TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Сител - 13.01.2021

Законот за попис да биде повлечен од Собранието бидејки од статистичка станува политичка операција, побара опозициската ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од собраниската расправа за пописот во април.

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Слободен Печат

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис

24 Вести

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени – наместо реални тие ќе бидат политички усогласени

Опсервер

Власта го „форсира“ законот за попис, опозицијата ќе го „урива“ со петиција

Р.С.Европа

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

Frontline

Симовски: На првиот што ќе се обиде да даде лажни податоци на пописот ќе му поднесеме пријава

Frontline

Frontline Опсервер Курир Press24 Скопје1 Нетпрес Република ММС

Мицкоски: Да се повлече Законот за Попис или ќе се мобилизираме за негово поништување

Канал5 - 13.01.2021

Итно повлекување на предлог законот за попис од собраниска процедура и почнува на партиска и државна дебата, бара ВМРО ДПМНЕ во момент кога законското решение се става на седница и во рок од три дена се очекува и гласањето по него.

(ВИДЕО) Мицкоски ќе се обиде, со граѓански потписи, да го „урне“ законот за попис

360 степени

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Мета

На неспроведен попис ќе му се оспоруваат резултатите

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според законот за кој се дискутира во Собранието

Алсат-М

Мицкоски: Или консензус, или со петиција ќе го поништиме предлог законот за попис

МКД

Мицкоски: Да се повлече законот за попис од Собранието, во спротивно ќе се соберат потписи за негово поништување

Алсат-М

Нетпрес +инфо А1 On Сител Република Вечер Прес Република Фактор

ВМРО-ДПМНЕ бара одложување на пописот, ако не, тогаш…

Алсат-М - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара нацрт-законот за попис на населението да се повлече од собраниска постапка. Ако не, тогаш опозицијата најавува иницијатива и мобилизација на граѓаните за укинување на законот, ако тој биде донесен.

Предлог- законот за Попис на седница на Собранието

Канал5

Јаулески: Нема да дозволиме СДСМ да спроведе криминален попис

Курир

Собраниска расправа по Предлог-законот за попис

24Инфо

Ако заменик директорот на Заводот за статистика Иљми Селами не е задоволен од резултатите на пописот нема да се прифатат

Република

Ако резултатите од пописот не му одговараат на вториот човек во Заводот за статистика, Селами тие нема да се прифатат

PressingTV

Собранието ја почна расправата по Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против

Фокус

Независен +инфо MakPress А1 On CivilMedia 360 степени Frontline Денешен

Стоилковски за тв 24: Овој попис е политички проект, а не важна статистичка операција

24 Вести - 13.01.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски во емисијата 24 анализа ја критикуваше работата на владата нарекувајќи ја рашомонијада и локалните избори во Штип. „Ниту се работи, ниту нешто финансира.“ - рече Стоилковски.

Попис без консензус

Телма

Почна собраниската седница на која се расправа за Предлог-Законот за Попис

Канал5

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Опсервер

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

24Инфо

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Независен

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Курир

Слободен Печат МКД Либертас ММС Press24 +инфо Скопје инфо Канал5

СДСМ нема намера да го откаже законот за попис, ниту да прифати уцени од Мицкоски

Независен - 13.01.2021

Владејачката партија брзо му одговори на лидерот на опозицијата, кој побара веднаш да бил повлечен законот за попис, велејќи дека тоа нема да се случи и големата статистичка операција конечно ќе се спроведе.

Нема да го повлечеме законот за попис, не прифаќаме уцени од Мицкоски

МКД

Милевски: Заев прифати отпечаток на прст за пописот како предлог на опозицијата, ама нема време

Локално

Опозицијата нема да го признае пописот: Попишувањето е предвидено без покажување на било каков доказ и лична идентификација

Алфа

Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

24Инфо

Mицкоски: За пописот е потребен консензус, политичко монтирано попишување граѓаните ќе ги чини пари

Република

Предлог-законот за попис на собраниска седница

360 степени

Курир Канал5 Макфакс Вечер Press24 Либертас iPortal MakPress

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани: Како ќе изгледа попишувањето на оние кои живеат во странство?

Press24 - 13.01.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во гостувањето на Сител рече дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите државјани на Македонија без разлика дали се присутни или отсутни од државата.

Симовски за Канал 5: Целта на пописот е да се даде реалната слика за населението

Канал5

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

Frontline

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Сител

Симовски: Ќе се попишуваат сите државјани на Македонија без разлика дали во моментот се во или надвор од земјата

Локално

Симовски: Сите присутни и отсутни државјани ќе се попишуваат

+инфо

Симовски: Ќе се попишуваат и присутни и отсутни државјани

Нетпрес

Република Либертас Фокус

Мицкоски: Веднаш да биде повлечен Предлог -законот за попис, или истиот ќе го поништиме

Фокус - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш од собраниска дебата да биде повлечен Предлог-законот за попис и владејачкото мнозинство да организира внатрепартиска и внатредржавна дебата со сите општествени фактори со цел да се најде консензуално решение како да се ...

Мицкоски со нова блокада: Овој пат на Законот за попис

iPortal

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус, доколку тоа не се случи ВМРО-ДПМНЕ отпочнува инцијатива за собирање граѓански потписи за поништување на насилниот закон за попис

Опсервер

Мицкоски: Попис треба да има, но тој не треба да биде политички монитаран процес

Курир

Ако Владата не го повлече насилниот закон за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување

24Инфо

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис

Канал5

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус

Нетпрес

PressingTV Скопје1 Вечер Алфа ММС Слободен Печат ТВ21 Акцент

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Курир - 13.01.2021

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека предлог законот за попис на населението е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце ...

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности

Канал5

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Макфакс

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Press24

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Вечер

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Скопје1

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Локално

Нетпрес Точка MakPress Н.Македонија Вечер Прес

Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

24Инфо - 13.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција во седиштето на партијата истакна дека премиерот на Македонија, Зоран Заев турка попис на населението без доказ за идентификација.

Дали може да се случи едно лице да диктира повеќе матични броеви, без да докаже дека тие се резиденти на Македонија, праша Мицкоски

PressingTV

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Press24

„Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви“

Курир

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Република

Мицкоски: Заев турка попис само со едноставно диктирање на матични броеви

Вечер

Попис со диктирање матични броеви не е попис, вели Мицкоски

Expres

MakPress

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

24Инфо - 13.01.2021

Денешната изјава на Калевска Ванчева е фројдовска грешка која говори дека Заев брза по секоја цена. Земји од регионот и Европа го одложуваат пописот поради пандемијата, а нашата убедливо најкорумпирана и најнеспособна власт е решена по секоја цена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Ванчева е фројдовска грешка, тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

MakPress

Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Опсервер

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Република