TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети по средбата со Палмер: ДУИ го поддржува моментното постигнување заемно прифатлив компромис за името

МКД - 25.05.2018

„ДУИ го поддржува моментното затворање на прашањето на спорот во врска со името меѓу Македонија и Грција. Toa ќе претставува придонес кон постигнувањето компромис прифатлив за двете страни.

Ахмети се сретна со Мет Палмер од Стејт департментот – Време e за решение за името

Макфакс - 24.05.2018

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, остварил средба со високиот преставник од Вашингтон, Мет Палмер, заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот. Како што соопшти ДУИ, на состанокот се разговарало за ...

Палмер ја реафирмира американската поддршката за Македонија

Глас на Америка - 23.05.2018

Кусиот престој во Скопје на вршителот на должноста заменик-помошник државен секретар е дел од неговата регионална турнеја. СКОПЈЕ — Заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер се сретна со премиерот Заев – ја реафирмирал поддршката на ...

Заев – Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

А1 On - 23.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, попладневно одржа средба со Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. На средбата во кабинетот на премиерот Заев, Вршителот на должност заменик-помошник ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот

+инфо - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

И Ахмети во САД лобира за името

Фокус - 24.05.2018

Во пресрет на новата рунда преговори меѓу шефовите на македонската и грчката дипломатија, претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер.

Заев-Палмер: Македонија ја има поддршката од САД за спорот за името

Макфакс - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев попладневно одржа средба со вршителот на должност заменик на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер. Како што соопштија од владината прес-служба, Палмер јасно ја реафирмирал поддршката на Вашингтон кон процесите што ги ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот

Либертас - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Ахмети се сретна со Мет Палмер од Стејт департментот

Press24 - 24.05.2018

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер. Од ДУИ информираа дека на состанокот се разговарало за преговорите меѓу Скопје и Атина и можностите ...

Заев – Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Канал5 - 23.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, попладневно одржа средба со Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. Според соопштението од Владата ,на средбата во кабинетот на премиерот Заев, ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Press24 - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Време e за решение за спорот за името

МКД - 24.05.2018

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, остварил средба со високиот преставник од Вашингтон, Мет Палмер, заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот. Како што соопшти ДУИ, на состанокот се разговарало за ...

Средба Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за ЕУ и за разговорите за спорот со името

Press24 - 23.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, попладневно одржа средба со Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. На средбата во кабинетот на премиерот Заев, Вршителот на должност заменик-помошник ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

А1 On - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Ахмети се сретна со Мет Палмер од Стејт департментот

А1 On - 24.05.2018

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер. Од ДУИ информираа дека на состанокот се разговарало за преговорите меѓу Скопје и Атина и можностите ...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Локално - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Сител - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Ахмети се сретна со Мет Палмер од Стејт департментот

Вечер - 24.05.2018

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-­помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер. Од ДУИ информираа дека на состанокот се разговарало за преговорите меѓу Скопје и Атина и можностите ...

Палмер на средба со Заев за поддршка за влез во ЕУ и НАТО и спорот за името

Р.С.Европа - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Палмер јасно ја реафирмирал поддршката на Вашингтон за интеграција во НАТО ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Курир - 23.05.2018

- Република Македонија останува целосно посветена на исполнување на политичките критериуми за членство во НАТО и ЕУ. Процесите на интеграција се клучни за стабилноста и благосостојбата на земјата и се во интерес на целиот регион, порачал ...

Ахмети се сретна со Мет Палмер од Стејт департментот

Канал5 - 24.05.2018

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер. Од ДУИ информираа дека на состанокот се разговарало за преговорите меѓу Скопје и Атина и можностите ...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Курир - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Стандард - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

И Ахмети лобира за името кај Американците

+инфо - 24.05.2018

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети се сретна со заменик-помошникот државен секретар во Стејт департментот, Мет Палмер. Од ДУИ информираа дека на состанокот се разговарало за преговорите меѓу Скопје и Атина и можностите ...

Заев-Палмер: Поддршка од САД за реформите и за решение на спорот за името

Фокус - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за интеграција во ...

Иванов очекува да го добие предлогот за името написмено

Макфакс - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Метју Палмер, заменик на помошник-секретарот во Стејт департментот на САД, уште еднаш ја истакна потребата за почитување на обврските од Уставот и законите со цел информирање за текот на разговорите.

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

+инфо - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Независен - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Средба Заев – Палмер: Поддршка од Вашингтон за ЕУ и за разговорите за спорот со името

Република - 23.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, попладневно одржа средба со Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. На средбата во кабинетот на премиерот, Вршителот на должност заменик-помошник ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Канал5 - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за разговорите за спорот со името

Независен - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик – помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Република - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Заев – Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции

Стандард - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

МКД - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Либертас - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Канал 77 - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Кабинетот на Иванов соопшти дека тој изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка за ...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

ТВ21 - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер на која Палмер јасно ја реафирмираше поддршката на Вашингтон кон процесите кои ги реализира Владата за ...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

24 Вести - 23.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Како што соопшти неговиот кабинет, Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка ...