TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Промоција и разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар

Оff.net - 18.09.2023

Share Tweet Сподели Драго Јанчар, кој гостува во Скопје на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, вечерва (понеделник, 18.09) во 18 часот ќе се сретне со своите читатели во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија.

Отворен 11. „ПРО-ЗА Балкан“, вечерва тркалезна маса на тема „Литературата како (де)конструкција на стварноста“

Макфакс - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје.

Десет преведувачи влегоа во вториот круг на наградата „Драги“, интернационалната награда ја доби Александра Јоаниду за ...

Радио МОФ - 18.09.2023

Жири комисијата за доделување на наградата за најдобар книжевен превод на македонски јазик за наградата „Драги“ во вториот круг на селекција избра 10 преведувачи со изданија објавени од седум издавачки куќи.

Промоција и разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар

Независен - 18.09.2023

Издавачката куќа „Арс Ламина“, вечер (19.00) во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“, организира промотивен разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар кој деновиве ќе престојува во Скопје, во рамките на Меѓународниот книжевен ...

Разговор со турскиот писател Тарик Туфан: Балканската култура содржи многу различни духови

Слободен Печат - 17.09.2023

Меѓу писателите – гости на 11. „Про-за Балкан“ е истакнатиот турски писател и сценарист Тарик Туфан и од 17 до 19 септември ќе има можност да го претстави своето творештво пред македонските читатели.

Исклучителни пера од Балканот од вечерва гости на ПРО-ЗА Балкан во Скопје

Нетпрес - 17.09.2023

Драго Јанчар, Ренато Баретиќ, Даница Вукиќевиќ, Слободан Шијан, Владимир Левчев, Тарик Туфан и Снежана Младеновска-Анѓелков од вечерва ќе бидат гости на 11-то издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан во Скопје.

„ПРО-ЗА Балкан“ интернационален литературен фестивал

Екран - 17.09.2023

Во периодот од 17 до 20 септември 2023 година во Скопје ќе се одржи 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан.“ Гости на фестивалот ќе бидат петнаесетина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко.

Интернационален литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан

Независен - 17.09.2023

Во Скопје вечер ќе биде отворено 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан на кој ќе биде претставено делото на еминентните автори од регионот. На отворањето во Даут пашин амам ќе присуствуваат писателите Драго Јанчар, ...

Исклучителни пера од Балканот од утревечер гости на ПРО-ЗА Балкан во Скопје

Екран - 17.09.2023

17 септември, Скопје: Драго Јанчар, Ренато Баретиќ, Даница Вукиќевиќ, Слободан Шијан, Владимир Левчев, Тарик Туфан и Снежана Младеновска-Анѓелков од вечерва ќе бидат гости на 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан во ...

Интернационален литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан

Либертас - 17.09.2023

Во Скопје вечер ќе биде отворено 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан на кој ќе биде претставено делото на еминентните автори од регионот. На отворањето во Даут пашин амам ќе присуствуваат писателите Драго Јанчар, ...

Почнува ПРО-ЗА Балкан во Скопје – гости се исклучителни автори од Балканот

Кајгана - 17.09.2023

Драго Јанчар, Ренато Баретиќ, Даница Вукиќевиќ, Слободан Шијан, Владимир Левчев, Тарик Туфан и Снежана Младеновска-Анѓелков од вечерва ќе бидат гости на 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан во Скопје.

Вечерва се отвора 11. издание на литературниот фествал „ПРО-ЗА Балкан“ со исклучителни гости

Република - 17.09.2023

Драго Јанчар, Ренато Баретиќ, Даница Вукиќевиќ, Слободан Шијан, Владимир Левчев, Тарик Туфан и Снежана Младеновска-Анѓелков од вечерва ќе бидат гости на 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал ПРО-ЗА Балкан во Скопје.

Промоција и разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар

MakPress - 18.09.2023

Издавачката куќа „Арс Ламина“, вечер (19.00) во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“, организира промотивен разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар кој деновиве ќе престојува во Скопје, во рамките на Меѓународниот книжевен ...

Промоција и разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар

24 Вести - 18.09.2023

Вечер (19.00) во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“ е организиран промотивен разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар кој деновиве ќе престојува во Скопје, во рамките на Меѓународниот книжевен фестивал „Про-за Балкан“.

Промоција и разговор со писателот Драго Јанчар

Екран - 18.09.2023

Реномираниот и светски познат словенечки писател, Драго Јанчар, деновиве ќе гостува во Скопје во рамките на Меѓународниот книжевен фестивал „Про-за Балкан“. За време на неговиот престој, издавачката куќа „Арс Ламина“ организира промотивен разговор ...

10 преведувачи од седум издавачки куќи се селектирани во вториот круг за наградата „Драги“

Република - 18.09.2023

Жири-комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат 10 преведувачи со изданија објавени од седум издавачки куќи. За наградата „Драги“ првично беа номинирани 39 преведувачи со книги објавени од 17 ...

Промоција и разговор со словенечкиот писател Драго Јанчар

Република - 18.09.2023

Светски познатиот словенечки писател, Драго Јанчар, кој гостува во Скопје на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, вечерва во 18 часот ќе се сретне со своите читатели во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија.

Десет преведувачи во трка за наградата „Драги“

Независен - 18.09.2023

Жири комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат 10 преведувачи со изданија објавени од 7 издавачки куќи: 1. Алида Муча за преводот од албански јазик на „Премин во времето“ од Миѓен Келменди, во ...

Отворен 11. ПРО-ЗА Балкан, вечерва тркалезна маса на тема „Литературата како (де)конструкција на стварноста“

Опсервер - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје.

„ПРО-ЗА Балкан“: Литературата е последната надеж за воскреснување на човекот

Независен - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје.

Десет преведувачи во трка за наградата „Драги“

Окно - 18.09.2023

Жири комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат 10 преведувачи со изданија објавени од 7 издавачки куќи: 1. Алида Муча за преводот од албански јазик на „Премин во времето“ од Миѓен Келменди, во ...

„ПРО-ЗА Балкан“: Трагаме по духот на зборовите бидејќи се обидуваме да ги извадиме на површина нашите скриени чувства

Република - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје.

„ПРО-ЗА Балкан“: Литературата е последната надеж за воскреснување на човекот

Мета - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут ...

Започна Интернационалниот литературен фестивал „Про – ЗА Балкан“

Нова ТВ - 18.09.2023

Во Даутпашиниот амам вечер беше отворено 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје каде беа претставени седум врвни писатели од Балканот, од кои дел од нив се добро познати за македонските читатели.

ПРО-ЗА Балкан: Преку раскажување на приказните сакаме на луѓето да им покажеме дека сме тука, дека сме присутни

Кајгана - 18.09.2023

Тркалезна маса на тема „Литературата како (де)конструкција на стварноста“ ќе биде организирана вечерва во 20 часот во Europe House Скопје, на која ќе учествуваат гостите-автори Седум врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје ...

Преводот на „Мојот маж“ на Румена Бужаровска ја доби интернационалната награда „Драги“

Кајгана - 18.09.2023

За наградата „Драги“ оригинално беа номинирани 37 преведувачи од 16 издавачи и едно приватно издание. Комисијата што ја доделува наградата за книжевен превот „Драги“, во состав: Јана Михајловска (библиотекар и претседател на Библиотекарското ...

Новиот светски поредок варварски го напаѓа нашиот дух, потребна ни е магијата на литературата, Отворен 11. „ПРО-ЗА ...

Вечер Прес - 18.09.2023

„Ако зборуваме за магијата на литературата, мораме да зборуваме за воскреснување на човекот, за повторно пронаоѓање на човекот, негово повторно разбирање и, можеби, негово повторно воскреснување.

Фестивал „Про-за Балкан“: Литературата е последната надеж за воскреснување на човекот

Слободен Печат - 18.09.2023

Седум врвни писатели од Балканот на 17 септември во Даутпашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 11. Интернационален литературен фестивал „Про-за Балкан“ во Скопје.

Започна Интернационалниот литературен фестивал „Про – ЗА Балкан“

А1 On - 18.09.2023

Во Даутпашиниот амам вечер е отворено 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје каде беа претставени седум врвни писатели од Балканот, од кои дел од нив се добро познати за македонските читатели.