TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми најави Студентски дом за ДУТ и нов објект на Медицинскиот факултет

+инфо - 18.11.2015

Нов студентски дом во Тетово наменет за Државниот универзитет во Тетово (ДУТ) и нова зграда за Медицинскиот факултет на овој универзитет најави министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска во Тетово, јави МИА Тој рече дека е донесена ...

Студентите побараа бесплатен културен центар во рамки на универзитетот

Радио МОФ - 18.11.2015

Македонското образование од самиот почеток ја убива креативноста кај младите, сметаат студенти кои синоќа беа дел од дискусијата на Филозофскиот факултет, на која се зборуваше за проблемите со кои се соочуваат младите во земјата.

Адеми: Студентски дом за ДУТ и нов објект на Медицинскиот факултет

Канал5 - 18.11.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска во Тетово ја соопшти одлуката на Владата на РМ да се изгради прв студентски дом во склоп на Државниот универзитет во Тетово. Адеми на студентите од ДУТ им рече дека проектот за студентски дом ...

Апликација за распоред на предавања победник на студентскиот Хакатон

Факултети - 18.11.2015

Апликација преку која студентите ќе можат да се информираат за распоредот на својот факултет победи на првиот студентски Хакатон. Овој маратон по компјутерско програмирање беше во организација на студентите од Факултетот за информатика, а учество ...

УМС го одбележа Интернационалниот ден на студентите

Курир - 18.11.2015

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ вчера го одбележа Интернационалниот ден на студентите. УМС значењето на денот го истакна на специфичен начин - со организација на панел дискусија на тема „Инвестирај во знаење, оствари ја својата цел“.

Одбележан Меѓународниот ден на студентите во Скопје

Факултети - 18.11.2015

Вчера беше Меѓународниот ден на студентите. Одбележуван низ целиот свет, денот беше посветен на борба против насилството и дискриминацијата и барање еднаквост во академската околина од страна на студентските органзизации и унии.

Граѓаните знаат дека СДСМ нема заковано ниту една шајка во објектите на студентскиот дом пред кој денес се фотографираа

Пулс24 - 17.11.2015

Граѓаните знаат дека СДСМ нема заковано ниту една шајка во објектите на студентскиот дом пред кој денес се фотографираа. Денешната изјава на СДММ, може да се сфати единствено како уште ден во низата обиди за собирање на ситни дневно – политички ...

Охридските студенти задоволни од студенскиот живот

ТВМ - 17.11.2015

Студентите од ФТУ се задоволни од нивниот академски статус. Сепак нивните размислувања за студенскиот живот и стандард не сакаа да ги коментираат јавно и буквално бегаа пред објективот на нашата камера.

Адеми: Студентски дом за ДУТ и нов објект на Медицинскиот факултет

Lider - 18.11.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска во Тетово ја соопшти одлуката на Владата на РМ да се изгради прв студентски дом во склоп на Државниот универзитет во Тетово. Адеми на студентите од ДУТ им рече дека проектот за студентски дом ...

МОН објави конкурс за стипендии за редовни студенти на додипломски студии

Радио МОФ - 17.11.2015

Mинистерството за образование и наука распиша конкурс за доделување стипендии на редовни студенти запишани на додипломски студии од прв циклус на јавните и приватните универзитети и високообразовни установи во Република Македонија за студиската ...

Ѓорѓи Рајчиноски, СП: Студентите заслужуваат пристоен живот во домовите и легитимни претставници

Радио МОФ - 17.11.2015

Лошиот студентски стандард, мизерните услови во студентските домови, трошоци за школарина и јавен превоз се само мал дел од проблемите со кои секојдневно се соочуваат македонските студенти.

ЛИДЕМ: Итно решавање на проблемите на македонските студенти!

+инфо - 17.11.2015

Либерално демократската младина (ЛИДЕМ) им го честита меѓународниот ден на студентите на сите минати, сегашни и идни студенти, посакувајќи им успех на секое поле во професионалниот и приватниот развој.

(ВИДЕО) „Одблизу“: Студентски стандард

Нова ТВ - 17.11.2015

Длабоко во 21. век илјадници македонски студенти сè уште живеат во услови кои можат да се опишат како хорор филм. Во скопските домови кои се изградени уште пред 30 или 40 години, дотраени и неодржувани, живеат македонските граѓани, надежта на оваа ...

СДММ: Од април студентите ќе можат да сметаат на иднина дома (ВИДЕО)

+инфо - 17.11.2015

После 24 април, сите студенти ќе можат да дишат слободно, да живеат во реконструирани студентски домови, младите ќе добијат шанса за обука и вработување веднаш по студирањето, да ја градат својата иднина дома.

[Видео] „Одблизу“ – документарен филм за условите во кои живеат македонските студенти

Радио МОФ - 17.11.2015

Во првата епизода од серијалот кратки документарни филмови „ Одблизу “ на Центарот за истражувачко новинарство „ Scoop “, тема е студентскиот стандард. За лошите услови во кои живеат македонските студенти во студентските домови, за неостварените ...

Една година од првиот масовен студентски протест

+инфо - 17.11.2015

На денешен ден пред точно една година, Меѓународниот ден на студентите се одбележа со првиот масовен студентски протестен марш во Македонија. Илјадници студенти ги преплавија улиците на Скопје, обединети во борбата против лошите реформи во ...

Денеска е Меѓународен ден на студентите

365 - 17.11.2015

Меѓународниот ден на студентите се одбележува како спомен на трагичниот настан што се случил на 17. Ноември 1939 година во Прага. Имено, на тој ден се задушени студентските демонстрации против нацистичката окупација на Чешка.

Власта ветува, младите бегаат!

Фактор - 17.11.2015

Денеска е светски ден на студентите Македонското високо образование е во криза, но оваа криза не е новост за македонскиот студент. Недостатокот на квалитетни реформи во образованието е само една од причините за оваа безнадежна состојба во која плута ...

Денес ќе се одбележи Меѓународниот ден на студентите - 17ти ноември

Факултети - 17.11.2015

Студентската културна иницијатива „Отворен Куфер“ четврта година по ред го одбележува Меѓународниот ден на студентите - 17ти ноември. "Оваа година, на овој најголем студентски празник, ќе создадеме културна зона на Филозофски факултет со ...

Оглас за реконструкција на блок А од домот Гоце Делчев

Скопје инфо - 17.11.2015

Министерството за образование и наука објави оглас за избор на компанија што ќе треба да ја направи реконструкцијата на блокот А, во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Според податоците објавени на електронскиот систем за јавни набавки, ...

Распишан тендерот за реконструкција на блокот А од домот „Гоце Делчев“

Build - 17.11.2015

Министерството за образование и наука денеска го објави огласот за избор на градежна фирма што ќе го санира и адаптира блокот А од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Втората фаза од реконструкцијата на објектот е проценето дека ќе чини 80 ...

АНКЕТА: Студентите и Факултети.мк го избираат најдобриот универзитетски професор во Македонија!

Факултети - 16.11.2015

Сите студенти од државните и приватните факултети во Македонија, со учество во оваа анкета на „Факултети.мк”, имаат ретка можност да ни кажат кој е професорот кој им оставил најдобар впечаток во текот на студиите.

Отворен тендер за санација на блокот Б во Гоце Делчев

Алфа - 16.11.2015

Стартува втората фаза од реконструкцијата на најголемиот студентски дом во Македонија. Стартува втората фаза од реконструкцијата на најголемиот студентски дом во Македонија. По санацијата на блокот Б во Гоце Делчев, министерството за образование ...

Нов изглед и на блокот А од "Гоце Делчев"

Вечер - 16.11.2015

Како што е планирано, веднаш по целосното преместување на студентите во комплетно реновираниот блок Б, ќе почнат градежните активности за реконструкција на А, која треба да заврши до крајот на идната година Нов мебел, нови прозорци, нов лифт, парно, ...

Што научивме изминатата недела: Запознајте го Харис Бабачиќ - еден од најдобрите студенти на Медицински факултет со ...

Факултети - 15.11.2015

Неделава се запознавме со успешни студенти со просек 10.00, научивме како може да се стане пилот, дознавме кое е најпопуларно име во светот, но и во Македонија и се информиравме повеќе за факултетските лаборатории во земјава.

Објавен оглас за реконструкција на блокот ,,А‘‘ од Студентскиот дом ,,Гоце Делчев‘‘

Сител - 16.11.2015

Испразнет и подготвен за реконструкција. Блокот А од студенсткиот дом Гоце Делчев за шест месеци се очекува да добие нов лик. Објавен е тендерот за грдба. За еден месец откако ќе биде избрана фирата ќе отпочнат градежните работи.

Адеми: Студентски дом за ДУТ и нов објект на Медицинскиот факултет

Утрински - 18.11.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска во Тетово ја соопшти одлуката на Владата да се изгради прв студентски дом во склоп на Државниот универзитет во Тетово. Адеми на студентите од ДУТ им рече дека проектот за студентски дом му ...

ЛИДЕМ: Итно решавање на проблемите на македонските студенти!

Репортер - 17.11.2015

Либерално демократската младина им го честита меѓународниот ден на студентите на сите минати, сегашни и идни студенти, посакувајќи им успех на секое поле во професионалниот и приватниот развој.

(ВИДЕО) „ОДБЛИЗУ“ филм за реалноста на македонскиот студентски стандард

Фокус - 17.11.2015

Погледнете ја емисијата „Одблизу“ посветена на оваа тема во изработка на Центарот за истражувачко новинарство СКУП – Македонија. Во 21. век илјадници македонски студенти сè уште живеат во услови кои можат да се опишат како хорор филм.

(ВИДЕО) СДММ го честита денот на студентите со Збогум Никола

А1 On - 17.11.2015

На 17-ти ноември, минатата година започна студентската пролет, со масовните маршеви за укинување на државниот испит и вистински реформи во образованието. Студентите, младите од сите етникуми го срушија комодитетот на Груевски, вели Дарко Каевски, ...

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

А1 On - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Универзитетот во Тетово ќе добие студентски дом

еМагазин - 18.11.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска во Тетово ја соопшти одлуката на Владата на РМ да се изгради прв студентски дом во склоп на Државниот универзитет во Тетово. Адеми на студентите од ДУТ им рече дека проектот за студентски дом ...

(ВИДЕО) СДММ го честита денот на студентите со Збогум Никола

Репортер - 17.11.2015

На 17-ти ноември, минатата година започна студентската пролет, со масовните маршеви за укинување на државниот испит и вистински реформи во образованието. Студентите, младите од сите етникуми го срушија комодитетот на Груевски, вели Дарко Каевски, ...

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Локално - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Lider - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Сител - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Денешен - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Канал 77 - 17.11.2015

Светот денеска го одбележува седумнаесетти ноември – Светскиот ден на студентите, а кон ова се приклучува и Македонија. По тој повод, Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ организира тринаесетчасовна програма на Филозофскиот факултет при ...

Со 13 часовна програма на Филозофски факултет ќе се одбележува Денот на студентите

+инфо - 17.11.2015

Студентската културна иницијатива „Отворен Куфер“ денеска со голема манифестација , четврта година по ред, го одбележува Меѓународниот ден на студентите - 17 Ноември. Настанот почнува во 10 часот.

Културна зона на Филозофскиот факултет за денот на студентите

Алфа - 17.11.2015

Во светот денеска се одбележува 17-ти ноември Меѓународниот ден на студентите. Студентската културна иницијатива „Отворен куфер“ по повод денот на студентите на Филозофскиот факултет при УКИМ во Скопје организира тринаесетчасовна програма.

Со богата програма на Филозофски ќе се одбележи Денот на студентите

Макфакс - 17.11.2015

Во вторник, студентската културна иницијатива „Отворен Куфер“ четврта година по ред го одбележува Меѓународниот ден на студентите, 17 - ти ноември. „Оваа година, на овој најголем студентски празник, ќе создадеме културна зона на Филозофски факултет ...

Со богата програма на Филозофски ќе се одбележи Денот на студентите

Денар - 17.11.2015

Во вторник, студентската културна иницијатива „Отворен Куфер“ четврта година по ред го одбележува Меѓународниот ден на студентите, 17 – ти ноември. „Оваа година, на овој најголем студентски празник, ќе создадеме културна зона на Филозофски факултет ...

Со богата програма на Филозофски ќе се одбележи Денот на студентите

Точка - 17.11.2015

Во вторник, студентската културна иницијатива "Отворен Куфер" четврта година по ред го одбележува Меѓународниот ден на студентите, 17 - ти ноември. „Оваа година, на овој најголем студентски празник, ќе создадеме културна зона на Филозофски факултет ...