TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

Нова ТВ - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон

А1 On - 14.03.2018

Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, ...

(Втор дел) Отруениот шпион Сергеј Скрипаљ води до Хилари Клинтон, не до Путин

Репортер - 14.03.2018

Поради лошото досие на Кристофер Стил, американското Министерство за правда ги следело Трамп, неговото семејство, неговите соработници, неговиот транзиционен тим и неговата администрација.

Меркел: ЕУ ќе излезе со заеднички став за нападот на Скрипал

А1 On - 14.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската Уинија ќе претстави заеднички став во врска со нападот со нервен агенс врз поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија.

По труењето на Скрипал: Лондон протера руски дипломати

Deutsche Welle - 14.03.2018

Ова е најголема британско-руска конфронтација по Студената војна: Лондон ги замрзна односите со Москва. 23 руски дипломати мора да ја напуштат Велика Британија- во рок од една недела. Велика Британија поради нападот со нервен гас врз поранешниот ...

Велика Британија ги прекинува билатералните контакти со Русија

Нова ТВ - 14.03.2018

Британската премиерка, Тереза Меј денес изјави дека раскинува билатерални контакти со Русија и најави дека 23 руски дипломати мораат да ја напуштат земјата. Според Лондон, Русија е виновна за труењето на екс-разузнавачот, Сергеј Скрипал на британска ...

Руска амбасада: Протерувањето дипломати е непријателски чин

Алсат-М - 14.03.2018

Британската Амбасада во Лондон смета дека е непријателски акт протерувањето руски дипломати што Британија го презема по труењето на поранешниот руски шппион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Солсбери во минатата недела.

Британската влада го бојкотира Светското првенство во 2018 година

Локално - 14.03.2018

Британските министри и членови на кралското семејство нема да присуствуваат на Светското првенство во Русија ова лето, потврди британскиот премиер Тереза Мај. Претходно, Тереза Мај изјави дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот шпион ...

Британија протерува 23 руски дипломати поради случајот Скрипал, Лавров ја обвини за мамење на јавноста

Нетпрес - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати како одговор на труењето со нервен гас на поранешени двоен руски шпион Сергеј Сркипал во јужна Англија, за што Лондон директно ја обвни Москва, изјави во средата премиерката Тереза Меј додавајќи дека ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати

Р.С.Европа - 14.03.2018

Британија ќе протера 23 руски дипломати како дел од пакетот мерки против Москва која го игнорираше дадениот рок за да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во ...

Британски Телеграф: Трагата од агенсот со кој е отруен поранешниот шпион Скрипал води до Хилари Клинтон, а не до Кремљ

Точка - 14.03.2018

Обидот за убиство на Русинот Сергеј Скрипал, двоен агент отруен во Салисбери во Велика Британија минатата седмица, е нешто што најмалку им е потребно на руските власти, посебно пред претседателските избори овој месец.

Рускиот амбасадор: Дејствата на британската влада за случајот Скрипал се неприфатлива провокација

МКД - 14.03.2018

Рускиот амбасадор во Велика Британија ги отфрли обвинувањата против Москва од страна на премиерката Тереза Меј за инцидентот со труење на поранешен шпион, нарекувајќи ги „апсолутно неприфатливи“ и „провокација“.

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

Алсат-М - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот. На руските дипломати им е даден рок од една недела да ја напуштат државата.

Британија брка 23 руски дипломати, ги прекинува сите контакти на високо ниво со Русија

МКД - 14.03.2018

Ќе бидат протерани 23 руски дипломати што се идентификувани како непријавени разузнавачи. Ова ќе биде најголемата експлозија за 30 години. Тие ќе имаат една недела да заминат, соопшти денеска британската премиерка Тереза Меј изложувајќи ги ...

Руската амбасада во Лондон ги осуди „непријателските мерки“ на Велика Британија

Макфакс - 14.03.2018

Руската амбасада во Лондон ги осуди, како што ги нарече, непријателските мерки преземени од Велика Британија, како реакција на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Лондон.

Меј замрзнува односи со Русија

Алсат-М - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. – Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скриптал, изјави таа во Парламентот. Британија ја отфрла поканата на рускиот министер за надворешни работи ...

Британија ја обвини „безобѕирната“ Русија пред Советот за човекови права на ОН, Кремљ го отфрла „јазикот на ултиматуми“

Нетпрес - 14.03.2018

Велика Британија му соопшти во средата на Советот за човекови права при Обединетите нации дека наводното руско употребување на воен нервен отров, кој бил користен во обидот за убиство на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, дека претставува ...

Каков одговор подготвува Британија против Русија?...

Н.Македонија - 14.03.2018

Пред британската премиерка Меј се наоѓаат повеќе опции, од најслаби до најрадикални, за тоа како да одговори на „руската провокација“. Па, така, реакцијата на Лондон може да варира од протерување руски дипломати до означување на Русија како спонзор ...

Лондон ќе протера 23 руски дипломати откако Москва не даде објаснување за труењето на рускиот шпион

Сакам да кажам - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати, откако Москва не го испочитува крајниот рок да објасни како руски нервен гас бил употребен за да се отрујат поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка.

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на рускиот агент...

Н.Македонија - 14.03.2018

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на рускиот агент Британската премиерка Тереза Меј денеска најави редица мерки што ќе ги преземе владата во Лондон како реакција на обидот за убиство на Сергеј Скрипал, поранешен руски ...

Препукувања меѓу Москва и Лондон за Скрипал

МРТ - 14.03.2018

Официјална Москва соопшти дека нема да одговори на ултиматумот на Лондон додека Велика Британија не ѝ достави на Русија примероци од материјата на која се повикуваат британските истражители.

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот за Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и ѝ ја нудат својата поддршка во нејзиното спроведување.

Русите одговорија на британскиот ултиматум: Пропагандата и хистеријата чувајте ја за вашата „непросветлена“ публика

Точка - 14.03.2018

Руските власти одговорија и го одбија британскиот ултиматум, испраќајќи порака до официјален Лондон - пропагандата и хистеријата да ја чуваат за британскиот народ. Русија одлучи да не одговара на ултиматумот на Велика Британија кој што и официјално ...

Лондон ги прекинува сите врски со Москва: Меј протерува 23 руски дипломати, Русија се заканила со одмазда

Точка - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј соопштила дека таа земја ќе протера 23 руски дипломати по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, а им дала рок од една недела да ја напуштат Британија.

Туск: Најверојатно, Москва стои зад нападот на Сергеј Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека, најверојатно, Москва стои зад труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал на територијата на Велика Британија. „Изразувам целосна солидарност кон британската премиерка Тереза ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Вечер - 14.03.2018

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труење на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани, бидејќи Москва одбила да објасни како нервен гас направен во ...

Кремљ очекува конструктивен пристап на САД кон Русија по разрешувањето на Тилерсон

+инфо - 14.03.2018

Кремљ денеска изрази надеж за конструктивен и трезвен пристап на Вашингтон кон односите меѓу Русија и САД по разрешувањето на државниот секретар Рекс Тилерсон. – Малку е веројатно дека нашите односи ќе се влошат уште повеќе, рече портпаролот на ...

Русија се заканува со одговор на најавените мерки од Британија

Р.С.Европа - 14.03.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков уште еднаш негираше дека земјата е поврзана со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и дека нема да прифати неосновани обвинувања и ултиматуми. Тој изрази надеж дека најавени мерки од британските власти ќе ...

Велика Британија протерува 23 руски дипломати!

Вечер - 14.03.2018

Тереза Меј рекла дека руските дипломати имаат една недела да заминат од земјата... Велика Британија соопштила днеска дека ќе протера 23 руски дипломати бидејќи Москва одбила да објасни како нервниот агенс направен во Русија е употребен за труење на ...

Кремљ: Русија нема никаква врска со труењето на Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

Москва нема никаква врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаља и неговата ќерка со нервен гас во Британија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој порача дека Русија не прифаќа јазик на ултиматум.

Итна седница на СБ на ОН поради случајот со труењето на поранешниот шпион Скрипал

Локално - 14.03.2018

Итна седница на Советот за бедност на ОН ќе се одржи денеска во врска со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Седницата ќе се одржи по барање на Велика Британија. Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс на 4 март во ...

Велика Британија ќе избрка руски дипломати поради труењето на Скрипал

Стандард - 14.03.2018

Велика Британија ќе истера значителен број руски дипломати како одговор на труењето на поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал во јужна Англија, објави Ројтерс. Локалните новинари велат дека премиерот Тереза Мај „ќе го прогласи протерувањето ...

Отруениот шпион Сергеј Скрипал води до Хилари Клинтон, а не Путин

Репортер - 14.03.2018

Обидот за убиство на Русинот Сергеј Скрипаљ, кој ја играл улогата на двоен агент во Велика Британија, е нешто што на властите во Москва најмалку им треба, особено во пресрет на претседателските избори овој месец.

Британија најавува мерки против Русија

Р.С.Европа - 14.03.2018

Британскиот премиер Тереза Меј се очекува да ги најави мерките против Русија откако земјата не го испочитува дадениот рок со цел да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за да се отруе поранешниот руски шпион ...

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

А1 On - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Трамп ги обвинил Русите за труењето на поранешниот руски шпион и неговата ќерка: Звучи како да се тие виновни!

Точка - 14.03.2018

Скрипал и неговата ќерка Јулија биле отруени на 4. март со воена нервна супстанца, произведена во Русија. Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил вчера дека "звучи" како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и ...

Москва нема да го почитува ултиматумот даден од Лондон...

Н.Македонија - 13.03.2018

Москва нема да го почитува ултиматумот даден од Лондон Амбасадата на Руската Федерација во Лондон испрати нота до британското Министерство за надворешни работи, во која се вели дека Русија не е поврзана со она што се случило во Солсбери на 4 март, ...

Москва за Скрипал: Британските закани нема да останат без одговор

Стандард - 13.03.2018

Заканите на Велика Британија за санкции против Русија поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал нема да останат без одговор, изјави денеска руското Министерство за надворешни работи, цитирано од Ројтерс и ТАСС.

Ходорковски: Путин е одговорен за труење на Скрипал

Локално - 13.03.2018

Одговорноста за нападот против поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија е на претседателот на Русија Владимир Путин, изјави опозиционерот Михаил Ходорковски, кој престојува во Швајцарија.

Британија се надева на поддршка од НАТО

Глас на Америка - 13.03.2018

По тврдењето дека Русија стои зад труењето на британски државјанин, премиерката Меј добила поддршка на зборови, но никој не ветил примена на Членот 5, од Повелбата на Алијансата Времето изминува за рокот на полноќ поставен од Британија, до кога ...

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

А1 On - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

САД со поддршка на Британија за случајот на труење на екс-шпионот

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот Доналд Трамп, во телефонски разговор со премиерот Тереза Мај, за нападот на поранешниот руски шпион Скрипил и неговата ќерка во англискиот град Солсбери рече дека Соединетите Американски Држави се "докрај на сите патишта " со Британија ...

Меркел гледа многу сериозно на британските обвинувања кон Русија, Макрон го осуди нападот врз агентот

Локално - 13.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го сфаќа исклучително сериозно обвинувањето на Лондон против Москва во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Канцеларката решително го осудува овој напад и го прифаќа крајно ...

Ако Велика Британија ја забрани „Раша тудеј“, Русија ќе биде без британски медиум

Независен - 13.03.2018

Ако Велика Британија ја забрани телевизијата „Раша тудеј“, ниту еден британски медиум нема да може да работи во Русија, предупреди денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата во Британија

Алфа - 13.03.2018

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон

Стандард - 14.03.2018

Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, ...

САД ќе ги осудат одговорните за нападот на екс рускиот шпион

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе ја осудат Русија или оној кој стои зад нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кога земјата ќе ги има фактите.

Лавров: Русија нема да одговори на ултиматумот на Велика Британија сѐ додека не се добијат примероци од наводното ...

МКД - 13.03.2018

Москва нема да одговори на барањето на Британија за тајното советско хемиско оружје, наводно, користено при труењето на поранешниот двоен агент, сѐ додека не се добие примерок од агенсот, рече рускиот министер за надворешни работи.

Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал

Алфа - 13.03.2018

Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека изразува солидарност со Британија.

Руско МНР: Британските закани во врска со труењето на поранешниот шпион нема да останат без одговор

Алфа - 13.03.2018

Заканите од Велика Британија за санкции кон Русија поради труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, нема да останат без одговор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.