурата на опозицијата

Курир - 05.01.2015

По денешниот дебакл и фијаско на таканаречениот Професорски пленум, опозициските портали финансирани од Соросовата фондација во земјава на секој можен начин се обидуваат да го исперат срамот на кој денеска беше сведок цела јавност.

Груевски: Ве поканивме да аргументирате, а не за да одложите

Sky - 05.01.2015

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но на неа не учествуваат професорите од „Професорскиот пленум“ и членовите на „Студентскиот пленум“. Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола ...

Каракамишева: Дел од професорите се аздисани

Нова ТВ - 05.01.2015

Професорката Тања Каракамишева во своето обраќање на дебатата на релација власт- професорски контра-пленум, изјави дека власта е премногу блага кон професорите. -Да бев јас на власт би била и поригорозна, затоа што дел од професорите своето време го ...

Груевски ја презеде палката во дебатата за државен испит

Нова ТВ - 05.01.2015

Интеруниверзитетската конференција за предлог-законот за високо образование денеска се распламна од хотелот од Александар Палас до републичкото Собрание. Пред хотелот Александар Палас, пред самиот почеток на дебатата која што ја организираше ...

ФОТО: Груевски во „дијалог“ со професорскиот пленум

Утрински - 05.01.2015

Сосема неочекуван локациски, а не суштински пресврт доживеа денешната дебата за реформите во образованието во организација на Владата и Министерството за образование и наука. Пресвртот заеднички го приредија премиерот Никола Груевски и професорите ...

Премиерот го изненади професорскиот пленум

Телма - 05.01.2015

Работите добија изненадувачки тек кога пред хотелот Александар ПАлас наместо министерот Адеми се појави премиерот Груевски. Им се обрати на претставниците на професорскиот пленум во моментот кога тие ги образложуваа причините зошто нема да ...

Професорска наива наспроти политичка итрина

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорите прифатија дебата во Собранието па се пишманија. Во Собранието пак, ректорот на УКИМ побара повеќе време за дебата, а Премиерот барањето го оцени како несериозно. Дебатата за предлог-измените во Законот за високо образование од хотелот ...

Саше Политико им ја “плесна во фаца“ вистината на “пленумците“

Курир - 05.01.2015

И дел од најголемите опозициски поддржувачи го признаваат денешниот дебакл на таканаречениот Професорски пленум, кој најпрво прифати да се појави на дебатата во Собранието, а потоа се попишмани и избега од аргументиран дијалог за реформите во ...

„Не сме против Вас“ – јадно

Либертас - 05.01.2015

Тажната слика на професорката Ванковска, некако самопромовирана во водач на Професорскиот Пленум, според мене, е одговорност на сите членови на пленумот кои не успеале да ја сопрат да је наметне својата „слаткоречива ништост“.

Дебатата за измените во Законот за високо образование се префрли во Собранието

24 Вести - 05.01.2015

Претставници на професорскиот пленум ја прифатија понудата на премиерот Никола Груевски дебатата за реформите во високото образование да се одржи во парламентот, но потоа се предомислија. Велат дека не сакаат да учествуваат во, како што ги ...

Дебатата почна во Собранието, професорите одбија да учествуваат

Sky - 05.01.2015

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но на неа не учествуваат професорите од „Професорски пленум“ и студентите. Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола Груевски ја префрли дебатата од ...

Груевски: Ако останеме на лесно добиени дипломи, за 20 до 30 години ќе бидеме уште повеќе на дното

Фактор - 05.01.2015

Професорскиот контра – пленум седна на маса со владата и ректорите на универзитетите со што сепак се одржа дебатата предложена од премиерот Никола Груевски иако претходно, Професорскиот пленум кој ги поддржува барањата и аргументите на Студентскиот ...

ПРЕСВРТ: Дебата во Собранието за образованието

Телеграф - 05.01.2015

Додека предлогот за високо образование е речиси пред усвојување, неочекуваните случувања околу дебатата, што беше најавена за денеска, дополнително го продлабочи јазот меѓу Професорскиот пленум и Владата Премиерот Никола Груевски со ректорот Велимир ...

Професорите прво побараа дебата, потоа не се појавија

Алфа - 05.01.2015

Побараа дебата во Собранието, но не се појавија. Додека пред хотелот „Александар палас“ професорите од пленумот говореа зошто се против државниот испит, ненадејно се појави премиерот Груевски кој ги повика да се вклучат во дебататa Побараа дебата во ...

ДЕБАТАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СЕ ПРЕСЕЛИ ВО СОБРАНИЕ: „Не учествуваме во дебата која не е правно темелена“, велат од ...

Академик - 05.01.2015

Пред почетокот на дебатата, додека професорите даваа изјави за медиумите, пристигна премиерот Никола Груевски кој ги повика да присуствуваат на расправата. Тие го одбија предлогот на премиерот велејќи дека хотел не е место за дебатирање и дека ...

Професорите прифатија дебата во Собранието па се пишманија

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорскиот пленум ја прифати поканата на премиерот Никола Груевски да дебатираат во Собранието, наместо во хотелот Александар Палас, но подоцна рекоа да нема да учествуваат во дебата за предлог-закон кој веќе го поминал првото читање.

Образованието не е на поранешното ниво, промени мора да има

Тера - 05.01.2015

Универзитетските професори од Професорскиот пленум, во понеделник не учествуваа на дебатата организирана од Министерството за образование и наука и Владата за новите измени на Законот за високото образование, за да, како што рекоа не станат учесници ...

Не да им станете робови!

Либертас - 05.01.2015

Фејсбук статус на Искра Гешоска: Уредно ги замолувам професорите кои членуваат во Професорскиот пленум, или сакаат да му дадат каква било поддршка и легитимитет, да не ја користат за своја насловна страна на ФБ фотографијата која за историјата ...

Не сакаме дебата која Владата ќе ја искористи да го погреба високото образование

Бриф - 05.01.2015

Од Студенскиот пленум пред почетокот на закажаната дебата за измените на Законот за високо образовани уште еднаш повторија дека не се повикани да дебатата и нема да учествуваат. - Несакаме да даде легитимитет на дебата која е про форма на владата за ...

Конструктивна дебата трае повеќе од три часа, пленумот избега иако бараше дебата во Собрание

Република - 05.01.2015

Во Собранието на Македонија повеќе од три часа трае дебатата за реформите во високото образование на која присустува и премиерот Никола Груевски. На дебата беа разменети мислења и ставови за унапредување на реформите во високото образование.

„Професорскиот пленум“ одби јавна дебата

МРТ - 05.01.2015

Професорите од „Пленумот“ кој се спротиставува на реформите во високото образование одбија дебата за новините што ги предлага владата, а ги објаснува со неопходноста за зголемување на квалитетот на знаењето во образованието.

(ВИДЕО) Професорски пленум: Премиере, ако сакате дебата – повлечете го законот

А1 On - 05.01.2015

Откако премиерот Груевски ненајавено се појави на прес конференцијата на Професорскиот пленум и организираше средба во Собранието на која присуствуваа министрите, замениците, ректорите и професорите од контра професорскиот пленум, професорите од ...

СКАНДАЛ:Професорскиот пленум избега од дебата за реформите во високото образование

Сител - 05.01.2015

Невиден скандал, непрофесорко однесување и политизација која не доликува на академски граѓани. Пишман професорите од професорскиот пленум прифатија па одбија дебата под услови кои сами ги поставија..

Владата ги повика студентите на дебата за високото образование

МКД - 05.01.2015

Никаде во понудата за форматот на јавната дебата не е ограничено присуството на студентите, вели владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Премиерот Никола Груевски лично им соопштил на професорите дека Владата прифаќа од хотелот Александар палас ...

Героски: Со вакви професори, Груевски брилијантен!

Република - 05.01.2015

Бранко Героски денеска вторпат „му симнува капа” на премиерот Никола Груевски. Откако професорскиот пленум прифати па не дојде на дебата, Героски го објави овој статус на социјалната мрежа фејсбук на која констатира дека со вакви професори Груевски ...

Иако охрабрени да присустуваат, студентите и претставници на пленумот на дојдоа на расправата

Република - 05.01.2015

Уште трае отворената дебата за измените во Законот за високо образование во Собранието на Македонија и сите присутни отворено дискутираат и дебатираат. На дебатата беа повикани сите страни – претставници на универзитеите, студентите и претстаници на ...

(ВИДЕО) Зошто Професорскиот пленум нема да учествува во „Post Festum” „дебатата“

А1 On - 05.01.2015

Среде новогодишните празници, се одвива неформален „дијалог“ меѓу Министерството за образование, некои универзитети, декани и студенти. Слушаме за предлози за подобрување на законските решенија, проследени со експресни пофалби! Министерството не ...

Груевски „упадна“ на пресот на Професорскиот пленум и ја презакажа дебатата за во Собрание

Фокус - 05.01.2015

Груевски нагласи дека професорите може да дебатираат каде сакаат и колку сакаат и ја презакажа дебатата за државниот испит во Собранието. Откако преставници од Професорскиот пленум револтирано констатираа дека хотел е место за туризам, а не за ...

Професорски пленум дојде пред Собрание, но не влезе на дебата

+инфо - 05.01.2015

Откако премиерот Никола Груевски се појави на прес-конференцијата на Професорски пленум пред хотелот „Александар Палас“ па ја премести дебатата во Собрание, професорите сметаат дека таквата покана нема смисла, затоа што законот е веќе внесен во ...

Груевски ги покани професорите на дебата во Собрание

Фактор - 05.01.2015

Дебатата што беше закажана за денес во 13 и 30 часот во хотелот „Александар Палас“, на која требаше да се сретнат претставниците од Министерството за образование и наука, Интеруниверзитетската конференција и професорите кои се поддржувачи и кои ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Не за дебата која ќе го погреба високото образование

А1 On - 05.01.2015

За Студентскиот пленум дебатата која првично требаше да се одржи во хотелот „Александар Палас“, а премиерот ја презакажа за во собрание е про форма и велат дека не сакаат да бидат дел од нечија агенда.

ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ: Груевски ги покани професорите во Собрание

Телеграф - 05.01.2015

Пред почетокот на дебатата, кој беше закажан за 13.30 часот, на влезот на хотелот „Александар палас“ додека дел од професорите даваа изјави, пристигна премиерот Никола Груевски, кој ги поздрави професорите и ги повика да влезат на дебата Наместо ...

Професорски пленум: Одбиваме да ја претставуваме страната што се плаши

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорскиот пленум составен од неколку стотини универзитетски наставници соопшти дека не учествува на денешната дебата за законот на високо образование организирана од владата од неколку причини меѓу кои и тоа што немаат добиено формална покана.

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата за реформите во високото образование

24 Вести - 05.01.2015

Претставници на професорскиот пленум нема да учествуваат во денешната размена на аргументи и мислења за реформите во високото образование. Дел од професорите сметаат дека станува збор за собир чија единствена цел е да се создаде привид на ...

Груевски го прифати барањето на Професорскиот пленум - Дебатата ќе се одржи во Собранието на РМ

Факултети - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование да се приклучат на дебатата која беше закажана во хотелот „Александар Палас“.

ВИДЕО: Опозициските медиуми продолжуваат со манипулациите

Денешен - 05.01.2015

Опозициските портали продолжуваат со манипулации во обидот да го “исперат“ скандалот на таканаречениот Професорки пленум, кој денеска најпрво по негово барање прифати дебатата за реформите во високото образование да се одржи во Собранието, а потоа ...

Грувески на дебатата за образованието: Професорите нема од што да се плашат

Press24 - 05.01.2015

Македонија мора својата иднина да ја гради врз база на знаењето. Премиерот Никола Груевски на дебата со интеруниверзитетската конференција во Собранието, поtенцираше дека Македонија има системски проблем со квалитетот на знаењето во Образованието.

Ненајдена промена: Груевски ја сели дебатата за образованието во Собрание

Канал 77 - 05.01.2015

Откако најавија дека нема да учествуваат на денешната размена на аргументи и мислења за реформите во високото образование , членови на Професрскиот пленум се наоѓаат пред хотелот „Александар Палас“, порачувајќи дека тоа не е место за академска ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Денешен - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

Дебатата за високото образование, на барање на професорите, во Собранието

МРТ - 05.01.2015

Сепак, од Професорскиот пленум решија да не учествуваат во расправата, бидејќи како што велат оттаму, не биле консултирани за предлог измените... Иако првично најавено дека јавната дебата за измените во високото образование ќе се одржи во ...

Груевски: Ова е пресвртна точка за подобрување на образовниот систем

Република - 05.01.2015

-Не треба да се плашиме од знаење. Не треба професорите да се плашат и ова кога го говорам, мислам на дел од професорите, не се сите такви. Ние предвидуваме и странци да бидат професори и ректори. Не треба професорите да се плашат.

Героски: 5:0 за Груевски

Курир - 05.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски на својот Фејсбук профил го објави видетото во кое претставничката на Професорскиот пленум Билјана Ванковска, која даваше изјава пред хотелот Александар Палас, се ...

(ВИДЕО) Груевски „упадна“ на прес конференција и ја презакажа дебатата

А1 On - 05.01.2015

Додека траеше пресконференцијата на професорите од „Професорски пленум“, премиерот Никола Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит за во собрание. Професорите му рекоа дека хотел е место за туризам а не за парламентаризам на што Груевски им ...