TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австриските конзервативци го избраа новиот челник и канцелар

Нетпрес - 03.12.2021

Актуелниот шеф на австринската дипломатија Карл Нехамер ќе ја предводи Австриската народна партија (ÖVP) по дефинитивното и целосно повлекување на поранешниот канцелар Себастијан Курц од политиката, со што ќе стане селдниот австриски канцелар, ...

Од Скопје до Ибица – уривањето на „куќата од карти“ на Курц

Н.Македонија

Австрискиот канцелар си поднесе оставка по само два месеца на власт

Канал5

Австрискиот канцелар Шаленберг се повлече од функцијата

Слободен Печат

Австрискиот канцелар Шаленберг ненадејно најави повлекување од функцијата

ТВ21

Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Нова ТВ

По Курц веднаш оставка објави и премиерот Александар Шаленберг

Независен

Во Центар Вечер Прес MakPress Press24 Либертас 24Инфо Lider Независен