TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрадули: Денеска е направен нов увид во „Охис“, ги уверувам жителите на Кисела Вода дека нема опасност

Фокус - 09.11.2019

Заменик-министерот за екологија Јани Макрадули кој по хаваријата во ОХИС вчера соопшти дека состојбата е под контрола, излеаната течност е собрана и покриена со пилевина, денеска повторно ги смирува граѓаните.

МЖСПП: Излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, состојбата во фабриката е под контрола и нема место за паника

24 Вести - 09.11.2019

Излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, а кадата е покриена со пилевина за да се соберат евентуалните остатоци од течноста, соопшти синоќа Министерсвото за животна средина информирајќи ја јавноста дека состојбата во фабриката е под контрола и ...

Д-Р ЧИБИШЕВ од Токсикологија ги објаснува штетните ефекти од истечениот во ОХИС „метил акрилат мономер“

Денешен - 09.11.2019

д-р Андон ЧИБИШЕВ Според достапните информации во фабриката ОХИС дошло до излевање на МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ,хемиска супстанција која се употребува во хемиската индустрија. Во недостаток на официјални информации дадени од официјални државни ...

Се чекаат резултати колку била опасна концентрацијата на течноста што се излеа во „Охис“

Сакам да кажам - 09.11.2019

Целата течност која се излеа вчера во кругот на фабрката „Охис“ синоќа била собрана и сега се чекаат резултатите колкава била концентрацијата на хемикалии, велат од Државниот инспекторат за животна средина.

Костадинова: Заев е најодговорен за еколошката катастрофа која што вчера му се случи на Скопје

Курир - 09.11.2019

Граѓаните на цело Скопје се соочени со еколошка катастрофа. Во текот на вчерашниот ден беше невозможно да се дише во Кисела Вода, Лисиче и делови од Аеродром. Никој не знае какви последици ќе остави хаваријата во „Охис“ по здравјето на граѓаните.

Аднан Ќахил одамна предупреди дека дел од отровните супстанци во ОХИС може да протечат

Мета - 09.11.2019

Екс-министерот без ресор во владата на премиерот Заев, Аднан Ќахил, кој беше член на работната група за справување со проблемот со линданот, а воедно и поранешен главен инженер во ОХИС, уште на почетокот на годинава во интервју за „Мета“ предупреди ...

Освен линдан, во ОХИС има жива, пестициди, ПВЦ во прав и други отровни супстанци

Скопје инфо - 09.11.2019

На територијата на поранешната фабрика ОХИС со големина од еден хектар, освен илјадници тони канцероген линдан, складирани се и други отровни хемикалии на кои мора итно да им се најде чаре, велат за „Мета“, од неколку надлежни институции.

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Сител - 08.11.2019

Припадниците на Армијата ја исчистија високо токсичната течност од ОХИС. Шест тони вода со опасни материи се излеала во кругот на фабриката, при што неподнослива миризба го гушеше локалното население.

Момировски за Сител: Не е хаварија туку мал инцидент

Сител - 08.11.2019

Сопственикот на Еко Центар 97, Владо Момировски, вели дека во кругот на фабриката ОХИС не се случила хаварија, туку мал инцидент. Тој во телефонски разговор за Сител вели дека инцидентот се случил при отстранување на заостанати опасни хемикалии, ...

Директорот на „Екоцентар 97“: Истечениот отпад од ОХИС е веќе собран, нема опасност

Фокус - 08.11.2019

Директорот на фирмата која го врши препакувањето на истискиот хемиски отпад, Владо Момировски во изјава за ТВ 24 рече дека отпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени. -Не е опасно, нема повредени.

Макрадули за „Фокус“: Сите институции реагираа брзо за денешниот случај во ОХИС

Фокус - 08.11.2019

Заменик-министер за животна средина, Јани Макрадули во изјава за Фокус вели дека сите надлежни инситуции реагирале брзо за истекувањето на токсичниот отпад во ОХИС. Најави и вонреден инспекциски надзор на сите компании кои работат во тој простор ...

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, воздухот мириса во овој дел од градот

24 Вести - 08.11.2019

АРМ и МВР прават увид во кругот на ОХИС откако попладнето се излеа токсична материја. Станува збор за излевање на вода со која била чистена празна цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер кој е целосно и безбедно препакуван.

Собрана контаминираната вода од „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

Истечената отпадна вода од „Охис“ е собрана откако инспекторите на Град Скопје, Државниот инспекторат за животна средина и екипа на МВР во текот на денот извршиле увид во кругот на „Охис“, каде се случи излевање на вода употребена за чистење на ...

Надлежните тврдат: Состојбата во ОХИС е под контрола, нема место за паника

Макфакс - 08.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби, информира дека состојбата во Охис е целосно под контрола и дека нема место за паника.

Владо Момировски, директор на Еко центар 97 за тв 24: Се е собрано и ставено под контрола

24 Вести - 08.11.2019

Истекувањето се случило на локација каде одредена фирма од Скопје препакува и отстранува историски отпадни хемикалии во течна состојба кои се неупотребливи и останати од поранешната фабрика, а кои се извезуваат во странство.

АРМ влезе во ОХИС, излеани се 6 тони вода со која се миела опасната хемикалија

МКД - 08.11.2019

Се излеале 6 тони вода при миење цистерна во која требало да биде транспортирана опасната хемикалија метил акрилат мономер. Овој опасен отров требало да биде изнесен надвор од државата како отпад.

O2 Иницијатива: 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС

Опсервер - 08.11.2019

☣️ 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС. Од Институтот за хемија тврдат дека метил акрилат мономер кој истекол, бил токсичен. Со анализи надвор од земјава треба да се утврди колкави елементи ...

Информација од државен инспекторат за животна средина за случајот ОХИС

Сител - 08.11.2019

Државни Инспектори од Државниот Инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје и екипа на Министерството за внатрешни работи со Дирекцијата за заштита и спасување ...

ВИДЕО: Вода со елементи на токсичниот метил акрилат се излеала од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале oколу шест тони вода со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели за „А1он“ Пејо Кировски, ...

АРМ влезе во „Охис“: Технички дефект и непријатна миризба во околината

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резорвар полн со хемикалии предизвика многу проблеми на жителитево околината на фабриката Охис. Многу граѓани се јавија во нашата редакција да се пожалат за непријатна миризба и печење во очите и грлото.

Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале шест тони води со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели Пејо Кировски, раководител на ...

Екипа на АРМ ја отстрани токсичната материја од „Охис“

Нетпрес - 08.11.2019

Екипа на АРМ со потребна механизација и обучена, доцна попладнево безбедно ја отстранила токсичната материја метил акрилат мономер од дворот на фабриката „Охис“. Инспектори од Министерството за животната средина велат дека нема простор за паника ...

АРМ влезе во ОХИС

Сител - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката ОХИС. Според информациите на Сител, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер. Хемикалијата не е запаллива но, може да предизвка гушење и ...

Министерство за животна средина: Состојбата во ОХИС е целосно под контрола

Република - 08.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби, ја информира јавноста дека состојбата во ОХИС е целосно под контрола и дека нема место за паника. пишува во соопштението.

Директорот на фирмата која го врши препакувањето: Заврши сè, не е опасно

Република - 08.11.2019

Oтпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени, рече во изјава за ТВ „24“ Владо Момировски, директорот на „Еко центар 97“, фирмата која го врши препакувањето на истискиот хемиски отпад. , рече Момировски за ТВ „24“.

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

А1 On - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на ...

ВИДЕО: Граѓаните пријавиле главоболки и печење на очите од излевањето на хемикалијата во „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Излевањето на високотоксичната хемикалија во фабриката „Охис“ во полиција го пријавиле граѓани пред околу три часа, кои не знаеле што се случува, но осетиле непријатна миризба, главоболки и печење во очите и во грлото.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Одобрено обвинението за „Рекет“, хемикалија истече во Охис

Фактор - 08.11.2019

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинението од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ со што наскоро може да се очекува да биде одреден датумот за почеток на судското рочиште.

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, велат од Министерството за животна средина

Сакам да кажам - 08.11.2019

При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката „Охис“ се излеала водата, па поради тоа во овој дел од градот се чувствува непријатна миризба, велат од Министерството за животна средина.

Миризба од хемикалија што испари од перење на цистерна крена паника близу Охис

+инфо - 08.11.2019

Во овој погон се врши препакување хемикалии, т.н. историски отпад, во случајов метил акрилат мономер, којшто се пакува во буриња и се извезува во странство. Вчера ја переле цистерната и притоа вентилот попуштил и течноста, водата и минимални ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Press24 - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Опасна хемикалија се излеа од цистерна од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ од цистерна се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и ...

Технички дефект и непријатна миризба во „ОХИС“

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резервоар полн со етил акрилат мономер предизвика непријатна миризба во околината на фабриката ОХИС. Таму е Јана Јосифоска, што точно се случува во ОХИС? Многу граѓани се жалат за непријатна миризба и ...

(ФОТО) Војската пристигна во Охис: Пoлк на единица на армијата за Нуклеарно хемиско и биолошко оружје ја caнира ...

Курир - 08.11.2019

Пристигна полк на единица на армијата за Нуклеарно хемиско и биолошко оружје во дворот на Охис за да ја санира хаваријата која настана при истекувуање на опасна токсична материја, пишува ИНФОМАКС: Во кругот на фабриката Охис рано попладнево се случи ...

АРМ влезе во „ОХИС“

Република - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката „Охис“ во Скопје. Како што јавува „ Сител“ , токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер.

ПАНИКА КАЈ ГРАЃАНИТЕ: Хемикалија се излеала од цистерна од Охис

Фактор - 08.11.2019

Миризбата од хемикалија која испарила од перење на цистерна создаде паника кај луѓето кои живеат близу Охис. При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката се излеала водата.

АЛАРМАНТНО: Хаварија во Охис , истекува токсична материја

Магазин - 08.11.2019

Во фабриката Охис во моментов истекува високо токсична и опасна материја -матенол. Според првичните неофицијални информации при преточување на цистерна неконтролирано почнала да истекува токсичната материја, пишува Досие.

Блокиран булеварот кај Влада, вработените од „Охис“ на протест

Слободен Печат - 08.11.2019

Присутните бараат да им се исплатат 24 плати и придонеси од плата за 16 месеци. Поранешните вработени од скопската фабрика „Охис“ и денеска излегоа на протест за да го изразат својот револт.

(ВИДЕО) 360˚ Темпирана бомба во Охис – линдан пронајден кај 8-год девојчиња кои предвреме влегле во пубертет

Скопје1 - 07.11.2019

Ова се култните производи на хемискиот гигант ОХИС. По распадот на Југославија почнa и бавното „распаѓање“ на фабриката од која некогаш егзистираа околу пет илјади семејства. Просторот од речиси 100 хектари сега е запустен, погоните се руинирани, а ...

Блокиран булеварот кај Влада, вработените од „Охис“ на протест

Алфа - 08.11.2019

Поранешните вработени од скопската фабрика „Охис“ и денеска излегоа на протест за да го изразат својот револт. Поради тоа, повторно е блокиран и булеварот пред владата, а присутните бараат да им се исплатат 24 плати и придонеси од плата за 16 месеци.

Хаварија во Охис, истекува токсична материја?!

Курир - 08.11.2019

Во фабриката Охис во моментов истекува високо токсична и опасна материја -матенол. Според првичните неофицијални информации при преточување на цистерна неконтролирано почнала да истекува токсичната материја, пишува Досие.

Војската влезе во „Охис“

еМагазин - 08.11.2019

Воени лица поладнево влегоа во кругот на фабриката „Охис “откако утрово беше пријавено дека се шири непријатна миризба од оваа локација. Претходно инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа ...

Инсепктори во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

24Инфо - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Хаварија во Охис, опасност од истекување токсична материја

Нетпрес - 08.11.2019

Во фабриката Охис во скопската општина Кисела Вода, од претпладнето во петокот истекува високо токсична и опасна материја матенол. Според првичните неофицијални информации при преточување на цистерна неконтролирано почнала да истекува токсичната ...

Инспекциски увид во ОХИС, се излеала вода при чистење на цистерна

Фокус - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина, како и екипа на Минисерството за внатрешни работи, вршат увид во кругот на ОХИС, каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна со ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

ММС - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Алсат-М - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Tоксична и опасна материја се излеа од цистерна во ОХИС

Макфакс - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и колку е таа ...

Детали за несреќата во Охис: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Курир - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инспекторат: Во ОХИС истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Нова ТВ - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на фабриката ОХИС каде денеска се излеала течност од цистерна.