TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска за ИВЗ: Селективна правда во корист на политиката на власт

Press24 - 24.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се огласи и за ИВЗ. - Сведоци сме на постојани обиди за насилно и незаконско преземање на ИВЗ со директно влијание на највисоките преставници на Власта. Според член 19 на Уставот на РМ Македонската православна црква, ...

Роберт Несими: Се води партиска битка за ИВЗ, реисот е во директна борба со Заев лично

Курир - 24.04.2019

Аналитичарот Роберт Несими во однос на последните случувања во ИВЗ, во „Топ тема на ваша страна” на ТВ Телма истакна дека во моментов воопшто не е важно колку реисот има поддршка. Една политичка партија или пак, власта импонира свој фаворит за ...

Демократската партија на Турците: Ги осудуваме влијанијата врз функционирањето на ИВЗ

Макфакс - 24.04.2019

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница. „Крајно сме загрижени поради последните случувања во врска со ИВЗ, кои го нарушуваат угледот на нашата вера Исламот, која што е религија ...

Османи во Централниот Дневник на 1ТВ: Чепкањето во верските заедници е најопасното нешто во мултиетничките општества

1tv - 24.04.2019

Вицепремиерот Бујар Османи беше гостин во Централниот Дневник на 1ТВ каде зборуваше за случувањата во ИВЗ, но и повика за поголема излезност на вториот круг од претседателските избори. Околу последните случувања во ИВЗ, Османи дециден дека ...

Партиски реакции за настаните во ИВЗ

Телма - 24.04.2019

Партиите го осудија синоќешниот инцидент во ИВЗ. Го нарекоа скандалозен и срамен чин. ЗА ДУИ судската одлука е упад во автомомијата на ИВЗ, а ВМРО-ДПМНЕ ја обвини државата за мешање во верските ...

Заев тврди дека владата не се меша во работата на ИВЗ, случувањата ќе имаат политички последици

Сител - 24.04.2019

Премиерот отфрла било каква вмешаност за последните случувања во ИВЗ. Заев порача исламските верници сами да одлучат кој ќе биде лидер на заедницата. По обвинувањата од Сулејман Реџепи дека Владата е виновна за превирањата во ИВЗ, Заев рече дека ја ...

Заев: Ние сме секуларна држава, Османи: Одлуката на судот е скандалозна

ТВ21 - 24.04.2019

Според премиерот Зоран Заев, за последните настани во ИВЗ, работата на Реисот треба да биде во служба на граѓаните. Од друга страна, вицепремиерот, Бујар Османи, рече дека судската одлука за ИВЗ е скандалозна и срамна и ја надминува гарантираната ...

Политизација на верата?

24 Вести - 24.04.2019

Случајот со ИВЗ рален проблем или предизборно сценарио за да не се постигне потребниот цензус на престојните претседателски избори ? Коалициските владини партнери во клинч или во обид да ги остават верските заедници сами да одлучуваат за својата ...

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

Макфакс - 24.04.2019

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд ИВЗ тврдат дека потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи е фалсификуван на оставката.

Заев: Државата нема намера да се меша во конфликтот во ИВЗ

Сител - 24.04.2019

Исламските верници треба сами да си одлучат кој ќе биде нивен лидер, бидејќи државата не може да се меша во религиозните работи, изјави премиерот Зоран Заев. Поглаварот на ИВЗ ќе биде избран согласно со Уставот и законите на верските заедници, ...

ИВЗ: Заев е огромно раочарување и „трчи-лажи“

Нетпрес - 24.04.2019

Членот на Исламсакта верска заедница, Муамер Весели, во средата истапи со остра реторика кон Владата и кон судството, ден по настаните во ИВЗ каде што со полиција имаше обид за смена на реисот Сулејман Реџепи.

Мерко повикува: Чинот со случајот со ИВЗ мора да биде осуден

Курир - 24.04.2019

За вчерашните случувања во ИВЗ се огласи и градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко кој посочи дека е против чинот на преземање на власта со насилство. -Овој чин мора да биде осуден.

ИВЗ: Со фалсификувани потписи е сменет Сулејман Реџепи

ММС - 24.04.2019

По вчерашниот упад и обид да биде сменет поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, од Реисетот тврдат дека судската одлука е базирана на фалсификат печат и потпис. Членот на Реисетот, Муарер Весели вели судот морало да го земе во ...

Владата се оградува од случувањата во ИВЗ, партиите ги осудуваат

Алфа - 24.04.2019

Македонија е секуларна држава и Владата нема да се меша во работата на верските заедници. Вака, извршната власт се оправда по обвинувањата на реизот Сулејман Реџепи кој рече дека Комисијата за односи со верските заедници и Владата се вмешани во ...

Заев: Можам да ги коментирам случувањата во ИВЗ, но нема

+инфо - 24.04.2019

Владата нема намера да се меша. За нас поглавар е тој кој го толкуваат законите и Уставот, рече премиерот Зоран Заев за превирањата кои се случуваат во Исламската верска заедница (ИВЗ). Поради тоа тој не сакаше директно да одговори на новинарските ...

Весели: Документите приложени во судството се фалсификувани

Слободен Печат - 24.04.2019

Според изјавата на Муамер Весели, станува збор за целосна измама преку фалсификување сите документи. ИВЗ денеска соопшти дека документите приложени во судството се целосно фалсификувани. Според изјавата на Муамер Весели, станува збор за целосна ...

Јанушев: случувањата во ИВЗ се скандалозни и недозволиви

Р.С.Европа - 24.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за случувањата во Исламската верска заедница рече дека ги квалификуваат како “скандалозни и недозволиви” и дека најостро ги осудуваат.

„Документите се фалсификат, одлуката на судот скандалозна“, вели Весели од ИВЗ

ТВ21 - 24.04.2019

Денеска е ден на соопштенија и прес-конференции на ИВЗ после вчерашниот упат и обид да биде сменет поглаварот Сулејман Реџепи со одлука на Судот. Членот на ИВЗ Муарем Весели вели дека документите се фалсификувани, односно со фалсификат печат и ...

Остри напади од ИВЗ: Покорумпирано судство оваа држава никогаш немала

ТВ21 - 24.04.2019

Членот на ИВЗ Муамер Весели со остра реторика кон Владата и кон судството на денешната прес-конференција, ден по настаните во ИВЗ каде што со полиција имаше обид за смена на Реисот Сулејман Реџепи.

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Макфакс - 24.04.2019

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а на реисот е да им служи на граѓаните од Исламската верска заедница. Рече дека треба да соработуваат меѓусебно и дека никој не треба да се меша ...

Весели: Заев е огромно разочарување, човек кој е „трчи-лажи“

ТВ21 - 24.04.2019

Членот на ИВЗ Муамер Весели денеска на прес-конференција го нападна премиерот Зоран Заев и МВР за последните случувања во ИВЗ. „За исламската верска заедница, Зоран Заев е преогромно разочарување, и човек кој е „трчи-лажи“.

Последните настани влијаат врз работата на Собранието, ИВЗ и случајот „Саздо“ ја прекинаа седницата

ТВ21 - 24.04.2019

Собраниската седница предвидена за прегласување на реформските закони кои не ги потпиша претседателот Ѓорге Иванов, остана во сенка на дебатата за ИВЗ и случајот “Саздо“. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби побара предлог – законот за Судскиот совет да ...

ВО ЖИВО: Вклучување од ИВЗ

Слободен Печат - 24.04.2019

„Слободен Печат“ се вклучува во живо од ИВЗ, од каде ќе приложат докази дека документите со кои судотот одлучил да се промени поглаварот Реџепи се фалсификувани. Следете во ...

Меџити: Органите на власта треба да се подалеку од автономијата на исламската заедница

Курир - 24.04.2019

Во вчерашната емисија на 1ТВ гостуваше Изет Меџити, претседател на изборен штаб на ДУИ кој рече дека откако тој има 42 години и не памети дека имало ваков напад на верските заедници, како што е исламската која е дефинирана како секуларна во држава.

Зеќири: Играта на ДУИ со ИВЗ е провидна и е обид за изговор зошто не можат да испорачаат тоа што ветиле на изборите

Либертас - 24.04.2019

Пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зеќири, преку Фејсбук реагираше на случувањата во ИВЗ: Жал ми е што не сум во Собрание денеска. Кога Ејуп Алими и Артан Груби зборат за правда или селективна правда, отидена е работата по ѓаволите!!! Нека ...

Јанушев: Настаните вo ИВЗ се директно мешање на државата во верските заедници

24Инфо - 24.04.2019

Последните случувања во ИВЗ ги квалификуваме како скандалозни и недозволиво и најостро ги осудуваме. Она што го видовме е директно мешање на државата во верските заедници што за Република Македонија како секуларна држава е тотално неприфатливо, ...

Османи: Скандалозен е упадот во автономија на ИВЗ

Нетпрес - 24.04.2019

Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија на верските заедници, во овој случај на ИВЗ, изјави денеска вицепремиерот за европски ...

Алијансата за Албанците: Случајот со ИВЗ мора да се расчисти, а не да се инструментализира

МКД - 24.04.2019

Се надеваме дека оваа институција ќе смогне сили да ги направи неопходните промени, без да стане инструмент на темна стратегија на која било која политичка партија која се обидува да го „командува и Бога", се вели во реакцијата на Алијансата за ...

Реакција од Муслиманското движење за реформи во ИВЗ

Алсат-М - 23.04.2019

По денешните случувања во ИВЗ, вечерва со реакција се јави Муслиманското движење за реформи во ИВЗ. Во текстот се наведува: Африм Тахири, Раководител на ИМД ИВЗ ...

Муслиманско движење за реформи во ИВЗ: Немаме никаква врска со актуелните случувања

МКД - 23.04.2019

Длабоко сме револтирани од неколку обиди на одредени сомнителни структури кои последните случувања во Исламската верска заедница ги поврзуваат со името на Муслиманското движење за реформи во ИВЗ, соопшти ова здружение.

ДУИ: Изразуваме целосно незадоволство од начинот на кој одредени структури извршија упад во работата на ИВЗ

Либертас - 24.04.2019

Демократската унија за интеграција изразува целосно незадоволство од начинот на кој одредени структури вечерва извршија упад во работата на Исламската верска заедница. „Република Северна Македонија е секуларна држава, и независноста на верските ...

Милошоски за Топ Тема: Висок функционер во собранието е многу заинтересиран за смена на раководството на ИВЗ

Телма - 23.04.2019

„Се надевам дека институции на верката заедница тоа ќе да го решат врз поснова на стусот на ИВЗ“, рече Артан Груби од ДУИ при гостувањето во Топ тема на Телма. Тој смета дека статусот на поглаварот не се решава преку судски инстанци, туку преку ...

Милошоски: Висок функционер во Собранието е многу заинтересиран за смена на раководството на ИВЗ

Магазин - 23.04.2019

Антонио Милошовски од ВМРО – ДПМНЕ, вечерва во емисијата Топ- Тема на Телма, изјави дека политиката не е надвор од случувањата во ИВЗ, пренесе Република. Антонио изјави дека висок функционер во собранието е многу заинтересиран за смена на ...

Милошоски: Случувањата во ИВЗ се политички вмешувања на високи партиски функционери на владеачката коалиција

Курир - 23.04.2019

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, случувањата во ИВЗ не се случајни. Тој во вечерашната емисија „Топ тема” на ТВ Телма рече дека висок функционер на СДСМ и коалицијата, е многу заинтересиран за промена на раководството во ИВЗ.

Милошоски за „Топ Тема“: Висок функционер во Собранието е многу заинтересиран за смена на раководството на ИВЗ

Република - 23.04.2019

рече Антонио Милошовски од ВМРО – ДПМНЕ, вечерва на „Топ-тема“ на телевизијата „Телма“, а по повод вечерашните случувања во Исламската верска заедница (ИВЗ). Тој истакна дека висок функционер во собранието е многу заинтересиран за смена на ...

Весели: ИВЗ своето раководство ќе го избере сама

Локално - 23.04.2019

Муамер Весели од седиштето на ИВЗ денеска соопшти дека тие сами ќе си го избираат своето раководство. – Сулејман Реџепи е легален поглавар на ИВЗ. Освен ИВЗ другите институции немаат право да одлучуваат за внатрешните работи на оваа институција.

Весели: ИВЗ своето раководство ќе го избере сама

Слободен Печат - 23.04.2019

Тој истакне и дека медиумите ќе бидат известени кога ќе биде одржана следната седница. Муамер Весели од седиштето на ИВЗ денеска соопшто дека тие сами ќе си го избираат своето ...

Полиција кај ИВЗ

Centar - 23.04.2019

Полициски претставници се кај објектот на ИВЗ. Според информации на Centar.mk, полицијата постапува по добиена пријава. Дополнителни информации ...

Силјановска за ИВЗ: Селективна правда во корист на политиката на власт

Курир - 24.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се огласи и за ИВЗ. – Сведоци сме на постојани обиди за насилно и незаконско преземање на ИВЗ со директно влијание на највисоките преставници на Власта. Според член 19 на Уставот на РМ Македонската православна црква, ...

Несими: Реисот е во директна борба со Заев лично

Press24 - 24.04.2019

Аналитичарот Роберт Несими во однос на последните случувања во ИВЗ, во „Топ тема на ваша страна” на ТВ Телма истакна дека во моментов воопшто не е важно колку реисот има поддршка. -Не е веќе битно што ќе каже СДСМ.

Од Демократската партија на Турците се огласија за случувањата со ИВЗ

Press24 - 24.04.2019

Од Демократската партија на Турците се огласија за случувањата со исламската верска заедница, а соопштението ви го пренесуваме во целост. Сакаме да ве известиме дека како Демократска партија на Турците сериозно сме загрижени и со големо внимание ги ...

Османи: Чепкањето во верските заедници е најопасно во мултиетничко општество

Press24 - 24.04.2019

Вицепремиерот Бујар Османи беше гостин во Централниот Дневник на 1ТВ каде зборуваше за случувањата во ИВЗ, но и изборите. - „Конзистентен е ставот на ДУИ дека две институции се свети тоа се универзитетите и верските заедници.

(ВИДЕО) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

А1 On - 24.04.2019

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување на нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд ИВЗ тврдат дека потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи е фалсификуван на оставката.

Премиерот Заев: Државата нема да се меша во конфликтот во ИВЗ

Бриф - 24.04.2019

Исламските верници треба сами да си одлучат кој ќе биде нивен лидер, бидејќи државата не може да се меша во религиозните работи, изјави премиерот Зоран Заев. Поглаварот на ИВЗ ќе биде избран согласно со Уставот и законите на верските заедници, ...

Заев: Можам да ги коментирам случувањата во ИВЗ, но нема

1tv - 24.04.2019

Владата нема намера да се меша во работите на ИВЗ, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, посветена на доаѓањето на Папата во земјава. Како што нагласи, „за нас поглавар е тој кој го толкуваат законите и Уставот“.

Јанушев: Случувањата во ИВЗ скандалозни и недозволиви

Алсат-М - 24.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска ги осуди случувањата во Исламската верска заедница, квалификувајќи ги како “скандалозни и недозволиви”. Како што рече тој, се работи за директно мешање на државата во верските заедници.

Остри напади од ИВЗ: Покорумпирано судство оваа држава никогаш немала

Курир - 24.04.2019

Членот на ИВЗ, Муамер Весели со остра реторика кон Владата и кон судството на денешната прес-конференција, ден по настаните во ИВЗ каде што со полиција имаше обид за смена на Реисот Сулејман Реџепи.

(ВИДЕО) Заев: За нас поглавар на ИВЗ е оној кој го утврдуваат законите на заедницата

А1 On - 24.04.2019

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а на реисот е да им служи на граѓаните од исламската верска заедница. Рече дека треба да соработуваат меѓусебно и дека никој не треба да се меша ...