TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест пред Обвинителството, сè уште нема разрешница за нападот врз Дамар

Радио МОФ - 27.11.2014

ЛГБТИ активистите денеска повторно протестираа пред Јавното обвинителство и побараа итно да се фатат сторителите на нападот врз Дамар, во кој беа повредени две лица. Со звучници на кои беа пуштени звуци од кршење стакла и шишиња, активистите за ...

ЛГБТ активистите во црни вреќи повторно прашаа: До кога?“

+инфо - 27.11.2014

ЛГБТ заедница од Македонија денеска повторно одржа протест пред зградата на Јавното обвинителство во Скопје, лута што уште не се фатени напаѓачите кои пред еден месец го каменуваа ноќниот клуб „Дамар“ при што претепаа и повредија две лица.

(ВИДЕО) НМХТ: До кога треба да протестираме за да Обвинителство почне да работи?

А1 On - 27.11.2014

Активистите од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) и граѓани што ги поддржуваат, денеска повторно, по четврти пат, со црни трупови пред Јавното Обвинителство, написи „Истрагата е во тек…до кога:“ и ужасни звуци на кршење и ...

Националната мрежа против хомофобија на протест пред Јавното обвинителство

24 Вести - 27.11.2014

Националната Мрежа Против Хомофобија и Трансфобија (НМХТ) на Македонија денеска напладне организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје. Целта на протестот е потенцирање на потребата за ефикасен пристап до правда за сите ...

Протест пред Основно Јавно Обвинителство во Скопјe

А1 On - 27.11.2014

Националната Мрежа Против Хомофобија и Трансфобија (НМХТ) на Македонија денеска, со почеток од 12:00 часот, ќе организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, на Кеј Димитар Влахов, бб.

Протест на НМХТ пред Јавното обвинителство

Sky - 27.11.2014

Денеска, со почеток од 12. часот, Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), ќе организира протест пред просториите на Јавно обвинителство во Скопје, на кејот Димитар Влахов.

(ВИДЕО) НМХТ: До кога треба да протестираме Обвинителство да почне да работи?

Локално - 27.11.2014

Активистите од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) и граѓани што ги поддржуваат, денеска повторно, по четврти пат, со црни трупови пред Јавното Обвинителство, написи „Истрагата е во тек…до кога:“ и ужасни звуци на кршење и ...

ЛГБТИ заедницата денеска пак ќе протестира пред Јавното обвинителство во Скопјe

+инфо - 27.11.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) на Македонија денеска во 12 часот, ќе организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, а целта на протестот е, како што соопштува, потенцирање на потребата за ефикасен ...

ЛГБТИ Центарот деновиве ќе поднесе пријави против Јанко и Миленко

+инфо - 25.11.2014

ЛГБТИ Центарот за поддршка деновиве ќе ги поднесе најавените кривични пријави против водителите Јанко Илковски и Миленко Неделковски. Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет за човекови права вели дека досега тоа не го сториле, зашто уште се чекаат ...

Нов протест на ЛГБТ-заедницата пред Обвинителството

Фокус - 27.11.2014

Протестот ќе биде перформативен, со траење од петнаесет минути Националната мрежа против хомофобија и трансфобија денеска со почеток од 12:00 часот, ќе организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство на кејот од реката Вардар.

ЛГБТИ по четврти пат кај Зврлевски

Вест - 27.11.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), која по четврти пат протестираше околу 15-ина минути пред влезната врата на Јавното обвинителство на РМ, упати писмо до Владата, Министерството за внатрешни работи, Обвинителството и до ...

Активистите прашуваат до кога ќе трае истрагата за нападот на ЛГБТИ заедницата

Нова ТВ - 27.11.2014

Триесетина активисти од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) денеска во 12 часот, симболично, преку аудио снимки од кршење на стакла, чаши и прозори протестираа пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, за да се решат ...

Протест на ЛГБТИ активистите пред Јавно обвинителство

Нова ТВ - 27.11.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) денеска во 12 часот, организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, со цел да се потенцира потребата од ефикасен пристап до правда за сите граѓани на Република ...