TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Славјанка Петровска најави кандидатура за лидер на СДСМ

360 степени - 30.05.2024

Освен Петровска, кандидатура за иден лидер на СДСМ најави и Јован Деспотовски, актуелниот директор на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ), а речиси извесна е и кандидатура на ексминистерот за здравство Венко Филипче Актуелната ...

Петровска ја потврди кандидатурата за претседател на СДСМ

24Инфо - 30.05.2024

Актуелната пратеничка и досегашна министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ, партија која ги загуби парламентарните избори одржани на 8 мај.

Централниот одбор на СДСМ на седница треба да ги утврди правилата околу постапката за внатрепартиските избори

Нова ТВ - 30.05.2024

Централниот одбор на СДСМ вечерва одржува седница на која треба да го усвои Правилникот за критериумите, начинот и роковникот за спроведување на внатрепартиските избори на 30 јуни. Извршниот одбор на СДСМ на седницата одржана на 27 мај донесе Одлука ...

Славјанка Петровска – поранешна министерка за одбрана која го „напаѓа“ лидерското столче на СДСМ!

Фокус - 30.05.2024

Актуелната пратеничка и довчерашна министерка за одбрана, Славјанка Петровска , вчера пред сопартијците во Тетово и официјално потврдила дека ќе биде кандидат за претседател на СДСМ, што следува десетина дена откако таа во изјава за „Фокус“ рече ...

Славјанка Петровска најави кандидатура за претседател на СДСМ

еМагазин - 30.05.2024

Министерката за одбрана во заминување, најави дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ. Таа информацијата ја потврди за . Изборот за претседател на СДСМ, ќе се случи на 30 јуни. ...

Петровска за ТВ 24: Ќе се кандидидирам за Претседател на СДСМ

24 Вести - 30.05.2024

„Ќе се кандидидирам за Претседател на СДСМ“, вели за ТВ 24 пратеничката на новата опозиција Славјанка Петровска. Петровска која е министер за одбрана во заминување и веќе најави опција за можен кандидат .

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

Фактор - 30.05.2024

Славјанка Петровска има амбиции да стане лидер на СДСМ. „Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ“, вели за пратеничката Славјанка Петровска. Петровска е министер за одбрана во заминување. Потврдата доаѓа пред ЦО на СДСМ на кој треба да се потврдат ...

Најмалку четворица заинтересирани, кој ќе го преземе кормилото во СДСМ?

24Инфо - 30.05.2024

СДСМ по изборниот пораз и по оставката на досегашниот претседател Димитар Ковачевски на внатрепартиски избори ќе го бира својот следен лидер. Според најавите изборите во СДСМ (трети по ред) ќе треба да се одржат кон крајот на јуни.

Петровска: Членството ќе одлучи дали јас сум идниот претседател на СДСМ

Скопје1 - 29.05.2024

„Доколку сакате потврда за кандидатурата за која што подолго време размислувам и ја најавувам, денеска конечно падна одлуката дека ќе се кандидирам за претседател на СДСМ. Одговорот дали јас ќе бидам идната претседателка ќе го даде членството на ...

Петровска во Тетово на сопартијците им потврдила дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ

Телма - 29.05.2024

Досегашната министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди и официјално дека ќе биде кандидат за нов партиски претседател на СДСМ. Таа ја официјализирала кандидатурата пред сопартијците во Тетово, во 6-тата изборна единица, каде што таа беше ...

Лидерски амбиции во СДСМ има, но сè уште се тактизира

Р.С.Европа - 29.05.2024

Повеќе имиња се вртат како можни лидери на СДСМ по најтешкиот изборен пораз од 8 мај. Дел од нив, веруваат дека можат да ја предводат партијата која по седум години власт сега ќе биде опозиција.

Петровска потврди за Телма: Официјално е кандидат за претседател на СДСМ

24Инфо - 29.05.2024

Досегашната министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди и официјално дека ќе биде кандидат за нов претседател на СДСМ. Таа во писмен одговор до соопштува дека ја официјализирала кандидатурата пред сопартијците во Тетово, во 6-тата изборна ...

Петровска во Тетово на сопартијците им потврдила дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ

Денешен - 29.05.2024

Досегашната министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди и официјално дека ќе биде кандидат за нов партиски претседател на СДСМ, објави ТВ Телма. Таа ја официјализирала кандидатурата пред сопартијците во Тетово, во 6-тата изборна единица, каде ...

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА ЈА ПОТВРДИ КАНДИДАТУРАТА Министерката за одбрана го напаѓа лидерското столче на СДСМ

+инфо - 30.05.2024

Сѐ уште не е почната постапката за кандидирање, но денеска имав средба со кандидатите за пратеници на СДСМ за ИЕ 6 и општинските штабови и им потврдив дека ќе се кандидирам за Претседател на СДСМ, затоа што во сериозни и предизвикувачки времиња како ...

Петровска потврди: Ќе се кандидира за претседателка на СДСМ

Press24 - 30.05.2024

„Ќе се кандидидирам за Претседател на СДСМ“, вели за ТВ 24 пратеничката на новата опозиција Славјанка Петровска. Петровска која е министер за одбрана во заминување и веќе најави опција за можен кандидат .

ЦО на СДСМ

24 Вести - 30.05.2024

Вечерва централниот одбор на СДСМ на седница треба да ги усвои роковниците и правилниците за одржувањето на внатрепартиските избори. Согласно статутот на партијата, има доволно време да се направи регистрација на членовите, да се депонираат ...

Петровска ја најави кандидатурата за лидер на СДСМ

Вечер Прес - 30.05.2024

Актуелната пратеничка и довчерашна министерка за одбрана, Славјанка Петровска, вчера пред сопартијците во Тетово и официјално потврдила дека ќе биде кандидат за претседател на СДСМ, што следува десетина дена откако таа во изјава за „Фокус“ рече дека ...

Петровска ја потврди кандидатурата за претседател на СДСМ

Бриф - 30.05.2024

Актуелната пратеничка и досегашна министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ, партија која ги загуби парламентарните избори одржани на 8 мај.

Петровска ја потврди кандидатурата за претседател на СДСМ

Курир - 30.05.2024

Актуелната пратеничка и досегашна министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ, партија која ги загуби парламентарните избори одржани на 8 мај.