TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шести ден од привременото примирје во војната Израел-Хамас: Се чека ослободување на нови заложници

360 степени - 29.11.2023

Израелските медиуми пренесуваат дека веќе се информирани семејствата на заложниците кои ќе бидат ослободени денеска, на вториот ден од продолженото примирје Списокот со имиња на киднапирани Израелци кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денот ...

Шести ден примирје во војната Израел – Хамас: Посредниците се обидуваат да постигнат траен прекин на огнот

Фокус

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

24 Вести

Израел добил список на заложници кои треба да бидат ослободени во среда

Нетпрес

Десет израелски заложници во Газа предадени на Црвениот крст

Кумановски м.

Директорот на ЦИА е во Катар да разговара за Израел и Хамас и заложниците

Глас на Америка

Израел ослободи 15 Палестинки и 15 тинејџери

А1 On

Канал5 Вечер Прес Телма Во Центар Глас на Америка Канал5 Макфакс А1 On

РАЗМЕНИ И РАЦИИ ВО ТЕКОТ НА ПРИМИРЈЕТО Израел уапсил речиси исто толку Палестинци колку што ослободил

+инфо - 29.11.2023

Во текот на првите четири дена од размената на заробеници меѓу Израел и Хамас, Израел ослободи 150 и уапси 133 Палестинци, предупредуваат од Здружението на палестинските затвореници. Израел продолжува да апси десетици Палестинци на окупираниот ...

Нетанјаху инсистира на уништување на Хамас по истекот на примирјето

Бизнис Вести

МОЖЕ ЛИ ПАЛЕСТИНА ДА УПРАВУВА СО ГАЗА БЕЗ ХАМАС? По војната Абас го чека смена, а многу работи ќе треба да се договараат

+инфо

Судири во текот на ноќта на Западниот Брег, ранет Палестинец

Локално

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

Тетката на 12-годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на 7 октомври

Макфакс

Макфакс 360 степени Кумановски м. Бизнис Вести Локално Глас на Америка Бизнис Вести Бизнис Вести

80% од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

А1 On - 29.11.2023

Си-Ен-Ен истражи колку Палестинци приведени во Израел, кои треба да бидат ослободени како дел од договорот со Хамас, не се обвинети за злосторства, иако се во притвор. Откако ги анализираше имињата на 300-те затвореници што Израел ги стави на ...

Ослободени 30 палестински жени и деца од израелските затвори

Кумановски м.

Ослободени уште 33 палестински деца и жени од израелските затвори

Во Центар

Како Израел држи стотици Палестинци во притвор без обвиненија?

Кумановски м.

ВИДЕО: Израел ослободи 30 малолетници и три жени

А1 On

Нереди пред затворот на Западниот Брег поради ослободување на затвореници

Бизнис Вести

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

24Инфо

Centar MakPress Макфакс Опсервер Скопје1 Точка Локално

ЦИА и Мосад разговараат за можни решенија за Газа

А1 On - 29.11.2023

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелскиот Мосад вчера се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за следните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група ...

Средба на директорите на ЦИА и Мосад со премиерот на Катар посветена на примирјето во Газа

Бизнис Вести

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Канал5 Опсервер Скопје1 Точка MakPress Слободен Печат 24Инфо +инфо

Истекува примирјето во газа, се преговара за негово продолжување за уште два дена

Сакам да кажам - 29.11.2023

Шефовите на ЦИА и Мосад се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да се обидат да го продолжат примирјето помеѓу Израел и Хамас за уште два дена. Египетските медиуми објавија дека паузата во борбите ќе биде продолжена за два дена под истите услови ...

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

Либертас

Израел и Хамас се судрија во северниот дел на Газа, прекршено е кревкото примирје

Канал5

Руската пропагандна онлајн машинерија ги зголемила активностите за 400 отсто

Независен

Прекршено примирјето во Газа?! Би-Би-Си јави дека Палестинците отвориле оган врз израелските војници, наводно не информирани дека мирот е продолжен за уште два дена

Во Центар

Примирјето во Газа продолжено за уште два дена

еМагазин

Примирјето продолженo за два дена: Израел ослободи 33 палестински затвореници, од кои 30 деца

Кумановски м.

24Инфо Телма Р.С.Европа 360 степени Сител Сакам да кажам Р.С.Европа Слободен Печат

Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат - 29.11.2023

САД поддржуваат натамошно продолжување на оперативната пауза на борбите меѓу Израел и Хамас за да се обезбеди ослободување на сите заложници во заробеништво, соопшти Белата куќа. На прашањето за претстојната посета на државниот секретар Антони ...

Блинкен прво на Балканот, па оди во Израел

Кумановски м.

САД: Хамас се обврза да ослободи уште 20 лица во текот на два дена

Либертас

САД велат дека „имаат причина“ да веруваат дека Хамас денеска ќе ослободи американски заложник

Рацин

Белата куќа потврди дека Израел и Хамас се договориле за продолжување на примирјето

Макфакс

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Хамас ќе ослободи уште 20 заложници во следните два дена

24Инфо

Бизнис Вести Слободен Печат Рацин Канал5 Република Опсервер Скопје1 Centar

Нетанјаху: Европа е следна ако не го уништиме Хамас

Вечер Прес - 29.11.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на заканата од исламистите во Европа, велејќи дека континентот ќе биде следен на мета откако палестинската милитантна група Хамас изврши напад врз Израел на 7 октомври.

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Бизнис Вести

Жените војници предупредиле за нападот на Хамас, МОСАД ги игнорирал: „Фајненшл тајмс“ откри нови докази за пропусти на израелската тајна служба

ММС

Како Хамас создаде брутален сојуз за напад врз Израел?

Кумановски м.

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Либертас

ХАМАС НЕ НАПАДНА САМ, ТУКУ СОЗДАДЕ БРУТАЛЕН СОЈУЗ - еве како сѐ почна во 2020 година

Фактор

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Канал5

24Инфо +инфо CivilMedia Frontline Рацин MakPress Нова ТВ 365

Шефот на израелската армија призна дека не успеале да ги спречат нападите на 7 октомври

Кумановски м. - 29.11.2023

Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви во вторникот призна дека армијата не успеала да спречи ненадеен напад што Хамас го започна на 7 октомври, јавува Anadolu. Тој изјави дека во изминатите денови имало дијалог за ...

Либански медиуми: Израелска граната погоди предградие во јужен Либан

Либертас

Илјадници Палестинци во Израел ќе бидат вратени во Газа

Бизнис Вести

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Бизнис Вести

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Слободен Печат

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

24Инфо

ДПА: Хезболах им плаќа отштета на земјоделците и други погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Денешен

Сител Либертас Република 24Инфо Слободен Печат MakPress Lider MakPress

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат MakPress

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес - 28.11.2023

Висок функционер на Хамас во вторникот го покани американскиот милијардер Илон Маск да го посети палестинскиот Појас Газа за да се увери во степенот на уништувањето предизвикано од израелските бомбардирања, пренесе Ројтерс.

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск ќе се сретне со претседателот на Израел, Херцог

Канал5

ОТКАКО ГО ОБВИНИЈА ЗА АНТИСЕМИТИЗАМ, Илон Маск ќе се сретне со израелскиот претседател и со семејствата на заложниците на Хамас

Пари

БОРБА ПРОТИВ АНТИСЕМИТИЗМОТ НА ИНТЕРНЕТ Илон Маск пристигнува на разговори во Ерусалим

+инфо

Курир Макфакс Макфакс Во Центар Нетпрес Локално Локално Локално

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо - 28.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска за време на разговорот со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за воените злосторства што ги извршил во Газа.

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Локално

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Курир

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Во Центар

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Слободен Печат

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Нетпрес

Канал5 365 Press24 MakPress

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews - 28.11.2023

Портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис изјави дека во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање ако здравствениот систем не се подобри.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

MakPress

Рацин

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

Жозеп Борел: “Без држава Палестина, нема да има мир за Израел“

Во Центар - 28.11.2023

Без држава Палестина нема да има мир и безбедност за Израел, порача во понеделник високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. Во своето обраќање на осмиот министерски форум на ЕУ за Медитеранот ( ...

Делегации на земји од ЕУ, Блискиот Исток и Северна Африка денеска на средба во Барселона

Слободен Печат

Арапите и ЕУ се согласуваат дека решението со две држави е најдобриот одговор за конфликтот во Газа

Макфакс

Членови на Унијата за Медитеранот: Решението со две држави е единствениот одговор на израелско-палестинскиот конфликт

Во Центар

Сафади: Израел се однесува како да е над законот, Јордан сака мир и за Палестинците и за Израелците

Локално

Османи: Најважно е да се обезбеди непречен проток на хуманитарната помош за Газа

Мета

Сафади: Израел се однесува како да е над законот

Независен

Во Центар Опсервер Скопје1 Centar

ИДФ: Постара заложничка е во критична состојба по ослободувањето, Хамас ја третирале „сурово“

Канал5 - 27.11.2023

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари вечерва имаше брифинг со новинарите, за време на кој рече дека Алма Аврахам, 84-годишната која вчера беше ослободена од Хамас, е во критична состојба. Хагари рече: „Таа е мајка, баба, прабаба.

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Макфакс

ВОЈНАТА НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: Портпаролот на ИДФ откри што е сега морална обврска на секој израелски војник

Во Центар

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Скопје1

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Опсервер

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Точка