TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Унгарија: Виктор Орбан отвора нов фронт против ЕУ

Deutsche Welle - 29.11.2023

Добри бизниси со Русија наместо санкции. Вето против разговорите за пристапување на Украина во ЕУ. Заострени контроли и произволие против владини критичари. Премиерот на Унгарија, Орбан, отвора нова кавга со ЕУ.

Унгарија се заканува дека ќе ја блокира помошта од ЕУ за Украина

Глас на Америка - 28.11.2023

Унгарија се заканува дека ќе ја блокира европската помош од 50 милијарди долари за Украина и ќе стави вето на кандидатурата за членство на Киев во ЕУ, во услови на спирален спор меѓу Брисел и Будимпешта.

Мишел во Будимпешта, Орбан го зголемува влогот пред изборите за ЕУ

Нетпрес - 27.11.2023

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел пристигна во понеделникот во Унгарија која е преполна со плакатите на кои се критикува претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и полтиките на бирократите во Брисел, каде се сретна со ...

Орбан: „Русија нема да изгуби, ЕУ мора да излезе со „план Б“

Centar - 27.11.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека САД и ЕУ треба да ја прифатат реалноста и да излезат со „план Б“, бидејќи Русија нема да загуби. Орбан рече дека стратегијата на САД и ЕУ за финансирање на војната во Украина, со надеж дека малата загуба на ...

Орбан јасен : „Русија нема да изгуби, ЕУ мора да излезе со „план Б“

Скопје1 - 27.11.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека САД и ЕУ треба да ја прифатат реалноста и да излезат со „план Б“, бидејќи Русија нема да загуби. Орбан рече дека стратегијата на САД и ЕУ за финансирање на војната во Украина, со надеж дека малата загуба на ...

Орбан: „Русија нема да изгуби, ЕУ мора да излезе со „план Б“

24Инфо - 27.11.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека САД и ЕУ треба да ја прифатат реалноста и да излезат со „план Б“, бидејќи Русија нема да загуби. Орбан рече дека стратегијата на САД и ЕУ за финансирање на војната во Украина, со надеж дека малата загуба на ...

Унгарија: Виктор Орбан отвора нов фронт против ЕУ

Слободен Печат - 29.11.2023

Добри бизниси со Русија наместо санкции. Вето против разговорите за пристапување на Украина во ЕУ. Заострени контроли и произволие против владини критичари. Премиерот на Унгарија, Орбан, отвора нова кавга со ЕУ.