TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев сѐ уште нема план и решение за новата учебна година

МКД - 01.08.2020

Власта на Заев е тотално изгубена во менаџирањето на кризата со епидемијата од корона вирусот. Ниту на здравено поле, ниту на економско поле, ниту на полето на образованието. Уште еден месец до официјалниот старт на новата учебна година, а МОН и ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага 10 точки за новата учебна година

Слободен Печат - 01.08.2020

Оттаму сметаат дека немало конкретен план за справување со новонастанатата состојба и тоа на штета на ...

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Канал5 - 31.07.2020

Децата ќе бидат безбедни во училиште, ако се почитува она што ќе го препорача и комисијата за заразни болести, децидна заменик- министерката за образование Елизабета Наумовска. Таа вели дека местото на децата е во клупите, а од септември секоја ...

Статистика за период од 10 години: Повеќе наставници, помалку ученици и училишта

Нова ТВ - 31.07.2020

Во основното, во средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на ученици во влезната генерација како и вкупниот број на ученици, односно студенти. Најголем пад од 23,6 отсто, за период од десет години, е забележан кај ...

Учениците треба да се вратат на училиште, скопските општини да помогнат со дополнителен простор, вели МОН

Сакам да кажам - 31.07.2020

Наставата од 1 септември да се организира со физичко присуство на учениците и со почитување на мерките за заштита е генералниот став на Министерството за образвание и наука (МОН). На 10 август, на јавноста ќе ѝ биде претставена конечната верзија на ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага настава во 3 смени и отворање на градинките

360 степени - 31.07.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска презентира свои идеи за начинот на кој треба да се организира наставата во новата учебна година. И тие сметаат дека училиштата и градинките треба се се отворат, но потенцираат дека, според нив, ниту ресорното министерство, ниту ...

Комбинирана настава со ротации: Дел од учениците во школо, дел онлајн?

360 степени - 31.07.2020

Според МОН, доколку не стивне пандемијата на ковид-19, една од опциите за училиштата е да има комбинирана настава со ротации на учениците од една паралелка – едни да одат во училиште, а други да ја следат наставата од дома Министерството за ...

Настава со покуси часови и еден поголем одмор

Тера - 31.07.2020

На еден месец од почетокот на учебната година се прават модели како би се реализирала наставата. На изготвувањето на моделите, заминик министерката за образование и наука Елизабета Наумовска вели дека подолг период работи Министерството за ...

Ќе се отворат градинките, за училиштата ќе се знае следната недела

Алфа - 31.07.2020

Градинките добија зелено светло за работа. Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучи – предучилишните образовни институции ќе може да ги примат дечињата доколку ги исполнуваат условите и протоколите за работа во услови на пандемија.

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

ТВ21 - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Вкупно 10.754 заразени од коронавирус, Скопје со најголем број активни случаи

Курир - 31.07.2020

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на Ковид-19.

Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

24Инфо - 31.07.2020

Интегрален текст од прес конференција на Христина Серафимовска Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата.

Надлежните со план за физичко присуство на наставата, родители со најава за бојкот

Н.Македонија - 31.07.2020

Еден месец пред вообичаениот почеток на учебната година, пандемијата на коронавирусот не стивнува поради што сѐ погласни се реакциите на родителите, кои велат дека нема да ги пуштат децата да одат на настава од први септември ако има одлука ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Опсервер - 31.07.2020

Скопје, 31 јули 2010 () – Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Слободен Печат - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

24Инфо - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Канал5 - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

За десет години 23,6 отсто помалку запишани средношколци

Независен - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Драстичен пад – за една четвртина помалку запишани средношколци во десет години, за 13 отсто помалку основци и студенти

+инфо - 31.07.2020

Опаѓање на бројот на запишани ученици има и во основното образование, за 13.1 проценти во учебната 2018/2019 година во споредба со 2008/2009 година. Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

А1 On - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Бизнис Вести - 31.07.2020

Скопје, 31 јули 2010 (МИА) – Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти.

МАКЕДОНИЈА ВО ЦРНИ БРОЈКИ: Помалку дури 23,6 отсто запишани средношколци, но и студенти

Денешен - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години

Република - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

ММС - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...

СЕ ВРАЌААТ ЛИ УЧЕНИЦИТЕ ВО КЛУПИТЕ?! Викендов ќе се утврдуваат протоколите за училиштата

Вечер - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Алсат-М - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со Ковид-19

Опсервер - 31.07.2020

Скопје, 1 август 2020 () – Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на ...

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со Ковид-19

Сител - 31.07.2020

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на Ковид-19.

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

А1 On - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со Ковид-19

Локално - 31.07.2020

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на Ковид-19.

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со Ковид-19

Независен - 31.07.2020

Фото: Б. Грданоски Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на Ковид-19.

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Фокус - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со Ковид-19

Слободен Печат - 31.07.2020

Се уште се на сила мерките за носење заштитна маска, негрупирање и држење дистанца. Донесени се и протоколи за функционирање во речиси сите области. Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 ...

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

4NEWS - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

24Инфо - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, се излекуваа 6.554 лица

МКД - 31.07.2020

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на ковид-19.

Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

Опсервер - 31.07.2020

31 јули 2020 Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата.

ВМРО-ДПМНЕ претстави план од 10 точки за почетокот на наставата од 1-ви септември

Курир - 31.07.2020

Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата. Со оглед на тоа дека временскиот рок за изготвување на квалитетен ...

Ковид-19: Рекордни 534 оздравени, активни уште 3.714, до вчера вкупно 486 починати

ММС - 31.07.2020

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а се излекуваа 6.554 лица. Во моментов се активни 3.714 случаи. Од почетокот на епидемијата, досега, се направени 102.317 тестирања на Ковид-19.

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Либертас - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

Настава во училиште или онлајн предавања?

Р.С.Европа - 31.07.2020

Работна група на Министерството за образование и Комисија за заразни болести во вторник или среда ќе одржат средби за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на епидемија од ...

По продолжениот вкенд ќе се знае како ќе се одвива наставата

+инфо - 31.07.2020

Комбинираната настава би се применувала со ротации на учениците од една паралелка – едни кои ќе одат во училиште и други кои од дома онлајн и во исто време ќе ја следат наставата. Ротирањето би било на две недели.

Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

Канал5 - 31.07.2020

Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата. Со оглед на тоа дека временскиот рок за изготвување на квалитетен ...

СЕРАФИМОВСКА: Со Владата на СДСМ и ова полугодие од учебната година ќе помине хаотично

Денешен - 31.07.2020

Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата. Со оглед на тоа дека временскиот рок за изготвување на квалитетен ...

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

CivilMedia - 31.07.2020

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечна верзија на плановите и протоколите како да се одвива наставата од 1 септември во услови на ...

(ВИДЕО) Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и ...

А1 On - 31.07.2020

„Ниту Министерството за образование, ниту Комисијата за заразни болести не покажаа иницијатива и инвентивност за изнаоѓање на решение за отворање на училиштата и почеток на наставата. Со оглед на тоа дека временскиот рок за изготвување на квалитетен ...

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

MakPress - 31.07.2020

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем пад од 23.6 проценти во период од десет години е забележан кај бројот на ...