TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терминот „таргет“ СЈО го украде од Груевски

Мета - 18.11.2016

Кодното име „Таргет“ на најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) случајно или пророчки лани во јануари го спомна актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и тогашен премиер, Никола Груевски, токму во контекст на незаконското прислушување.

СЈО со судска наредба ќе бара податоци од еден оператор за предметот „Таргет“

МКД - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска информираше дека од еден оператор ги нема добиено податоците што се побарани во врска со истрагата „Таргет“ што ја објави денеска. „Писмено побаравме податоци, но добивме одговор дека не поседуваат такви ...

Вработен во УБК ги извлекол аудиоснимките и транскриптите од прислушуваните разговори и преку друго лице му ги доставил ...

Сакам да кажам - 18.11.2016

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи на прес конференцијата за истрагата што ја отвори специјалната обвинителка Катица Јанева под кодно име „Таргет“, објасни како дошле прислушуваните разговори до лидерот на опозицијата Зоран Заев, а потоа и до ова ...

СЈО отвори предмет наречен „Таргет “

Канал5 - 18.11.2016

Десет лица се осомничени во истрагата на Специјалното јавното обвинителство под кодно име „Таргет“ кои се товарат за злоупотреба на службената положба извршувајќи нелегално прислушување на телекомуникациите на повеќе од 5.000 лица.

Нова истрага на СЈО именувана како „Таргет“

Телма - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција на која ќе биде презентиран нов случај наречен таргет. Оваа информацијата од СЈО ја објавија на нивната фејсбук страница и на „ твитер“ без при тоа да наведат други ...

„Таргет“- нов случај на СЈО

МРТ - 18.11.2016

СЈО покрена нов случај „Таргет“ за незаконското следење на комуникациите од 2008-ма до 2015-та година. Осомничени се десет лица, дел од нив и сега се вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање.

И СЈО ќе мора да одговара за циркусот

Република - 18.11.2016

Кога ќе падне првото издржано обвинение на СЈО? Денеска, утре или поверојатно вчера… Вака би гласела дефиницијата на македонското право на апсурдот, кое по примерот на сродната драма речиси една година се провлекува низ македонската реалност.

СЈО со судска наредба ќе ги бара податоците од еден оператор

Сакам да кажам - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство се уште ги нема добиено бараните податоци од еден телефонски оператор во врска со истрагата под кодно име „Таргет“, соопшти обвинителката Ленче Ристовска на денешната прес-конференција.

Ристовска: Нема странски служби, разговорите се автентични...

Н.Македонија - 18.11.2016

Ристовска: Нема странски служби, разговорите се автентични Откако специјалната обвинителка Фатиме Фетаи ги објави деталите за истрагата под работно име „Таргет“, специјалната обвинителка Ленче Ристовска одговараше на новинарски прашања.

СЈО: Незаконски следени 5827 граѓани

24 Вести - 18.11.2016

СЈО одржува прес конференција на која ја презентира најновата истрага насловена „Таргет“. Обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека незаконски биле прислушувани 5 илјади 827 ...

ОСТРИ РЕАКЦИИ: „Таргет“ на СЈО ги збесна Твитерџиите

Фактор - 18.11.2016

Остри реакции предизвика новата истрага на Специјалното јавно обвинителство која обелодени дека прислушувањето потекнува од Управата за безбедност и контраразузнавање, а не како што тврди владеачката партија Странски служби.

СЈО нема да бара притвор за осомничените во „Таргет“

Фокус - 18.11.2016

Обвинителката Ленче Ристоска одговарајќи на новинарско прашање соопшти дека Специјалното јавно обвинителство нема да побара одредување мерки за претпазливост за осомничените во новата истрага „Таргет“.

СЈО: Прислушувањето е удар врз цивилното општество, сега е ред цивилното општество да возврати

А1 On - 18.11.2016

СЈО на прес конференција во рамки на истрага насловена „Таргет“, кажа дека незаконски се следени 5827 граѓани во периодот од 2008 до 2015 година. Меѓу нив се следени новинари. Зоран Заев незаконски бил следен 1.150 дена, Зоран Верушевски 600 дена, а ...

СЈО не потврдува, но не исклучува дека и Иванов и амбасадорите биле прислушувани

Мета - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), иако тоа прашање беше поставено, денеска не кажа дали во изминатите седум години (од 2008 до крајот на 2015 година), освен политичари, новинари и бизнисмени биле прислушувани и амбасадори и дипломати во ...

СЈО ПОЧНА ИЗБОРНА КАМПАЊА: Искалкулирана прес-конференција на Јанева

Телеграф - 18.11.2016

Овој потег на Јанева е спротивен и од сугестијата што дојде и од дипломатски кругови, од каде истакнаа дека е препорачливо СЈО да намали со јавните презентации на случаите додека трае изборната кампања Во предвечерието на изборната кампања за ...

Фетаи: УБК незаконски следел 5.827 граѓани

А1 On - 18.11.2016

СЈО на прес конференција ја презентира најновата истрага насловена „Таргет“. Обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека незаконски, УБК прислушувала 5. 827 граѓани. Таа посочи и имиња на новинари, а рече, Зоран Заев незаконски бил следен 1.150 дена, ...

Прес-конференција на СЈО за случајот „Таргет“

Нова ТВ - 18.11.2016

Интегрално прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на која обвинителките го презентира во јавноста новиот случај ...

СТАТУС НА ДЕНОТ: Кој и каде бил следен од познат телефонски оператор!

Пулс24 - 18.11.2016

Откако СЈО го објави најновиот случај за следење на граѓани на Република Македонија, наречен „Таргет“ се разбуди љубопитноста кај јавноста. Според информациите, Никола Груевски не бил следен со што се појавуваат нови можности и секако се остава ...

СЈО отвори нов случај „Таргет“, осомничени 10 лица за злоупотреба на службената положба

МРТ - 18.11.2016

СЈО покрена нов случај „Таргет“ за незаконското следење на комуникациите од 2008-ма до 2015-та година. Во наведениот период, според СЈО, биле прислушувани 5.827 телефонски броеви. Специјалното јавно обвинителство покрена нов случај „Таргет“ за ...

Колку ќе не чини прислушувањето: 14 лица поднеле оштетно побарување

еМагазин - 18.11.2016

На денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), јавната обвинителка Ленче Ристоска соопшти дека досега 14 лица поднеле оштетно побарување откако дознале дека службени лица во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) ...

СЈО отвори истрага за прислушување под кодното име „Таргет“

Стандард - 18.11.2016

СЈО отвора истрага под кодното име „Таргет“ за незаконското прислушување која во тек е прес-конференција. -Нема сомневање дека денешните можности за повреда на приватноста се големи. Од посебно важна институција УБК, службените лица кои работеле ...

СЈО денеска ќе обелодени нова истрага „Таргет“

24 Вести - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство ЗА денеска во 11 часот најави прес конференција на која ќе ја обелодени новата истрага со име „Таргет“. Ова го соопшти СЈО утрово на својатаофицијална Фејсбук страница.

Прес на СЈО – нова истрага Таргет

Нова ТВ - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција на која ќе биде презентиран нов случај наречен Таргет. Оваа информацијата од СЈО ја објавија на нивната Фејсбук страница, но нема други детали за што се однесува ...

ВО ЖИВО Следете го пресот на СЈО

+инфо - 18.11.2016

Денеска СЈО ќе обелодени истрага за предметот „Таргет“. Пренос во живо од пресот на Специјалното јавно обвинителство ќе врши порталот Нова ТВ. Денеска СЈО ќе обелодени истрага за предметот ...

СЈО денеска ќе објави нова истрага под името „Таргет“

Капитал - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција за нова истрага под името „Таргет“. „Денес со почеток во 11 часот прес конференција на СЈО за новата истрага со назив “Таргет”“, објави СЈО на својат Facebook профил, ...

Ветувањата за двојазичност и кантонизација Заев реши да ги загуши со нов прес на СЈО и нова истрага

Курир - 18.11.2016

Во обид да ги релативизира и минимизира последните антимакедонски и скандалозни изјави дадени пред албанската дијаспора во Швајцарија, машата на опозицискиот лидер Зоран Заев, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска најави нова ...

„Таргет“ е новата истрага што ја најави СЈО

Макфакс - 18.11.2016

Специјалното јавно обивнителство (СЈО), за петок најави објавување на новата истрага со назив „Таргет”. Неофицијално, оваа истрага е во врска со незаконското прислушување, односно СЈО открива кој и како прислушувал.

Гледајте во живо: СЈО со нова истрага под кодно име „Таргет“

Фактор - 18.11.2016

Во видеото долу може во живо да го следите преносот на 24 вести директно од просториите на СЈО каде што тимот на Катица Јанева ќе ја соопшти новата истрага која е уште едно Т во истрагите, овој пат под кодно име ...

„Таргет“- нова истрага на СЈО

МРТ - 18.11.2016

Ова обвинителство последен пат излезе во јавноста на 20-ти октомври со претставување на два случаја. Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција ќе го претстави новиот случај наречен „Таргет“.

СЈО во 11 часот ќе отвори нов случај „Таргет“

Фокус - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска во 11 часот најави прес-конференција, на која ќе ја информира јавноста за новиот случај „Таргет“. Неофицијално дознаваме дека овој случај е во врска со незаконското прислушување, односно СЈО е на пат ...

СЈО денеска го отвора предметот „Таргет“

Канал5 - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 11 часот најави прес-конференција, на која се очекува да информира за новиот предмет што во рамките на обвинителството се води под името „Таргет“.

СЈО денеска со нова истрага – „Таргет“

Сакам да кажам - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција за нова истрага со име „Таргет“, соопшти СЈО предмалку на својата Фејсбук страница. Не се соопштуваат деталите за ...

СЈО отвара нова истрага пред избори: Кој е на мета?

Фактор - 18.11.2016

Како што пред неколку дена индиректно специјалната јавна обвинителка Катица Јанева потврди дека се можни нови истраги пред изборите, така и најавија утрово. На фејсбук профилот каде што СЈО комуницира и ја информира јавноста, соопштија дека денеска ...

СЈО денеска на прес-конференција ќе презентира нова истрага наречена „Таргет“

Мета - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција закажана за во 11 часот ќе ја презентира новата истрага наречена „Таргет“. – Денес со почеток во 11 часот, прес-конференција за новата истрага со назив „Таргет” – пишува на профилот на ...

„Таргет“ нова истрага на СЈО ...

Н.Македонија - 18.11.2016

„Таргет“ нова истрага на СЈО Специјалното јавно обвинителство за денес со почеток во 11 часот најави прес конференција за нова истрага наречена ...

СЈО со прес во 11 часот

Стандард - 18.11.2016

СЈО денеска во 11 часот ќе одржи нова прес конференција на која ќе ја презентира истрагата со назив „Таргет“. За последно Специјалното јавно обвинителство излезе во јавноста на 20 октомври, кога беа презентирани истражните постапки за случаите ...

Груевски не бил таргет на УБК. Јанкуловска Јанакиевски и други фукционери биле прислушкувани

Либертас - 18.11.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски не бил таргет на УБК – изјави специјалната јавна обвинителка Ленче Ристовска на денешната прес-конференција на СЈО. Таа додаде и дека помеѓу прислушкуваните лица се Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Али ...

СЈО најавува нова истрага „Таргет“ – деталите ќе бидат соопштени во 11 часот

Канал 77 - 18.11.2016

„Таргет“ е името на новата истрага чии детали денеска на прес конференција ќе ги обелодени Специјалното јавно обвинителство. Оттаму на својата фејсбук страница објавија почетокот на пресот е во 11 часот, не наведувајќи повеќе ...

„Таргет“ – најнова истрага на СЈО за нелегалното прислушкување.

Либертас - 18.11.2016

-Никој нема да ме обесхрабри и нема да влијае на исполнување на задачите која ми ја дадоа граѓаните. На моја страна се Уставот, законите, правдата и вистината. Неа да молчам за ниту една нерегуларност и никој нема да биде заборавен во борбата против ...

СЈО отвара нова истрага „Таргет“

еМагазин - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска на својата Фејсбук страна најави прес конференција за нова истрага наречена „Таргет“. Други детали не се ...

(ВО ЖИВО) СЈО ја објавува истрагата „Таргет“.

Либертас - 18.11.2016

СЈО денеска ќе објави нова истрага „Таргет“. 24 Вести во живо се вклучи во прес ...

СЈО на прес во 11ч за новата истрага “Таргет”

Либертас - 18.11.2016

Денес со почеток во 11 часот ќе се одржи прес конференција на Специјалното јавно обвинителство за новата истрага со назив “Таргет”. Ова предмалку го соопшти СЈО на својата Фејсбук ...

Дали работата на СЈО ќе влијае на изборите?

Глас на Америка - 17.11.2016

Гласот на Америка ова прашање им го постави на професорот по уставно право Темелко Ристески и адвокатот Игор Кичеец Влијанието и улогата на Специјалното јавно обвинителство за време на овие избори, може да биде големо и тоа треба да продолжи ...

Терминот „таргет“ СЈО го украде од Груевски

Локално - 18.11.2016

Кодното име „Таргет“ на најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) случајно или пророчки лани во јануари го спомна актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и тогашен премиер, Никола Груевски, токму во контекст на незаконското прислушување.

„Република“: И СЈО ќе мора да одговара за циркусот

Курир - 18.11.2016

Постојаната „чадорски“ стимулирана инфузија во форма на изнасилени, прејудицирани и фингирани случаи премина во лоша навика бидејќи, очигледно, СДСМ се навлече на помошта од СЈО и стана зависник од неговите, макар биле неефектни, обиди за ...

Ристоска: Нема да бараме мерки за претпазливост за осомничените во „Таргет“

Макфакс - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство нема да побара одредување мерки за претпазливост за осомничените во новата истрага „Таргет“, изјави обвинителката Ленче Ристоска одговарајќи на новинарско прашање.

СЈО не потврдува, но не исклучува дека и Иванов и амбасадорите биле прислушувани

Либертас - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), иако тоа прашање беше поставено, денеска не кажа дали во изминатите седум години (од 2008 до крајот на 2015 година), освен политичари, новинари и бизнисмени биле прислушувани и амбасадори и дипломати во ...