TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КАТАЛОНЦИТЕ НА ПРОТЕСТ ВО БРИСЕЛ: Разбуди се, Европа

Фактор - 07.12.2017

Скоро 50.000 Каталонци денеска се собраа во Брисел, за да организираат марш за поддршка на разрешениот од должноста Карлес Пуџдемон и да ја повикаат ЕУ да ги поддржи нивните аспирации за независност од Шпанија.

Во Брисел 50 илјади луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Вечер - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.

Протести во Брисел за поддршка на каталонската независност

Сител - 07.12.2017

Околу 45.000 луѓе денеска учествуваа во протестите во Брисел во знак на поддршка на независноста на Каталонија, соопшти белгиската полиција. Протестите се на повик на две асоцијации кои се залагаат за заштита на идејата за независност на шпанската ...

(ВИДЕО) Борбата за независност продолжува: Илјадници демонстранти допатуваа од Шпанија во Брисел да го поддржат ...

Маркукуле - 07.12.2017

Демонстранти од Шпанија допатувале во Брисел за да ја продолжат борбата за независност на Каталонија. Околу 45.000 луѓе кои ја поддржуваат независноста на Каталонија се собрале во Брисел пред институциите на Европската Унија.

Каталонците протестираат во Брисел: Разбуди се, Европа!

Стандард - 07.12.2017

Стотици Каталонци се собраа во белгиската престолнина Брисел, за да организираат марш за поддршка на отстранетиот од должноста Карлес Пучдемон и да повикаат ЕУ да ги поддржи нивните аспирации за независност од Шпанија, пренесува AФП.

Пучдемон засега останува во Белгија

Макфакс - 06.12.2017

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон објави дека засега ќе остане во Белгија. „Можеме ли да се движиме без страв низ Европската унија? Сѐ уште немаме одговор, затоа засега ќе останеме тука“, изјави Пучдемон вна прес-конференција во Брисел.

Шпанија го повлече налогот за апсење на Пучдемон...

Н.Македонија - 06.12.2017

Шпанија го повлече налогот за апсење на Пучдемон Шпанскиот врховен суд вчера соопшти дека го повлекува налогот за апсење на разрешениот каталонски лидер Карлос Пучдемон, кој е во егзил во Белгија, заедно со уште неколку најблиски соработници.

Пучдемон останува во Белгија – засега

Стандард - 06.12.2017

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон, денеска изјави дека ќе остане во Белгија, иако ден претходно, шпанските власти ја повлекоа европската потерница за него и тројца други членови на поранешната влада на Каталонија, објави АФП.

Во Брисел 50 илјади луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Макфакс - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.

Протести во Брисел за поддршка на каталонската независност

А1 On - 07.12.2017

Околу 45.000 луѓе денеска учествуваа во протестите во Брисел во знак на поддршка на независноста на Каталонија, соопшти белгиската полиција. Протестите се на повик на две асоцијации кои се залагаат за заштита на идејата за независност на шпанската ...

Шпанија го повлече меѓународниот налог за апсење за Пучдемон

Нетпрес - 05.12.2017

Шпанскиот Врховен суд објави во вторникот дека го повлекол меѓународниот налог за апсење, испратени во ноември во Белгија, со кој се бараше екстрадиција на отстранетиот каталонски претседател Карлес Пучдемон и четворица владини функционери.

Пучдемон засега останува во Белгија

Вечер - 06.12.2017

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон објави дека засега ќе остане во Белгија. „Можеме ли да се движиме без страв низ Европската унија? Сѐ уште немаме одговор, затоа засега ќе останеме тука“, изјави Пучдемон вна прес-конференција во Брисел.

Во Брисел 50.000 луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Кајгана - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.

Пучдемон засега останува во Белгија

Точка - 06.12.2017

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон објави дека засега ќе остане во Белгија. „Можеме ли да се движиме без страв низ Европската унија? Сѐ уште немаме одговор, затоа засега ќе останеме тука“, изјави Пучдемон вна прес-конференција во Брисел.

Во Брисел 50 илјади луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Sky - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.

Во Брисел 50 илјади луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Точка - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.

Во Брисел 50 илјади луѓе маршираа за поддршка на Пучдемон

Правдико - 07.12.2017

Речиси 50.000 луѓе учествуваа во Брисел на марш за поддршка на независноста на Каталонија и поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Учесниците на маршот очекуваа и обраќање од Пучдемон и извикуваа „Пучдемон, претседател“.