TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО и СДСМ се судрија околу предлог за минимална плата

Алсат-М - 13.09.2015

Нов политички судир меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, овој пат за прашањето за минимална плата. Парламентарната група на СДСМ и коалициските партнери, кои ги иницираа измените и дополнувањата на Законот за минимална плата, ги поканија заинтересираните да ...

Ставрески: На кое лице на СДСМ човек да верува?

Курир - 13.09.2015

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на Фејсбук објави статус во кој ги споредува заложбите на СДСМ кога е во опозиција, наспроти состојбите на тие полиња во периодот кога таа партија беше на власт.

Ќе има ли пари за повисока минимална плата?

Телма - 13.09.2015

Предлогот за изедначување на минималната плата на текстилците и кожарците со останатите сектори во државата е прифалтив и за синдикатот и за работодавачите. Сепак, и едните, и другите се сомневаат дека државата ќе прифати да одвои средства за ...

Кожарците и текстилците да земат по 11 илјади денари плата

Вест - 13.09.2015

За владејачката ВМРО-ДПМНЕ зголемувањето на најниската плата на 11 илјади денари е несериозно, и покажува лажна грижа за граѓаните од опозицијата Пратеничката група на СДСМ иницира јавна расправа во Собрание за зголемување на минималната плата од ...

СДСМ повикува на јавна расправа за зголемување на минималната плата

Фактор - 13.09.2015

-Ги повикуваме сите здруженија на граѓани, синдикати, комори и други заинтересирани страни да земат активно учество во периодот што следи. Ве повикуваме да се вклучите во јавната дебата на седницата на Комисијата за труд и социјална политика која ќе ...

СДСМ со предлог закон за повисока минимална плата

Канал5 - 13.09.2015

Власта и опозицијата се скараа околу минималната плата. Пратеничката група на СДСМ до собранието достави предлог закон за зголемување на износот на минималната плата на 11 илјади денари за сите работници кој на сила ќе стапи веднаш.

ВМРО-ДПМНЕ: Да останеше СДСМ на власт немаше да има минимална плата

Макфакс - 13.09.2015

Да останеше СДСМ на власт сѐ уште ќе немаше закон за минимална плата, а денес таа изнесува 9 590 денари. За само неколку месеци, по сила на важечкиот закон минималната плата секако ќе биде зголемена на 10 080 денари, се вели во реакцијата на ...

(ВИДЕО) Митрески: Отвораме јавна расправа за поголема минимална плата и помош на фирмите

Либертас - 13.09.2015

Прес конференција на Јован Митрески , п ратеник од СДСМ: Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери продолжува да работи како што ветивме. Нашата цел е што побрзо решавање на најгорливите општествени проблеми, со широка граѓанска поддршка на ...

СДСМ предложи зголемување на минималната плата на 11.000 денари

Макфакс - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ поднесе до Собранието предлог за измени на закон со коишто минимална плата би се зголемила на 11.000 денари и овој износ да важи за сите гранки. „ Бараме тој износ веднаш да важи за вработените во текстилната, кожарската ...

СДСМ испрати предлог до Собранието за зголемување на минималната плата

Република - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ достави до Собранието предлог на законски измени за зголемување на минималната плата. Пратеникот од СДСМ Јован Митрески денеска на прес-конференција информира дека со измените бараат минималната плата да изнесува 11.000 ...

Зоран Ставрески: На кое лице на СДСМ човек да му верува?

Република - 13.09.2015

Вицепремиерот и минустер за финансии, Зоран Ставрески на својот „Фејсбук“ профил објави статус во кој ги споредува заложбите на СДСМ кога е во опозиција и кога е на власт. Две лица на СДСМ СДСМ во опозиција: – ќе ја зголемиме минималната плата – ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на СДСМ значи бркање од работа на 30.000 работници

Утрински - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. - Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

СДСМ предлага финансиска помош за фирмите (ВИДЕО)

+инфо - 13.09.2015

Пратеникот од СДСМ, Јован Митрески, ги повика сите здруженија на граѓани, синдикати, комори и други заинтересирани страни да активно да се вклучат во јавната дебата на седницата на Комисијата за труд и социјална политика која ќе се одржи на 21 ...

СДСМ со предлог до Собранието за зголемување на минималната плата

Утрински - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ достави до Собранието предлог на законски измени за зголемување на минималната плата. Пратеникот од СДСМ Јован Митрески денеска на прес-конференција информира дека со измените бараат минималната плата да изнесува 11.000 ...

Ставрески: На кое лице на СДСМ човек да верува?

Lider - 13.09.2015

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на Фејсбук објави статус во кој ги споредува заложбите на СДСМ кога е во опозиција, наспроти состојбите на тие полиња во периодот кога таа партија беше на власт.

ВМРО-ДПМНЕ: Да останеше СДСМ на власт немаше да има минимална плата

Република - 13.09.2015

-Да останеше СДСМ на власт сѐ уште ќе немаше закон за минимална плата, а денес таа изнесува 9 590 денари. За само неколку месеци, по сила на важечкиот закон минималната плата секако ќе биде зголемена на 10 080 денари, се вели во реакцијата на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Отвораме јавна расправа за поголема минимална плата и помош на фирмите

А1 On - 13.09.2015

„Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери продолжува да работи како што ветивме. Нашата цел е што побрзо решавање на најгорливите општествени проблеми, со широка граѓанска поддршка на решенијата што ќе инсистираме да бидат прифатени во ...

СДСМ бара зголемување на минималната плата

Телеграф - 13.09.2015

Пратеникот од СДСМ Јован Митрески денеска на прес-конференција информира дека со измените бараат минималната плата да изнесува 11.000 денари Пратеничката група на СДСМ достави до Собранието предлог на законски измени за зголемување на минималната ...

Ставрески: На кое лице на СДСМ човек да верува?

Вечер Прес - 13.09.2015

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на Фејсбук објави статус во кој ги споредува заложбите на СДСМ кога е во опозиција, наспроти состојбите на тие полиња во периодот кога таа партија беше на власт.

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојување на предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

Локално - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. – Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

(ВИДЕО) Митрески: Отвораме јавна расправа за поголема минимална плата и помош на фирмите

Репортер - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери продолжува да работи како што ветивме. Нашата цел е што побрзо решавање на најгорливите општествени проблеми, со широка граѓанска поддршка на решенијата што ќе инсистираме да бидат прифатени во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојување на предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

Денешен - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. – Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

(ВИДЕО) СДСМ достави предлог до Собранието за зголемување на минималната плата и помош на фирмите

Локално - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери продолжува да работи како што ветивме. Нашата цел е што побрзо решавање на најгорливите општествени проблеми, со широка граѓанска поддршка на решенијата што ќе инсистираме да бидат прифатени во ...

Ставрески: На кое лице на СДСМ човек да верува?

Денешен - 14.09.2015

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на Фејсбук објави статус во кој ги споредува заложбите на СДСМ кога е во опозиција, наспроти состојбите на тие полиња во периодот кога таа партија беше на власт.

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојување на предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

А1 On - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. – Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојувањето на предлогот на СДСМ ќе значи дека најмалку 30.000 работници ќе бидат избркани од работа!

Пулс24 - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. - Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојување на предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

Курир - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. - Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

Репортер - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. – Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако се усвои предлогот на СДСМ, ќе треба да се бркаат луѓе од работа

Телеграф - 13.09.2015

Кога СДСМ беше на власт синдикатите неколку пати бараа воведување минимална плата и секогаш беа одбивани. Во време на СДСМ имаше луѓе кои добиваа минимални 4.000 денари како плата, стои во реакцијата ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да останеше на власт СДСМ, ќе немаше минимална плата

Канал5 - 13.09.2015

Да останеше СДСМ на власт до денес се уште ќе немаше закон за минимална плата, а денес таа изнесува 9 590 денари, а за само неколку месеци, од следниот јануари, по сила на важечкиот закон минималната плата секако ќе биде зголемена на 10 080 денари, ...

СДСМ со предлог за зголемување на минималната плата

Н.Македонија - 13.09.2015

Пратеничката група на СДСМ достави до Собранието предлог на законски измени за зголемување на минималната плата. Пратеникот од СДСМ Јован Митрески денеска на прес-конференција информира дека со измените бараат минималната плата да изнесува 11.000 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако се зголеми минималната плата како што бара СДСМ, 30.000 работници ќе бидат избркани од работа

Либертас - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. – Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Усвојување на предлогот на СДСМ ќе значи бркање од работа на 30.000 работници

Сител - 13.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со предлогот за зголемување на минималната плата СДСМ покажа колку е несериозна и површна во идеите што ги пласира во јавноста. - Очигледно е дека нивните прес конференции служат за да пополнат време и да прикажат лажна грижа ...