TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов до Петков: Храбар сте, кул сте, ставете го францускиот предлог во сала

Фокус - 23.06.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, побара владејачката партија да го стави францускиот предлог за Македонија на пленaрна седница во Народното собрание и да се „прескокне“ разгледувањето на преледогот од страна на Комисијата за надворешна политика.

Борисов до Петков: Стави го францускиот предлог уште денеска на пленарна седница да го изгласаме

Слободен Печат

Борисов до Петков: Стави го францускиот предлог уште денеска на пленарна седница да го изгласаме

24Инфо

Борисов до Петков: Храбар сте, кул сте, ставете го францускиот предлог во сала. Ќе го освоите аплаузот од целиот Европски совет

Либертас

Борисов до Петков: Кул сте, ставете го францускиот предлог во сала

Сител

Борисов до Петков: Кул сте, ставете го францускиот предлог во сала

Република

Борисов: Да го изгласаме францускиот предлог уште денеска, тоа е најдоброто за Бугарија и за Македонија

Нова ТВ - 23.06.2022

„Прескокнување“ на Комисијата за надворешна политика, свикување на пленарна седница на Собранието и уште денеска да се изгласа францускиот предлог за кревање на бугарското вето за Македонија за отпочнување на процесот на преговори за членство во ...

ГЕРБ СЕ ВРАТИ ВО ПЛЕНАРНАТА САЛА Партијата бара итно решение за Македонија, но и за буџетот

+инфо

Бугарија: Одложена седницата на Комисијата за надворешни работи – опозициските партии бараат за францускиот предлог прво да се изјасни Владата, а потоа Собранието

360 степени

ГЕРБ ќе го врати мандатот за влада доколку го добие

Денешен

ГЕРБ ПОДГОТВИ ПРЕДЛОГ-ОДЛУКА: Парламентот да го одобри францускиот предлог за Македонија

Денешен

Бугарската комисија ја одложи расправата за францускиот предлог

Независен

Борисов: Уште денеска да го изгласаме францускиот предлог, тоа е најдоброто и за Бугарија и за Северна Македонија

Zoom

ФАЗ: Бојко Борисов поставен како главен од Брисел во тргнувањето на ветото за Македонија

Фактор - 23.06.2022

Потегот во последен момент на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов во средата ја поттикна можноста Бугарија да го крене својот отпор кон отворањето на преговорите за пристап во ЕУ со Северна Македонија, што беше изненадување за повеќето ...

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог"

Канал5

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

CivilMedia

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

Frontline

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

Сител

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

Опсервер

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

Во Центар

Бриф MakPress еМагазин 365 Вечер Прес

ГЕРБ и ДПС поднеле нови предлози за Македонија

Независен - 23.06.2022

Додека ја блокираат работата на Комисијата за надворешни работи, пратеничките групи на ГЕРБ-СДС и ДПС доставиле два нацрти до Народното собрание за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот на БГНЕС.

ГЕРБ-СДС и ДПС до бугарското собрание доставија два проекта за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје

Телма

ПРОДОЛЖУВА НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ВЕТОТО Од ГЕРБ и ДПС се поднесени предлози за Македонија

+инфо

ГЕРБ и ДПС поднесоа предлози за Македонија, продолжува неизвесноста за бугарското вето

Република

Бојко Борисов достави до Собранието предлог за кревање на ветото за Македонија

А1 On

ГЕРБ и ДПС поднеле два нови предлози за Македонија

Фокус

ГЕРБ на Борисов до Собранието го поднесе предлогот за решавање на спорот со Скопје

Макфакс

Press24 Канал5 Н.Македонија Локално Centar МКД Точка Скопје1

Ковачевски и Петков во политички цугцванг

Deutsche Welle - 23.06.2022

Како францускиот предлог го претвори ГЕРБ во спасител на европските вредности? Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ, учествуваат на н, и покрај дали воопшто треба да ...

Бугарија; Утре нов обид да заседава комисијата за надворешна политика

Алсат-М

Бугарското собрание ќе гласа за доверба на Владата на Петков

Канал5

Бугарското собрание ќе гласа за доверба на Владата, ГЕРБ даде поддршка за „францускиот предлог“

Канал5

Собранието во Софија не заседаваше, ќе чека став од Петков

Алсат-М

„Дневник“: Кабинетот на Петков го отфрли условот на Борисов францускиот предлог прво да помине во владата, а потоа да оди во собранието

360 степени

Кабинетот на Петков: Го отфрламе предлогот на Борисов за С. Македонија

Локално

Фактор Независен Мета Алсат-М Република Алфа Zoom Либертас

Бугарските социјалисти нема да го поддржат францускиот предлог за Северна Македонија

Слободен Печат - 23.06.2022

БСП нема да го поддржи предлогот на француското претседателство за Северна Македонија, изјави претседателот на пратеничката група на БСП во Народното собрание на Бугарија Георги Свиленски.

Заменикот на Борисов: Францускиот предлог е добар, се гарантираат бугарските барања

Локално

Радев и Борисов го пофалија францускиот предлог, се очекува и билатералниот протокол, во кој Бугарија ги вметна барањата

ТВ21

Нова драма во Софија- Сега ГЕРБ и Бојко Борисов поднесоа предлог за зелено светло за Македонија: Падна бугарската влада, дали ќе падне и бугарското вето!?

Во Центар

Францускиот предлог прифатлив за Бојко Борисов: Најдоброто што може да го добие Бугарија

Алфа

Димитровски: Ковачевски во Брисел да го отфрли францускиот предлог

Локално

Вархеји смета дека „историската“ одлука на Борисов го придвижува патот кон Европа

Deutsche Welle

Канал5 Р.С.Европа Телма +инфо Сител Република MakPress Опсервер

Утринава немаше кворум на седницата во Бугарија за францускиот предлог

Канал5 - 23.06.2022

Утринава немаше кворум за седницата во Бугарија на која требаше да се дискутира за францускиот предлог За денеска беше најавена седницата на Комисијата за надворешна политика во Бугарија со единствена точка на дневниот ред – францускиот предлог и ...

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи на бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Сител

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Либертас

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Бриф

Комисија за надворешни работи на Бугарија ја одложи седницата за „францускиот предлог“

MakPress

ЗАХАРИЕВА КАЖА „СТОП“ Одложена е седницата во бугарското Собрание за францускиот предлог

+инфо

ЗАХАРИЕВА КАЖА „СТОП“ Одложена е седницата во бугарското Собрание за францускиот предлог

Курир

Во Центар Фокус Р.С.Европа Press24 еМагазин Zoom CivilMedia Вечер Прес

Вархеји: Бугарските барања сега се дел од преговарачкиот процес

Антропол - 23.06.2022

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска на својот твитер профил јавно изјави дека сите Бугарски барања влегуваат во преговарачката рамка и покрај негирањето од страна премиерот Димитар Ковачевски.

Борисов задоволен од францискиот предлог, доби честитки и од Вархеји

Телма

Петков го одби предлогот на Борисов

Мак. Весник

Вархеји му се заблагодари на Борисов за поддршката на францускиот предлог: Донесовте историска одлука

Слободен Печат

Вархеји: Благодарност до Борисов за историската одлука ГЕРБ да го прифати францускиот предлог за С Македонија

360 степени

Вархеји му се заблагодари на Борисов што дава поддршка за францускиот предлог

Сакам да кажам

ДОНЕСОВТЕ ИСТОРИСКА ОДЛУКА Вархеји му заблагодари на Борисов што дава поддршка за францускиот предлог

+инфо

Либертас Макфакс Фокус Нова ТВ Република ТВ21 4NEWS Р.С.Европа

(Видео) Џамбаски ја блокира куќата на Борисов поради Македонија: Не треба да се дозволи национално предавство

Макфакс - 23.06.2022

Европратеникот Ангел Џамбаски заедно со партиските поддржувачи ја блокираа куќата на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов. Акцијата се случи доцна синоќа, но Борисов не се појави, пишуваат бугарските медиуми.

БОРИСОВ ДА НЕ ДОЗВОЛИ НАЦИОНАЛНО ПРЕДАВСТВО, ПОВИКА ЏАМБАСКИ: Инциденти пред куќата на екс-премиерот на Бугарија

Фактор

Турканици меѓу симпатизери на ВМРО-БНД и ГЕРБ пред куќата на Борисов поради Македонија (ВИДЕО)

Локално

Активисти на ВМРО предводени од Џамбаски пред домот на Борисов револтирани зашто го поддржал францускиот предлог

360 степени

ВИДЕО: Полноќна тепачка пред куќата на Бојко Борисов поради Македонија

А1 On

Протест и тепачка пред домот на Бојко Борисов - причина се Македонија и францускиот предлог

Точка

Тепачка пред домот на Борисов – причина Македонија

Република

Фокус Н.Македонија Скопје1 МКД Либертас Press24 Канал5

Борисов: Францускиот предлог е најдоброто за Бугарија и Македонија

Локално - 23.06.2022

Денеска е историски ден, вистински историски ден за Европа и светот, бидејќи има можност за Украина, Молдавија, Република Северна Македонија и Грузија, со различен статус, да ја направат Унијата да стане многу посилна, изјавил на прес-конференција ...

Борисов: ГЕРБ дава „зелено светло“ за С Македонија и Албанија

360 степени

ВИДЕО: Кукавицата и лажго Петков ќе има поддршка од 59 пратеници на ГЕРБ за францускиот предлог, најави Бојко Борисов

А1 On

Борисов: ГЕРБ дава зелено светло за Македонија и Албанија

Слободен Печат

ГЕРБ ќе го поддржи францускиот предлог за Северна Македонија

ТВ21

Борисов за Петков: Сведоци сме на кукавички премиер

ТВ21

Борисов: „Францускиот предог“ е најдобар, кукавицата Петков нека не се плаши

Press24

4NEWS Либертас Фокус Макфакс Zoom Скопје1 24Инфо Локално

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов во софиската населба Банки

Опсервер - 23.06.2022

Поддржувачи на партијата ВМРО, предводени од партиските копретседатели Ангел Џамбазки и Александар Сиди, протестираа пред куќата на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, во софиската населба Банки.

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов поради Македонија

Курир

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов во софиската населба Банки

Независен

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов во софиската населба Банки

Вечер Прес

СОПАРТИЈЦИТЕ НА КАРАКАЧАНОВ НЕ МУ ПРОСТУВААТ НА БОРИСОВ Протест и искинати маици пред домот лидерот на ГЕРБ

+инфо

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов во софиската населба Банки

Frontline

Симпатизери на ВМРО-БНД протестираа пред домот на Бојко Борисов во софиската населба Банки

Во Центар

Сител MakPress ТВ21 4NEWS Денешен

Бугарската ДПС предложи парламентот да го одобри францускиот предлог

Р.С.Европа - 22.06.2022

Опозициската бугарска партија ДПС достави предлог-одлука до Народното собрание за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за Република Северна Македонија и Албанија со ЕУ, предложена од француското претседателство, веднаш по изгласувањето недоверба ...

ДПС предложи бугарскиот парламент да го одобри францускиот предлог

360 степени

Бугарската ДПС бара Националното собрание да го одобри францускиот предлог за спорот Скопје-Софија

Локално

Бугарската партија ДПС достави предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за Македонија и Албанија

Опсервер

ДПС предложи бугарскиот парламент да го одобри францускиот предлог

Press24

Бугарската опозиција предлага Собранието да ја одобри нацрт-преговарачката рамка за С. Македонија и Албанија

Слободен Печат

Бугарската партија ДПС достави предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија

Бриф

Курир Zoom Република Фокус Либертас Lider 24Инфо Frontline

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Локално - 22.06.2022

Бојко Борисов денеска демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, смета поранешниот македонски премиер и поранешен специјален претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски по повод одлуката на Борисов неговата партија во Бугарското ...

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Zoom

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Република

БОЈКО ЌЕ ЈА ВРАТИ ДОВЕРБАТА Бучковски се воодушевил од Борисов

+инфо

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Фокус

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Нова ТВ

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Курир

Мак. Весник Либертас Нетпрес Денешен Press24 МКД

Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Македонија и Албанија

Канал5 - 22.06.2022

Бориславова во кусата изјава нагласи и дека Бугарија ја поддржува европската перспектива на Македонија и Албанија. Комисијата за надворешни работи на Народното собрание на Бугарија, согласно процедурата, денеска треба да го разгледа предлогот на ...

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Сител

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Либертас

Бориславова: Владата ќе процени дали со францускиот предлог се заштитени интересите на Софија

MakPress

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Бриф

Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Frontline

Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

ТВ21

24Инфо Опсервер Press24 Бизнис Вести +инфо Lider Во Центар Zoom

Радев и Борисов денес го поддржаа францускиот предлог – веќе работата е чиста…

Мак. Весник - 22.06.2022

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бара итно владата да го одбие предлогот на Франција како недостоинствен и штетен. „Румен Радев и Бојко Борисов денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија… Тоа значи дека овој катастрофално ...

Димовски: Власта да го одбие францускиот предлог и да не дозволи национална катастрофа

Press24

Димовски: Радев и Борисов го поддржуваат францускиот предлог, тоа се нови негации на нацијата и јазикот

Скопје1

Димовски: Македонија итно да го отфрли францускиот предлог, тој веќе доби поддршка во Бугарија

4NEWS

Димовски: Радев и Борисов го поддржаа предлогот, работата е чиста - нови негации на јазикот и нацијата

Press24

Димовски: Борисов и Радев го поддржаа, значи францускиот предлог ќе добие пас во бугарскиот парламент

Република

Димовски: Радев и Борисов го поддржуваат францускиот предлог, тоа се нови негации на нацијата и јазикот

Вечер Прес

Димовски: Владата, итно денеска, да го одбие предлогот како недостоинствен и штетен за европската перспектива на ...

еМагазин - 22.06.2022

и денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија тоа значи дека овој катастрофално лош предлог ќе добие поддршка во бугарскиот Парламент, веќе работата е чиста, напиша поранешниот пратеник на ВМР0-ДПМНЕ, на неговиот Фејсбук-профил.