TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Бројот на случаи на морбили нагло расте во цел свет

Глас на Америка - 15.04.2019

Повеќе од 112.000 случаи од болеста која може да се превенира, но која е многу заразна, се регистрирани во периодот од јануари до март оваа година Бројот на случаи на морбили во светот во првите три месеци од оваа година е речиси четири пати поголем ...

Зголемен бројот на заболени од морбили

Сител - 15.04.2019

Тринеделно новороденче е најмладиот пациент со морбили хоспитализирано на Клиниката за детски болести. Заразата ја добило од мајката. Во оваа здравствена установа на болничко лекување имаат 15 бебиња со мали сипаници од кои едно е на апарати за ...

Три деца со мали сипаници во тешка состојба, минатата недела 120 нови заразени

Сакам да кажам - 15.04.2019

Три деца заразени со мали сипаници кои се лекуваат на Клиниката за детски болести се во потешка состојба, а едното е на респиратор. Директорката на Клиниката д-р Катерина Ставриќ, вели дека во моментов имаат петнаесетина деца кои се лекуваат од ...

Среде епидемија нема МРП-вакцини во Кичево и во Куманово

24 Вести - 15.04.2019

Среде епидемија, нема вакцини против мали сипаници во дел од здравствените домови во државава. Во Куманово, каде е прогласена епидемија, веќе со денови нема МРП вакцини. Родители на социјалните мрежи прашуваат каде да ги имунизираат своите деца.

Морбилите не стивнуваат – ќе биде ли прогласена епидемија во целата земја?

Канал5 - 15.04.2019

Бранот на новозаразени од морбили не стивнува, Комисијата за заразни болести гради став – дали утре да биде прогласена епидемија на ниво на целата територија. Во првите три месеци од годинава Државниот санитарен и здравствен инспекторат поднел 20 ...

СЗО: Бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред

1tv - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

Епидемија на морбили – три бебиња и двајца возрасни во тешка состојба

Алфа - 15.04.2019

Десетмесечно бебе е во критична состоба на апарати за дишење поради компликации од морбили. Во потешка состојба се уште две деца со мали сипаници и пневмонија, а со лоша клиничка слика во Инфективната клиника има и две возрасни пациентки.

За 300 отсто зголемен бројот на заразени со сипаници во светот во првите три месеци од 2019 година

Локално - 15.04.2019

Случаите со сипаници се зголемија за 300 отсто во целиот свет во првите три месеци од 2019 година во споредба со истиот период минатата година, објави Светската здравствена организација објавувајќи прелиминарни податоци.

Морбилите не стивнуваат – можно е да се прогласи епидемија во целата држава?

24 Вести - 15.04.2019

Дали ќе се прогласи епидемија на морбили во целата држава утре треба да одлучи комисијата за заразни болести. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, од 06-ти до 12-ти април биле регистрирани рекорден број на нови случаи во ...

Ако не „името“, морбилите и смртните случаи ќе ѝ пресудат на актуелната власт

Магазин - 15.04.2019

Мртвороденче, 30 мртви од „морбили“ , бремени жени се тресат во исчекување, незадоволни родители, неуспех да и се стави крај на епидемијата на малите сипаници во повеќе македонски градови – ова е актуелната слика во Македонија, со која власта ...

Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

Канал5 - 18.07.2019

Вакцинирањето против мали сипаници ќе стане задолжително за децата и вработените во германските детски градинки и училишта од март в година, одлучи германската влада. Кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел го одобри предлогот наведувајќи ...

Груевски за Филипче: Го испуштивме детето…

Република - 14.04.2019

…го испуштивме детето… …ова на шефот негов, заразно да не е? По две години власт на СДСМ, министерот за здравство најде оправдување за епидемијата на морбили. Во исто време кога и во неколку земји на Европа, но и во САД, во неколку држави и градови ...

Морбилите во полн ек – минатата недела рекордно заразени

Скопје инфо - 14.04.2019

Рекорден број на заразени со мали сипаници се регистрирани минатата недела – мнозинството во Скопје. Станува збор за 126 пациенти вкупно, од кои 57 од Скопје, а 67 од други градови во земјата.

Три деца со мали сипаници во тешка состојба- минатата недела 120 нови заболени

Курир - 15.04.2019

Три деца заразени со мали сипаници кои се лекуваат на Клиниката за детски болести се во потешка состојба, а едното е на респиратор. Директорката на Клиниката д-р Катерина Ставриќ, вели дека во моментов имаат петнаесетина деца кои се лекуваат од ...

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

Сител - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

Локално - 14.04.2019

Германскиот министер за здравство , Јернс Шпан, во денешната изјава за агенцијата ДПА, планира да донесе препораки до сојузните покраини за задолжителна вакцинација на децата против мали сипаници.

Груевски за Филипче: Го испуштивме детето, ова на шефот негов, заразно да не е?

+инфо - 14.04.2019

Го испуштивме детето…ова на шефот негов, заразно да не е? По две години власт на СДСМ, министерот за здравство најде оправдување за епидемијата на морбили, напиша на Фејсбук, азилантот Никола Груевски за министерот за здравство Венко Филипче.

Три деца со мали сипаници во тешка состојба- минатата недела 120 нови заболени

Нетпрес - 15.04.2019

Три деца заразени со мали сипаници кои се лекуваат на Клиниката за детски болести се во потешка состојба, а едното е на респиратор. Директорката на Клиниката д-р Катерина Ставриќ, вели дека во моментов имаат петнаесетина деца кои се лекуваат од ...

Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

Н.Македонија - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

Груевски за Филипче: Го испуштивме детето, ова на шефот негов, заразно да не е?

Скопје1 - 14.04.2019

Го испуштивме детето…ова на шефот негов, заразно да не е? По две години власт на СДСМ, министерот за здравство најде оправдување за епидемијата на морбили, напиша на Фејсбук, азилантот Никола Груевски за министерот за здравство Венко Филипче.

Три деца со мали сипаници во тешка состојба

Press24 - 15.04.2019

Три деца заразени со мали сипаници кои се лекуваат на Клиниката за детски болести се во потешка состојба, а едното е на респиратор. Директорката на Клиниката д-р Катерина Ставриќ, вели дека во моментов имаат петнаесетина деца кои се лекуваат од ...

СЗО: За 300 отсто зголемен бројот на случаи на мали сипаници во однос на лани

+инфо - 15.04.2019

Во првиот квартал од годината, 170 земји пријавиле околу 112.000 случаи на мали сипаници, што е зголемување од 28.000 во однос на првиот квартал од 2018 година. Сепак, реалните броеви најверојатно ќе бидат 10 пати повисоки, бидејќи само мал дел од ...

Се огласи Груевски: Еве што му порача на министерот за здравство

Бизнис Вести - 15.04.2019

„Го испуштивме детето…ова на шефот негов, заразно да не е? По две години власт на СДСМ, министерот за здравство најде оправдување за епидемијата на морбили. Во исто време кога и во неколку земји на Европа, но и во САД, во неколку држави и градови ...

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

24Инфо - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Бројот на заболени од сипаници зголемен за 300 проценти!

Опсервер - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

А1 On - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

Нова ТВ - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

MakPress - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

Вечер - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред

Либертас - 15.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.

СЗО: Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот квартал

MTM - 16.04.2019

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при што е забележан раст од 300 отсто во однос на истиот период минатата година.