TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протестен марш на родителите чии деца не се вакцинирани и не се примаат во училиште

Сител - 18.10.2019

Да запре дискриминацијата врз здравите деца кои не се вакцинирани и да бидат примени во градинка и училиште побараа група родители кои излегоа на протестен марш од министерството за труд и социјална политика до образование.

ЕМА препорачува пуштање во промет вакцина против ебола

24Инфо - 18.10.2019

Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко” да добие дозвола за пуштање во промет, со што светот ќе ја добие првата официјално одобрена вакцина против оваа ретка и смртоносна ...

Родителите на невакцинираните деца протестираат , Адеми вели дека законот мора да се почитува

Канал5 - 18.10.2019

Родителите од здружението „Од нас за нас“ излегоа на протест и побараа невакцинираните деца да се вратат во градинките и училиштата. За нив ова е дискриминација и не смеат децата да останат дома.

Адеми - Вакцинирањето е услов за запишување во училиште

Р.С.Европа - 18.10.2019

Вакцинирањето на децата е услов за да бидат запишани во училиште, вели министерот за образование и наука Арбер Адеми. Тој вели дека тоа е предвидено и со новиот и со стариот закон за основно образование.

Протестен марш во Скопје, владината одлука не се менува

Канал5 - 18.10.2019

Протестен марш пред ресорното министерство на родителите чии деца не можат да се запишат во градинка и училиште доколку не се вакцинирани. Сметаат дека станува збор за дискриминирачка ...

„Марш за нашите деца – стоп за дискриминацијата“ порача здружението „Од нас за нас“

ММС - 18.10.2019

Под мотото „Марш за нашите деца – стоп за дискриминацијата“ здруженито за заштита на човекови права „Од нас за нас“ денеска излегоа на мирен марш да го изразат својот револт од како што велат дискриминирањето децата кои не се вакцинирани да не одат ...

Вакцинацијата против грип ќе започне во ноември

Нова ТВ - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип со комерцијални вакцини за ризичните групи граѓани ќе започне од 5 ноември. Годинава се набавени 21 000 дози вакцини за сите десет центри за јавно здравје, а само во скопскиот центар планирани се 5000 вакцини.

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Алсат-М - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат ...

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

24Инфо - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Бриф - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Грип има,вакцините доцнат

Сител - 17.10.2019

Сезоната на грип почна со веќе регистрирани 17 случаи. Според евиденцијата на Институтот за јавно здравје, најмногу заболени има во Тетово а грипосани се пријавени и во Гостивар и Штип. Децата до 4 годишна возраст се први на удар од вирусот и веќе ...

Утре марш на Здружението „Од нас за нас“- бараат невакцинираните деца да ги примат во училиштата и градинките

Нова ТВ - 17.10.2019

Здружението на граѓани „Од нас за нас“ утре од 14 часот ќе одржи марш на кој ќе го изразат револтот од како што истакнуваат дискриминирањето децата кои не се вакцинирани, со тоа што не им е дозволено да посетуваат настава и да бидат згрижени во ...

„Меѓаши“ изрази загриженост што невакцинираните деца се изоставени од образовниот процес, предлагаат алтернативни форми ...

Мета - 17.10.2019

Од Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ изразија загриженост што денес има деца кои би требало да бидат прво одделение, а сѐ уште се надвор од образовниот систем поради непримени вакцини согласно календарот за имунизација.

„Од нас за нас“ утре на протестен марш: Децата кои се невакцинирани трпат психички последици

MakPress - 17.10.2019

Здружението на граѓани за заштита на човековите права „Од нас за нас“ преку соопштение ја известија јавноста дека утре почнувајќи од 14 часот ќе оддржат протестен марш кој ќе започне пред Министерството за труд и социјална политика а ќе продолжи ...

Здружението „Од нас за нас“ утре на марш: Бараат невакцинираните деца да бидат примени во училиштата и градинките

ММС - 17.10.2019

Здружението на граѓани „Од нас за нас“ утре од 14 часот ќе одржи марш на кој ќе го изразат револтот од како што истакнуваат дискриминирањето децата кои не се вакцинирани, со тоа што не им е дозволено да посетуваат настава и да бидат згрижени во ...

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Курир - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Press24 - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

24Инфо - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

А1 On - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Бесплатна вакцинацијата против грип за пензионерите и хронично болните

Слободен Печат - 18.10.2019

Министерството за здравство по пат на јавна набавка, што е во тек, за годинава ќе обезбеди 28.000 дози вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се ...

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Нетпрес - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Локално - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Канал5 - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ информира дека вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

iPortal - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Либертас - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцинација против грип ќе почне идниот месец

ММС - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Вечер Прес - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Опсервер - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцинацијата против грип ќе почне во ноември

+инфо - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

CivilMedia - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

МКД - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари. Министерството за здравство по пат на јавна набавка, што е во тек, за годинава ќе ...

МЗ: Вакцинацијата против грип во ноември

Денешен - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

МЗ: Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

MakPress - 18.10.2019

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

А1 On - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

Сител - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

Опсервер - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

Канал5 - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: Од вакцинација се ослободени само децата кои имаат лекарски наод за тоа

Нова ТВ - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со стариот е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми категоричен за вакцинацијата- еве само кои деца се ослободени

Курир - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со стариот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

CivilMedia - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во законот стои дека при запишување треба потврда за вакцинација

+инфо - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со стaриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: Од вакцинација се ослободени само оние деца кои имаат лекарска потврда

Република - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со стариот е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Во ноември почнува вакцинирањето против грип во Македонија

Таратур - 18.10.2019

Од Министерството за здравство најавија дека вакцинацијата против грип ќе започне идниот месец, со оглед на фактот дека во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека треба да се достави потврда за вакцинација

MakPress - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Адеми: И во Законот за основно образование стои дека при запишување треба да се достави потврда за вакцинација

Либертас - 18.10.2019

Со новиот Закон за основно образование, но и со страриот, е предвидено како обврска на родителите кога ќе ги запишаат нивните деца во прво одделение да доставаат и потврда за примање на задолжителни вакцини.

Вакцината против ебола да се пушти во промет, препорача Европскиот одбор

+инфо - 18.10.2019

Вакцината е тестирана на околу 16.000 луѓе и моментално е на разгледување за добивање дозвола во САД. Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко“ да добие дозвола за пуштање во ...

Европската агенција за лекови препорачува пуштање во промет вакцина против ебола

А1 On - 18.10.2019

Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко“ да добие дозвола за пуштање во промет, со што светот ќе ја добие првата официјално одобрена вакцина против оваа ретка и смртоносна ...

ЕМА препорачува пуштање во промет вакцина против ебола

Опсервер - 18.10.2019

Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко“ да добие дозвола за пуштање во промет, со што светот ќе ја добие првата официјално одобрена вакцина против оваа ретка и смртоносна ...

ЕМА препорачува пуштање во промет вакцина против ебола

Локално - 18.10.2019

Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко“ да добие дозвола за пуштање во промет, со што светот ќе ја добие првата официјално одобрена вакцина против оваа ретка и смртоносна ...