TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Пратениците кои гласаа за уставни измени славеа во Собрание

Press24 - 11.01.2019

По усвојувањето на уставните измени, пратениците кои гласаа „за“ славеа заедно со премиерот во Собранието. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и другите собраниски ...

Протест против уставните измени пред Собранието

Канал5 - 11.01.2019

Пред Парламентот трет ден се одржува протест против Преспанскиот договор и уставните измени. Алескандар Видиновски е пред Собранието. Каква е атмосферата два часа по изгласувањето на уставните измени ...

(ГАЛЕРИЈА) Пратениците на гласањето на уставните измени: Слика од притискањето на зеленото копче

Фокус - 11.01.2019

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот за стапување на сила на Договорот со Грција.

Демонстрантите не се откажуваат, го повикаа Иванов да го попречи процесот

ТВ21 - 11.01.2019

Продолжуваат протестите пред Собранието на Македонија. Револтираните граѓани велат дека се продава македонскиот идентитет, па затоа го повикаа Претседателот Иванов да им се придружи во нивната битка.

Трет ден протест против Преспанскиот договор пред Собранието

Канал5 - 11.01.2019

Пред Парламентот трет ден се одржува протест против Преспанскиот договор и уставните измени.. Јован Ѓорговски го следи ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

А1 On - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската седница Видео – ...

„Предавници“ ечи пред Собрание додека пратениците расправаат за измените на Уставот

Фактор - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Во живо: Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните измени

Centar - 11.01.2019

Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните ...

Силно полициско обезбедување околу Собранието пред гласањето на уставните измени

CivilMedia - 11.01.2019

Силно полициско обезбедување и борни коли се распоредени околу Собранието на Република Македонија, додека се очекува да започне седницата за изгласување на уставните измени, вели анонимен граѓански новинар.

Стоилковски:Власта врши жесток притисок врз пратеници да ги поддржат уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Демонстрати симнаа девојка од бина, извикувала слогани за ЕУ и НАТО

Канал5 - 11.01.2019

Пред парламентот, трет ден се одржува протест против преспанскиот договор и уставните измени. Јован Ѓорговски го следи протестот. Кои се пораките на незадоволните граѓани? Трет ден протест против преспанскиот договор пред собранието.

Протести, бројки и ефекти

Н.Македонија - 11.01.2019

„Македонија блокира“, „Тврдокорни“, „Македонија бојкотира“, „Сите за унитарна Македонија“ (СУМ), „Ти си Македонија“, „Татковината повикува“, „Христијанско братство“, „Светски македонски конгрес“ (СМК)… Русофили наспроти прозападно ориентираните, ...

Протест пред Собранието

24 Вести - 11.01.2019

Додека во парламентот пратениците одлучуваат за уставните измени, надвор пред парламентарната зграда нов граѓански протест против промена на името, во организација на „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“.

„Македонија блокира“ порача: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

Макфакс - 11.01.2019

Пред Законодавниот дом започна протестот на „Македонија блокира“. Граѓаните кои се против промената на уставното име веќе трети ден паралелно со 75-тата собраниска седница на чии дневен ред се токму уставните измени, се собираат пред Собранието.

Протест пред македонското Собрание

Press24 - 11.01.2019

Пред Собранието се протестира и денеска. „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“ излегоа и на студот. На протестот се приклучи и лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пренесе ...

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

ТВ21 - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

Повторно доцни седницата за уставни измени

CivilMedia - 11.01.2019

Продолжението на седницата на која на дневен ред се уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор, иако беше закажана за 12 часот, се уште не е започната. Низ собраниските ходници се шпекулира дека таа повторно ќе биде одложена за 15 ...

Протест пред Собрание против уставните измени

24 Вести - 10.01.2019

Пред Собранието и денеска протести против уставните измени и Преспанскиот договор. Поддржувачите на „Македонија бојкотира“ попладнево, пред почетокот на обраниската седница се собраа пред законодавниот дом.

Георгиев: Уставните измени ќе предизвикаат сериозни потреси во Македонија и Грција

24 Вести - 10.01.2019

Уставните измени се со прилично фалинки што создава незадоволство кај македонските граѓани. Целиот процес околу промената на името ќе има сериозни потреси во двете земји оценува Гордан Георгиев поранешен потпретседател на СДСМ , кој зборува за ...

Протест пред Собранието – „Името не ни го смени Турција, нема ни Заев“

ТВ21 - 10.01.2019

И Денеска имаше протест пред Собранието во организација на движењето Македонија Блокира. Дел од учесниците на собирот порачаа дека уставните измени и промената на уставното име се неприфатливи. Протестите пред Собранието продолжија и денеска.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уставни кочничари, снег насекаде, загрижениот Груевски се распишал на Фејсбук

Фактор - 10.01.2019

И денес нема епилог на уставните измени. Кочничари се јавуваат од сите страни. Барем така викаат дел од експертите и професорите, но и власта. Беса не попушта во однос на ставовите за уставните измени, но тука е и Заев со тврд став.

Демонстрантите не се откажуваат, го повикаа Иванов да го попречи процесот

4NEWS - 11.01.2019

Продолжуваат протестите пред Собранието на Македонија. Револтираните граѓани велат дека се продава македонскиот идентитет, па затоа го повикаа Претседателот Иванов да им се придружи во нивната битка.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Макфакс - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Нетпрес - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската ...

Продолжува протестот против уставните измени - ечи „предавници“ пред Собрание

Press24 - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели, за да ги поддржат уставните измени

Курир - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, истакна Наум ...

Протест пред Собрание

Скопје инфо - 11.01.2019

Додека во парламентот пратениците одлучуваат за уставните измени, надвор пред парламентарната зграда нов граѓански протест против промена на името, во организација на „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“.

„Македонија блокира“: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

А1 On - 11.01.2019

Пред Законодавниот дом започна протестот на „Македонија блокира“. Граѓаните кои се против промената на уставното име веќе трети ден паралелно со 75-тата собраниска седница на чии дневен ред се токму уставните измени, се собираат пред Собранието.

Мицковски ги повлече пратениците во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.01.2019

Христијан Мицкоски, за денес свика седница на Извршниот комитет и состанок со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на денешниот ден, тие ќе заседаваат за актуелната состојба поврзана со уставните измени.

Протест пред Собранието – „Името не ни го смени Турција, нема ни Заев“

4NEWS - 11.01.2019

И Денеска имаше протест пред Собранието во организација на движењето Македонија Блокира. Дел од учесниците на собирот порачаа дека уставните измени и промената на уставното име се неприфатливи. Протестите пред Собранието продолжија и денеска.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Точка - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Продолжува протестот пред Собранието

Вечер - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев е уплашен човек кој што почнува да губи

А1 On - 11.01.2019

„Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Протест пред Собранието

Вечер - 11.01.2019

Додека во парламентот пратениците одлучуваат за уставните измени, надвор пред парламентарната зграда нов граѓански протест против промена на името, во организација на „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“.

„Македонија блокира“ порача: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

Точка - 11.01.2019

Пред Законодавниот дом започна протестот на „Македонија блокира“. Граѓаните кои се против промената на уставното име веќе трети ден паралелно со 75-тата собраниска седница на чии дневен ред се токму уставните измени, се собираат пред Собранието.

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

4NEWS - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Либертас - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Продолжува протестот пред Собранието

MTM - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели

Нетпрес - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, истакна Наум ...

ВИДЕО: И денеска протест пред Собранието во очекување на гласањето за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Додека во парламентот пратениците одлучуваат за уставните измени, надвор пред парламентарната зграда нов граѓански протест против промена на името, во организација на „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“, пренесе ТВ24 .

Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има-порача „Македонија блокира“

Пулс24 - 11.01.2019

Иако вчера откажаната седница и денес доцни протестот на „Македонија блокира“ пред Собранието на Република Македонија – започна. -Го повикувам македонскиот народ да излезе и да не дозволиме името да ни го сменат.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

iPortal - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

(ВИДЕО) Демонстрантите пред Собранието извикуваат: „Предавници“

Независен - 11.01.2019

Извикувајќи „Предавници“, стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

(Видео) Стоилковски: Македонија е поважна од чија било лична судбина, пратениците мора да одолеат на притисоците

Макфакс - 11.01.2019

Ако минатите месеци бевме сведоци на насилно туркање на уставните измени, денес насилството засилува и кулминира. Изминатите 24 часа власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели – за да ги поддржат уставните измени, рече ...

Продолжува протестот пред Собранието, се читаат имињата на сите пратеници кои треба да гласаат за уставните измени

МКД - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

(Видео) Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници за да ги поддржат уставните измени

24Инфо - 11.01.2019

Ако минатите месеци бевме сведоци на насилно туркање на уставните измени, денес насилството засилува и кулминира. Изминатите 24 часа власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели – за да ги поддржат уставните измени, рече ...

Продолжува протестот пред Собранието

Н.Македонија - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Македонија станува окупирана држава од луѓе кои што се на власт и на сила го менуваат името

Скопје1 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, изјави Наум ...

„Предавници“ ечи пред Собрание, продолжува протестот против уставните измени

Република - 11.01.2019

Извикувајќи „предавници“, граѓаните пред Собранието во моментов протестираат против уставните измени додека во парламентот на Република Македонија се одвива 75-та седница на која треба да се изгласаат уставните измени со цел промена на уставното име.