TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел по четврти пат избрана за канцеларка

+инфо - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германска канцеларка. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Меркел реизбрана за канцелар

Р.С.Европа - 14.03.2018

Германскиот Парламент ја избра Ангела Меркел на нејзиниот четврт мандат како канцелар на земјата. Меркел беше избрана во првата рунда од гласањето во Бундестагот, долниот дом на Парламентот.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Макфакс - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Алсат-М - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел по четврти пат избрана за канцелар

Сакам да кажам - 14.03.2018

Ангела Меркел по четврти пат е избрана за канцелар на Германија од Бундестагот, соопшти долниот дом на парламентот. Меркел доби 364 од 688 гласови на тајното гласање, и затоа беше избрана во првиот круг на гласање.

Меркел на Путин му испраќа пиво, со што ѝ возвраќа тој?

Deutsche Welle - 13.03.2018

На човек како Владимир Путин не е лесно да му одберете подарок. Но, на Ангела Меркел по се изгледа тоа и успева. Меркел редовно му испраќа на рускиот претседател од неговото омилено пиво. Со што ѝ се реваншира тој? Во интервју објавено за време на ...

Меркел пo четврти пат избрана за канцеларка

Нетпрес - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германска канцеларка. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Ангела Меркел избрана за германски канцелар по четврти пат

Либертас - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германски канцелар. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Слободен Печат - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Меркел: Европа мора да биде подготвена да им одговори на САД

Денар - 13.03.2018

Европа мора да биде подготвена да одговори на едностраното воведување на тарифи од страна на САД на увозот на челик и алуминиум, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Таа на конференцијата за новинари во Берлин изјави дека Германија ќе ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

А1 On - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

МЕРКЕЛ МУ СЕ ДОДВОРУВА НА ПУТИН: Од време на време, германската канцеларка му испраќа пиво на Рускиот претседател

Маркукуле - 13.03.2018

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин е интригантна личност која повеќе од 17 години е дел од политичкиот врв на Русија и владеачките структури дали како претседател на Русија или премиер тој е носител на висока политичка функција.

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција

Алфа - 12.03.2018

Претседателите на партиите на новата демохристијанска-социјалдемократска коалиција денеска во Берлин потпишаа договор и воедно најавија брзо остварување на политичките цели содржани во договорот за формирање коалициска влада на Германија.

Меркел: Претседателските избори во Русија се нова шанса за напредок

Алфа - 12.03.2018

Претседателските избори во Русија овој месец пружаат нова шанса да се постигне напредок во примената на Договорот од Минск и да се стави крај на кризата во Украина, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел, Схофер и Шолц потпишаа договор за нова коалициска Влада на Германија

Макфакс - 12.03.2018

Канцеларката на Германија и претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел, претседателот на сестринската Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Хорст Сихофер и претседателот на СДП, Олаф Шолц го потпишаа коалицискиот договор за ...

Путин: Меркел повремено ми испраќа од моето омилено пиво

Либертас - 12.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за потребите на документарниот филм „Путин“ на Андреј Кондрашов, открива дека повремено, германската канцеларка Ангела Меркел му испраќа од неговото омилено германско пиво.

Ангела Меркел избрана за германски канцелар по четврти пат

Канал 77 - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германски канцелар. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Вечер - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Ангела Меркел реизбрана за канцелар

Бриф - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција

Сител - 12.03.2018

Претседателите на партиите на новата демохристијанска-социјалдемократска коалиција денеска во Берлин потпишаа договор и воедно најавија брзо остварување на политичките цели содржани во договорот за формирање коалициска влада на Германија.

Меркел: Претседателските избори во Русија се нова шанса за напредок

Сител - 12.03.2018

Претседателските избори во Русија овој месец пружаат нова шанса да се постигне напредок во примената на Договорот од Минск и да се стави крај на кризата во Украина, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел, Схофер и Шолц потпишаа договор за нова коалициска Влада на Германија

Вечер - 12.03.2018

Канцеларката на Германија и претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел, претседателот на сестринската Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Хорст Сихофер и претседателот на СДП, Олаф Шолц го потпишаа коалицискиот договор за ...

Путин: Меркел ми испраќа пиво

Вечер - 12.03.2018

Во документарниот филм „Путин“ на Андреј Конрашов, рускиот претседател Владимир Путин открива германската канцеларка Ангела Меркел периодично му испраќа од неговото омилено германско пиво.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Точка - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада, кој траеше речиси шест месеци.

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Алфа - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција...

Н.Македонија - 12.03.2018

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција Претседателите на партиите на новата демохристијанска-социјалдемократска коалиција денеска во Берлин потпишаа договор и воедно најавија брзо остварување на политичките цели содржани во ...

Путин: Меркел ми испраќа пиво

Макфакс - 12.03.2018

Во документарниот филм „Путин“ на Андреј Конрашов, рускиот претседател Владимир Путин открива дека германската канцеларка Ангела Меркел периодично му испраќа од неговото омилено германско пиво.

Меркел реизбрана за канцелар

Стандард - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Сител - 14.03.2018

- Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

24 Вести - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел реизбрана за германски канцелар по четврти пат

Фактор - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Ангела Меркел реизбрана на канцелар на Германија

Независен - 14.03.2018

Лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ) Ангела Меркел е реизбрана за канцеларка на Германија. Долниот дом на германскиот Парламент денеска го потврди нејзиниот реизбор за четврти мандат.

Ангела Меркел реизбрана, за нов четврти мандат за канцелар на Германија

еМагазин - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.