TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта се фали, бизнисот се жали: Eкономијата е жива, но дали е стабилна?

Deutsche Welle - 08.04.2021

Една година по почетокот на пандемијата, македонската влада гледа позитивни сигнали. Стопанството предупредува дека состојбата е исклучително тешка и инсистира итно да се одблокира петтиот пакет мерки.

Од четирите пакет мерки реализирани се 82 проценти или во вредност од 860 милиони евра

Канал5

Заев: Економијата е жива и стабилна, 2021 ќе биде година на заздравување и економски раст

Сител

Заев: Економијата е жива и стабилна, 2021 ќе биде година на заздравување и економски раст

Нова ТВ

Заев: Присутни се позитивни трендови, економијата е жива и стабилна

Канал5

Владината финансиска инфузија од 860 милиони евра ги одржа во живот фирмите и граѓаните

Вечер Прес

Заев: Присутни се позитивни трендови, економијата е жива и стабилна

24 Вести

ТВ21 Фокус Вечер Прес Либертас ММС OhridNews Нетпрес Опсервер

Нема план „Б“ за работниците кои два месеци се без плата

Скопје24 - 08.04.2021

Владата без алтернатива како да им се помогне на илјадници граѓани кои останаа без плати и на оние кои се пратени на принуден одмор поради тоа што петтиот пакет мерки е заглавен во Собранието. Брзи мерки додека се донесе пакетот нема да има.

Нема план „Б“ за работниците кои два месеци се без плата

Сител

Заев: позитивни трендови во економијата, 2021 е година на заздравување

Р.С.Европа - 08.04.2021

Полнењето на државната каса оди според планираното, приходите се на повисоко ниво од преткризниот период од минатата година, а добрата кондиција на буџетот во првиот квартал и позитивните трендови што се препознаваат се должат на преземените мерки, ...

Заев: До сега реализирани 82 отсто од економските мерки во износ од 860 милиони евра

Независен

Заев: Имплементацијата на четирите економски пакети е 82 проценти

Слободен Печат

Заев: Од четирите пакет мерки реализирани се 82 проценти или во вредност од 860 милиони евра

+инфо

(ВИДЕО)Заев и Бесими: Економските мерки дадоа резултат, 100 проценти имплементација на вториот пакет

MTM

Заев и Бесими: Економските мерки дадоа резултат, 100 проценти имплементација на вториот пакет

Centar

Вториот пакет економски мерки е стоотстотно имплементиран

Н.Македонија

Република Мета

Битиќи за Алсат: Мерки вредни 200 милиони евра се заглавени во Собранието, претходните економски пакети дадоа добри ...

Centar - 08.04.2021

Ние имаме мерки од четвртиот и петтиот пакет, кои се заглавени во Собранието, а нивната имплементација значи 200 милиони евра во овој момент, истакна вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат ...

Ќе има ли шести пакет мерки? Битиќи: Во Собранието се заглавени пари уште од четвртиот и петтиот сет

Алсат-М

Битиќи за Алсат: Мерки вредни 200 милиони евра се заглавени во Собранието, претходните економски пакети дадоа добри резултати

Frontline

ММФ: Поради пандемијата и годинава ќе расте глобалниот долг

Вечер Прес - 07.04.2021

Пандемијата со Ковид-19 ќе продолжи да го зголемува глобалниот јавен долг и во 2021 година, но зголемените трошоци за забрзување на вакцинацијата се најбрзиот начин да се почне со нормализирање на јавните финансии, објави денеска Меѓународниот ...

ММФ: Поради пандемијата и годинава ќе расте глобалниот долг

MakPress