TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Вистината разоткриена, владата нема пратеници за Уставни измени, Ковачевски не сака да поднесе оставка зошто знае дека ...

Курир - 17.08.2022

Вистинината испадна на виделина, СДСМ и Ковачевски немаат 80 пратеници за Уставни измени и внесување на Бугарите во Уставот на Македонија. Пропаднаа лагите на СДСМ дека уставни измени ќе има, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Предавствата од криминалната и сервилна власт, на чело со Ковачевски, наместо европеизација врши бугаризација на Македонија

Денешен

ВМРО-ДПМНЕ: Владата нема пратеници за Уставни измени, Ковачевски не сака да поднесе оставка зошто знае дека ќе ги изгуби изборите

Макфакс

Ковачевски не сака да поднесе оставка зошто знае дека ќе ги изгуби изборите, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

Вистината разоткриена, владата нема пратеници за Уставни измени, Ковачевски не сака да поднесе оставка зошто знае дека ќе ги изгуби изборите

24Инфо

Дали избори во март ќе ја решат политичката криза: Мицкоски фрли ракавица, Ковачевски ни да чуе

Вечер Прес - 16.08.2022

Скрининг-процесот треба да заврши до наредната година, но повеќе од јасно е, и меѓународниот фактор отворено го порачува тоа, дека без уставни измени, сè паѓа во вода. Џабе се и реформи, џабе е и скрининг - без уставните измени, целиот процес може ...

СДСМ: Мицкоски наутро бара референдум, попладне предвремени избори

Независен

Димитриеска Кочоска: Ако власта е убедена дека има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени, ако го ...

Нетпрес - 16.08.2022

Доколку власта е убедена дека има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени, но ако го нема премиерот Димитар Ковачевски да поднесе оставка и да свика предвремени парламентарни избори, изјави потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Димитриеска Кочоска: Ако власта е убедена дека има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени

Press24

Димитриеска Кочоска: Ако власта е убедена дека има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени

MakPress

Димитриеска Кочоска: Ако власта е убедена дека има двотретинско мнозинство, нека свика седница за уставни измени

Република

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ им даде поддршка на кочанските оризопроизводители

Канал5

Димитриеска-Кочоска: Ако власта има двотретинско мнозинство веднаш да свика седница за уставни измени, а ако не – оставка

360 степени

Димитриеска Кочоска: Ако власта има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени, ако нема - да свика предвремени избори

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори – Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, ...

А1 On - 16.08.2022

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоците од власта на Ковачевски кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да поминат. Јасно му е тоа и на Ковачевски, па затоа на секаков начин се обидува да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори – Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, или оставка и избори

Курир

Ковачевски да одговори: Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, или оставка и избори

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Или уставни измени веднаш или избори

МКД

ВМРО-ДПМНЕ до Ковачевски: Или уставни измени веднаш во Собрание, или оставка и избори

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

Сител

Ковачевски да одговори: Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, или оставка и избори

Република

Алсат-М Либертас Нетпрес Слободен Печат 4NEWS MakPress ТВ21 Lider

Мицкоски до Ковачевски: Уставните измени ставете ги на седница – Ако успеат ќе се повлечам од политика, ако не да одиме ...

MakPress - 16.08.2022

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Тетово им понуди на владата на СДСМ и Димитар Ковачевски на следната седница на Собранието веднаш да се стави на дневен ред предлогот за уставните измени, додавајќи дека доколку власта собере ...

Мицкоски ќе замине од политиката ако се обезбеди мнозинство за уставни измени

Локално