TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Едно име имаме - Македонија“

МКД - 14.06.2018

„Македонија, Македонија“ извикуваа околу 1.500-те учесници на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против најавениот договор за промена на уставното име на земјава. ...

Протести пред Собранието

24 Вести - 19.06.2018

Не сакаме ни ЕУ ни НАТО, само Македонија, со вакви пораки демонстранти и вечерва излегоа на протест пред Собранието. Велат отпорот против промената на уставното име нема да престане, а од говорницата се заканија со граѓанска непослушност.

Вечерва протест пред Собранието, граѓаните против промена на името

Сител - 13.06.2018

На повик на навивачката група Комити илјадници граѓани вечерва се собраа на протест против промена на името. Пред Собранието се пееа патриотски песни и се бараше оставка од владата. Протестот кој беше организиран со повик преку социјалните мрежи, ...

Протест пред Собранието против договорот за промена на името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

„Земјо македонска“ и „Едно име имаме“ се пеат пред Собрание

Фокус - 13.06.2018

Граѓаните кои вечерва протестираат пред Собрание предмалку ги пееја песните „Едно име имаме“ и „Земјо македонска“ и извикуваа „Македонија“. Се палат бакли, а една запалена бакла беше фрлена и кон Собранието, кое го обезбедуваат специјалци.

„Едно име имаме“, извикуваат околу 1.500 демонстранти пред Собранието (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

„Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на вечерашниов протест пред Собранието на Република Македонија. Насобраните граѓани протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

Протест со бакли пред Собрание против промена на името

Фокус - 13.06.2018

Околу 20 часот вечерва започна протест пред Собранието против договорот со Грција и промена на уставното име на Република Македонија. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат навивачката песна „Излези момче“.

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Макфакс - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Протест против промена на името

Алсат-М - 23.06.2018

МВР информира дека за денес е најавен протест во организација од група граѓани „Млади за Македонија“. Сообраќајот во централното подрачје ќе биде пренасочен од 10 часот. Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе изврши пренасочување на ...

„Македонија, Македонија“ и погрдни зборови ечат на протестот пред Собранието

+инфо - 13.06.2018

„Едно име имаме“ и „Македонија, Македонија“, извикуваат демонстранти вечерва на протестот пред Собранието. Демонстрантите протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името

Либертас - 13.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Макфакс - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачивајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

Протест пред Собрание против промената на уставното име

Н.Македонија - 13.06.2018

Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата. Извикувајќи „Македонија, Македонија“ и „предавници“, насобраните граѓани се противат на најавите ...

Засилено полициско присуство за протестот пред Собрание

А1 On - 13.06.2018

Вечерва пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против договорот за промена на името. Собранието е обезбедувано со засилено полициско присуство. Претходно на протест повика навивачката група ...

Видео: Ечи македонската химна пред Собранието

Press24 - 13.06.2018

Македонската химна ечи пред македонското Собрание вечерва на протестите. Погледнете што се ...

Протести пред македонското Собрание

Локално - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

"Едно име имаме" ечи пред Собранието

Press24 - 13.06.2018

Врие народ пред Собрание на протестите за промената на името и договорот со Грција. Едно име имаме ечи пред Собранието каде е забележао и засилено полициско ...

Галерија: Масовен протест пред Собранието

Press24 - 13.06.2018

Масовен протест пред Собранието на Македонија за договорот со Грција. Еве што се случува во ...

Фрлен молотов коктел кон Собранието

Фактор - 13.06.2018

Молотов коктел е фрлен кон собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Демонстрантите фрлаа и други предмети кон Собранието. Протестот уште трае.

Се полни булеварот пред Собранието - протести против промена на името

Press24 - 13.06.2018

Се полни улицата пред Собранието. Се повеќе граѓани доаѓаат да го изразат незадоволството за Договорот со Грција за името Северна Република ...

Ечи македонската химна пред Собранието: Граѓаните гордо ги веат македонските знамиња (ВИДЕО)

Курир - 13.06.2018

Во моментов пред Собранието на Република Македонија се пее македонската химна, а насобраните граѓани гордо ги веат македонските знамиња. Граѓаните се уште доаѓаат пред Собранието каде што пред два часа започна големиот протест против промена на ...

„Едно име имаме“ пее толпата пред Собранието

Фактор - 13.06.2018

„Едно име имаме, во душата го носиме“ пее толпата народ пред Собранието која се собра вечерва за да го искаже својот револт против договорот со Грција кој предвидува промена на името во Република Северна Македонија.

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Sky - 13.06.2018

Со запалени бакли и патриотски песни пред собраниската зграда се протестира против промената на името и најавените уставни измени. Демонстрантите извикуваат „Македонија“, „Македонија на Македонците“ и скандираат „Заев предавник“.

Започна протестот против промена на името: Граѓаните масовно се упатуваат кон Собранието (ФОТО)

Курир - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. Во моментов насобраните граѓани пеат македонски песни, а палат и ...

ВО ЖИВО: Стотици демонстранти пред Собранието со барање да не се менува Уставот и името

Фактор - 13.06.2018

Пред Собранието пристигнуваат стотици демонстранти за да го искажат своето незадоволство од договор за името со Грција. Тие бараат Македонија да не прифаќа промена на Уставот и промена на името во Република Северна Македонија.

Незадоволни граѓани протестираат пред Собранието

Макфакс - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Ние сме за ЕУ и НАТО, сакајте не такви какви што сме, не го менуваме името (ВИДЕО)

Скопје инфо - 13.06.2018

Граѓаните кои вечерва протестираат пред Собрание предмалку ги пееја песните „Едно име имаме“ и „Земјо македонска“ и извикуваа „Македонија“. Се палат бакли, а една запалена бакла беше фрлена и кон Собранието, кое го обезбедуваат специјалци.

Пред Собранието вечерва има протест против промена на името

Нова ТВ - 13.06.2018

Протест против промена на името се одржува вечерва пред Собранието на Република Македонија. „Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на протестот. Протестот започна околу 20 часот.

Започна протестот против промена на името (ФОТО)

Слободен Печат - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и уставните измени. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел кон зградата на Собранието

А1 On - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Започна протестот против промена на името

Либертас - 13.06.2018

Пред зградата на Собранието започнаа да пристигнуваат стотици демонстранти за да го искажат своето незадоволство од најавениот договор за промена на името. Со патриотски песни, развеани македонски знамиња и транспаренти тие бараат земјата да не ...

Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името (Фото + видео)

1tv - 14.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Точка - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачувајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

Протест пред Собрание против промената на името

24Инфо - 13.06.2018

Протест пред Собрание против промената на името Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата.

Протест пред Собранието на Македонија

Тера - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

"Едно име имаме" ечи пред Собранието

Сител - 13.06.2018

Врие народ пред Собрание на протестите за промената на името и договорот со Грција. Едно име имаме ечи пред Собранието каде е забележао и засилено полициско ...

Протест против промена на името, граѓани фрлија молотов коктел кон собранието

Радар - 13.06.2018

Граѓани протестираат пред собранието против промена на името, и го изразуваат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија кој го потпиша премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Граѓаните ја пеат химната пред Собранието

Фактор - 13.06.2018

Во моментов пред Собранието се пее македонската химна, а насобраните граѓани гордо ги веат македонските знамиња. Граѓаните доаѓаат пред Собранието каде што пред два часа започна големиот протест против промена на името во Република Северна ...

Народ се собира - Гори пред Собрание

Сител - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. Во моментов насобраните граѓани пеат македонски песни, а палат и ...

Вечерва демонстрации пред собранието

Sky - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Слободен Печат - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Ечи македонската химна пред Собранието - граѓаните гордo ги веат македонските знамиња

Сител - 13.06.2018

Во моментов пред Собранието на Република Македонија се пее македонската химна, а насобраните граѓани гордо ги веат македонските знамиња. Граѓаните се уште доаѓаат пред Собранието каде што пред два часа започна големиот протест против промена на ...

Ечат македонски патриотски песни пред Собрание (Галерија)

Република - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. пред Собранието има е зголемото пристуство на полиција.

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Скопје инфо - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

“Едно име имаме” ечи пред Собранието

МК News - 13.06.2018

Врие народ пред Собрание на протестите за промената на името и договорот со Грција. Едно име имаме ечи пред Собранието каде е забележао и засилено полициско присуство. Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го ...

Вечерва инцидент пред Собранието: Фрлен е молотов коктел врз зградата, полицијата на нозе

Sky - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви, шишиња и други предмети кон Собранието.