TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што најголем број амандмани за некој закон до сега.

Втора среќа за законот за јазици - се е во рацете на спикерот Џафери

Канал5 - 13.03.2018

Истекува рокот што го даде спикерот Џафери на партиите за да се договор за Законот за употреба на јазиците. Договор нема, амандманите останаа, Џафери за утре најавува втора среќа за законот.

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе бидат одбиени

Независен - 13.03.2018

Близу 36 илјади амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за Законот за употреба на јазиците во трето читање најверојатно ќе бидат одбиени на утрешното продолжение на 32. собраниска седница, според информации на „Независен весник“.

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Независен - 13.03.2018

Собранискатата седница за Законот за јазици ќе продолжи утре попладне, со почеток во 13 часот. Спикерот Талат Џафери треба наскоро да го закаже продолжението на 32.седница, како што соопштил на денешната координација меѓу пратеничките групи.

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Фокус - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со координаторите на пратеничките групи постигнал договор седницата за амандманите на Законот за употреба на јазиците да биде закажана за утре, јавува МИА.

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 Вести - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да каже детали како ќе го изигра моментот со ...

Во Собранието утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Алсат-М - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за законот за јазиците, се разгледуваат опциите

Макфакс - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Седницата за Законот за јазици закажана за утре, се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на ...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Слободен Печат - 13.03.2018

Координаторите на пратеничките групи денеска, на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, се договориле, Законот за јазици да се најде утре на собраниска седница која е закажана за во 13 часот.

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција: Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ТВ21 - 12.03.2018

Љупчо Алексовски од ФРОДЕМ побара дебата за поднесените амандмани за Законот за употреба на јазиците. Вели дека нема да дозволи ДУИ и СДСМ да го девалвираат Собранието, бидејќи како што тврди, пратениците имаат право да дебатираат околу амандманите.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Алсат-М - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Локално - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Данев: Амандманите мора да се разгледуваат, не се исклучува можноста за блокирање на седницата

А1 On - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Утре нов обид за решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Каракамишева: Ако Талат Џафери ги заобиколи поднесените амандмани, ќе се покрене кривична одговорност против него

Курир - 11.03.2018

(ФБ статус на универзитетската професорка Тања Каракамишева- Јовановска) АКО ТАЛАТ ГИ ЗАОБИКОЛИ ПОДНЕСЕНИТЕ АМАНДМАНИ ОД ВМРО-ДПМНЕ, ЌЕ СЕ ПОКРЕНЕ КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ПРОТИВ НЕГО Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените ...

Експерти: Амандманите не смеат да се заобиколат, Џафери кривично ќе одговара

Алфа - 11.03.2018

Опозицијата нема намера да ги смени своите ставови околу законот за јазици. Опозицијата нема намера да ги смени своите ставови околу законот за јазици. Иако во текот на целиот викенд се на линија со колегите од власта, пратениците на ВМРО ДПМНЕ не ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Локално - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Република - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици, се разгледуваат опциите

Вечер - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците...

Н.Македонија - 13.03.2018

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре.

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Кајгана - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Каракамишева: Џафери ќе се соочи со кривична одговорност, ако ги заобиколи поднесените амандмани

Нетпрес - 11.03.2018

(ФБ статус на универзитетската професорка Тања Каракамишева- Јовановска) АКО ТАЛАТ ГИ ЗАОБИКОЛИ ПОДНЕСЕНИТЕ АМАНДМАНИ ОД ВМРО-ДПМНЕ, ЌЕ СЕ ПОКРЕНЕ КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ПРОТИВ НЕГО Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Press24 - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците: ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата, се разгледуваат опциите

Точка - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Утре седница за Законот за јазиците - ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање

Press24 - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно.

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Република - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Каракамишева: ако Талат и заобиколи амандманите ќе одговара кривично

Вечер - 11.03.2018

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на СДС, се базира на член 165 од Деловникот каде ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Бриф - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Данев: Ако законот за јазици се носи на сила можни се блокади

Фактор - 13.03.2018

По најавата на премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев изјави дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Законот за јазици утре на Собрание

Нова ТВ - 13.03.2018

Во Собранието утре попладне треба да се одржи седница на чиј дневен ред е Законот за јазиците во трето читање. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи на која ...

Каракамишева: Ако Талат ги заобиколи амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе бараме кривична одговорност од него

Република - 11.03.2018

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на СДС, се базира на член 165 од Деловникот каде ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

А1 On - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ не верува дека спикерот Џафери ќе се реши на таков неуставен чин и ќе ја глчаса двојазичноста без ...

Алфа - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од Зоран Заев дека законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Утре ново рвање со 35.500 амандмани во Собранието

+инфо - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев, кој денеска повторно не присуствуваше на координацијата, вели дека доколку седницата биде закажана тие ќе присуствуваат на неа со цел да ги бранат амандманите.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Канал5 - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Слободен Печат - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

24Инфо - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Сител - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Ќе се изгласа ли неделава Законот за јазици

еМагазин - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Џафери за утре ќе го закаже продолжeнието на седницата за Законот за јазици

Фокус - 13.03.2018

На денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и координаторите на пратеничките групи било договорено за утре да биде закажано продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

CivilMedia - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Утре пленарка за Законот за јазиците

МРТ - 13.03.2018

Засега нема информации дали и каков договор е постигнат меѓу пратеничките групи на ДУИ и СДСМ во однос на тоа дали ќе амандманите ќе бидат разгледани или, пак, ќе се гласа директно за законот.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Слободен Печат - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...