TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Вархеи - македонски Бугари

24 Вести - 30.01.2023

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји неделава ќе се сретне со претставници на македонските Бугари на нивно барање, јави бугарската новинска агенција БГНЕС. Во делегацијата ќе бидат Петар Колев и Георги Трендафилов од ГДУ)и Љупчо Георгиевски ...

Македонски Бугари во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји

Алфа

Вархеји во Брисел ќе прими претставници на македонските Бугари откако побарале средба со него

360 степени

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

А1 On

Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Слободен Печат

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Либертас

Вархеји во Брисел ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Вечер Прес

Курир +инфо Нетпрес Локално Денешен

Вангелов: Софија преку декларацијата покажува дека Историската комисија ја гледа како алатка за политички притисок

Локално - 30.01.2023

На седница на бугарската собраниска Комисија за надворешна политика, беше усвоена декларација. Како што објавија бугарските медиуми, во неа се осудуваат актите на насилство врз Бугарите во Македонија, нивните организации и клубови, вклучително и ...

Зашов во СТУДИО 10: ЕУ требаше да реагира на масовното издавање бугарски пасоши на Македонци, треба да реагира и на оваа ескалација

24 Вести

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин туку еден од напаѓачите

360 степени

Еден од напаѓачите на Пендиков е бугарски државјанин, зошто не се зборува за тоа?

Нетпрес

Покажавме висока флексибилност, време е да покажеме карактер

Н.Македонија

Борисов повика Македонија да не биде заведена од руско влијание

Фактор

Милков: Поради заканите во оваа фаза, Христијан Пендиков нема да се врати во Македонија

Фактор

Локално Локално Макфакс Либертас Фокус Слободен Печат +инфо 4NEWS

Димитров: Да гласаме за уставни измени, но тие да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Телма - 30.01.2023

Да гласаме „за“ бугарите во Уставот но тоа да стапи во сила дента кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, така Софија ќе има зошто да не поддржува на европскиот пат. Кога отворено не негира како вештачка творба ни треба помош од Берлин и Париз, смета ...

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарски клуб во Куманово може да има но со соодветно име, ако не, кумановци ќе реагираат

24 Вести

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарите нека влезат во Уставот, но бугарското Собрание официјално да го признае македонскиот народ, култура и јазик

24 Вести

Димитриевски за бугарскиот клуб: Секоја добронамерна идеја е добредојдена

Антропол

ПОТВРДЕНО: Има проблем, претседателе Пендаровски, има, и тоа сериозен проблем

Република

Димитриевски откри во кој случај би имало бугарски клуб во Куманово

Фокус

Ако има обид да се отвори бугарски клуб со несоодветно име ќе има реакција

Нетпрес

+инфо Нетпрес Република Скопје1

Димитров: Уставните измени да стапат на сила кога ќе влеземе во ЕУ. Бугарија кон нас се однесува како Русија кон ...

Телма - 30.01.2023

Да расчистиме дека нема две Бугарии. Бугарската политика во однос на Македонија е една и има консензус по ова прашање. Проблемот е кај нас дома. Ако вака продолжиме да се понижуваме ќе дојде време кога ќе почнеме секое утро да и се извинуваме на ...

Димитров: Наутро се будиме со извинувања кон Бугарија, станавме бугарска провинција

Фактор

Димитров: Бугарите да влезат во Уставот, но тој да стапи на сила откако ќе влеземе во ЕУ

Во Центар

СТАНАВМЕ БУГАРСКА ПРОВИНЦИЈА Димитров предупредува – секое „добро утро“ ни е со извинувања кон источниот сосед

+инфо

Димитров: Наутро се будиме со извинувања кон Бугарија, станавме бугарска провинција

4NEWS

Димитров: Се будиме со извинувања кон Бугарија, станавме бугарска провинција

Скопје1

Димитров: Станавме бугарска провинција, секое „добро утро“ ни е со извинување за Бугарија

Република

PressingTV Lider Нетпрес Пулс24 4NEWS

Законот за здруженија – „пречка“ за работа на историската комисија?

Deutsche Welle - 30.01.2023

Нема никаква логика да се поврзе работата на нашата Комисија со измените на Законот за здруженија, вели Драги Ѓоргиев, по наводите во декларацијата на бугарската Комисија за надворешна политика.

Димитров: Да се однесуваме како држава, уставните измени да стапат на сила на денот кога ќе влеземе во ЕУ

Локално

Димитриевски: Немам против Бугарите да влезат во Уставот, но од моментот кога ќе донесат декларација во нивното собрание

Кумановски м.

Николовски: Новата декларација потврдува дека барањата на Бугарија немаат крај

Канал5

Николоски: Новата декларација од Бугарија е доказ дека бугарските барања немаат крај

Фокус

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Макфакс

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Опсервер

Lider Курир Press24 MTM +инфо 24Инфо 24 Вести 360 степени

Зашов во СТУДИО 10: Бугарија постојано била на погрешната страна во војните оти била на страна на оние кои ѝ ја ...

24 Вести - 30.01.2023

Во мојата последна колумна му се обраќам на бугарскиот министер за надворешни работи Милков кој беше амбасадор на Бугарија во Букурешт и каде имавме комуникација, вели Благој Зашов , поранешен амбасадор, во СТУДИО 10 на ТВ24 .

Бугарија: Подготвени сме за деескалација на односите со Скопје под одредени услови

Скопје1

Милков е за деескалација на односите, а повторно ја обвини Македонија

МКД

Бугарија е спремна за деескалација на односите со С Македонија, но под одредени услови – вели Милков

360 степени

Милков со барање до македонските институции: Заштитете ги Бугарите

Телма

Милков за БТВ: Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите во Македонија

Опсервер

Милков бара обезбедување за Бугарите кои ќе дојдат во Скопје за годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Во Центар

PressingTV Денешен Либертас 24 Вести Lider Фокус Вечер Прес MakPress