TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Раст на платите во здравството од 3.000 и 2.000 денари

Алсат-М - 30.03.2023

Здравствените синдикати на Клиничкиот центар и Синдикатот за здравство и фармација постигнаа договор со претставниците на Министерството за здравство за зголемување на платите. Со овој договор се предвидува медицинските сестри да имаат покачување од ...

Здравствените работници добија ново ветување за повисоки плати

Сител

Дојдоа за протест, а си честитаа за повисоки плати – здравствените власти во „5 до 12“ ги прифатија барањата на синдикатите

Телма

Министерството за здравство и здравствените работници постигнаа договор за зголемување на плати

Канал5

ВИДЕО | Медицинарите 5 месеци се молеа со Министерството за 3 илјади денари кои им ги „изеде“ инфлацијата

Слободен Печат

Синдикатите и Министерството за здравство договорија зголемување на платите

Алфа

Се договорија синдикатите и министерството за здравство – зголемување на плата за здравствените работници од 2000 до 3000 денари

Телма

24 Вести Слободен Печат 360 степени Република Локално 24 Вести Алфа Слободен Печат

Се договорија синдикатите и министерството за здравство, зголемување на платите од 2000 до 3000 денари

24 Вести - 30.03.2023

Падна договор меѓу синдикатите за здравство и ресорното министерство, ќе се потпише анекс на колективниот договор, нешто што синдикатите го бараа шест месеци наназад. Воочи денешниот протест, синдикатите остварија средба со заменик министерката за ...

Од нас ли се плашите, ги прашаа лекарите функционерите зад полицискиот кордон пред влезот на Министерството за здравство

Република

Синдикатите и Министерството за здравство договорија покачувањето на платите.За сестрите по 3 за другите по 2 илјади

Либертас

Со притисок синдикатите изнудија потпишување на анексот на Колективниот договор за здравствена дејност

Република

Падна договор меѓу МЗ и здравствените работници

Локално

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Алсат-М

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Независен

CivilMedia МКД +инфо Скопје инфо А1 On Сакам да кажам Сител 360 степени

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Frontline - 30.03.2023

Претставници на синдикатите за здравство утрово се на состанок кај министерот за здравство на која, според нивните информации, ќе се разговара за анексот на колективниот договор со кој се бара корекција на коефициентите за исплата на плати.

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Бизнис Вести

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Press24

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

24Инфо

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Сител

Во пресрет на протестот, синдикатите за здравство на состанок кај министерот Меџити

360 степени

Пред најавениот штрајк, синдикалците на средба со министерот за здравство

Р.С.Европа

ТВ21 Н.Македонија Канал5 Независен Република MakPress Алсат-М