TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За влез во Грција е потребен негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, 14 дена поминати од ревакцина

Бизнис Вести - 15.05.2021

Од 13 часот вчера е дозволен влез во Република Грција и на граѓаните од Република Северна Македонија преку граничниот премин „Евзони”, соопшти МВР. За влез во Грција е потребен негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, 14 дена поминати од ревакцина, ...

МВР: Дозволен е влез во Грција со негативен ПЦР-тест или сертификат за ревакцинација

360 степени

Официјално отворен граничниот премин „Евзони“

ТВ21

Грција ги отвори границите за македонските граѓани

Слободен Печат

МВР: Од 13 час. е дозволен влез во Грција на граѓаните од ЕУ, трети земји и Македонија

Канал5

МВР: Од 13 часот граничниот премин „Евзони“ е отворен за сообраќај

Скопје инфо

Грција го отвори Евзони во 13 часот, ова се условите за влез

24Инфо

МКД Сител Курир +инфо Lider Радио МОФ Фактор PressingTV

За влез во Грција ќе мора да се пополни и електронски формулар (Passenger Locator Form)

MakPress - 15.05.2021

Македонија е меѓу земјите за кои, веќе и официјално постои исклучок од забраната за влез во Грција, согласно министерската одлука објавена во Службен весник, во која детално се објаснети условите за патување кај јужниот сосед, јави дописничката на ...

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на Македонија дозволен влез

ТВ21

Во Службен весник на Грција објавена одлуката за дозволен влез на македонските граѓани

еМагазин

Во Грција можете да влезете 14 дена по ревакцинацијата или со негативен тест, за деца под 5 години не се бара тест

Фокус

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Кајгана

Што е потребно за патување во Грција?

+инфо

Во Службен весник на Грција објавена одлуката за граничните премини - дозволен влез за Македонците

Press24

Опсервер Frontline Бриф Република Р.С.Европа Либертас PressingTV

Влез во Грција на „Богородица“ од 6 до 22 часот, премините Дојран и Меџитлија остануваат затворени

Сакам да кажам - 14.05.2021

Од денеска Грција дозволува влез на македонски граѓани на граничниот премин „Богородица/Евзони“ во периодот од 6 до 22 часот (7 до 23 часот по грчко време), додека премините Дојран и Меџитлија остануваат затворени, соопшти грчкото Министерство за ...

Дали е отворена границата со Грција и под какви услови ќе се преминува?

Сител

По 14 месеци, од денеска повторно може да се патува во Грција

Сакам да кажам

Сè уште не може да се влезе во Грција, иако беше најавено дека граничните премини ќе се отворат од денес

360 степени

Граничниот премин Евзони отворен попладнево

Телма

Редици на Евзони, Грција уште не ја отвора границата

Сакам да кажам

Стотици автомобили заглавени на Богородица за влез во Грција (ФОТО)

МКД

ММС Н.Македонија Либертас MTM Lider Lider ТВ21 Frontline

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Нова ТВ - 14.05.2021

Потребна е формална одлука од Владата на Грција за отворање на границата со С Македонија. Прашање на време е кога ќе се состане грчката Влада за да ја донесе одлуката, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата, таква одлука се уште нема

Слободен Печат

Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата, вели Османи

еМагазин

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Скопје инфо

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Фокус

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Сител

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границaта

Frontline

МКД +инфо 24Инфо Либертас Опсервер 360 степени Канал5 Кајгана

Граничниот премин на Грција остана затворен, возила од Македонија чекаат за влез

Фокус - 14.05.2021

Најфреквентниот граничен премин Богородица кон соседна Грција утрово функционира нормално во очекување на поголемо сообраќајно раздвижување на патници и туристи, но граничниот премин Евзони на грчка страна, и покрај најавите, до овој момент, се уште ...

ГП Богородица работи нормално, а Евзони уште не е отворен

Независен

ГП Богородица работи нормално, а Евзони уште не е отворен

Бриф

ГП „Богородица“ работи нормално, а „Евзони“ уште не е отворен

Кајгана

ЕВЗОНИ СЕ УШТЕ ЗАТВОРЕН – македонските граѓани со часови заглавени во меѓу граничната зона, еве зошто Грција и денеска е блокирана!

Курир

Koj тргна, се врати: Евзони сѐ уште не е отворен

Република

ГП Богородица работи нормално, а Евзони уште не е отворен

Нова ТВ

Press24 Бизнис Вести 24 Вести Алсат-М ТВ21 24Инфо Frontline Телма

ВИДЕО: Нема влез во Грција без претходна најава – Мора да се пополни формулар со лични податоци и информации за престој

Слободен Печат - 14.05.2021

Од денеска Грција го отвора граничниот премин „Евзони“, со што се овозможува влез на македонските граѓани, но под одредени услови. Имено, во соседна Грција ќе можат да отпатуваат само оние кои ќе имаат обезбедено негативен ПЦР тест не постар од 72 ...

Грците пуштија 50 автомобили, меѓу нив и македонски, и одеднаш ставија рампа, информираат српските медиуми

ММС

Колони возила на граничниот премин Евзони: Фрустрирани Македонци „заглавени“ во меѓуграничниот простор, a еве и зошто

Точка

Евзони отворен за сите патници

Локално

Се’ уште без датум кога Грција ќе ја отвори границата кон Македонија

Expres

Позната причината зошто сè уште не се дозволува влез во Грција

Курир

На „Богородица“ се чека – грчката полиција не добила официјално одобрување за влез на „останати патници“

Република

Скопско Ехо Локално 24Инфо PressingTV Скопје инфо Канал5 Сител

Од денеска ќе можете да влезете во Грција преку „Евзони“ ако исполнувате еден од трите услови

ТВ21 - 14.05.2021

Од денеска граѓаните на Македонија ќе може да влегуваат во Грција преку граничниот премин „Евзони“, кој се отвора после повеќе од една година. Вчера премиерот Зоран Заев соопшти дека со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис се согласиле Грција да ...

По повеќе од една година: Од денеска може да се патува во Грција

360 степени

Колони возила пред Евзони: Незадоволни Македонци чекаат пред граничниот премин и не можат да влезат во Грција

Скопје24

Грција ги отвора границите за Македонците

Н.Македонија

Грција ја отвори границата, на „Богородица“ засега штама

Република

Македонските граѓани од денска може да патуваат во Грција

Иновативност

По повеќе од една година: Од денеска може да се патува во Грција

Република

Фокус Независен Lider MTM Вечер Прес Centar Точка Мета

Патувате за Грција? Ова се детално опишани сите информации кои треба да ги имате

ТВ21 - 14.05.2021

Според најновите инфирмации за влез во Грција, посетителите треба да имаат: Пополнет формулар за PLF најмалку 24 часа пред да влезете во Грција Потврда за целосна вакцинација со која било вакцина или Негативен тест за PCR, не постар од 72 часа или ...

Најмногу Македонци чекаат на „Евзони“, но влез засега за оние со грчки пасош

+инфо

За да не ве вратат од граница претходно пополенте формулар – Грчкото министерството за туризам ги објави најновите информации

ММС

Пополнете го пред тргнување: Без овој формулар не може во Грција

Република

Пополнете го пред тргнување: Без овој формулар не може во Грција

Скопје инфо

Што се е потребно да исполните за непречено да влезет во Грција

24Инфо

За влез во Грција туристите треба да се најават 24 часа претходно на посебна веб-страница

Скопје24