TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тамара Тодевска ќе настапи на Парадата на гордоста

Либертас - 24.06.2019

Македонската пејачка која беше годинешна евровизиска претставничка, Тамара Тодевска, на својот Твитер профил објави дека ќе настапува на Парадата на гордоста која ќе се одржи во сабота на 29-ти јуни во Скопје.

В сабота во Скопје две манифестации - „Парада на гордоста“ и „Марш на гордоста“

МКД - 24.06.2019

Во Скопје на 29 јуни, сабота, ќе се одржи првата Парада на гордоста. Истиот ден во Скопје е најавено дека ќе се одржи и Марш на гордоста под мотото „Сведоштво за семејството" во организација на повеќе организации обединети во граѓанската платформа ...

Тамара Тодевска ќе пее на Парадата на гордоста

Убавина и Здравје - 24.06.2019

Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста , која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку „Твитер“ соопшти дека е горда што ќе пее на 29 ...

Илјадници луѓе на Парадата на гордоста во Киев

Макфакс - 23.06.2019

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Киев, на која беа распоредени голем број полицајци на улиците, но помина без големи инциденти и покрај присуството на екстремистите и противниците на парадата.

Тамара ќе настапи на Парадата на гордоста (ФОТО)

Слободен Печат - 23.06.2019

Македонската претставничка на Евросонг, Тамара Тодевска ќе настапи на музичката програма на првата Парада на гордоста. Таа на својот Твитер профил најави дека е горда што ќе настапува на 29. јуни.

Парадата на гордоста со поддршка од Албанија – група активисти ќе бидат дел од маршот во Скопје

ТВ21 - 23.06.2019

Група активисти од Албанија се подготвуваат да учествуваат на Парадата на гордоста во Скопје. Активистката за човекови права, Џени Карај вели дека во Албанија до сега се организирани 8 паради на гордоста и од година во година перцепцијата е се ...

Следниот викенд ќе се одржи „Парада на гордоста“ – организаторите се надеваат дека нема да има провокации

ТВ21 - 23.06.2019

За прв пат, во Скопје следниот викенд ќе се организира Парада на гордоста. Организаторите се надеваат дека на денот на маршот нема да има провокации и инциденти. Секој учесник ќе добие нараквица која ќе биде гаранција дека може слободно да се движи ...

МВР ќе ја обезбедува Парадата на гордоста

Телма - 23.06.2019

Идната сабота, во Скопје ќе се одржи првата Парада на гордоста. Маршот ќе започне на пладне од паркот Жена Борец, а ќе заврши во грaдскиот парк. Од МВР информираат дека ќе ги превземат сите потребни мерки Парадата да помине без ...

„Парада на гордоста“ следната сабота во Скопје, МВР ја гарантира безбедноста

24 Вести - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилс тв о ќе биде најстрого санкциониран велат од МВР.

Истовремено во Скопје Парада на гордоста и Поворка за сведоштво на семејството

Алфа - 23.06.2019

Парада на гордоста и Поворка за сведоштво на семејството, скопјани в сабота истовремено ќе бидат не само сведоци, туку ќе можат да земат и учество на две за светот вообичаени, но за нас сосем нови и меѓусебно спротиставени манифестации.

Министри и пратеници ќе ја поддржат Парадата на гордоста

Р.С.Европа - 23.06.2019

Дел од министрите и пратениците најавија дека ќе ја поддржат Скопје Прајд Парадата и ќе учествуваат во самиот настан, соопштија активисти од организацискиот одбор на прес конференција. Организаторите очекуваат голема посетеност и од соседните земји ...

МВР гарантира безбедност на маршот на гордоста следниот викенд во Скопје

Сакам да кажам - 23.06.2019

МВР ја гарантира безбедноста на првиот марш на гордоста што треба да се случи следниот викенд (29 јуни) во Скопје, на која се најавени учесници и од соседните и подалечни држави. Како што најави на денешната прес-конференција портпаролот и ...

Тамара ќе пее на Парадата на гордоста

Република - 23.06.2019

Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста, која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку „Твитер“ соопшти дека е горда што ќе пее на 29 јуни. So proud to be performing at the first ever Skopje #Pride 🏳️‍🌈.

Дел од министрите и пратениците на чело на Парадата на гордоста!

Магазин - 23.06.2019

Како што соопштија Прајд активисти од организацискиот одбор на денешната прес конференцијата, дел од министрите и пратениците ќе ја поддржат Скопје Прајд Парадата и ќе учествуваат во самиот настан.

(Видео) Парадата на гордоста Скопје 2019 ќе почне на 29ти јуни, МВР гарантира безбедност

1tv - 23.06.2019

Парадата на гордоста Скопје 2019 ќе почне со собир од 11 часот кај паркот „Жена-борец“, а маршот почнува напладне. Учесниците од Собранието ќе се упатат кон „Школка“ во Градски парк, каде е предвидена програма со обраќање на локални и регионални ...

Маршот на гордоста ќе се одвива од паркот „Жена-борец“ до „Школка“

Радио МОФ - 23.06.2019

Најавената Парада на гордоста на 29 јуни ќе започне со собир од 11 часот кај паркот „Жена-борец“, а самиот марш ќе стартува точно напладне. Потоа, учесниците од Собранието по скопските улици ќе се упатат кон „Школка“ во Градски парк, каде е ...

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста во Скопје ќе бидат безбедни

24Инфо - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилство ќе биде најстрого санкциониран.

Скопје Прајд 2019:  Поддршката е посилна од омразата, се гледаме на 29 јуни!

+инфо - 23.06.2019

Откако објавивме дека ќе го одржиме првиот Скопје Прајд, евидентни беа обидите со омраза да се засени пораката за еднаквост и да се потцени можноста за зголемување на свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.

ВИДЕО: Полицијата гарантира дека учесниците на парадата на гордоста ќе бидат безбедни

А1 On - 23.06.2019

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, на прес-конференција изјавија дека за безбедноста на учесниците полицијата ќе биде максимално ангажирана.

Парада на гордоста во Киев под силно полициско обезбедување

Р.С.Европа - 23.06.2019

Илјадници поддржувачи на ЛГБТИ заедницата маршираа денеска во главниот град на Украина, Киев со големо присуство на полицијата. Организаторите на „Маршот на еднаквоста“ изјавија дека очекуваат поддршка од десетици илјади луѓе.

Парада на гордоста во Романија

Р.С.Европа - 23.06.2019

Околу десет илјади луѓе се приклучија на парадата на Гордоста во главниот град на Романија Букурешт што се одржа по референдумот со кој се бараше забрана на истополовиот брак. Конзервативната Романија е една од неколкуте земји членки на Европската ...

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Букурешт

Локално - 23.06.2019

Околу 10.000 луѓе вчера се приклучија на Парадата на гордоста во Букурешт, речиси една година откако во Романија не успеа референдумот за забрана на истополовите бракови. Учесниците на Парадата маршираа, танцуваа и вееја знамиња со боите на ...

Илјадници на геј-парада во Букурешт

Expres - 23.06.2019

Илјадници луѓе учествуваа вчера на парадата на гордоста во главниот град на Романија, Букурешт, по неуспешниот референдум за забрана за истополови бракови. Конзервативна Романија е една од ретките членки на Европската унија каде е за забранет брак ...

Закажана „контра-парада“ – паралелно со Парадата на гордоста ќе се одвива и протест за промоција на „традиционалните ...

Либертас - 22.06.2019

Во исто време кога ќе се одржува „Парадата на гордоста“, на 29 јуни во Скопје ќе, организација наречена „Сојуз за живот“ преку поворката наречена „Сведоштво за семејството“ повикува на мирен протест за промоција на како што велат, „вистинските ...

(ВИДЕО) И Македонци на Парадата на гордоста во Солун

еМагазин - 22.06.2019

Во Солун денеска се одржа осмата по ред Парада на гордоста, јавува дописникот на еМагазин од Солун. На Парадата, како што пренесува дописникот на еМагазин присуствуваа и преставници на македонски невладини организации, кои работат на подршка за ...

Во Солун не се одржа Стрејт парада, во организација на „Обединети Македонци“ од безбедносни причини

еМагазин - 22.06.2019

Паралелно со Парадата на гордоста во Солун денеска не се одржа најавената Стрејт парада поради безбедносни причини, јавува дописникот на еМагазин од Солун. Зад Стрејт парадата стоеше организација наречена „Обединети Македонци“.

Илјадници луѓе на Парадата на гордоста во Киев

24Инфо - 23.06.2019

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Киев, на која беа распоредени голем број полицајци на улиците, но помина без големи инциденти и покрај присуството на екстремистите и противниците на парадата.

(ФОТО) Тамара горда затоа што ќе настапи на првата Парада на гордоста

Скопје1 - 23.06.2019

Македонската претставничка на Евросонг, Тамара Тодевска ќе настапи на музичката програма на првата Парада на гордоста. Таа на својот Твитер профил најави дека е горда што ќе настапува на 29. јуни.

Парадата на гордоста со поддршка од Албанија – група активисти ќе бидат дел од маршот во Скопје

4NEWS - 24.06.2019

Група активисти од Албанија се подготвуваат да учествуваат на Парадата на гордоста во Скопје. Активистката за човекови права, Џени Карај вели дека во Албанија до сега се организирани 8 паради на гордоста и од година во година перцепцијата е се ...

Следниот викенд ќе се одржи „Парада на гордоста“ – организаторите се надеваат дека нема да има провокации

4NEWS - 24.06.2019

За прв пат, во Скопје следниот викенд ќе се организира Парада на гордоста. Организаторите се надеваат дека на денот на маршот нема да има провокации и инциденти. Секој учесник ќе добие нараквица која ќе биде гаранција дека може слободно да се движи ...

Тамара ќе настапи на Парадата на гордоста

+инфо - 24.06.2019

За забавата покрај Тамара ќе настапат и други естрадни уметници и неколку диџеи. Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста, која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку Твитер соопшти дека е горда што ќе пее на 29 јуни.

Tамара ќе пее на парадата на гордоста следната сабота (ФОТО)

PressingTV - 23.06.2019

Овогодинешната македонска претставничка на Евросонг, Тамара Тодевска, најави дека ќе пее на парадата на гордоста која следната сабота ќе се одржи во Скопје. Таа на твитер објави дека е горда што ќе пее на овој настан.

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста во Скопје ќе бидат безбедни

Press24 - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилство ќе биде најстрого санкциониран.

На првата Парада на гордоста во Скопје ќе пее Тамара, ќе се обрати министерката Царовска, а се очекуваат и други ...

еМагазин - 23.06.2019

Откако објавивме дека ќе го одржиме првиот „Скопје Прајд“, евидентни беа обидите со омраза да се засени пораката за еднаквост и да се потцени можноста за зголемување на свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Макфакс - 23.06.2019

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека за безбедноста на учесниците полицијата ќе биде максимално ангажирана.

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Букурешт

А1 On - 23.06.2019

Околу 10.000 луѓе вчера се приклучија на Парадата на гордоста во Букурешт, речиси една година откако во Романија не успеа референдумот за забрана на истополовите бракови. Учесниците на Парадата маршираа, танцуваа и вееја знамиња со боите на ...

Паралелно со Парадата на гордоста ќе се одвива и протест за промоција на „традиционалните вредности“

Скопје24 - 22.06.2019

Во исто време кога ќе се одржува „Парадата на гордоста“, на 29 јуни во Скопје ќе, организација наречена „Сојуз за живот“ преку поворката наречена „Сведоштво за семејството“ повикува на мирен протест за промоција на како што велат, „вистинските ...

Илјадници луѓе излегоа на Парадата на гордоста во Киев

Н.Македонија - 23.06.2019

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Киев. Беа распоредени голем број полицајци на улиците, но и покрај присуството на екстремистите и противниците на парадата, немаше големи инциденти.

Тамара ќе настапи на Парадата на гордоста

Скопје инфо - 24.06.2019

Македонската претставничка на Евросонг, Тамара Тодевска ќе настапи на музичката програма на првата Парада на гордоста . На музичката програма, покрај неа, во Градски парк ќе настапат и други музичари од македонската естрата, како и неколку ...

Тамара Тодевска ќе пее на Парадата на гордоста

Бриф - 24.06.2019

Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста, која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку „Твитер“ соопшти дека е горда што ќе пее на 29 јуни. Настанот ќе почне во „Жена борец”, а ќе заврши во школката кај Градскиот парк, ...

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста во Скопје ќе бидат безбедни

Опсервер - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилство ќе биде најстрого санкциониран.

Скопје Прајд 2019: Поддршката е посилна од омразата, се гледаме на 29 јуни

Press24 - 23.06.2019

„Откако објавивме дека ќе го одржиме првиот Скопје Прајд, евидентни беа обидите со омраза да се засени пораката за еднаквост и да се потцени можноста за зголемување на свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.

Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Точка - 23.06.2019

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека за безбедноста на учесниците полицијата ќе биде максимално ангажирана.

Илјадници маршираа на Парадата на гордоста во Букурешт

+инфо - 23.06.2019

Дводневниот референдум, кој чинеше 40 милиони долари имаше за цел промена на Уставот, со цел бракот да биде строго дефиниран помеѓу маж и жена, за разлика од моментално „родово неутралните сопружници“.

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста во Скопје ќе бидат безбедни

Локално - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилство ќе биде најстрого санкциониран.

Парада на гордоста: Гордо наспроти политиките на срам, со идеја за општество каде сите се еднакви

Либертас - 23.06.2019

– Во спомен на сите борци за човековите права на ЛГБТИ заедницата во минатото, со поддршка на сите маргинализирани групи и борци за човековите права во оваа дестабилизирана сегашност и со идеја за општество каде сите ќе се еднакви – за идните ...

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни

Н.Македонија - 23.06.2019

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи наредниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека полицијата ќе биде максимално ангажирана за безбедноста на учесниците.

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Букурешт

24Инфо - 23.06.2019

Околу 10.000 луѓе вчера се приклучија на Парадата на гордоста во Букурешт, речиси една година откако во Романија не успеа референдумот за забрана на истополовите бракови. Учесниците на Парадата маршираа, танцуваа и вееја знамиња со боите на ...

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста во Скопје ќе бидат безбедни

Сител - 23.06.2019

Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за да се гарантира јавниот ред и мир на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни и каков било обид за насилство ќе биде најстрого санкциониран.

Скопје Прајд 2019: Поддршката е посилна од омразата, се гледаме на 29 јуни!

CivilMedia - 23.06.2019

,,Откако објавивме дека ќе го одржиме првиот Скопје Прајд, евидентни беа обидите со омраза да се засени пораката за еднаквост и да се потцени можноста за зголемување на свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.