TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив и праг од еден отсто и воопшто да нема праг за независните листи

Алсат-М - 01.08.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека за партијата е прифатлив и праг од еден отсто и воопшто да нема праг во однос на поднесувањето потписи за независна листа за кандидатура на локалните избори на претстојните ...

Мицкоски: Власта ги менува ставовите за цензусот, ние сме за отворени листи и поддржуваме помал изборен праг

Сител

Мицкоски и Заев согласни за помал праг за независните листи, „Зелен хуман град“ бараат да седнат на иста маса

Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ прифаќа прагот за независните листи да биде еден отсто или воопшто да го нема, вели Мицкоски

360 степени

Предлогот на Заев за праг од еден посто за независните листи или негово бришење прифатлив за Мицкоски

CivilMedia

Мицкоски: Прифаќаме прагот за независните листи да биде еден отсто

Фокус

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ прифаќа прагот за независните листи да биде еден отсто или воопшто да го нема

Press24

Скопско Ехо ТВ21 Курир МКД Нетпрес Lider Expres Слободен Печат

Од Зелен хуман град револтирани од изјавата на Заев за прагот за независните кандидати

Р.С.Европа - 01.08.2021

Од граѓанска иницијатива Зелен хуман град денеска наведуваат дека се крајно револтирани од изјавата на премиерот Зоран Заев за прагот за независните листи на локално ниво од еден отсто, кој велат дека се обидувал да го покаже како намалување.

„Зелен хуман град“ реагираат: Учеството во изборната трка на независни граѓани не може да биде предмет на пазарење

Слободен Печат

„Зелен хуман град“: И со праг од еден отсто во Скопје ќе треба повеќе потписи за советничка листа отколку за пратеници

360 степени

„Зелен хуман град“: За пратеник се потребни помалку потписи отколку за независни советници во Скопје

Нова ТВ

На независните им требаат потписи колку на советниците гласови

Независен

„Зелен хуман град“: Прагот за потписи за независни листи на локално ниво да се намали десеткратно

Локално

„Зелен хуман град“: И со праг од еден отсто во Скопје ќе треба повеќе потписи за советничка листа отколку за пратеници

24Инфо

Република Точка Скопско Ехо Н.Македонија MTM MakPress

Еве кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објави своите кандидати за градоначалници

ТВ21 - 01.08.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска, по новинарско прашање околу тоа кога ќе бидат објавени кандидатите, истакна дека партијата на 16-ти и 17-ти август ќе ги открие своите кандидати за градоначалници за претстојните локални ...

Мицкоски го објави првиот проект на ВМРО-ДПМНЕ во новата влада (ВИДЕО)

Expres

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа секој предлог за прагот за потписите за независните кандидати

Локално - 01.08.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се согласува и го прифаќа прагот од еден процент за потребните потписи за независните кандидати. „Имаше определена гимнастичарска политика од страна на власта, во делот на отворените листи.

Отстапки од предлогот за праг од 2% – Заев: Може да се намали на 1% или да се укине, пратениците ќе одлучат

ТВ21

Заев: Прагот од два отсто за независните листи ќе биде или намален на еден отсто или укинат

Канал5

Владата навести повлекување на прагот од 2 отсто за незaвисни листи на претстојните избори

Телма

Заев: Владата ќе го укине или намали прагот од 2 отсто за кандидирање на локалните избори

Слободен Печат

Заев: прагот од два отсто за независните кандидати ќе биде намален

Р.С.Европа

Заев: Прагот од два отсто за независните кандидати ќе биде намален или укинат

+инфо

Нова ТВ Независен Алсат-М 24Инфо 360 степени Zoom Република Скопско Ехо

Вистиномер: Неопходен е нов изборен законик, а не „крпеници“ за интересите на големите политички партии

Мета - 01.08.2021

Во право е министерот за правда Бојан Маричиќ кога вели дека ова е добра можност за прв пат да воведеме нешто ново што е подемократско (отворените листи), ама не е во право кога вели дека процесот бил инклузивен и дека сега, отпосле, по огромните ...

Вистиномер: Неопходен е нов изборен законик, а не „крпеници“ за интересите на големите политички партии

CivilMedia

Што е подготвена да промени власта во изборниот законик и што ќе прифатат помалите партии

Сител

Власта попушти за измените во изборниот законик, ќе се следат препораките на ОБСЕ/ОДИХР и помалите партии

Сител

Локалните избори на 17 октомври, измените на Изборниот законик неизвесни

Опсервер

Маричиќ вети дека препораките на ОБСЕ за Изборниот законик ќе се применат по изборите

МКД

Локалните избори на 17 октомври, измените на Изборниот законик неизвесни

Сител

Нова ТВ Слободен Печат Lider Република ТВ21 Бизнис Вести Frontline Курир