TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Агенција за филм: Проектите се оценуваат по најстроги критериуми

1tv - 12.07.2019

Агенцијата за филм ги демантира обвинувањата на дел од филмските продукции, кои по распределбата на парите од неодамнешниот конкурс реагираат дека селекцијата била скандалозна. Во одговор на прашањата од 1ТВ, од Агенцијата за филм велат дека ...

Режисерот Васил Христов го доби максимумот од Агенцијата за филм, 565 илјади евра за новиот филм „Вечерен акт“

Сакам да кажам - 12.07.2019

Режисерот Васил Христов ги доби максималните 565.853 евра од Агенцијата за филм за долгометражниот игран филм „Вечерен акт“ во продукција на „Кино око“ на Роберт Насков. Технички, ова е втор филм на Христов, кој е познат театарски режисер, по ...

Манчевски: Наивно веруваме дека профитот е поважен од квалитетот на животот

Призма - 12.07.2019

Патува на релација Скопје – Брисел, каде што го завршува филмот „Врба“, ужива во горештините, вози велосипед, чита, размислува за книгата со фотографии што ќе ја издаде зимоска со „Антолог“.

Повторно незадоволство од тоа како Агенцијата за филм ги дели парите

МКД - 11.07.2019

Продуцентска куќа Галактика пикчрс смета дека резултатите од конкурсот за финансирање на играни филмови на Агенцијата за филм е скандалозно. И годинава, како и лани, добитник на пари за снимање на документарен филм е новинарот Борјан Јовановски, кој ...