TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Албанија 281 новозаразен од направени 1.276 тестови на коронавирусот

Нетпрес - 18.10.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени во Албанија, паралелно со поголемиот бро направени тестови на дневно ниво. Во изминатите 24 часа од направените 1.276 тестови, позитивен резултат е добиен кај 281 од нив што е околу 23 отсто од ...

Во Хрватска заразата рапидно расте, 819 новозаболени, 9 починати

Слободен Печат - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска објави дека во последните 24 часа од направени 4948 тестирања се регистрирани 819 новозаболени лица, а осум лица ...

Ковид на Балканот: Белградска Арена од утре повторно спремна за пациенти, Црна Гора затвора училишта

360 степени - 18.10.2020

Од утре белградската Арена ќе биде спремна за прием на пациенти со ковид-19. Поради растот на бројот на новозаразени, српските власти решија повторно овој објект да го претворат во привремена ковид-болница.

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Опсервер - 18.10.2020

– Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што ...

Дали земјава оди кон втора изолација? – „Состојбата со Ковид-19 може да ескалира“

ТВ21 - 18.10.2020

Октомври донесе вознемирувачки бројки на заболени со Ковид-19. Според здравствените власти земјава ја чека уште полошо сценарио со Ковид-19. Состојбата во следниот период може да ескалира вели за РСЕ Милена Стевановиќ, директорка на Инфективна ...

Во Албанија 281 новозаразен од направени 1.276 тестови

А1 On - 18.10.2020

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени во Албанија, но и на дневно направените тестови. – Во изминатите 24 часа од направените 1.276 тестови, позитивен резултат е добиен кај 281 од нив што е околу 23 отсто од тестираните.

Во Србија уште двајца починаа од ковид-19, 214 новозаразени

Слободен Печат - 18.10.2020

Во претходните 24 часа, во Србија починаа две лица од последниците на инфекција од коронавирус со што вкупниот број смртни случаи од почетокот на епидемијата се искачи на 776. Според податоците на Министерството за здравство и Институтот Батут, од ...

Короната однесе над 250.000 животи во Европа

Expres - 18.10.2020

Од регистрирани 7.366.028 случаи на коронавирус во Европа, починале дури 250.030 смртни случаи. Две третини од смртните случаи се во Велика Британија – 43.646 починати од 722.409 заразени, пренесе АФП.

Во Хрватска 819 новозаболени, 8 починати

Канал5 - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа од направени 4948 тестирања се регистрирани 819 новозаболени лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска сега изнесува 5.164 лица, од нив во болниците низ земјата се ...

Почина од Ковид-19, а не веруваше дека постои: Тажната вест ја потврди неговата сопруга

Фактор - 18.10.2020

Дмитриј Стужук беше фитнес инфлуенсер, а се заразил на патувањето во Турција. Украинскиот фитнес инфлуенсер Дмитриј Стужук, кој имаше само 33 години, почина од коронавирус. Според пишувањата на Скај Њус, Дмитриј се заразил додека бил на патување во ...

Косово забележа 137 новозаразени

Независен - 18.10.2020

Во Косово, во последното деноноќие, има направени 867 тестови за Ковид-19, а 137 биле позитивни. Почина еден пациент. Од почетокот на пандемијата во Косово од Ковид-19 заболеа 16.891, а оздравеа 14.666 лица, пренесе Косово онлајн. Активни се 1.572.

Не веруваше дека постои корона, но почина од неа на само 33 години - ТАЖНА СУДБИНА НА ФИТНЕС-ИНФЛУЕНСЕР

Фактор - 18.10.2020

Познатиот фитнес-инфлуенсер од Украина, Дмитриј Стужук починал од коронавирус, само неколку недели откако на следбениците им рекол дека болеста не постои, пренесува Sky News. Триесет и тригодишниот украинец бил заразен во Турција, од каде бил ...

Инфлуенсер кој тврдел дека корона вирусот е измама починал во болница од КОВИД-19

Независен - 18.10.2020

Украинскиот фитнес инфлуенсер Дмитриј Стужук, кој веруваше дека корона вирусот е измама и тврдел дека не постои, починал од последииците на КОВИД-19 на возраст од триесет и три години, испраќајќи предупредување до неговите следбеници на Инстаграм ...

Новозаразени 137 лица во Косово

Денешен - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Макфакс - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Пандемијата беснее во регионот, нови црни рекорди

Локално - 18.10.2020

Во последните 24 часа, во Србија биле потврдени 214 нови случаи на коронавирус, врз основа на тестирани 3.325 примероци, а две лица починале, пренесува Танјуг. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 24 ...

Во Србија 214 новозаболени, починале две лица

Канал5 - 18.10.2020

Во Србија во последното деноноќие се регистрирани 214 новозаболени лица со ковид 19, две лица починале а биле направени 3325 тестови. Од почетокот на пандемијата на корона досега во Србија се потврдени 36260 заразени лица, вкупната бројка на ...

Десет починати и 428 нови позитивни на Ковид-19

Р.С.Европа - 18.10.2020

Македонските здравствени власти регистрираа 428 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.628. Вкупниот број на смртни случаи во досега е 834, откако во изминатото деноноќие починале ...

Коронавирусот галопира во регионот

Телма - 18.10.2020

Коронавирусот галопира во регионот. Државата која има најмногу заболени на 100.000 жители во регинот е Црна Гора со 2.385, што истовремено ја прави и земја со најмногу заразени и во Европа.

Помалку тестирани помалку заразени: Денеска 428 нови случаи

Република - 18.10.2020

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19, објави министерот Филипче. ...

Детален преглед на состoјбата со Ковид-19 по скопските општини: Најмногу активни случаи во Аеродром, Карпош, Центар

еМагазин - 18.10.2020

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 428 нови случаи од Ковид-19, од кои во Скопје 200. Состојбата со активни случаи по скопските општини изгледа вака: Чаир – 118 Гази Баба – 282 Аеродром – 531 Карпош – 437 Центар – 448 Кисела ...

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Макфакс - 18.10.2020

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за здравство, во Аеродром има 531 активен случај на коорнавирус, во Центар се забележани 448 активни случаи, додека во ...

Општина Аеродром со најмногу активни случаи во Скопје – Струмица лидер од градовите во внатрешноста

Телма - 18.10.2020

Највисокиот број на активни случаи во Скопје се пресели на пет километри од некогаш најголемото жариште на Ковид во главниот град – Чаир. Сега Општина Аеродром е на врвот на таа листа со 531 изолирани лица потврдени како позитивни.

Денес во Битола, новозаболени 14 од ковид-19, оздравени 2, активни случаи вкупно 155

Битола Њуз - 18.10.2020

Денес, недела, според информации на министерството за здравтсво објавени на нивната фејс бук страница, се регитрирани 14 новозаболени лица во Битола, а во градот има 155 активни случаи. Во Битола се регистрирани и двајца оздравени пациенти.

Коронавирус во регионот: Црна Гора статистички „гори“, Хрватска предупредува на колапс на здравствениот систем

Вечер Прес - 18.10.2020

Короната продолжува да се шири во земјите од регионот. Црна Гора се најде на незавидно прво место по бројот на новозаболени на 100.000 жители, односно најлоша во Европа, од почетокот на пандемијата на ковид-19. Според податоците од 16.

Умре од коронавирус, а беше убеден дека не постои: Тажната вест ја потврди неговата сопруга

ТВ21 - 18.10.2020

Украинскиот фитнес инфлуенсер Дмитриј Стужук на 33 години почина од коронавирус. Според информациите на медиумите, тој се заразил со вирусот додека бил на патување во Турција. Кога се вратил во својата земја, се тестирал за коронавирус каде ...

Почина фитнес-инфлуенсерот кој тврдеше дека коронавирусот не постои, само три дена по објавување слика од болница! ...

Слободен Печат - 18.10.2020

Фитнес-инфлуенсерот Дмитриј Стужук почина од последици на коронавирусот, само неколку недели откако им рече на своите следбениците дека болеста не постои, пренесува Sky News. Украинецот (33) се заразил во Турција, од каде бил префрлен во болница во ...

Пораст на заразени од коронавирус, Европа ги заострува мерките

Р.С.Европа - 18.10.2020

Поради новите бранови на инфицирани од коронавирусот во Европа, земјите ги заоструваат мерките за спречување на ширењето на заразата. Бројот на инфекции расте и во балканските земји. Властите од Шпанија до Британија спроведоа нови строги мерки во ...

Речиси половина од активните случаи со ковид-19 се во Скопје

360 степени - 18.10.2020

Речиси половина од активните случаи со ковид-19 во државата се во Скопје, покажува денешниот извештај на Министерството за здравство. Во моментов во земјава активни се 5 555 случаи, а од нив 2 655 или 47,8% се лоцирани во главниот град.

Во Аеродром, Центар и Карпош има најмногу активни случаи

Press24 - 18.10.2020

Главниот град е на врвот по бројот на активни случаи во моментов, а потоа следат Струмица и Тетово. Низ целата држава бројот на активни случаи е 5.555. Во Скопје, пак, најмногу заразени со Ковид-19 има во Аеродром, Центар и Карпош.

Аеродром, Центар и Карпош со најмногу активни случаи на коронавирус во Скопје

А1 On - 18.10.2020

Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834.

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

Канал5 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три ...

Во Словенија 726 нови коронаинфекции но со најголем процент заразени од вкупно тестираните

Нетпрес - 18.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа со спроведените 3.765 тестови потврдени се 726 нови случаи на зараза со коронавирусот, објави во неделата словенечката влада, што е досега највисок процент на заразените во однос на бројот на тестираните лица.

Рекорд: 20 позитивни во Тиквешијата, меѓу нив и 3 годишно дете

ММС - 18.10.2020

Тригодишно дете од Неготино кое посетувало градинка е меѓу позитивните во денешната статистика на Центарот за јавно здравје Кавадарци. Во изолација се 13 деца, воспитувачка и негувателка. Од почетокот на пандемијата, денеска во Тиквешијата се бележи ...

Локалната власт ја преспива борбата со корона вирусот

Алфа - 18.10.2020

Македонија од ден во ден урива рекорди по бројот на заразени од корона вирусот, а надлежните се уште седат со скрстени раце. Главниот град е на врвот на листата со најголем број на активни случаи – дури 2515.

Ковид-19: Над 40 милиони заразени во светот

360 степени - 18.10.2020

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“. До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 023 269.

Босна и Херцеговина денеска со помалку заразени

Независен - 18.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се 556 новозаразени, а тестирани се вкупно 1.516 лица. Вчера имаше 716. Во Федерацијата биле тестирани 946 примероци, од кои 379 биле позитивни на корона вирус.

Бројот на ковид позитивни лица надмина 40 милиони: Моментно има 8,971 милиони активни случаи од кои 8,889 со лесни ...

Слободен Печат - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони и поточно изнесува 40.014.845 милиони лица, покажуваат податоците на интернет страницата „Ворлдометар“ . Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308 милиони ...

Тврдеше дека коронавирусот не постои: Инфлуенсер почина од Ковид-19

Centar - 18.10.2020

Украинската интернет ѕвезда, Дмитриј Стужук кој тврдеше дека вирусот Ковид-19 не постои почина како последици од оваа болест и тоа на возраст од 33 години. Со вирусот се инфицирал во Турција.

Млад инфлуенсер почина од коронавирус, тврдеше дека Ковид-19 не постои

Курир - 18.10.2020

Украинскиот фитнес инфлуенсер Дмитриј Стужук, кој тврдеше дека коронавирусот не постои, почина од последиците од оваа болест на возраст од 33 години. Тој се заразил при престојот во Турција, а како што објави Скај њуз, кога се вратил во Украина бил ...

МОЖНИ ЛИ СЕ КАРАНТИНИ ИЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Комисијата досега не разговарала, но зависно од состојбата, ништо не е ...

Фактор - 18.10.2020

Откако бројките на новозаразени се повеќе растат и секојдневно уриваат нови рекорди, кај граѓаните се поставува прашањето, можни ли се нови карантини или евентуално полициски час. Како што е познато, бројката на новозаразени вчера се доближи до 600 ...

Аеродром, Центар и Карпош рекордери по активно заразени: Каква е состојбата со Ковид 19 во скопските општини?

Centar - 18.10.2020

Активни случаи по општини Скопје денеска . Најмногу активно заразени има во Аеродром – 531, потоа следуваат Центар 448 и Карпош со 437 активни случаи. Еве ја листата за останатите места: Чаир – 118, Гази Баба – 282, Кисела Вода – 312, Ѓорче Петров – ...

Во Скопје дури 200 новозаразени, двајца починати

Centar - 18.10.2020

Нови 200 случаи на ковид 19 во Скопје и двајца починати пациенти од Скопје на возраст од 60 и 66 години, во последните 24 часа, забележа министерството за здравство. Во Скопје има активни 2655 случаи на ковид 19, што е највисока бројка во ...

Се распламтува коронавирусот во Преспа: Регистрирани 10 нови случаи, од почетокот на пандемијата бројката надмина 200

Centar - 18.10.2020

10 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Ресен во последново деноноќие, со што ова е највисока бројка за еден ден од јуни регистрирана во Преспанскиот регион. Во моментов има 38 активни случаи, а од почетокот на пандемијата се регистрирани ...

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко – цело група дечиња од градинка во изолација

Centar - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Според лекарите сиите се со симптоми, додека двајца на возраст од 63 и 47 години се хоспитализирани во болница.

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија

Centar - 18.10.2020

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија во изминатото деноноќие. Од почетокот на пандемијата во Македонија се регистрирани вкупно 23628 заразени лица, а бројот на починати е 834. Оздравеле 17239.

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Макфакс - 18.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што е досега најголем процент на заразени во однос на бројот на тестирани лица.

Инфлуенсер од Украина почина од корона, тврдел дека болеста не постои

Локално - 18.10.2020

Украинскиот фитнес-инфлуенсер Димитриј Стузук почина како резултат на коронавирусот, само неколку недели откако им тврдеше на своите следбеници дека оваа болест не постои, пишува „Скај Њуз“ Според регионалните медиуми, Украинецот бил заразен во ...

Ковид-19 галопира во Хрватска: Нови 819 случаи и девет починати пациенти во последните 24 часа

Слободен Печат - 18.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита . Во земјата во моментот има 5.164 активни случаи, 548 лица се ...

Струмица и Аеродром нови ковид жаришта, утре ќе се одлучува за предложениет мерки

Локално - 18.10.2020

Вчера беа нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи. По вој град на листата со зголемен број активни случаи се Тетово, ...