TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Како Груевски ја бранеше Јанева дека била стручна, искусна и стабилна личност

iPortal - 21.08.2019

Прашан, што мисли за изборот, Катица Јанева да го води Специјалното јавно обвинителство, Никола Груевски во 2015 година со куп пофални зборови ја опиша, Јанева. -Се работи за личност кој е висок професионалец, кој што има меѓународни обуки во ...

Притвор за Јанева

Призма - 21.08.2019

Распитот на Јанева траеше речиси четири часа | Фото: БИРН Притвор од 30 дена вечерва и е одреден на специјалната обвинителка Катица Јанева, како третоосомничена во случајот „Рекет“. Притворот го побара обвинителството за организиран криминал.

Се јави Биба Додева: Кој се изгорел на Катица, ќе дува и на Биба Додева

iPortal - 21.08.2019

Сличноста во изгледот помеѓу Катица Јанева и пејачката Биба Додева е огромна. Пејачката на „Златна Бубамара“ ја глумеше специјалната обвинителка. Денес, кога Јанева за случајот „Рекет“ доби 30 дена притвор, Додева се пошегува на Фејсбук.

Судот одреди 30-дневен притвор за Јанева

Р.С.Европа - 21.08.2019

Судија на претходна постапка при Кривичниот суд во Скопје вечерва одлучи да и` одреди 30-дневен притвор на спацијалната јавна обвинителка Катица Јанева, откако тоа денеска го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во ...

Судот ѝ одреди 30 дена притвор – Катица Јанева спроведена во истражниот затвор во Шутка

Мета - 21.08.2019

Кривичниот суд во Скопје вечерва одлучи да ѝ одреди 30 дневен притвор на спeцијалната јавна обвинителка Катица Јанева. Тоа го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во врска со случајот „Рекет“, а притиворот е побаран ...

Рускоска: Никогаш не би барала притвор без доволно докази

1tv - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Рускоска, вечерва по излегувањето од Кривичниот суд, изјави дека заедно со јавниот обвинител сметале оти во овој момент било неопходно да и се одреди мерка притвор на Јанева.

Мебелот што и бил подарен на Јанева - купен на вересија!

Deutsche Welle - 21.08.2019

Обвинителството треба да утврди каде завршиле 1,5 милиони евра од рекетот. Мебелот кој и бил подарен на Јанева од осомничениот Бојан Јовановски, наводно не бил ни платен во салонот од каде што бил набавен.

30 дена притвор за Катица Јанева

Нова ТВ - 21.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева доби 30 дневен притвор, но сепак ќе и биде дозволено да присуствува на погребот на нејзината мајка утре во Гевгелија. Јанева денеска беше приведена и спроведена во Кривичниот суд, каде што попладнево и се ...

Рускоска: Истрагата продолжува, ќе видиме каде ќе не однесе

PressingTV - 21.08.2019

По одредувањето 30 дена притвор за Катица Јанева, обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, соопшти дека истрагата за случајот „Рекет“ не е завршена и дека уште трае.

Како Никола Груевски ја оцени Катица Јанева во 2015? (ВИДЕО)

Канал5 - 21.08.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски во 2015 смета дека шефицата на Специјалното јавно обвинителство ,Катица Јанева е професионалец , со меѓународни обуки и искуство. Груевски за Јанева вели дека таа е професионална , искусна и дека ќе може да се ...

Надежта за правда не ни ја уби сега Катица, туку тогаш оној пи**ин дим од СЈО

Република - 21.08.2019

А господата и госпоѓите од СЈО и понатаму продолжија да глумат опасни фаци и да се трескаат од земја дека ќе расчистувале некаков криминал! Со државни пари!!! На кратко вака со два-три збора – кредибилитет на СЈО е НЕПОСТОЕЧКИ.

Рускоска: Сакав да слушнам што има да каже Јанева, притворот за неа е неопходна мерка

Курир - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковка по излегувањето од Кривичниот суд, кога беше одредена мерка притвор за Катица Јанева, изјави дека сметале оти во овој момент е неопходно да се одреди мерка притвор за специјалната јавна обвинителка во оставка.

Кој ќе ја замени Катица Јанева?

Алсат-М - 21.08.2019

По денешното приведување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, се отвора дилемата кој ќе го наследи нејзиното место во Специјалното јавно обвинителство. Бидејќи законот за СЈО не предвидува негова замена и не постои одредба за избор на вршител ...

Пејачката се шегува на Фејсбук: Кој се изгорел на Катица, ќе дува и на Биба Додева

Курир - 21.08.2019

Огромна е сличноста во изгледот меѓу Катица Јанева и пејачката Биба Додева. Додева на „Златна Бубамара“ дури и ја глумеше обвинителката. Денес, кога Јанева како третоосомничена за „Рекет“ доби 30 дена притвор, пејачката се шегува на Фејсбук.

Во Гевгелија почина мајката на Катица Јанева

Алсат-М - 21.08.2019

Почина мајката на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Како што се дознава, таа починала изутринава, по подолго боледување во геријатриската болница во Гевгелија. Одбраната на Јанева изјави дека ќе побара судот да дозволи таа утре да ...

Заев во силна одбрана на Катица Јанева: Таа е институција, стојам зад неа како личност

Курир - 21.08.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА, дадено во март годинава истакна дека смета дека вака поставената законска уреденост на Специјалното јавно обвинителство е добра. Тој истакна дека прашањето дали да остане Катица Јанева на чело на СЈО е ...

Русковска: “Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу, неопходен е притвор за Јанева”

Магазин - 21.08.2019

Вечерва пред новинарите обвинителката Вилма Рускоска по распитот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Кривичниот суд изјави дека ѝ дала шанса на колешката да даде свое видување, па затоа вчера ја повикала во Обвинителството.

Панчевски: Дали за 5.000 евра, Катица ќе добие условна?

Expres - 21.08.2019

СРАМ ЗА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО: Со ваква квалификација лажат народ сите треба да се разрешат, Јовевски и Русковска се срам за јавното обвинителство! Најмалку три години затвор но максимум 20 години затвор но штетата е мала 5.000 евра па и казната ќе ...

Црн ден за Јанева: осомничена за ,,Рекет“, ѝ се слоши во суд, почина мајка ѝ…

AKO - 21.08.2019

Денеска најверојатно е најлошиот ден во животот на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и еден од најцрните денови за македонското правосудство. Првиот човек на СЈО се најде од другата страна на правдата.

На Катица Јанева ѝ се слоши пред судија на претходна постапка, пред распитот стигна Брза помош

Сакам да кажам - 21.08.2019

На осомничената специјална обвинителка Катица Јанева ѝ се слошило кратко време откако беше изнесена пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1. Повикана беше Брза помош. Лекарската екипа излезе по околу половина час.

Подемот и падот на Јанева

Канал5 - 21.08.2019

Силно блесна како симбол за правдата, а заврши како осомничена за криминал. Избрана беше со консензус од повеќе политички партии, а нејзина задача беше да открие криминалите кои се слушаа во таканаречените бомби.

Штерјев за ДВ: Ова е најцрн ден за Обвинителството

Deutsche Welle - 21.08.2019

Недозволиво е тој што има надлежност да гони криминал, да се впушта во криминал. Дали е така, ќе оставиме да се докаже во судска постапка, вели претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев Откако паметам досега, ова е најцрн ден за ...

Биба Додева: Кој се изгорел на Катица, ќе дува и на Биба Додева

еМагазин - 21.08.2019

На својот Фејсбук профил во врска со приведувањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева , се огласи и пејачката Биба Додева , на чија сметка твитерџиите правеа шеги дека е „уапсена“ по грешка. „Добро вечер драги мои..

Повеќе од три часа Кривичен одлучува за притворот на Јанева

ТВ21 - 21.08.2019

Катица Јанева се уште е во Кривичниот суд каде што пред судија на претходна постапка, се одлучува за барањето на Јавното обвинителство за одредување на притвор за Јанева. Донесувањето на одлуката и натаму трае, нешто повеќе од три часа, откако ...

Видео: Последниот ден од ерата на Јанева во СЈО

Телма - 21.08.2019

Дојде како надеж за да го води СЈО во борба против криминалот, а замина, беше однесена од задната врата преку гаража од зградата на обвинителството. Иако имаше обид тоа да се прикрие со спуштање на вратата, упасената Јанева се виде во полициска ...

Побаран притвор за Јанева, примила поткуп од осомничен во „Империја“

Канал5 - 21.08.2019

По 36 дена од отворањето на истрагата за случајот “Рекет” и 13 дена по објавувањето на бомбите на “Ла Верита” Обвинителството побара притвор за обвинителката Катица Јанева. Таа се сомничи дека ја искористила својата положба како шеф во СЈО и ...

Боки 13 ѝ го подарил мебелот на Јанева, но никогаш не го платил

Expres - 21.08.2019

Мебелот што со полициска асистенција денеска беше изнесен од домот на Катица Јанева во населбата Козле – фотелји, софа, маса и друга покуќнина – бил подарок од Бојан Јовановски – Боки 13, дознава „Дојче веле“.

Јанева свесно извршила кривично дело, од Орце Камчев добила мебел во вредност од 5 илјади евра

ТВ21 - 21.08.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција со денешната прес конференција потврди дека снимките кои ги објави италијанскиот весник „Ла Верита“ се автентични. Таму се слушаше гласот на Катица Јанева, како се договара со Боки 13 и Орце Камчев.

Рекации на политичките партии по приведувањето на Јанева

Телма - 21.08.2019

Политичките партии и Владата се огласија по приведувањето на шефицата на СЈО, Катица Јанева и проширувањето на истрагата во која сега таа е осомничена. Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО – ДПМНЕ повторно со дијаметрално спротивни ставови.

Два часа ја испрашуваат Јанева во суд

Слободен Печат - 21.08.2019

Таа од ОЈО се сомничи дека ја искористила својата положба како шеф во СЈО и влијаела осомничениот во случајот “Империја” Орце Камчев да добие олеснителни околкности за време на истрагата. Речиси два часа пред судија на претходна постапка во зградата ...

Брза помош за Катица Јанева, судот ќе одлучува за барањето за притвор

МКД - 21.08.2019

По дваесетминутна интревенција, медицинската екипа на Брзата помош замина од пред зградата на Кривичниот суд. Катица Јанева, која е во судот, се пожалила дека не се чувствува добро, по што била повикана Брза помош.

Кој ќе седне во фотелјата на Јанева? Штерјев: Не можеме да назначиме вршител на должност

ТВ21 - 21.08.2019

Повикувајќи се на законот за јавно обвинителство, републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека Советот на јавни обвинители ќе треба да реагира и да назначи вршител на должност, односно заменик на Јанева од тоа обвинителство.

Алфа во пред домот на Јанева во Гевгелија – соседите зачудени од апсењето на нивната сограѓанка

Алфа - 21.08.2019

Телевизија Алфа беше во Гевгелија, родниот град на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, односно онаму каде таа ја започна својата кариера. Освен во нејзиниот дом во Скопје, полицијата изврши претрес и во домот непосредно до центарот на ...

Екипа на брза помош во Кривичниот суд- И се слошило на Јанева?

Канал5 - 21.08.2019

Пред малку во Кривичниот суд пристигна екипа на Итната помош , откако и се слошило на досегашната специјална обвинителка Катица Јанева. На Катица Јанева и се слошило во Кривичниот суд , па по барање на судијата , била повикана екипа на Итната помош.

Хронологија на настаните поврзани со Јанева: Цел ден со полициска придружба, претреси во домот и во канцеларијата

ТВ21 - 21.08.2019

Со полициска придружба околу 13 часот специјалната обвинителка Катица Јанева, од својот дом во населбата Козле беше пренесена во просториите на Специјалното Јавно Обвинителство. Околу еден час траеше претресот во канцеларијата на Јанева, откако ...

Мебел изнесен од домот на Јанева

Алсат-М - 21.08.2019

Фотелји, кревет, маса и друга покуќнина од домот на Јанева денеска се натоварени во камион со полициски таблички паркиран пред куќата на специјалната јавна обвинителка. Од домот на Јанева се изнесуваат и хартиени кеси со документи.

Брза помош за Јанева пред Кривичен

Алсат-М - 21.08.2019

Екипа на брзата помош пристигна во Кривичниот суд откако за време на сослушувањето најверојатно на Катица Јанева ѝ се слошило. Сѐ уште нема детали околу состојбата на Јанева, но амбулантното возило пристугнува околу еден час по почетокот на ...

ВИДЕО: Синот на Катица Јанева беше со неа кога ја апсеа

А1 On - 21.08.2019

Катица Јанева пред да биде уапсена беше со нејзиниот син во куќата во Козле. Таа иако ја очекуваа во СЈО да се појави на работа, сепак не отиде. Кај неа беше нејзиниот син, а имаше и комуникација со нејзиниот шофер.

Кој ќе раководи со СЈО? Ќе одлучи Советот на обвинители, вели јавниот обвинител Јовески

МКД - 21.08.2019

По приведувањето на Катица Јанева, шефицата на Специјалното јавно обвинителство, се отвори прашањето за тоа кој сега ќе раководи со СЈО. Според законската поставеност, заменичките на Јанева не можат во целост да ја преземат функцијата прв човек на ...

Профил на Катица Јанева – од хероина до осомничена. Дали силуетата од „СЈО“ маичките ќе заврши зад решетки?

24 Вести - 21.08.2019

Женатата која за јавноста беше олицетворение на правдата сега ќе треба да се соочи со истата Осомничена и изнесена со полиција од сопствениот дом. За јавноста беше симбол за правда. Дојде на голема врата – вети дека ќе се бори против криминалот и ...

Јанева на распит во Кривичниот суд – Ќе има ли притвор?

Канал5 - 21.08.2019

По четири часовни претреси, и во Специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, специјалната јавна обвинителка од пред 40-тина минути е во Кривичниот суд, кој треба да одлучи дали ќе и одреди притвор на Јанева.

ВО ЖИВО: Јанева ја носат во притвор

Република - 21.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вечерва ќе биде пренесена во притвор, каде ќе биде задржана следните 30 дена. ...

Зошто Јанева би жртвувала кариера, моќ, статус, иднина и пари за да одработи за некои да земат милиони, а таа мебел за ...

Република - 21.08.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски упати јавно прашање до РЈО Љубомор Јовески: Зошто Јанева би жртвувала кариера, моќ, статус, иднина и пари за да одработи за некои да земат милиони а таа мебел за 4,5 илјади евра? Какво е тоа помагање во ...

Кој ќе раководи со СЈО? Дали СЈО е блокирано со апсењето на Јанева?

Сител - 21.08.2019

Што ќе се случи со специјалното јавно обвинителство доколку на првиот човек Катица Јанева и се одреди притвор за случајот „Рекет“? Ова е главното прашање за функционирањето на СЈО имајќи предвид дека Јанева е единствениот обвинител во СЈО, а ...

Синот на Катица бил со неа кога ја апселе

Република - 21.08.2019

Синот на Катица Јанева, Лазар Јанев, бил со Јанева кога дошла полицијата да ја упаси, се гледа од видеоснимката објавена од А1он. Јанев работеше во телевизијата на Бојан Јовановски како маркетинг директор, а со мајка си беше и на одмор во Грција по ...

Утринава починала мајката на Катица Јанева

Сакам да кажам - 21.08.2019

Утринава пред да биде уапсена специјалната обвинителка Катица Јанева, починала нејзината мајка по долго боледување. Погребот, велат извори блиски до семејството, ќе биде утре во Гевгелија, родниот град на Јанева.

Судот решава за барањето за притвор на Јанева

Алсат-М - 21.08.2019

Два часа траеше заплената на мебелот во домот на Катица Јанева во населбата Козле. Во товарното возило со полициски ознаки, беа товарени гарнитури. Веднаш потоа, на капијата се појави специјалната обвинителка, влегувајќи во автомобилот, кој се упати ...

Јанева донесена во Кривичниот суд

Нова ТВ - 21.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која денеска беше приведена, попладнево е донесена во Кривичниот суд каде треба да даде исказ пред судија на претходна постапка. Автомобилот со Јанева беше внесен во гаражите на судот.

Јоци монтажа: Тажната прикаска за сињора Јанева и СЈО

Република - 21.08.2019

Со музиката од „Само сеќавања“, Јорданка Ивановска – Јоци со видеоколаж од блескавите денови на Специјалното јавно обвинителство потсетува на почетокот и падот на Катица Јанева. ...

Јанева пристигна во Кривичниот суд на распит

Канал5 - 21.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Јанева е на пат кон Кривичниот суд, каде треба да се појави пред судија на претходна постапка, кој треба да одлучи дали ќе и одреди мерка притвор на Јанева. Пред малку, таа беше одвезена од домот во Козле, каде и беше ...