TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Макфакс - 05.04.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе расте. Во обраќањето до јаноста од Белата куќа, Трамп синоќа кажа дека неделата што доаѓа најверојатно ќе ...

Трамп во драматично обраќање до нацијата: Се приближуваме до времето што ќе биде ужасно

Канал5 - 05.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на Американците да се подготват за голем број смртни случаи поради инфекцијата со коронавирус во наредните денови, додека земјата се соочува со најлошите две недели од пандемијата.

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

А1 On - 05.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на САД им следуваат најтешки недели во борбата против коронавирусот, предупредувајќи дека ќе има многу смртни случаи. – Ќе има многу мртви, рече Трамп во своето дневно обраќање пред новинарите за ...

Во Турција речиси 24.000 заразени со новиот коронавирус

Сител - 05.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот вид коронавирус (Ковид-19) во Турција се искачи на 786 лица, а починале вкупно 501 лице, соопшти турското Министерство за здравство. Според последните податоци од табелата објавена на интернет страницата на ...

Заразените со коронавирус во Кентаки треба да носат алки за следење

Факултети - 05.04.2020

Судиите во американската сојузна држава Кентаки им наредуваат на луѓето заразени со новиот коронавирус да се изолираат, а тоа барање го спроведуваат така што ги тераат да носат алки за следење, како да се во домашен притвор, пренесуваат тамошните ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

ТВ21 - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Минхен, 5 април 2020 () – Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како ...

Мораше фудбалер на Јуве да се зарази за да се прекине Серија А

Вечер - 05.04.2020

Бомбардерот на италијанскиот калчо гигант Интер, Ромелу Лукаку, го привлече вниманието на фудбалската јавност откако реши јавно да го нападне вечниот ривал на „нероазурите“, тимот на Јувентус.

Бил заразен со коронавирусот и стигнал до полуфинале на „Австралија опен?!

Sport 1 - 05.04.2020

Една од идните големи ѕвезди на светскиот тенис, Германецот Александар Зверев, се сомнева дека поголемиот дел од првиот годинешен гренслем-турнир „Австралија опен“ го играл заразен со коронавирусот.

Од корона вирусот заболени повеќе женски отколку машки лица: Најголем број над 60 години

еМагазин - 05.04.2020

Бројот на заболени од корона вирусот во Македонија заклучно со петокот(03.04.2020) се искачи на 483 лица, од кои 230 се машки, а 253 женски лица, покажуваат податоците што вчера ги објави Институтот за јавно здравје.

Мапа: Во половина македонски градови има заболени од корона вирусот

еМагазин - 05.04.2020

Секојдневно расте бројот на нови случаи заболени од корона вирусот во Македонија, а според податоците што вчера ги објави Институтот за јавно здравје нов град во кој има заразени од корона вирусот е Радовиш, каде се регистрирани две лица со ...

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

Фактор - 05.04.2020

Според податоците од Институтот Роберт Кох, Во Германија до сега има 2.300 заразени лекари, мецицински сестри и негуватели, а оттаму предупредуваат дека бројот би можел да е поголем, бидјќи претпоставуваат дека не се регистрирани сите сличаи.

(ВИДЕО) Емотивно обраќање на Трамп-ќе имаме многу мртви

Фактор - 05.04.2020

Следнава недела ќе биде најтешка, предупреди американскиот претседател Доналд Трамп, нагласувајќи дека во САД нагло ќе се зголеми бројот на починати лица. Во синоќешното обраќање до нацијата Трамп рече: -Ова најверојатно ќе биде натешката недела, ...

Детален преглед: Најголем број од новозаболените од корона вирусот во Струга и Скопје

еМагазин - 05.04.2020

Вкупниот број на заболени од корона вирусот во Македонија заклучно со петокот (03.04.2020) се искачи на 483 лица, а истиот ден е забележан и рекорден број од 53 новозаболени граѓани, според податоците што вчера ги објави Инстутот за јавно здравје.

Рекорден број новозаболени од корона вирусот на дневно ниво: Позитивни 12,8% од тестираните

еМагазин - 05.04.2020

Рекорден број од 53 нови случаи на заразени од корона вирусот во Македонија на дневно ниво се забележани во петокот (03.04.2020), според податоците што вчера ги објави Институтот за јавно здравје.

САД имаат најмногу заразени во светот, се огласи Трамп: „Ќе имаме многу мртви“ (ВИДЕО)

МКД - 04.04.2020

Сите земји во Европа, како и секој ден, објавија нови податоци за заразените и умрените од коорнавирусот во последните 24 часа. Меѓу нив се и Италија и Шпанија, двете земји со најмногу заразени во Европа, додека трета е Германија која од првите две ...

Еден од светските топ-10 тенисери играл на Австралијан Опен со корона вирус!?

Спортклуб - 04.04.2020

Една од ѕвездите на машкиот тенис Александер Зверев не ја исклучува можноста да бил заразен со корона вирус додека играл на првиот и засега единствен Гренд слем оваа сезона – Австралијан Опен.

Зверев играл заразен со корона на Австралија опен?

SportMedia - 04.04.2020

Тенисерот Александар Зверев изјави дека можеби бил заразен со корона вирус кога пристигнал на Австралија опен во јануари. Германскиот тенисер вели дека можеби се инфицирал во декември кога бил на егзибициски меч во Кина.

Александар Зверев играл заразен со коронавирус на Австралијан Опен?

Gol.mk - 04.04.2020

Една од ѕвездите на светскиот тенис, Александар Зверев , се сомнева дека бил заразен со коронавирусот додека настапувал на Грен Слем турнирот Австралијан Опен во Мелбурн. Тој тоа го откри во вклучување во живо на социјалната мрежа „Инстаграм“, во ...

Бројот на инфицираните од корона во САД надмина 300.000

Независен - 04.04.2020

Медицински работници го изнесуваат телото на еден починат од болницата во Бруклин, Њујорк (Фото: Ројтерс) Њујорк – Болестите поврзани со корона вирусот убија 630 луѓе во последниот ден во државата Њујорк, изјави гувернерот Ендрју Куомо во саботата.

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Макфакс - 04.04.2020

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус е 934, а на починати е 22. Направени се 25.921 тестови. Според проценките на експертите, Словенија е на средината на епидемијата на ...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Алсат-М - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Шпанија ја продолжува вонредната состојба за уште три недели

Канал5 - 04.04.2020

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу 120.000. Околу 47 милиони луѓе во Шпанија се затвоорени во своите домови и станови од 15 март, кога беше ...

Нови 53 заразени, двајца пациенти починаа на Инфентивната клиника

Глас на Америка - 04.04.2020

И Радовиш се најде на листата на градови каде има заразени жители. Четириесетина здравствени работници се меѓу заболените. Кај три лица кои починаа изминатите денови, тестовите покажаа дека биле заразени од коронавирусот.

Џафероски: Професионалниот однос на припадниците на ДЗС придонесува да немаме ниту еден заразен од Ковид 19

24Инфо - 04.04.2020

Интервју со Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски По Дебар и Центар Жупа, ограничување на движење викендов и во Куманово. Колку Дирекцијата за заштита и спасување е подготвена за новонастанатата ситуација? И дали во ...

Бројот на починати од коронавирус во Србија се искачи на 44

Макфакс - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се потврдени 148 нови случаи на коронавирус, и уште пет починати, вкупно 44 досега. Од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.624 заразени. Хоспитализирани се вкупно 1.046 пациенти, од кои 89 се на респиратори.

Во Италија најмала бројка починати од КОВИД-19 во последните 10 дена, Шпанија сега има повеќе заразени

Сакам да кажам - 04.04.2020

Италија ја бележи најмалата бројка мртви од КОВИД-19 во последните 10 дена откако во изминатите 24 часа починале 681 пациент, 85 помалку во споредба со вчера. Со тоа вкупната бројка починати во земјата порасна на 15.326.

Семејна драма во Врање поради вирусот корона-таткото и подлегнал на заразата, мајката хоспитализирана, деца сами дома

Вечер - 04.04.2020

Вирусот корона влијаеше погубно и на четиричлено семејство од Врање, Србија. Таткото отишол во болница да се лекува од вирусот корона, ама не се изборил со заразата. Мајката била однесена во болница на денот на неговиот погреб, иако денови пред тоа, ...

Австрија бележи значително забавување на растот на бројот на заразени со коронавирус

Макфакс - 04.04.2020

Австрија бележи значително забавување на растот на бројот на заразени со коронавирус, соопшти австрискиот министер за здравство, Рудолф Аншобер. „Најновите податоци покажуваат дека мерките што ги избравме во Австрија даваат резултати“, рече тој.

Расте ли самосвеста кај граѓаните за лично признавање на заразеноста со Коронавирус ?!

Алфа - 04.04.2020

По рапидниот раст на бројот на заразени со Ковид 19, кој во Прилеп заклучно со вчера, достигна до 22 и во едно деноноќие беа детектирани дури 9 нови случаи, со што градот се искачи на неславното четврто место од скалата, растат и паниката и стравот ...

Најцрн ден во Њујорк , починале рекордни 630 лица од коронавирус

Канал5 - 04.04.2020

За само еден ден, 630 луѓе починаа во Њујорк, потврди гувернерот Ендрју Куомо на прес-конференција. Исто така, тоа е рекорден скок според бројот на смртни случаи од појавата на коронавирус во САД.

Расте бројот на заразени и во Тетово

Алсат-М - 04.04.2020

Во Тетово, бројот на заразени со коронавирус се искачи на 17 лица. Од Институтот за јавно здравје велат дека вирусот се шири заради непочитување на препораките на Владата, за одржување социјална дистанцирање и собирање на граѓани пред банки, ...

53 новозаболени од корона вирусот, вкупно 483, евидентирани петмина починати

Канал5 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие евидентирани се 53 нови случаи на корона вирусот, со што вкупната бројка достигна 483 заболени. Министерството за здравстѕо соопшти дека се евидентирани уште пет починати, со што вкупната бројка достигна 17..

Рекордни 53 новозаразени во еден ден, Бројката починати од КОВИД-19 порасна на 17

Сакам да кажам - 04.04.2020

Бројката починати од КОВИД-19 во Македонија порасна на 17, додека во еден ден се регистрирани рекордни 53 ...

Градоначалникот на Њујорк апелираше за општа мобилизација на сите медицински професионалци

Локално - 04.04.2020

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, во саботата повика на општа мобилизација на медицинските работници, проценувајќи дека на градот му се потребни дополнителни 45.000 професионалци за борба против коронавирусот што брзо се шири низ градот.

Градоначалникот на Северна Митровица не изјавил дека има 17 заразени со корона-вирусот во северно Косово

Мета - 04.04.2020

Водечките косовски медиуми јавија дека во северниот дел на Косово има ло 17 лица заразени со корона-вирус и дека преку 200 лица биле во самоизолација, како и дека тоа го соопштил градоначалникот на Северна Митровица, Горан Ракиќ на прес-конференција.

Австрија: За првпат повеќе оздравени од новозаразени

ТВ21 - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Сител - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Петгодишно дете почина во Британија од коронавирус , најмлада жртва во Европа

Канал5 - 04.04.2020

5-годишно момче починало како резултат на зараза со коронавирус, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава од Националниот институт за јавно здравје. Додаваат дека детето е меѓу најновите смртни случаи во земјата.

До денеска во светот повеќе од еден милион заболени од Ковид-19

Алсат-М - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани милион 131 илјада лица заразени од коронавирусот. Од нив починале 60.150, а се излекувале 236 илјади луѓе. Француското министерство за одбрана соопшти дека 600 француски војници се заразени ...

21: Спасовски со апел до здравствените работници да ја носат опремата, во светот над милион заразени со Ковид-19, ...

Frontline - 04.04.2020

Настаните до 21,00 часот. СПАСОВСКИ на ФБ: Сите здравствени работници да ја носат опремата , да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на ...

(Видео и фото) Стравот кај кумановци очигледен, во градот како да застанало времето

24Инфо - 04.04.2020

Куманово го живее првиот викенд полициски час, според кој, со одлука на Владата на кумановци им е забрането движењето од вчера од 21 до понеделник во 5 часот. Стравот од коронавирусот во градот е очигледен, особено по информациите за уште еден ...

Во светот е надмината бројката од 60 000 загинати , Португалија стана ново жариште на коронавирусот со над 10 000 ...

Канал5 - 04.04.2020

Повеќе од 10,000 случаи на инфекција со коронавирус се забележани денеска во Португалија, поради што министерката за здравство Марта Темидо ги повика Португалците да ги почитуваат засилените мерки за спречување на ширењето на инфекцијата.

Коронавирусот не излегол од лабраторијата во Вухан, светски вирусолог ги негира сите заговори

Репортер - 04.04.2020

Познатиот светски вирусолог Алексеј Потекин открива десетици лаги кои се шират по социјалните мрежи за опасниот коронавирус. Тој тврди дека најголемата лага за опасниот вирус е таа дека истиот успеал да се рашири од лабораторијата во Вухан, каде се ...

Во Швајцарија 666 починати , во Холандија вкупно 1651 жртви

Канал5 - 04.04.2020

Во Швајцарија починале 666 лица од избувнувањето на инфекцијата со коронавирус, соопшти денеска државната агенција за јавно здравје, додека вчера имало 484 смртни случаи. Бројот на позитиви на коронавирус се зголеми од 19.303 на 20.278.

Во Африка од Ковид-19 починале повеќе од 300 луѓе

А1 On - 04.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка достигна 7.741 од кои 313 лица починале, а 640 оздравеле, соопшти денеска Африканската унија. Дури 50 од 54 земји во Африка се погодени од пандемијата.

КАТАСТРОФАЛНИ ГРЕШКИ ВО РОМАНИЈА: Заразени 500 медицинари, 200 само во една болница во која бил примен првиот пациент

Денешен - 04.04.2020

Во Романија се потврдени 3.183 случаи на коронавирус, починале 116 луѓе од кој број 36 само во град кој има околу 100.000 жители. Кризата во здравството, сконцентрирана на една болница на североистокот на Романија, го влоши ширењето на коронавирусот ...

Полицајците од првите редови против корона вирусот

Скопје инфо - 04.04.2020

Министерството за внатрешни работи преку полициските службеници го контролира спроведување на мерките кои ги носи владата, а се однесуваат на ограничување на движењето на граѓаните. По докторите, тие се во првите редови против корона вирусот.

Состојба со корона вирусот во светот до 19 часот

Frontline - 03.05.2020

Ситуацијата со Ковид-19 во САД се влошува, во светот над 3,5 милиони заразени. Според последните податоци, во светот со новиот корона вирус досега се заразени 3.531.120 лица. Од нив починале 246.825, а оздравеле 1.131.423 луѓе.

5 починати и 53 нови случаи на ковид-19 во земјава

Алсат-М - 04.04.2020

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава Алсат. Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17. Според нашите податоци, последново деноноќие позивитни на вирусот се 53 лица.