TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Канал5 - 02.07.2020

Коронакризата ги намали приходите во државната каса. Но за министерката Ангеловска падот од 13 отсто во прибирање на даноци не е алармантно, вели буџетот се полни и подобро од очекувано. Првата половина од годината даночните приходи паднале за 13% ...

Наплатата на приходите во јуни е подобрена во однос на претходните месеци од почетокот на КОВИД-19 кризата

Локално - 02.07.2020

Фазата на реотварање и заживување на економската активност се забележува на реализацијата на приходите во јуни. Наплатата на приходите во јуни е подобрена во однос на претходните месеци од почетокот на КОВИД-19 кризата, сподели министерката за ...

Ангеловска: 9% помалку пари во буџетот, 9,9% повеќе трошоци од буџетот

Сител - 02.07.2020

Државната каса побрзо се празни отколку што се полни. Трошењата од буџетот се зголемени за 9,9% или во првото полугодие се потрошиле 1,8 милијарди евра, додека пак собрани се 1,4 милијарди или за 9% помалку од планираното.

Германија планира рекордно да се задолжи во 2020 година

МКД - 02.07.2020

Германија оваа година ќе се задолжи за рекордни 217,8 милијарди евра за да ги финансира мерките за ублажување на последиците од кризата предизвикана од коронавирусот, според новиот додаток на буџетот, усвоен од парламентот во четвртокот.

Падот на економијата ублажен по првичниот удар на пандемијата

Алсат-М - 02.07.2020

За 9,6 проценти се намалиле вкупните приходи во државната каса за месец јуни. За разлика од првите два месеци од појавата на пандемијата, претходниот месец има значителна подобра наплата на прходите.

Германија за годинава планира рекордно задолжување

Канал5 - 02.07.2020

Германија ќе позајми рекордни 217,8 милијарди евра оваа година за финансирање на мерките за намалување на последиците од корона кризата, според новиот ребаланс на буџетот, усвоен денеска од парламентот.

Ангеловска: Приходите се подобри од очекуваното, а расходите се зголемени поради економските мерки

360 степени - 02.07.2020

Резултатите за месец јуни, како и вкупно за целото прво полугодие од 2020 година се подобри од очекуваното. Тоа укажува дека закрепнувањето е почнато и истото може да оди и побрзо од очекувањата, оцени министерката за финансии, Нина Ангеловска на ...

Ангеловска не е за втор ребаланс на Буџетот

+инфо - 02.07.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска смета дека нема да има потреба од втор ребаланс на буџетот годинава, бидејќи со ребалансот од пред еден месец е направено доволно кратење на трошоците.

Економијата полека закрепнува, расте оптимизмот и за полнење на државната каса

+инфо - 02.07.2020

Министерката за финансии смета дека последните два квартала ќе покажат подобро заздравување на економијата. Закрепнувањето на економијата е почнато и тоа може да оди побрзо од очекуваното до кајот на годината.

Ангеловска: Приходите во јуни – подобри од очекуваното

Кумановски м. - 02.07.2020

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два ...

Буџетот е ликвиден, а со последниот сет мерки економијата треба да почне да закрепнува

Вечер Прес - 02.07.2020

Само за јуни, согласно сценариото од ребалансот, проекциите беа во надолна линија со очекуван пад од нешто над 20 отсто, додека остварениот пад е 14,4 отсто. Ова е позитивна разлика од околу 700 милиони денари.

Ангеловска: Економијата закрепнува, буџетот ликвиден, приходите повисоки од очекуваните

Мета - 02.07.2020

Во периодот јануари – јуни годинава вкупните буџетските приходи се остварени на ниво од 44 отсто од ребалансот (годишниот план) или во износ од 87,4 милијарди денари. Тоа е за 9 отсто помалку во однос на истиот период лани, а процентот на ...

БУЏЕТОТ, СЕПАК, НЕ СЕ ПОЛНЕЛ ТОЛКУ ЛОШО - приходите паднаа, но не колку очекувањата

Фактор - 02.07.2020

Резултатите се подобри од очекуваното, и тоа радува, рече на прес конференција министерката за финансии Нина Ангеловска. Според неа, тоа укажува дека закрепнувањето е почнато и може да оди и побрзо од очекувањата.

АНГЕЛОВСКА: Економијата ја ревитализираме со приходи над очекувањата и ликвиден буџет

Денешен - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

(ВИДЕО) Ангеловска: Значително ублажен пад, резултатите се подобри од очекуваното

Бриф - 02.07.2020

„Она што го започнавме на почетокот на оваа COVID – криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии – го ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

А1 On - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Eкономијата се ревитализира

Телма - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јли 2020 () – Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден

24 Вести - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Вечер Прес - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Press24 - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Frontline - 02.07.2020

Ангеловска истакна дека реализацијата на вкупните приходи во јуни е значајно подобра од очекувањата, односно дека е за 9,6 отсто пониска во однос на јуни минатата година, додека во сценариото, како што рече, бевме подготвени за 20 отсто пониски.

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Бизнис Вести - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

МКД - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 проценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

Макфакс - 02.07.2020

„Она што го започнавме на почетокот на оваа ковид криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии – го продолжуваме ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

iPortal - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Либертас - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

Вечер - 02.07.2020

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии – го продолжуваме и ...

Заживува ли стопанството – минусот во Буџетот помал од очекуваниот

Независен - 02.07.2020

Кај одредени давачки се забележува дури и висок раст во споредба со истиот период минатата година, рече министерката Вкупните приходи во Буџетот во јуни беа пониски за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за ...

Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

Точка - 02.07.2020

Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии – го продолжуваме и ...

Ангеловска: Економијата се ревитализира, буџетот ликвиден

Р.С.Европа - 02.07.2020

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, денеска оцени дека реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Според неа, во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за ...

Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

MTM - 02.07.2020

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии - го продолжуваме и ...

Приходите во буџетот во јуни над очекувањата – економијата се ревитализира

Слободен Печат - 02.07.2020

Ангеловска очекува и во третиот и четвриот квартал од годината постепено опоравување на домашната економија, кое ќе биде поддржано од реализација на третиот сет мерки наменети за заживување на економската активност.

Ангеловска: Закрепнувањето на економијата оди побрзо од очекувањата

Фокус - 02.07.2020

Резултатите за месец јуни, како и вкупно за целото прво полугодие од 2020 година се подобри од очекуваното. Тоа укажува дека закрепнувањето е почнато и истото може да оди и побрзо од очекувањата, оцени министерката за финансии, Нина Ангеловска на ...

Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

Н.Македонија - 02.07.2020

Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури и предвремено информирање на јавноста за спроведувањето на буџетот и за состојбата на јавните финансии – го продолжуваме и ...

Вкупните приходи во јуни намалени за 9.6%, Ангеловска вели дека приходите се подобри од очекувањата

MakPress - 02.07.2020

Реализацијата на вкупните приходи во буџетот е подобра од очекувањата. Во јуни таа е пониска за 9,6 отсто во однос на јуни минатата година, а во сценариото бевме подотвени за 20 опроценти пониски приходи, рече денеска на прес-конференција ...

Ангеловска: Реотварањето на економијата – побрзо, приходите во јуни – подобри од очекуваното

Скопје1 - 02.07.2020

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два ...

Не ни е потребен нов ребаланс на буџетот подготвени сме за евентуален дополнителен шок, вели Ангеловска

CivilMedia - 02.07.2020

„Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два ...

Ангеловска: Реотварањето на економијата – побрзо, приходите во јуни – подобри од очекуваното

Банкарство.мк - 03.07.2020

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два ...