TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата се подготвува за „најлошото“, полицискиот час се заострува

Deutsche Welle - 06.04.2020

Владата воведува проширен полициски час во битката против коронавирусот. Премиерот Спасовски порачува дека доаѓаат најголеми предизвици. Бројот на заразени достигна 570. Три нови жртви во последните 24 часа.

За 24 часа во Италија починале уште 636 луѓе

Канал5 - 06.04.2020

Според последните информации во Италија во последните 24 часа починале уште 636 луѓе. Вкупно во таа земја починале 16.523 лица заразени од коронавирус. Бројот на починати во последните 24 часа се зголеми за 111 во однос на вчера кога изнесуваше 525 ...

Сите теории на заговор на едно место

Слободен Печат - 06.04.2020

Тоа што мене најмногу ме вознемири од вестите што доаѓаат од земјата на нејзиното височество, беше информацијата дека поголема група министри во владата на Џонсон, не ја отфрлаат можноста дека коронавирусот ковид-19 е, всушност, излезен на некој ...

Како да не го внесете коронавирусот дома? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 06.04.2020

Коронавирусот зема голем замав со над 1.3 милиони заразени низ целиот свет и повеќе од 72.000 смртни случаи. Во нашата држава Владата презема мерки за да го спречи ширењето на коронавирусот со воведување на вонредна состојба и полициски час, а ...

Тетово и Гостивар бараат построги превентивни мерки против Ковид 19

Алсат-М - 06.04.2020

По зголемувањето на бројот на заразени со Ковид 19 во Тетово и околината како и двата смртни случаја, општинскиот кризен штаб побара од Владата заострување на мерките. Во меѓувреме, општина Тетово бара од Народна Банка да најде решение како да ...

Доктор Мирослав Радман: Да не го изгубиме здравиот разум на селаните

Оff.net - 06.04.2020

Разговорот за Слободна Далмација не го прифатил „од прва“ туку дури кога му го нафрлиле прашањето: Дали наспроти силниот технолошки и секаков друг напредок на човештвото, во борбата против коронавирусот, науката не ја покажа сета своја немоќ? - ...

Уште три жртви на КОВИД-19 во Македонија, драстично се проширува полициски час

Сакам да кажам - 06.04.2020

Уште три лица починаа од КОВИД-19 во Македонија, додека Владата донесе одлука за драстично проширување на полициски час, со цел да се намалат шансите за ширење на ...

Се намалува бројот на новозаразени во Италија, 636 нови смртни случаи

Press24 - 06.04.2020

Во последните 24 часа починаа 636 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи во Италија досега е 16.523. Сепак, паѓа бројот на новозаразени. Во последните 24 часа се заразиле 3.599 луѓе. Тоа е напредок во однос на вчера кога беше објавено дека во ...

И покрај заразата Сирија го одложува ослободувањето затвореници

ТВ21 - 06.04.2020

Сирија го одложува ослободувањето затвореници, како дел од амнестијата што ја прогласи претседателот Башар ал-Асад заради стравот од масовни инфекции доколку коронавирусот се прошири во преполните затвори, соопштија денеска групите за заштита на ...

Во Велика Британија починале 439 луѓе, пораст на бројот на жртви во Велс и Шкотска

Макфакс - 06.04.2020

Велика Британија пријавила 439 починати од коронавирус во изминатите 24 часа, додека нови заразени се регистрирани 3.802. Вкупниот број на починати во Британија сега изнесува 5.373, додека бројот на заразени надмина 50.000 луѓе.

Ригорозен полициски час за радикалната фаза на пандемијата

Р.С.Европа - 06.04.2020

Поради ситуацијата со ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука за приширување на полицискиот час од 16 часот попладне до 5 часот наутро, а за викенд од петок од 16:00 часот до пет часот наутро во понеделник.

Др.Мирослав Радман: Лажни научници, циркусанти на власт, индустрија на глупоста и вирусот кој воопшто не е проблем

Окно - 06.04.2020

Во разговор за хрватски „Спектар“, др. Мирослав Радман, познат биолог и член на хрватската, француската, европската и светската академии на науки и уметности, зборува за пандемијата на коронавирусот, одговорот на науката, како владите на богатите и ...

Се буди надеж во европските жаришта, коронавирусот беснее во САД и во Велика Британија, лошо е и на Балканот

+инфо - 06.04.2020

Според последните податоци на worldmeters.info (6 април) , во светот се регистрирани 1.284.919 случаи и 70.324 починати. Добрата вест е што опаѓа бројот на новозаболените во европските жаришта, Италија и Шпанија.

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирусот под контрола

Макфакс - 06.04.2020

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаа да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот од 2,5 на 0,7 што значи дека лице заразено со коронавирус сега во просек заразува ...

И во Шпанија паѓа бројот на заразени и починати, денеска 637 мртви

МКД - 06.04.2020

Во Шпанија денеска бројот на заразени и починати од коронавирусна инфекција продолжи да опаѓа, иако властите предупредија дека бројките не можат да ја покажат вистинската слика како резултат на побавното пријавување податоци за време на викендот.

Грција: Нови шест смртни случаи од Ковид-19, 20 новозаразени

ТВ21 - 06.04.2020

Од почетокот на епидемијата на коронавирусот, во Грција се регистрирани вкупно 1.755 позитивни случаи, вкупно 79 лица починале, а анализирани се 26.193 примероци, јави дописничката на МИА од Атина.

Издвоивме 10 видови на луѓе за време на коронавирусот, и сите се иритирачки. КОЈ ТИП СТЕ ВИЕ? :)))

Попара - 06.04.2020

Во последниве неколку месеци, никој не зборува за ништо друго освен Коронавирусот. Последниве месец дена, никој не чита ништо друго освен вести за Корона. Последниве месец дена нашиот живот е Корона. Дали ја има или не.

Како и зошто од коронавирусот почина фризерот од Кочани кој имаше 40 години

еМагазин - 06.04.2020

Случајот со 40-годишниот фризер од Кочани кој почина од коронавирусот предизвика голем интерес во јавноста, а посебно во Кочани и околината, имајќи ја предвид неговата професија. Тој беше првозаболениот пациент во Кочани.

Над илјада заразени војници во САД

А1 On - 06.04.2020

Бројот на активни американски војници кои се заразени со Ковид-19 во текот на изминатиот викенд надмина илјада, соопшти Пентагон. Вкупниот број потврдени случаи утрово изнесувал 1.132, додека тој број во петокот бил 978 војници.

Во Русија најголем дневен пораст на заразени: Жариштето е во Москва!

Точка - 06.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 6 илјади после најголемиот дневен пораст на новозаболени од почетокот на епидемијата. Оперативниот штаб на руската влада кој е задолжен за епидемијата соопшти денес дека во изминатите 24 часа се ...

Во Швајцарија бројот на заразени достигна 21.282

Канал5 - 06.04.2020

Според податоците од сајтот „Worldometers“ во Швајцариа вкупниот број на заразени од коронавирусот се накачи на 21.282 со 182 новорегистрирани случаи. Истиот извор наведува дека во оваа земја уште 19 лица умреле од последиците на КОВИД-19, вкупно ...

Жител на село Подлог заразен од Корона, како и зошто и самиот не знае

Алфа - 06.04.2020

41годишен маж од село Подлог се заразил од Корона, но не знае како. Ниту патувал надвор од државата, ниту пак имал богат социјален живот. Единствен контакт со надворешниот свет му биле болниците.

Заразени со коронавирус има во 18 македонски градови: 239 се од Скопје, 121 од Куманово…

Курир - 06.04.2020

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 570 ...

Запален центар за лекување од Ковид-19 во Брегот на Слоновата Коска

А1 On - 06.04.2020

Разбеснети граѓани го уништиле штотуку изградениот центар за лекување од новиот коронавирус во Абиџан, економски центар во Брегот на Слоновата Коска, стравувајќи од ширење на заразата во нивниот кварт.

Состојба со Ковид-19 до 17 часот

Слободен Печат - 06.04.2020

Велика Британија – Во болниците во Велика Британија бројот на починати од коронавирус е зголемен за 403, на 4.897, соопшти денеска Националната здравствена служба. Како што се наведува, 15 од починатите немале други ...

Четири приоритети за Глобална стратегија за пандемијата

Окно - 06.04.2020

Во Европа се забележува остриот контраст помеѓу тивките улици и плоштади и болната реалност во болниците, која е срцепарателна. Вирусот ја зграпчи силно не само Европа туку и целиот свет. Веќе е јасно дека оваа пандемија ќе го постави светот на нови ...

„Корејското сценарио“ дава резултати: Откриен е патот од дивеењето до целосното запирање на коронавирусот

Локално - 06.04.2020

Бројките во почетокот не им одеа во прилог. Додека другите имаа едноцифрен број на новозаразени од вирусот, во Јужна Кореја, бројот на нови случаи во денот се приближуваше до илјада. И тогаш ситуацијата се промени и сега сите се прашуваат што ...

Коронавирус во светот: Каква е состојбата до 17 часот?

Локално - 06.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.289.820 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 70.625, а оздравеле 272.115 луѓе. Црна Гора – Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека вкупниот број заразени ...

Во Србија седум нови смртни случаи, вкупно заразени 2.200 лица

24 Вести - 06.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се искачи на 58 лица, јави дописникот на МИА од Белград. Од седумте починатите тројца се мажи и четири жени со просечна старост од 64,5 години, ...

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19, излекувани уште тројца здравствени работници

Опсервер - 06.04.2020

Тирана,6 април 2020 () – Во Албанија попладнево почина уште еден пациент заразен од Ковид-19,со што вкупната бројка се зголеми на 22 лица. Починатиот е 90-годишно лице, кое во Инфективната клиника во Тирана било хоспитализирано пред пет дена, а ...

Портпаролот на Путин за деновите по коронавирусот: Вирусот е само почеток, еве што може да не докрајчи

Точка - 06.04.2020

Очекуваме глобална економска криза во блиска иднина, рекол портпаролот на Кремљ во неделата, на 5-ти април во емисија на руска телевизија, каде исто така зборувал за зголемување на производството нафта и ставот на Русија на таа тема.

Расте бројот на жртви и заразени: Во Македонија коронавирус имаат 570 лица

Курир - 06.04.2020

Во последното деноноќие забележани се 15 нови случаи на коронавирус во Македонија. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип. Со тоа бројот на заразени порасна на 570 лица.

Починаа две лица од Тетово заболени од коронавирусот

360 степени - 06.04.2020

Кризниот штаб на Општина Тетово информира дека починале две лица, жители на градот, кои претходно биле заразени со коронавирусот, со што бројката на смртни случаи се искачи на тројца. Дополнително информираат дека од тестовите направени од ...

Запален центар за лекување од Ковид-19 во Брегот на Слоновата Коска

Слободен Печат - 06.04.2020

Тие извикувале „Ние не сакаме”, истакнувајќи дека не сакаат пациенти заболени од коронавирусот во својата населба, со цел да не се прошири ...

Во последните 24 часа во Шведска починале најмногу луѓе од почетокот на пандемијата

Макфакс - 06.04.2020

Здравствените власти во Шведска ги објавија најновите податоци според кои во изминатите 24 часа, од компликации поврзани со коронавирус починале 76 лица, а новозаразени се 376. Со ова вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата се искачи на ...

Пентагон: Бројот на заразени војници од коронавирусот е 1.133

Локално - 06.04.2020

Бројот на активни американски војници кои страдаат од Ковид-19 надмина 1.000 во текот на викендот, соопшти денеска Пентагон. Вкупниот број потврдени случаи утрово е 1.132, додека тој број во петокот беше 978, објави АП.

Коронавирус: Дали може да се заразите со допир?

Локално - 06.04.2020

Коронавирусот претежно се пренесува преку капки кога заразеното лице кашла или кива, но освен социјалното дистанцирање, многу луѓе се претпазливи да ги допираат кваките, копчињата или паричниците.

Шилегов го преименуваше вирусот, не знае со што се бори цел свет

Нетпрес - 06.04.2020

Иако во Македонија секојдневно расте бројот на жртви од коронавирусот која ја предизвикува болеста означена како Covid-19 порди кој Светската здравствена организација прогласи пандемија а во медиимите нема вест која не е поврзана со заразата, ...

Најголем дневен пораст на заразени во Русија, Путин прогласи неработни денови

МКД - 06.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 6.000, по најголемото дневно зголемување на новозаразените од избувнувањето на епидемијата. Оперативниот штаб на руската влада што се занимава со епидемијата соопшти дека во изминатите 24 часа се ...

Ги советуваше граѓаните да пијат вотка и да одат во сауна, а дали сега се кае? Во Белорусија 13 починати и 700 заразени

Точка - 06.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Белорусија се искачи од 562 на 700, а како последица на вирусот досега починаа 13 лица, соопштија од белоруското министерство за здравство. Најголемиот дел од заразените имале благи или умерени симптоми, а 53 ...

БРИТАНЦИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА КОРОНАВИРУСОТ Е ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР- Вирусот излегол од лабораториите во Кина!

Магазин - 06.04.2020

Владата на Велика Британија верува дека коронавирусот случајно излегол од лабораторија во Вухан, каде кинеските научници го истражувале вирусот, се вели во извештајот на „Мејл“ во неделата.

Шилегов му го смени името на вирусот, не знае со што се бори цела држава

Курир - 06.04.2020

Во Македонија секојдневно расте бројот на жртви од коронавирусот. Наречен Ковид-19 (бидејќи се појави во 2019-та година), сее страв низ цел свет, а секако и во нашата држава. Но градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, не знае ниту како се ...

Србија со нови 292 случаи на коронавирус, седум лица починаа

Слободен Печат - 06.04.2020

Според најновите информации на српското министерство за здравство до 15 часот денеска, во Србија се забележани 292 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заболени се искачи на 2.200.

Двајца починати од коронавирус во Тетово, бројката на заразени се искачи на вкупно 30

ТВ21 - 06.04.2020

Кризниот штаб при општина Тетово денеска информираше дека починале двајца граѓани, жители на градот кои претходно биле заразени со коронавирусот, со што бројката на смртни случаи со претходниот од Пирок, општина Боговиње се искачи на три.

Осум пратеници во украинскиот Парламент заразени со корона вирус

Frontline - 06.04.2020

Пленарните седници беа откажани, но Парламентот неколку пати се состана на вонредни сесии за време на карантинскиот период, кој Украина го воведе на 17 март. Осум пратеници во украинскиот Парламент се заразени со корона вирус, изјави пратеникот ...

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Русија

Слободен Печат - 13.04.2020

Во Русија денеска се потврдени 2.588 нови случаи на коронавирус, најмногу во еден ден, со што вкупниот број на заразени се искачи на 18.328. За 24 часа починаа уште 18 лица, со што вкупниот број на жртви во земјата изнесува 148.

Од коронавирус во Европа починале над 50.000 луѓе

Макфакс - 06.04.2020

Пандемијата на новиот коронавирус однесе повеќе од 50.000 животи во Европа, од кои 85 проценти во Италија, Шпанија, Франција и Велика Британија, според податоци кои агенцијата АФП денеска ги собрала од официјални извори.

Митрополитот Агатангел го пофали министерот Филипче, а ги искара сите кои ги исмејувале и снимале свештениците

Фокус - 06.04.2020

-Бог да ја сочува светата Македонска земја и целиот Негов создаден свет, а уште еднаш би ја искористил оваа прилика да изразам голема благодарност кон лекарите, кон сите членови на светската здравствена организација, како и кон нашето министерство ...

Владата го отвори бројот 02-324-8040 за информации како може да се користат економските мерки

Сакам да кажам - 06.04.2020

Владата ја отвори телефонската линија 02 324-8040 на која фирмите и граѓаните ќе може да побараат информации за економските мерки за справување со кризата предивикана од коронавирусот. Со јавување на телефонскиот број ќе се добиваат сите потребни ...

Најнова вест: Нови 15 заразени и три жртви од коронавирусот

Centar - 06.04.2020

Нови 15 заразени и три жртви од коронавирусот,соопштено е на денешната прес конференција. Тројца се починати во изминатите 24 часа. Четири пациенти ...