TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВОЗАЧ ГО ТУЖИ ТРАМП: Му должел за 3.300 часови прекувремена работа

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Возач од Њујорк кој повеќе од две децении работи како личен возач на Доналд Трамп, тврди дека актуелниот американски претседател, односно една од неговите компании, му должи големи пари за илјадници часови прекувремена работа.

Трамп бара членките на НАТО да издвојат 4% од БДП за одбраната

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп на лидерите на НАТО самитот во Брисел им порача дека наместо досегашните 2% од бруто домашниот производ, за одбрана во рамките на Алијансата би требало да издвојат 4 отсто.

Трамп го уверил Макрон дека „нема јаз“ во односите помеѓу Европа и САД

Нова ТВ - 11.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го увери францускиот колега Емануел Макрон, дека „нема јаз“ во односите помеѓу Европа и САД и покрај тензиите на Самитот на НАТО во Брисел, се наведува во соопштението од Елисејската палата.

Ангела Меркел му врати на Доналд Трамп

МКД - 11.07.2018

Германија донесува независни одлуки, рече канцеларката како одговор на тврдењето на Доналд Трамп дека е контролирана од Русија. Ангела Меркел возврати на неверојатната тирада на Доналд Трамп против Германија на првиот ден од самитот на НАТО во ...

Трамп бара НАТО да се обврзе на 4 отсто од БДП за одбрана

Глас на Америка - 11.07.2018

Острите поделби околу тоа кој треба да плати за одбраната на Европа, го засени отворањето на самитот на НАТО во Брисел, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини европските сојузници дека ги искористуваат американските даночни ...

Меланија Трамп: Поради овој стајлинг, сите се вртеа по неа

Убавина и Здравје - 11.07.2018

Првата дама на САД повторно ги восхити сите со својот моден избор за Самитот на НАТО. Убавата Словенка црвената маица со потписот на омилениот американски дизајнер Ралф Лорен ја носеше вовлечена во беж-здолниште со А-крој со додаток на ремен – дело ...

Трамп побара од членките на НАТО двојно да ги зголемат трошоците за одбрана

Макфакс - 11.07.2018

Зголемување на трошоците за одбрана од два на четири проценти од бруто домашниот производ, побара денеска од членките на НАТО, претседателот на САД, Доналд Трамп. „Која е поентата на НАТО ако Германија и плаќа на Русија милијарда долари за гас и ...

Tрамп се состана со Меркел, го опиша состанокот како „сјаен“

Алсат-М - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел на маргините од самитот на НАТО во Брисел, а состанокот го опиша како „сјаен“ само неколку часа подоцна откако остро ја критикуваше германската политика.

Макрон не се согласува со Трамп дека Русија ја контролира Германија

Макфакс - 11.07.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека не се согласува со оценката на неговиот американски колега, Доналд Трамп дека Русија целосно ја контролира Германија, бидејќи Берлин и исплаќа милијарди долари за струја на Москва.

Мас: Германија не е заробеник на Русија

А1 On - 11.07.2018

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска реагираше на критиката на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин е „заробеник“ на Русија, нагласувајќи оти Германците не се заробеници ниту на Москва ниту на Вашингтон.

НАТО самитот низ фотографии: Трамп доминираше, Рама брилијираше со својот стајлинг

Press24 - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска се собраа на самитот во Брисел, на кој најмногу внимание повторни привлече претседателот Доналд Трамп. Тој повторно го изнесе својот став дека САД го подмирува најголемиот дел од трошоците за делување на НАТО и одбраната на ...

Трамп побарал од членките на НАТО да ги удвојат расходите за одбрана на 4 проценти од БДП

А1 On - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска побара од членките на НАТО да го зголемат трошењето за одбрана од 2 проценти од бруто домашниот производ на 4, колку што сега трошат Соединетите Американски Држави.

(Видео)Трамп на Самитот на НАТО: Нова војна на зборови со Меркел

Нова ТВ - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на состанокот со генералниот секретар на НАТО Столтенберг, пред официјалниот старт на Самитот, ја обвини Германија дека е под целосна контрола од Москва „Германија е целосно контролирана од Русија затоа што 60 ...

Макрон ќе се сретне со Путин за време на финалето на СП во Москва

Н.Македонија - 11.07.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се сретне в недела со рускиот колега Владимир Путин за време на финалниот натпревар на Светското фудбалско првенство во Москва, соопшти денеска Елисејската палата.

Трамп изјави дека имал „одлична“ средба со Меркел

Локално - 11.07.2018

По утринските остри критики на сметка на Германија, за нејзиното одбивање да троши повеќе за одбрана и за договорот за гасоводот Нордстрим, американскиот претседател Доналд Трамп имаше средба со канцеларката Ангела Меркел за која рече дека била ...

Трамп ја обвини Германија дека е „заложник“ на Русија

Глас на Америка - 11.07.2018

Според првиот човек на САД, енергетската зависност на Берлин од Москва претставува проблем за НАТО Самитот на НАТО почна со провокативен изблик од претседателот Трамп, кој ја издвои Германија во критицизмот, обвинувајќи ја најголемата и најбогата ...

Германија е независна и придонесува кон Алијансата, возврати Меркел на обвинувањата на Трамп

Макфакс - 11.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел возврати на обвинувањата на американскиот претседател дека нејзината држава е заробеник на Русија, инсистирајќи дека Германија е независна и го бранeеше својот придонес кон Алијансата.

Меркел му одговори на Трамп: Германија е независна

Канал5 - 11.07.2018

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска се присети на својата младост од советската доба во Источна Германија и изјави дека Германија денеска е независна во своите политички избори. Тоа беше одговорот на изјавата на американскиот претседател ...

НАТО во обиди да ги исполни барањата на Трамп за расходите

А1 On - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен повторно да побара на самитот на НАТО во Брисел, Европа и Канада да ги зголемат трошоците за одбраната, иако за сојузничките армии веќе се ветени милијарди долари.

Трамп: НАТО-сојузниците се деликвенти што не ги плаќаат своите обврски

МКД - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп контроверзно ги почна своите средби на НАТО-самитот во Брисел, нарекувајќи ги сојузниците „деликвенти“ поради тоа што не трошат доволно за сопствената одбрана и напаѓајќи ја Германија дека е „заробеник“ на ...

Трамп се жали од Германија

Deutsche Welle - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го почна самитот на НАТО со тирада против Германија. На средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини Германија дека поради зависноста од руски гас е ...

Трамп: Германија е заробеник на Русија (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Русија го користи снабдувањето со гас за да ја контролира Германија, рече денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп рече дека е неприфатливо Берлин да ѝ плаќа милијарди долари на Москва наместо своите давачки за НАТО, кои го штитат од ...

Меркел ја отфрли критиката на Трамп, тврди дека Германија носи независни одлуки

Стандард - 11.07.2018

Германија може да донесе „независни одлуки”, истакна германската канцеларка Ангела Меркел, отфрлајќи ја критиката на американскиот претседател Доналд Трамп за проектот за гасоводот со Русија.

Врзете ги појасите! Трамп доаѓа, НАТО трепери!

Deutsche Welle - 11.07.2018

НАТО се надева дека нејзината најважна членка нема да предизвика преголема штета на самитот во Брисел. Да, до тоа дереџе е дојден трансатлантскиот сојуз, коментира Бернд Ригерт. Шоуто Трамп пристига во Европа.

Кој повеќе добива од средбата во Хелсинки, Трамп или Путин?

Р.С.Европа - 11.07.2018

Местото и датумот на самитот беа објавени во синхронизирани изјави од Москва и Вашингтон, при што Белата куќа соопшти дека двајцата претседатели ќе разговараат за односите меѓу двете земји и за голем број национални безбедносни прашања.

Трамп ја обвини Германија дека е заробеник на Русија

Макфакс - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во пресрет на самитот на НАТО во Брисел, ја обвини Германија дека е заробеник на Русија бидејќи од Москва купува струја. „Германија е заробеник на Русија.

„Њујорк тајмс“: На НАТО самиот Трамп со лавина критики до сојузниците

1tv - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп истури лавина критики до сојузниците нарекувајќи ги „престапници“ затоа што не трошат доволно за одбрана и ја нападна Германија како „заложник“ на Русија поради енергетските договори со таа земја, јави „Њујорк ...

Самитот на НАТО почна со „офанзива“ на Трамп против Германија

1tv - 11.07.2018

Самитот на НАТО уште неотворен, американскиот претседател Трамп ја почна офанзивата против сојузниците од НАТО. Прва на удар беше Германија – ја повика веднаш да ги зголеми трошоците за одбрана на 2% од БДП. Германија е заложник на Русија.

Доналд Трамп на Самитот на НАТО: Сите членки да ги зголемат воените буџети, барем двојно!

Република - 11.07.2018

На својата прва прес конференција, одржана ова утро во Брисел, Доналд Трамп стави акцент на трошоците на секоја земја членка одделно. Тој рече дека САД одвојува речиси 4% од сопствениот БДП (Бруто Домашен Производ) на одбрана, што е блиску до ...

Што Германија му должи на НАТО?

Стандард - 11.07.2018

Пред Самитот на НАТО американскиот претседател Доналд Трамп се расправа со сојузниците пред се, со Германија. Тој ја обвинува Владата во Берлин дека не дала доволно пари за одбрана. Дали е во право? Кога Кабинетот на Владата на Германија во ...

Макрон најави „правила“ за исламот во Франција. Прочитајте на што ќе се однесуваат

Факултети - 11.07.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека ќе почне работата на рамките и правилата за исламот во Франција. Во своето годишно обраќање на заедничката седница на парламентот, францускиот претседател истакна дека Франција нема причина да има ...

Лејен: Германија не е заложник на руската политика

Стандард - 11.07.2018

Германија не е заложник на руската политика, изјави германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, реагирајќи на обвинението на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија е „целосно контролирана” од Москва.

Меланија „ја гази“ Европа со потпетици од 800 долари

Таратур - 11.07.2018

За пригодната посета на европскиот континент, во рамки на учеството на Доналд на НАТО самитот во Брисел, првата дама на САД згазна на белгиско тло со хит високите потпетици на Лубутан кои чинат 800 долари.

Трамп пристигна во Брисел

Р.С.Европа - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп стигна во Брисел на дводневниот самит на НАТО, а по неговите обвинувања на сметка на сојузниците дека не издвојуваат доволно за одбраната. Брисел е првата станица на Трамп во текот на престојот во Европа.

Меланија Трамп ја освојува Европа со Лубутанки

Независен - 11.07.2018

САД - Со високи потпетици, хит на модниот пазар, првата дама на САД ја освојува Европа. Во чевли со високи потпетици на Лубутан кои чинат 800 евра Меланија Трамп (48) пристигна во Белгија заедно со сопругот Доналд Трамп (72) кој е на европска ...

Македонија ќе добие условна покана во тензична атмосфера

Фактор - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп стигна во Брисел по што дводневниот самит на НАТО може да започне иако тој се очекува да мине во тензична и атмосфера на недоверба по неговите обвинувања на сметка на сојузниците дека не издвојуваат доволно за ...

Белгискиот премиер гледа фудбал и не отиде да го пречека Трамп

Нова ТВ - 10.07.2018

Фудбалот има предност пред Трамп. Белгиското раководство вечерва ја гледа утакмицата Белгија-Франција на Светскиот фудбалски шампионат и ниту еден од високите функционери на Белгија не отиде на аеродром да го пречека Доналд Трамп.

Доналд Трамп пристигна во Брисел

+инфо - 10.07.2018

„Многу земји од НАТО, кои би требало да ги браниме, не само што не ги почитуваат своите обврски од два отсто, кои и онака се малку, туку и со години не плаќаат. Ќе ги покријат ли тие трошоците на САД?“, напиша Трамп на Твитер.

Tрамп: Состанокот со Путин би можел да биде најлесен од сите, кој би рекол

Алсат-М - 10.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека од сите негови претстојни состаноци во Европа, најлесен би можел да биде тој со претседателот на Русија, Владимир Путин. „НАТО, Велика Британија, Путин.

Трамп: Состанокот со Путин може да биде и најлесниот во текот на европската турнеја

Макфакс - 10.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека од претстојните состаноци во Европа можеби најлесно ќе мине на средбата со рускиот колега, Владимир Путин. „Го имам НАТО, ја имам Велика Британија, во која има превирања и го имам Путин.

Премиерот на Белгија не го пречека Трамп во Брисел, гледаше фудбал

Република - 10.07.2018

Белгиското политичко раководство вечерва го следеше натпреварот Белгија-Франција на Светскиот фудбалски шампионат и ниту еден од високите функционери на оваа земја не отиде на аеродром да го пречека Доналд Трамп, американскиот претседател.

Трамп: Путин можеби ќе ми биде најлесен од сите, кој би рекол...

МКД - 10.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека од неговите претстојни состаноци во Европа можеби најлесно ќе му биде со рускиот претседател Владимир Путин. „Го имам НАТО, ја имам Велика Британија, која некако е во превирање, и го имам Путин.

"Предаторот" Трамп имал секс со две или три малолетнички истовремено на забави: Поранешни манекенки го обвинуваат ...

Точка - 10.07.2018

Тајкунот и бизнисмен се однесувал како предатор во акција на настаните на кои имало модели на возраст од 14 години. Претседателот на Америка, Доналд Трамп, повторно се нашол во центар на скандал, откако "BBC" објавил интервју со поранешни манекенки ...

Трамп тврди дека е најпопуларен републиканец во историјата

Стандард - 10.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се пофали дека е најпопуларниот политичар во историјата на Републиканската партија. – Им благодарам на сите мои големи поддржувачи. Постигнавме многу успеси.

Трамп го уверил Макрон дека „нема јаз” во односите помеѓу Европа и САД

Вечер - 11.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го увери францускиот колега Емануел Макрон, дека „нема јаз“ во односите помеѓу Европа и САД и покрај тензиите на Самитот на НАТО во Брисел, се наведува во соопштението од Елисејската палата.

Зошто Меланија Трамп позира со отворена уста

Репортер - 10.07.2018

Голем број дами ширум светот откриле кои пози најмногу им одговараат со нивното тело, а особено внимание, кога станува збор за позирањето, привлекува атрактивната убавица Меланија Трамп. Пред да стане сопруга на претседателот Доналд Трамп, Меланија ...

НАТО Самит во знакот на Трамп, ЕУ порачува – „Драга Америко, почитувај си ги сојузниците“ (Видео)

1tv - 10.07.2018

Под зголемено обезбедување, Брисел се подготвува за Самитот на НАТО во наредните два дена. Градот е навикнат на високи делегации бидејќи таму се наоѓаат седиштата на ЕУ и на Алијансата, но дополнителен метеж предизвикува доаѓањето на американскиот ...

Во Брисел почнува дводневен самит на НАТО

Либертас - 10.07.2018

Шефови на држави или влади на членки на НАТО почнуваат денеска дводневен самит во Брисел на кој се очекуваат нови притисоци на американскиот претседател Доналд Трамп врз сојузниците да зголемат издвојувања за одбрана.

Трамп: Средбата со Путин може да биде полесна од Самитот на НАТО

Курир - 10.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин може да биде полесна од Самитот на НАТО во Брисел или од посетата на Велика Британија.

Мас: Германија не е заробеник на Русија

Вечер - 11.07.2018

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска реагираше на критиката на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин е „заробеник“ на Русија, нагласувајќи оти Германците не се заробеници ниту на Москва ниту на Вашингтон.