TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделкова: Комисијата нема никаква врска со документите на кандидатите, за тоа е одговорен министерот

Фокус - 01.12.2022

Комисијата за правосуден испит којашто ги испитувала кандидатите за полагање во 2015 година, кога правосуден испит положил синот на собранискиот спикер, Талат Џафери , нема никаква врска со документите на кандидатите, ниту ги прегледувала, ниту ...

Параспур правосудство

Н.Македонија

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

24 Вести

Случајот „Цафери помладиот“ уште е енигма – Сите прсти вперени кон екс-министерот Јашари

Алфа

Кој искористил-искористил, сите креваат раменици на прашањето, што со предвреме положените правосудни испити

Телма

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит.

Курир

Правда треба да одговори кој давал одобрение за предвремено полагање правосуден испит

Телма

Локално Фактор Frontline Макфакс А1 On Точка Centar CivilMedia

За што служат законите?

Deutsche Welle - 01.12.2022

Уредби, законски дупки, дискрециски права... Еден случај открива како секој го земал од „полицата“ само тоа што му одговора. Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) при постапувањето по анонимна претставка заради сомневање за начинот ...

Судството под лупа во Брисел, а во Скопје пука по сите шевови

Р.С.Европа

Министерот за правда се оградува од случајот со синот на Талат Џафери

Канал5

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото овластување за дозвола за предвремено полагање правосуден испит

Сител

Андоновски: Невозможно е студент кој не дипломирал да може да полага правосуден испит

CivilMedia

Тупанчески: Некој функционер искористил дискреционо овластување за да дозволи предвреме правосуден испит

Независен

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото овластување за дозвола за предвремено полагање правосуден испит

Опсервер

MakPress +инфо Press24 Фокус ТВ21 Скопје инфо Zoom ММС

Калајџиев во „Топ тема“: И за сопругата на премиерот во бегство се зборуваше дека положила правосуден без да се појави

Телма - 30.11.2022

Се потврдува дека системот во добра мера е корупмиран и дисфункционален, но не би било добро да судиме кај кого е одговорноста, според она што во моментот го знаеме од медиумите, смета професорот по кривично право, Гордан Калајџиев во вечерашната ...

Калајџиев: И за сопругата на премиерот во бегство се зборуваше дека положила правосуден без да се појави

Фокус

Калајџиев: И за сопругата на премиерот во бегство се зборуваше дека положила правосуден без да се појави

Либертас

Левица: Дали Тупанчевски ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

Антропол - 30.11.2022

Правосудството, кое треба да биде темел за владеењето на правото во Македонија, е заробено и узурпирано од партиските клики на СДСМ и ДУИ. Скандалозно е откритието дека синот на Таљат Џафери, заедно со дури 437 студенти од универзитетот во ЈЕИ – ...

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

24Инфо

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

MakPress

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити?

Сител

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

MakPress - 30.11.2022

Антикорупциската комисија му препорача на Министерството за правда да има регистар на положени правосудни испити, изјави Билјана Ивановска претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) откако ја отвори темата за Барлет ...

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

Опсервер

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

Канал5

„ДА ПОЛАГА ПРЕДВРЕМЕ“, ТОА НИГДЕ ГО НЕМА ВО ЗАКОНОТ Ивановска ги коментира дипломата на синот на Џафери и уште 449 такви случаи

+инфо

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

Телма

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

24Инфо

Дискрециското право на министрите е основен извор на корупција, смета Ивановска

ММС

360 степени Lider Либертас Фокус Независен