TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска: Училиштето ќе обезбеди фотокопии за учениците кои нема да користат електронски учебници

360 степени - 18.04.2021

Останува можноста за учениците да учат и од печатени учебници на трошок на училиштето, уверува министерката за образование, Мила Царовска, по најавата дека од идната година ќе се користат дигитални учебници за учениците од четврто до деветто ...

Ако не сакаат дигитални учебници, ќе учат од фотокопирани и тоа на своја сметка!

+инфо

Отсега учебниците ќе биле само потсетници – но како ќе учат децата отсутни поради болест или настинка?

Република

ЦАРОВСКА: Дигиталните учебници се еколошки и тие се наша иднина, а училниците без хартија

Денешен

Царовска го навлече гневот на родителите за укинувањето на печатените учебници: Децата ни живеат пред екран, не го дозволуваме ова!

Курир

Како мала Царовска „замишља“ реформа на образованието – Пишува Роберт Димитриевски

Expres

МОН: Нема веќе хартиени и парталави учебници, од четврто одделение ќе има дигитални учебници

Фокус - 18.04.2021

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина, многу технички и граматички грешки, нелогичности и дискриминација, стануваат минато.

Дали учениците кои немаат услови да учат од електронски учебници се дискриминирани?

Сител

Учениците кои немаат можност да користат дигитални учебници, училиштето ќе им ги отпечати и ќе им ги достави?!

Вечер Прес

Со дигиталните учебници ќе се зголеми времето поминато во училиште

24Инфо

Воведување на дигиталните учебници не значи дека учениците нема да читаат книги

24Инфо

МОН: Парталавите учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина стануваат минато

Локално

МОН: Учебниците со грешки и застарена содржина стануваат минато

Точка

МКД +инфо Нова ТВ MTM Centar Н.Македонија

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Frontline - 18.04.2021

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина, многу технички и граматички грешки, нелогичности и дискриминација, стануваат минато.

МОН: Парталавите учебници полни со грешки и дискриминација стануваат минато

Радио МОФ

МОН: Нема веќе хартиени и парталави учебници, ќе бидат дигитализирани, модерни и без грешки

Денешен

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Сител

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Слободен Печат

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

24Инфо

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

iPortal

CivilMedia Опсервер Независен Канал5 Телма MakPress Либертас Република

Министерството за образование без одговор што ќе прави со невакцинираните наставници

Алсат-М - 18.04.2021

Министерството за образование нема конкретни одговори за вакцинирање или повторна вакцинација на оние наставници кои одбиле да ја примат дозата во текот на вакцинирањето на училишниот персонал.

Царовска се пофали дека ги укинува печатените учебници

Република - 18.04.2021

Министерката за образование Мила Царовска преку статус на Фејсбук се пофали со реформите и оти ги укинува печатените учебници. Таа вели дека на тој начин ги елиминираат грешките и ја прилагодуваме содржината според возраста на учениците.

Царовска се пофали дека ги укинува печатените учебници, така се елиминирале грешките

Нетпрес