TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Заразните болести може да предизвикаат повеќе смртни случаи отколку тековните непријателства во Газа

Слободен Печат - 22.02.2024

Континуираното избувнување на заразни болести во Појасот Газа на крајот може да предизвика повеќе смртни случаи меѓу Палестанците отколку тековните израелски непријателства, предупреди високиот претставник на Светската здравствена организација ...

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа надмина 29.400

Во Центар

ИДФ: Израелците можат да се вратат на места оддалечени повеќе од 4 километри од Газа

24Инфо

Терористички напад, убиства, рации, апсења – во и околу Газа на раб на катастрофа, хаотично на Блискиот Исток

Телма

Нови израелски напади врз Рафах и на Западниот брег додека се одржуваат преговорите за прекин на огнот

Нетпрес

Tерористички напад во Ерусалим – има загинати

Lider

Нетанјаху: Целта на израелската армија е да се вратат жителите на северот на Газа

Кумановски м.

МКД Кумановски м. Слободен Печат Р.С.Европа Deutsche Welle МКД Глас на Америка 24 Вести

ВИДЕО: Напад на израелско беспилотно летало во градот Џенин во Газа

Слободен Печат - 22.02.2024

На профилот „Времиња на Газа“ социјалната мрежа „X“ кружат видеа со немири во градот Џенин во западниот дел на Газа што се случуваат ...

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Локално

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Мета

Израел ги засилува нападите врз Рафах, убиено големо семејство

Нетпрес

Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Курир

Хезболах се заканува со воена ескалација против Израел

Во Центар

Пред Меѓународниот суд на правдата Куба ги обвини САД за соучесништво со Израел во злосторствата во Газа

Во Центар

Кумановски м. Фактор 365 Кумановски м. Рацин Бизнис Вести Локално Независен

Шин Бет пет пати барала дозвола од израелската Влада за убиство на лидерот на Хамас

Курир - 22.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пет пати стави „вето“ за атентат врз Синвар за да избегне војна со Хамас, објави денеска новинарот Надав Ејал, пренесе Бета. Откако лидерот на Хамас во Појасот Газа, Јахја Синвар, во 2011 година беше ослободен ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел нема по секоја цена да ги ослободува заложниците на Хамас

Слободен Печат

Нетанјаху: Израел нема да плати никаква цена за ослободување на заложниците од Газа

Фокус

Хамас ги добиле лековите за заложниците во Газа

24Инфо

Израелскиот министер ја шокира јавноста со изјавата: Ослободувањето на заложниците не е најважното нешто за кое треба да се грижите

Во Центар

Бенјамин Нетанјаху нема да плати откуп за заложниците што ги држи Хамас во Газа

Слободен Печат

Израелскиот министер ја шокира јавноста со изјавата: Ослободувањето на заложниците не е најважното нешто за кое треба да се грижите

Пулс24

Канал5 365

[ФОТО] Израел дисквалификуван од Евровизија? Интернетот во неверување поради насловот на песната избрана да ја ...

Точка - 22.02.2024

„The Jerusalem Post“ пренесува дека Израел може да биде дисквалификуван од „Евровизија“ оваа година, поради песна чиј наслов се однесува на нападот на Хамас на 7 октомври. Претходно медиумите објавиле дека Европската радиодифузна унија (ЕБУ) бара ...

„Октомвриски дожд“: Евровизија размислува за дисквалификација на Израел

Кумановски м.

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана, според ЕБУ во неа има премногу политика

Слободен Печат

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу политичка

365

НЕМА МЕСТО ЗА ПОЛИТИКА ВО МУЗИКАТА Можна е дисквалификација на Израел од Евросонг

+инфо

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу политичка

Пулс24

Песната на Израел за „Евровизија“ може да биде дисквалификувана како премногу политичка

Н.Македонија

ММС Вечер Прес Курир Рацин 4NEWS MakPress ТВ21 Zoom

Светската здравствена организација не убива деца во Газа

Мета - 22.02.2024

СЗО има помогнато со медицинска помош, гориво, испраќање на персонал и со испраќање на пораки за прекин на огнот. СЗО, исто така, го информира светот за големите девастирачки последици на конфликтот врз цивилите во Газа Не е вистина дека Светската ...

Гебрејесус: Ситуацијата во Газа е нехумана

365

Гебрејесус: Ситуацијата во Газа е нехумана

Курир

СЗО: Газа стана зона на смртта, потребен ни е прекин на огнот СЕГА

Локално

Гебрејесус: Ситуацијата во Газа е нехумана

MakPress

„Силувани, со осакатени гениталии“: Има докази за сексуална злоупотреба за време на нападот на Хамас на 7 октомври

Вечер Прес - 21.02.2024

Здружението на кризни центри за жртви на сексуално насилство во Израел денеска соопшти дека пронашло докази за „систематско и намерно“ силување за време на нападот на Хамас на 7 октомври на јужна израелска територија што ја предизвика војната во ...

Израелско здружение тврди дека има докази за системско и намерно сексуално насилство од припадниците на Хамас

Слободен Печат

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Макфакс

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Опсервер

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Точка

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Centar

ИЗРАЕЛ: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Денешен

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Бизнис Вести - 22.02.2024

Директорот на ЦИА Вилијам (Бил) Брнс, се очекува утре да пристигне во Париз на разговори со катарските, египетските и израелските власти за напорите да се постигне договор за да се обезбеди ослободување на заложниците кои ги држи радикалното ...

Шефот на ЦИА оди во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Слободен Печат

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

CivilMedia

Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Курир

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Zoom

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре во Париз на разговори за ослободување заложници

Канал5

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

MakPress

„ЈА ТУРКАТЕ ГАЗА ВО УШТЕ ПОГОЛЕМА ОПАСНОСТ“ Кина го коментира ветото на САД за резолуцијата во Обединетите Нации

+инфо - 21.02.2024

Од друга страна, Белата куќа соопшти дека резолуцијата предложена од Алжир ќе ги „загрози“ разговорите за ставање крај на војната. Кина денеска предупреди дека одлуката на САД да стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите ...

Кина: САД даде „зелено светло за продолжување на масакрот во Газа“

Вечер Прес

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Макфакс

САД ставија трето вето на резолуцијата за Израел и Хамас, има алтернативен предлог

Centar

Пекинг: Ветото на САД е зелено светло за продолжување на убиствата

Кумановски м.

САД повторно блокираа резолуција во Советот за безбедност за прекин на огнот во Газа

Република

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Опсервер

Точка 24Инфо МКД Тера 24Инфо Во Центар Пулс24