TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Излекувани уште петмина пациенти, во самоизолација се 4 медицински лица од Штип

Сакам да кажам - 01.04.2020

Од Инфективната клиника во Скопје се испишани петмина пациенти кои на двата контролни тестови се негативни и се пуштени на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче. Од 28-те пациенти кои се на домашно лекување во Дебар, на 11 од ...

Филипче: На Инфективната клиника примени девет заболени, од 59 вкупно 12 се со потешка клиничка слика од кои 5 се на ...

Сител - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести се примени девет нови заболени од коронавирус, со што вкупниот број хоспитализирани е 59, 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се поставени на механичка вентилација, истакна на прес-конференција министерот за ...

Четири медицински лица од Штип во самоизолација, пациентка била заразена од вирусот

Фокус - 01.04.2020

Четири лица од медицинскиот персонал на болницата во Штип се ставени во самоизолација, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Причина за тоа било што една пациентка од Штип која била примена на таму на инфективното одделение ...

Изречени казни за екс-директорката на болницата во Охрид, доктори специјалисти и самата институција

Фокус - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција посочи дека ќе има соодветни санкции за болницата од Охрид, откако беше откриен пропуст при што почина жена од Струга заразена со корона вирусот.

Филипче: Здравствениот систем е подготвен да прими многу поголем број пациенти

ТВ21 - 01.04.2020

Може слободно да се каже дека здравствениот систем е подготвен да прими и многу поголем број на пациенти отколку што сега се третираат во болниците и мислам дека сме спремни и за пикот кој го очекуваме и според проценките би требало да биде на ...

Медицинска сестра од Пулмологија заразена со коронавирус – 4 медицински сестри од Штип се во самоизолација

360 степени - 01.04.2020

Една медицинска сестра од Куманово, која секојдневно патува на работа на Клиниката за пулмологија, а минатата недела била во резервниот тим, е позитивна на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека таа деновите кога одела на ...

Парична казна за екс-директорката и инфектолозите во охридската болница

24 Вести - 01.04.2020

Парични казни ќе добијат екс директорката на Охридската општа болница и инфектолозите поради утврдени пропусти во случајот со 66 годишната пациентка од Струшко која почина од Ковид 19, а не беше примена на лекување на инфективното одделение во ...

Ексдиректорката и лекари од охридската болница парично казнети за несоодветниот прием на пациентка што почина од ...

360 степени - 01.04.2020

Поранешната директорка на охридската болница, лекари специјалисти од инфективното одделение во охридската болница, како и самата институција ќе бидат парично казнети, а случајот ќе го разгледува и Лекарската комора и Етичката комисија на оваа ...

Уште еден починат од корона вирусот, 25 нови дијагностицирани

Телма - 01.04.2020

Почина уште една жена од корона вирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за 65-годишна жена која претходно била болна од хронично опструктивна болест, дијабетес и срцева слабост, како и гојазност.

Една медицинска сестра од Пулмологија позитивна на Ковид 19, четири од Штип во самоизолација

ММС - 01.04.2020

Една медицинска сестра од Куманово од Клиниката на пулмологија е позитивна на корона вирусот. „Таа патувала и е на работно место во Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервниот тим во сосема добра општа состојба без никакви симптоми ...

Филипче: Жената што почина во струшката болница била позитивна на коронавирус

360 степени - 01.04.2020

Две жени од Струшко се двата нови смртни случаи во изминатите 24 часа како последица од компликации од коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата денеска информира дека синоќа на Клиниката за инфективни болести и ...

ВИДЕО: Медицинска сестра од Куманово два дена одела на работа со коронавирус и била без симптоми

А1 On - 01.04.2020

Четири вработени во штипската болница ќе бидат во самоизолација, бидејќи биле во контакт со пациентка на возраст од 80 години, која е позитивна на коронавирус. Во Куманово, пак, медицинска сестра вработена на Клиниката за пулмологија дошла на работа ...

Филипче: Еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден е во самоизолација

Република - 01.04.2020

Во моментов еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден од Штип е во самоизлоација, одговори на прашањето на „Република“ министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција на која соопшти дека има 25 новозаболени од ...

КОВИД-19 вирусот генерално не ги афектира новороденчињата, вели министерот за здравство, Венко Филипче

ММС - 01.04.2020

За многу специфични работи сѐ уште и во светот нема доволен број на информации, кога постои таква работа, недоволно публикувана и прилично непозната, се консултира стручната литература во рамките на стручен колегиум и дел од епидемиолозите, ...

Медицинска сестра од Куманово одела на работа заразена со корона вирус

Фокус - 01.04.2020

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот корона вирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми. Ова денеска го истакна министерот за здравство, Венко Филипче кој порача дека во текот на вчерашниот ден медицинската сестра ...

Обновено:Изречени казни за екс директорката на охридската болница и докторите во Инфективното одделение

OhridNews - 01.04.2020

Во охридската Општа болница завршен е увидот од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во врска со случајот со починатата 66-годишна жена од струшко. Изречени им се парични казни на претходната директорка на охридската Општа болница, ...

Филипче: 12 пациенти се со потешка клиничка слика, а 5 се поставени на механичка вентилација

ММС - 01.04.2020

Денеска од Клиниката за Инфективни болести и фебрилни состојби испишани се 5 пациенти кои се негативни на двата контролни теста, тие се во добра здравствена состојба и ќе се упатат на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...

Филипче: Петмина излекувани од ковид-19, 25 нови случаи и една почината пациентка

МКД - 01.04.2020

65-годишна пациентка од Скопје со дополнителни здравствени проблеми, како со белите дробови, висок притисок и дијабет е последната жртва на коронавирусот во земјава, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: На Инфективната клиника примени девет заболени, од 59 вкупно 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се на ...

Канал5 - 01.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје- 7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Гевгелија -1, Кочани -1. Во изминатото дено-ноќие направени се 257 теста, од кои: преку ИЈЗ – 131, преку ...

Почина 65-годишна жена, 5 пациенти пуштени дома

+инфо - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести се испишани 5 пациенти, на двата контролнин теста се негативни, тие се во добра општа состојба и ќе се пуштат дома, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција.

Медицинска сестра од Куманово, која работи во Скопје позитивна на коронавирус

Kumanovo News - 01.04.2020

- Една медицинска сестра од Куманово којашто патува и е на работно место на Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервен тим во општа добра состојба. Без никакви симптоми дошла на работа во понеделникот и вчера почувствувала зголемена ...

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Слободен Печат - 01.04.2020

Како коронавирусот ги афектира новороденчињата и дали е често новороденчињата да се заразуваат со Ковид 19, го праша Слободен печат министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Жена на 65 годишна возраст – Нов смртен случај од коронавирус во земјава и повеќе новозаразени

Скопје24 - 01.04.2020

Во последните 24 часа има 25 нови случаи на заболени од коронавирус со што вкупниот број на заразени се зголеми на 354 лица. За жал има и уште еден смртен случај во земјава, се работи за жена на 65 годипна возраст од Лабуништа која претходно имала ...

Филипче: 25 нови случаи на корона вирус кај нас, евидентирани 354 вкупно

Frontline - 01.04.2020

Филипче ја отвори пред конференцијата со информацијата дека 5 пациенти се испишани од Инфективната клиника во Скопје и се пратени на домашно лекување. Министерот за здравство, Венко Филипче на редовната прес конференција која сѐ уште е во тек, ...

Филипче: Почина уште една жена, а регистрирани се уште 25 нови заболени

Press24 - 01.04.2020

Пет пациенти се испишани од болница утринава, соопшти Филипче. -За жал има уште една почината жена која имала хронични болести, се работи за жена од 65 години- рече Филипче. Регистрирани се 25 нови заблени во текот на последните 24 часа и вкупната ...

Почина уште една жена, 25 нови заболени од коронавирус, петмина излекувани

24Инфо - 01.04.2020

Почина уште една пациентка на возраст од 65 години со повеќе здравствени проблеми, вчера се примени 9 нови пaциенtи на клиникта за Инфективни болести, а има 25 нови лица заболени, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Пет оздравени од Ковид-19 и испишани од клиника. Новозаболени се 25

Факултети - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Почина 65-годишна пациентка од ковид 19 на Инфективна, 25 новозаболени, петмина излекувани

Република - 01.04.2020

Починала 65-годишна пациентка од ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје. Со тоа бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на десет. Во изминатото деноноќие се регистрирани 25 нови случаи, соопшти денеска министерот за здравство ...

Испишани пет пациенти од Клиниката за инфективни болести

ТВ21 - 01.04.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека пет пациенти се испишани од Клиниката за инфективни болести откако двата контролни теста покажале дека се негативни на коронавирус.

Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Слободен Печат - 01.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција кажа дека изминатите две години се примени голем број лекари и медицински сестри. -Генерално имаше дефицит на лекари, во изминативе 2 години огромен број лекари и медицински сестри ...

65-годишна жена нова жртва од коронавирусот во Македонија

Кумановски м. - 01.04.2020

Шеесет и петгодишна жена од околината на Струга во изминатото деноноќие почина од коронавирус. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, таа била на лекување на клиниката веќе недела дена, но имала доста претходни болести.

Медицинска сестра од Куманово заразена со коронавирус

Кумановски м. - 01.04.2020

Медицинска сестра од Куманово која работела на Клиниката на пулмологија во Скопје е позитивна на коронавирус, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот

Локално - 01.04.2020

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот коронавирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми, изјави министерот за здравство Венко Филипче. „ 4 медицински лица ќе бидат во самоизолација.

Нова жртва на корона вирус, 65-годишна пациентка

Независен - 01.04.2020

Денеска од Клиниката за инфективно се испишани пет пациенти, негативни на корона вирус. На 11 од 28 пациенти во Дебар кои се на домашно лекување, им се земаат брисеви за тест. Има уште еден смртен случај, пациентка на 65-годишна возраст, со болести ...

Филипче: Почина 65-годишна пациентка со претходни заболувања

Либертас - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешниот прес изјави дека, за жал, почината е уште една пациентка, жена на 65-годишна возраст која имала претходни белодробни заболувања и ...

Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот, четири медицински лица во самоизолација

Слободен Печат - 01.04.2020

Сите пациенти од заводот за рехабилитација се испишани и упатени на домашно лекување. Во Охрид е завршен увидот, изречени се казни на претходната директорка, на доктори специјалисти од одделот инфектологија, како и на самата институција.

Филипче: 25 нови лица дијагностицирани со корона вирусот, 1 починат и 5 излечени

Скопје инфо - 01.04.2020

Пет пациенти се испишани од лекување од Клиниката за инфективни болести, вкупно 59 пациенти се хоспитализирани на клиниката, од кои 12 се со потешка. Ова на денешната прес конференција го истакна Министерот Филипче.

Коронавирусот зеде уште една жртва во Македонија

Локално - 01.04.2020

Почина уште една пациентка на Инфективната клинка на возраст од 65 години, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој изјави дека пациентката покрај позитивниот тест за коронавирусот, таа имала и други хронични болести.

Уште 5 пациенти излекувани, еден смртен случај и 25 новозаразени

AKO - 01.04.2020

Една 66 годишна пациентка почина, а 5 се излекувани и пуштени на домашна нега во изминатите 24 часа, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека има 25 новозаразени од коронавирус и сега вкупната бројка сега е 354.

Кумановци, јавете се во Итна помош само ако ви е загрозен животот!

+инфо - 01.04.2020

Граѓаните да не ја користат Итната Помош во Куманово за посета на пациенти кои не се во животозагрозувачка состојба, бидејќи службата сега е ангажирана и за превоз на заразени од Ковид 19 до Инфективната клиника во Скопје и до инфективното одделение ...

ПОСЛЕДНИ 24 ЧАСА: Една пациентка (65) починала, 25 ново заразени, вкупниот број – 354!

Денешен - 01.04.2020

Дваесет и пет нови заразени, една жена почината, тоа е билансот од последните 24 часа со корона вирусот во Македонија. Ова го соопшти Венко Филипче на прес конференцијата која штотуку започна.

Итната помош од Куманово нема доволно возила, одговара само на повици за животозагрозувачка состојба

Сакам да кажам - 01.04.2020

Поради епидемијата на коронавирус и дополнителните активности за пренесување на заразени пациенти до клиниките во Скопје, од Итната медицинска помош во Куманово соопштија дека поради малиот број на возила и екипи примаат повици само за животно ...

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Макфакс - 01.04.2020

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во болница во која можат да се сместат до 4.000 пациенти. Во неа ќе се сместат само пациенти со коронавирус кои немаат други ...

За смртта на жената од струшко, лекарите од Охридската болница го обвинуваат Филипче

Нетпрес - 01.04.2020

За смртта на пациентката од струшко која не беше примена во Охридската болница, лекарите од оваа здравствена институција кои одбиле да ја прегледаат 66 годишната жена, вината ја префрлаат кај министерот Венко Филипче.

Во Лондон за 5 дена подигната е болница за 4.000 пациенти ВИДЕО

+инфо - 01.04.2020

Британската агенција за јавно здравство со помош на војската за пет дена во конференциската сала ExCel во Лондон направиле болница која може да прими 4.000 пациенти. Во неа ќе бидат сместени само пациентите болни од коронавирусот и кои немаат ...

Зошто пациентите со ретки болести не се ослободени од работа?

+инфо - 01.04.2020

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ Битола бара ослободување од работа на пациентите со овие болести или на нивните родители. Тоа испратило повеќе дописи до Министерството за здравство, министерот за здравство и до ...

Докторите од болницата во Охрид за смртта на пациентката од Татеши прстот го вперуваат кон алгоритамот на Филипче

Република - 01.04.2020

Докторите од охридската болница по неколку дена одговорија на дилемите во врска со истрагата за смртта на жената од струшкото село Татеши која не била примена на инфективното одделение во Охрид.

Пациентите со ретки болести ги нема на листа на ослободени од работа и покрај комплексните проблеми со кои се соочуваат

Курир - 01.04.2020

Здружението на граѓани за ретки болести ЖИВОТ СО ПРЕДИЗВИЦИ Битола испрати повеќе дописи до Министерството за здравство, министерот за Здравство и Комисијата за ретки болести, барајќи решенија за проблеми со кои се соочуваат пациенти и семејства со ...

Недостиг на возила за итна помош во Куманово: Се прави селекција на повиците

Република - 01.04.2020

Итната медицинска помош од Куманово поради недостиг на возила и персонал, а во контекст на новонастанатата состојба со Ковид 19, започна да врши селекција на повиците. Како што информираат од Итната помош за порталот „Кумановски муабети“ се примаат ...

ШИЛЕГОВ СЕ ФАЛЕШЕ ВЧЕРА СО СВЕТСКИ СТАНДАРДИ?: Вака утрово изгледаат болничките шатори до Инфективна

Денешен - 01.04.2020

Овие шатори треба да бидат болнички одделенија ако дојде до ексалација со пациенти заразени од Ковид 19. Господ да ни е на помош. Инаку, завчера Шилегов се пофали: „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод.