TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Врнежи од дожд и снег ќе продолжат и во текот ноќта

Телма - 18.11.2018

Снегот кој паѓа на повеќе места, ги затвори патиштата низ Македонија. Од 18 часот целосно е во прекин сообраќајот на патот Берово-Виница. Поради обилни врнежи од снег, за камиони е затворен патот од Крива Паланка до граничниот премин Деве баир.

Снегот го отежнува сообраќајот, прекини и забрани на дел од патиштата

Канал5 - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег вечерва во 19:50 часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка- граничен премин Деве Баир. На патот Делчево- граничен премин Делчево од 20:15 часот е задолжителна употреба на зимска ...

Патиштата низ Македонија завеани со снег

Макфакс - 18.11.2018

Обилни врнежи од снег попладнево ги прекрија патиштата низ државава. Од АМСМ информираат дека на повисоките места е воведена забрана за камиони. „Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Обилни врнежи од снег на Плетвар и Стража, воведена забрана за камиони

Либертас - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег на планинскиот превој Плетвар од 16:30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила, информира Автомотосојузот на Македонија. Забрана за камиони од 16:50 часот е воведена и на планинскиот премин Стража, ...

Снег на Стража, задолжителна зимска опрема за сите возила

Канал5 - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (ланци) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија ...

Снегот го парализираше сообраќајот - овие патишта се затворени вечерва

Press24 - 18.11.2018

Снегот практично ја блокираше Македонија. Од вечерва, сообраќајот е во прекин на најголемиот дел од планинските превои низ Македонија Од 16:30 часот забрана за движење на тешки моторни возила е воведна на планинскиот превој Плетвар.

Патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за камиони поради снежни врнежи

+инфо - 18.11.2018

Патниот правец Дреново – Прилеп 17 часот е затворен за сообраќај на тешки моторни возило поради обилни врнежи од снег. Од 17 часот сообраќајот на магистралниот пат – А2 Куманово – Крива Паланка е пуштен наизменично за ...

(ФОТО) На Стража натрупа снег: Задолжително носење зимска опрема за сите возила

Независен - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража, се воведува задолжителна употреба на зимска опрема за сите сите моторни возила, соопштија од ЈП „Македонија пат“. Попладнево провејуваше слаб снег во Маврово, на планинскиот превој ...

Обилен снег паѓа на Стража, задолжителна употреба на синџири

Н.Македонија - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (синџири) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“ .

Забрана за камиони на Плетвар и Стража поради обилни снежни врнежи

Макфакс - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за камиони на Плетвар и Стража, информира АМСМ. „Денес во 16:30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег“, велат од АМСМ.

Внимателно на патот Битола-Прилеп

Тера - 18.11.2018

Заради обилните снежни врнежи во Пелагонија отежнато се одвива сообраќајот на патниот правец Битола-Прилеп. Од попладнево отежнато е движењето и на планинскиот превој Плетвар, каде неколку возила заради неприлагоденост на условите на патот и поради ...

Поради обилни врнежи од снег, на Плетвар и Стража забрана за камиони

+инфо - 18.11.2018

Попладнево во 16,30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег, информира АМСМ. Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна ...

Ѓавато непроодно: „Македонија пат“ се изненадени од снегот или има друга причина? (ВИДЕО)

Курир - 18.11.2018

Обилни врнежи од снег денеска ги зафатија планинските превои. Снегот одново ги “изненади“ од Maкедонија пат од каде веројатно не очекуваа дека снегот ќе го блокира сообраќајот. Видеото во продолжение е од планинскиот превој Ѓавато, каде сообраќајот ...

На Стража забрана за тешки возила и задолжителна употреба на зимска опрема

Gostivarpress.mk - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег, превентивно се воведува забрана за тешки товарни возила на планинскиот превој Стража. Додека за сите останати моторни возила воведена е задолжителна употреба на зимска опрема, ланци, , соопшти диспечерскиот центар ...

ФОТО: Внимавајте - снегот го затрупа патот кај Плетвар

Press24 - 18.11.2018

На патот кај Плетвар е вистински хаос со снегот кој падна денеска и вчера. На Ѕидот на сообраќајниот срам се појави фотографија со ...

Заглавени камиони на Ѓавато, снегот го отежнува движењето на возилата

OhridNews - 18.11.2018

Врнежите од дожд и снег го отежнаа движењето на возилата на државните патишта низ земјава, особено кај планинските премини Стража, Ѓавато, Буково и Пресека. На преминот Ѓавато има неколку товарни возила кои се заглавени што дополнително го отежнува ...

Ако патувате внимавајте на овие патни правци: Снегот го отежнува сообраќајот

Фактор - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег од 17:00 часот патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за сообраќај на тешки моторни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Претходно забрана за сообраќај на камиони беше воведена на планинските премини Стража ...

Слаб снег на Маврово, Стража и Попова Шапка, патиштата проодни

Сител - 18.11.2018

Слаб снег попладнево провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. Оттаму апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон ...

(ФОТО) Снег во Македонија: Вее на Маврово, Стража и Попова Шапка

Независен - 18.11.2018

Слаб снег попладнево провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. Оттаму апелираат на внимателно возење и приспособување на брзината кон ...

ГАЛЕРИЈА: Снежна идила во Македонија - Попова Шапка во бело

Press24 - 18.11.2018

Слаб снег попладнево провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка. На страницата на Фејсбук „ We Have Snow “ може да се забележи дека има снег на Попова Шапка и навистина прекрасна снежна ...

Влажни коловози, остатоци од снег на Стража, Ѓавато и Буково

OhridNews - 18.11.2018

Според информациите од Авто мото сојузот на Македонија, сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На планинските премини Стража, Ѓавато, Буково и Пресека има остатоци од кашест снег на коловозот, но нема забрана за движење на ...

(ФОТО) ВРЕМЕ Е ЗА ВИСТИНСКА ЗИМА: Попова Шапка под снежна покривка

Фактор - 18.11.2018

Уште еден месец календарски не дели од официјалното доаѓање на зимата, но снегот кој ги забелеа планините ја донесе порано. Минусните температури и врнежи од вчера почнаа да го навестуваат студениот бран кој ќе дојде во Македонија.

Метеоролозите прогнозираат снег, Бојкотирам најавува блокади низ Македонија

МКД - 18.11.2018

За време на вечерашниот протест пред Собранието на Република Македонија, организаторите „#Бојкотирам уставни промени" најавија дека од утре ќе почнат блокади на главните сообраќајници и крстосници со возила и механизација.

Снегот го отежнува сообраќајот, прекини и забрани на дел од патиштата

MTM - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег вечерва во 19:50 часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка- граничен премин Деве Баир. На патот Делчево- граничен премин Делчево од 20:15 часот е задолжителна употреба на зимска ...

Важна вест за возачите: На овие патишта има многу снег

Centar - 18.11.2018

Обилни врнежи од снег попладнево ги прекрија патиштата низ државава. Од АМСМ информираат дека на повисоките места е воведена забрана за камиони. „Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Снег на Стража, задолжителна зимска опрема за сите возила

MTM - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (ланци) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат" ...

Патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за камиони поради снежни врнежи

Фокус - 18.11.2018

Забрането е движење за тешки моторни возила на патот Дреново – Прилеп, поради обилните врнежи од снег. Од 17 часот сообраќајот на магистралниот пат – А2 Куманово – Крива Паланка е пуштен наизменично за ...

Снег на Стража, задолжителна зимска опрема за сите возила

Вечер - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (ланци) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат” .

Снег ја затрупа Македонија – на овие места е најкритично

Centar - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за камиони на Плетвар и Стража, информира АМСМ. „Денес во 16:30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег“, велат од АМСМ.

Забрана на Плетвар - на Стража задолжителни ланци за сите возила

Press24 - 18.11.2018

Денес во 16:30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег. Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема ...

ВИДЕО: Како изгледа патот на Стража со снег во моментов

Press24 - 17.11.2018

Видео направено од корисниците на социјалните мрежи покажува за состојбата на патот на Стража. Ако патувате, зимската опрема е ...

Снегот го отежнува сообраќајот на патот Дреново-Прилеп, Плетвар и Стража

MTM - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег од 17:00 часот патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за сообраќај на тешки моторни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Претходно забрана за сообраќај на камиони беше воведена на планинските премини Стража ...

Снег во Македонија - на овие места вее во моментов

Press24 - 23.01.2019

Намалена видливост до 50 метри поради магла има на Попова Шапка, а на Стража видливоста е од 50 до 100 метри. Слаб снег паѓа на Попова Шапка, како и на планинските превои Буково и Ѓавато. Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека на ...

Фото: Многу снег вечерва падна на Ѓавато, возете внимателно

Centar - 17.11.2018

Денеска падна првиот снег во Македонија, а во текот на ноќта снег го побели патот Ресен – Битола кај Ѓавато, каде што има наврнато поголема количина снег кој уште врне и бара посебно внимание при возењето на овој патен правец.

На Стража укината забраната за камиони

+инфо - 18.11.2018

Од 20,45 часот, воведената Забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Стража, е прекината и сообраќајот е нормализиран на овој патен правец, информираат од АМСМ. Забраната на Плетвар за движење на тешки товарни возила сѐ уште ...

Македонија под влажен и студен бран, снегот ги донесе и првите проблеми

4NEWS - 18.11.2018

На патниот правец Битола – Ресен, кај превојот Ѓавато екипата на ТВ21 регистрираше неколку заглавени возила поради обилните врнежи од снег во овој регион. Некои поставуваа зимска опрема, некои бараа помош од влекач, други револтирани зошто не се ...

На Стража остатоци од кашест снег, се препорачува возење со намалена брзина

Gostivarpress.mk - 18.11.2018

Автомото Сојузот на Македонија соопшти дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На планинскиот премин Стража има остатоци од кашест снег на коловозот, но нема забрана за движење на возилата.

(ФОТО) ВРЕМЕ Е ЗА ВИСТИНСКА ЗИМА: Попова Шапка под снежна покривка

Женски магазин - 18.11.2018

Уште еден месец календарски не дели од официјалното доаѓање на зимата, но снегот кој ги забелеа планините ја донесе порано. Минусните температури и врнежи од вчера почнаа да го навестуваат студениот бран кој доаѓа во Македонија.

Влажен бран низ цела Македонија: Снегот го отежнува сообраќајот, прекини и забрани на дел од патиштата

Вечер - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег вечерва во 19:50 часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка- граничен премин Деве Баир. На патот Делчево- граничен премин Делчево од 20:15 часот е задолжителна употреба на зимска ...

Патиштата низ Македонија завеани со снег

24Инфо - 18.11.2018

Oбилни врнежи од снег попладнево ги прекрија патиштата низ државава. Од АМСМ информираат дека на повисоките места е воведена забрана за камиони. Од 18:10 часот, пак, патниот правец Берово-Виница е во прекин за сите возила.

AMСМ: Снег во Македонија, забрана за камиони на Плетвар и Стража

МКД - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег од 16,30 часот воведена е забрана за камиони на Плетвар и Стража, информира АМСМ. Првично на Стража беше воведена задолжителна употреба на зимска опрема (ланци) за сите моторни возила, а од 16,50 часот е воведена и ...

Забрана за тешки моторни возила на Плетвар и Стража поради обилни врнежи од снег

А1 On - 18.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и по влажни коловози поради врнежи од дожд и снег. На планинските премини Стража, Плетвар, Ѓавато, Буково и Пресека има остатоци од кашест снег на коловозот.

Забрана за товарни возила на Плетвар поради навеаниот снег

Слободен Печат - 18.11.2018

Попладнево во 16,30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег, информира АМСМ. Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна ...

Снегот ги создаде првите проблеми во сообраќајот

Н.Македонија - 18.11.2018

Поради обилни врнежи од снег од 17:00 часот патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за сообраќај на тешки моторни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија(АМСМ). Претходно забрана за сообраќај на камиони беше воведена на планинските премини ...

Слаб снег на Маврово, Стража и Попова Шапка, патиштата проодни

Вечер - 18.11.2018

Слаб снег провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. Оттаму апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на ...

Македонија под влажен и студен бран, снегот ги донесе и првите проблеми

ТВ21 - 18.11.2018

На патниот правец Битола – Ресен, кај превојот Ѓавато екипата на ТВ21 регистрираше неколку заглавени возила поради обилните врнежи од снег во овој регион. Некои поставуваа зимска опрема, некои бараа помош од влекач, други револтирани зошто не се ...

Забрана за камиони на Плетвар и Стража поради обилни снежни врнежи

24Инфо - 18.11.2018

Забрана за камиони на Плетвар и Стража поради обилни снежни врнежи Поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за камиони на Плетвар и Стража, информира АМСМ. „Денес во 16:30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на ...

Забрана за товарни возила на Плетвар поради навеаниот снег

Локално - 18.11.2018

Попладнево во 16,30 часот е воведена забрана за движење на тешки моторни возила на планинскиот превој Плетвар, поради обилни врнежи од снег, информира АМСМ. Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна ...

Забрана за тешки товарни возила на Стража и Плетвар

ТВ21 - 18.11.2018

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (ланци) за сите моторни возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.