TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми: Овие избори се натпревар меѓу Албанците и двете македонски политички партии

ТВ21 - 01.07.2020

Претставникот на ДУИ, Арбр Адеми вечерва во изборната дебата на ТВ21 вели дека овие избори се натпревар помеѓу Албанците и двете македонски политички партии, мислејќи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

„Ќе победиме и ќе бидеме клучот за формирање Влада“, вели Адеми

ТВ21 - 01.07.2020

Претставникот од ДУИ од втората изборна единица, вечерва во изборната дебата на ТВ21, вели дека ДУИ ќе победи и токму нивната партија ќе биде и клучот за формирање на Влада. „Ние веруваме дека на овие избори нема да бидеме само победници туку ќе ...

Адеми: Ќе победиме и ќе бидеме клучот за формирање влада

+инфо - 02.07.2020

Претставникот од ДУИ Арбер Адеми од втората изборна единица, вечерва во изборната дебата на ТВ21, вели дека ДУИ ќе победи и токму нивната партија ќе биде и клучот за формирање ...

Ибрахими: Идејата за премиер Албанец е флоскула и тоа нема да се оствари

ТВ21 - 01.07.2020

„Идејата за Албанец премиер е една флоскула или како што реков една неокомунистичка идеја, како што ние повозрасните го видовме тоа во комунизмот. Имавме претседатл на Федеративна Југославија Г-динот Синан Хасани и истата ролја или истиот атрибут ...

„Ќе се елиминираат бариерите, пречките и предрасудите со изборот на премиер Албанец“, рече Адеми

ТВ21 - 01.07.2020

Со изборот на премиер Албанец ќе се елиминираат одредени бариери, рече вечерва во изборната дебата на ТВ21, претставникот од ДУИ, Арбр Адеми. „Направивме многу работи за Албанците и за другите заедници и за земјата воопшто.

Адеми: Премиерот Албанец ќе ја смени повеќедецениската црно бела слика во нашата земја

ТВ21 - 01.07.2020

Во изборната дената на Тв21, Арбер Адеми од ДУИ вели дека нивниот кандидат ќе ја промени сликата која што се провелкува повеќе децении во нашата држава. „Ние на овие избори правиме еден храбар чекор како Албанци, како втора по големина етнчка ...

Бранителот Ангелов: Немам ништо против за Албанец премиер

Курир - 01.07.2020

Одлична пи-ар стратегија е идејата Албанец за премиер. Одлично на кого му текнало тоа денес сите зборуваат за тоа, се друго од албанските партиите е ставено на страна ова е тема сега актуелна, рече бранителот Стојанче Ангелов на вечерашната дебата ...

Адеми: Овие избори се борба меѓу Албанците и ВМРО, СДСМ

Република - 01.07.2020

Носителот на пратеничката листа на ДУИ, Арбер Адеми, вечерва во изборната дебата на ТВ21 вели дека овие избори се натпревар помеѓу Албанците и двете македонски политички партии, мислејќи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. рече Адеми.

Ахмети не е загрижен за „позајмувањето“ пратеници меѓу Заев и Мицкоски

24 Вести - 01.07.2020

Али Ахмети не е загрижен дека Зоран Заев и Христијан Мицксоки ќе направт малцинска Влада, со која ДУИ ќе извиси. Од Мала Речица на вчерашната понуда на лидерот на СДСМ кон првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ во дуелот на ТВ 24, дека е подготвен да позајми ...

Заев подготвен да се обедини со Мицкоски против ДУИ, коментираа Бујар Османи и Аријанит Хоџа

ТВ21 - 01.07.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на телевизиска дебата на ТВ24 изјави дека тој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија и доколку ДУИ продолжи со условот за премиер Албанец, тој е подготвен да размени пратеници и со ВМРО-ДПМНЕ.

Ахмети: Си го сакаме само нашиот дел за кој сме пролеале крв

+инфо - 01.07.2020

Во продолжение на неговиот говор пред граѓаните на Куманово рече дека е загрижен од македонските политичари, но и од претседателите на албанските политички партии кои реагираа за идејата на премиерот Албанец во Македонија.

Етно-националистички свингери

Deutsche Welle - 01.07.2020

Секоја партија има право на кандидат за мандатар, но тоа треба да биде оној (или онаа коалиција) кој(а) добил(а) најмногу гласови. Евентуален етнички кандидат може ефикасно да биде договорен само во предизборна коалиција ДУИ на овие избори изведе ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави ...

Османи ги повикува медиумите на дебати со Заев и Мицкоски да го канат и Зибери

МКД - 01.07.2020

Медиумите, со целосна почит кон нивната демократска одговорност и јавниот интерес, да обезбедат еднаквост во дебатите, и да ѝ понудат на својата публика фер соочување меѓу тројцата кандидати за премиер, побара денеска Бујар Османи на ...

Османи: Ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди

Макфакс - 01.07.2020

Вицепремиерот Бујар Османи повика на рамноправното покривање на медиумите на сите партии, вклучително и еднаков третман на сите кандидати за премиер. „ За прв пат во историјата, на граѓаните на Северна Македонија им е овозможено да изберат повеќе од ...

Османи: Кога ДУИ и Албанците ќе се здружат во една идеја, нема сила која може тоа да го спречи

ТВ21 - 01.07.2020

Бујар Османи на денешната прес конференција по новинарско прашање, околу вчерашната изјава на Зоран Заев на лидерското соочување за тоа дека е спремен да даде или побара пратеници за формирање на Влада, истакна дека Зоран Заев и Христијан Мицкоски ...

Османи бара медиумите да го канат и Зибери на дебати со Заев и Мицкоски

+инфо - 01.07.2020

Тој информира дека денеска испратиле писмо до АВМУ со кое бараат итна реакција на исполнување на обврските на радиодифузерите за овозможување на правчно, избаланирано и непристрасно покривање на изборната кампања.

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, ...

Проф Марковиќ: Албанските интелектуалци ја закопаа идејата за премиер Албанец под контрола на ДУИ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.07.2020

Евидентна е релаксацијата во меѓу-етничка смисла. Дури ни ова што ДУИ проба да го наметне не одекна баш многу силно. Главната причина за тоа не се реакциите на Заев и Мицкоски, туку кај другите албански партии и интелектуалци кои некако ја закопаа ...

Ахмети го преферира СДСМ за идна влада

24Инфо - 30.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното интервју на ТВ Алсат, посочи дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери односно со социјалдемократите. „Сега, јас не сакам да прејудицирам, по моето мислење и процена, би било од полза да ...

Ахмети: Би било од полза да продолжиме со СДСМ, но граѓаните одлучуваат

+инфо - 30.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното интервју на ТВ Алсат, рече дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери за да ги завршат веќе започнатите работи, но на дополнително прашање дали го преферира СДСМ, тој кратко одговори: „Но, ...

Ахмети повеќе го сака СДСМ за идна влада: Би било од полза да продолжиме истите партнери, но граѓаните одлучуваат

Либертас - 30.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното интервју за емисијата “200” на ТВ Алсат, посочи дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери односно со социјалдемократите и во идната влада.

Зендели: Причината зошто имаме многу албански политички партии е поради неуспесите на ДУИ и ДПА

24Инфо - 30.06.2020

Во втората изборна дебата која ја реализира ТВ21 со претставници од шестата изборната единица, стана збор и за големиот број на албански партии во Македонија. „Имаме ДУИ партија која од 20 пратеници, падна на 10.

Како ДУИ ќе постигне прв Премиер Албанец?, зборува Арта Биљали-Зендели

4NEWS - 01.07.2020

Кандидатот од ДУИ во изборната единица 6, Арта Биљали Зендели во изборната дебата на ТВ21 посочува како ДУИ ќе постигне прв премиер Албанец. „Колку е возможно да се постигне ова?! Праксата овозможува вакво нешто и имаме вакви примери.

„ДУИ претчувствувaа дека нема да им оди добро, па излегоа со идејата за премиер Албанец“, вели Исаку

4NEWS - 01.07.2020

Кандидатот за пратеник од ДПА, Фатмире Исаку во изборната дебата на ТВ21 истакна дека ДУИ претчувствуваат дека нема да оди добро, па излегле со идејата за Премиер Албанец. „Јас мислам дека ДУИ претчувствувале дека нема да им оди добро, и излегоа со ...

Ахмети: Би било од полза да продолжиме со СДСМ, но граѓаните одлучуваат

Република - 01.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вчерашното интервју на ТВ Алсат, рече дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери за да ги завршат веќе започнатите работи, но на дополнително прашање дали го преферира СДСМ, тој кратко одговори: „Но, ...

Ахмети сака да продолжи со истите партнери и во идната Влада

Скопје1 - 01.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното интервју за емисијата “200” на ТВ Алсат, посочи дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери и во идната Влада, поточно со СДСМ. -Сега, јас не сакам да прејудицирам, по моето мислење и процена, ...

Али Ахмети посакува влада со СДСМ!?

Expres - 01.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вчерашното интервју на ТВ Алсат, рече дека би сакал да продолжи соработката со истите партнери за да ги завршат веќе започнатите работи: На дополнително прашање дали го преферира СДСМ, тој кратко одговори: „Но, ...

Османи: Ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди

Вечер - 01.07.2020

Вицепремиерот Бујар Османи повика на рамноправното покривање на медиумите на сите партии, вклучително и еднаков третман на сите кандидати за премиер. „ За прв пат во историјата, на граѓаните на Северна Македонија им е овозможено да изберат повеќе од ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Независен - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

Османи побара од медиумите на дебатите меѓу Заев и Мицковски, да го канат и првиот кандидат Албанец за премиер Зибери

Слободен Печат - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ ЗА ЗИБЕРИ: На ТВ дебати со Мицкоски и Заев да се кани и кандидатот за прв премиер Албанец

Денешен - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

24Инфо - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Кајгана - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ-дебата на Зибери, Заев и Мицкоски

360 степени - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ-дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

Османи побара медиумите да го поканат „првиот премиер Албанец“ на дебати со Заев и Мицкоски

Локално - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

А1 On - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ: Мицкоски и Заев да се соочат на ТВ дебата со Зибери

Фокус - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Телма - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Либертас - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

Османи: Ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди

Centar - 01.07.2020

Вицепремиерот Бујар Османи повика на рамноправното покривање на медиумите на сите партии, вклучително и еднаков третман на сите кандидати за премиер. „За првпат во историјата на граѓаните на Северна Македонија им е овозможено да изберат повеќе од ...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

MakPress - 01.07.2020

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамноправното ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец, ние го земаме делот што ни припаѓа

Макфакс - 01.07.2020

На промоција на кандидатот за премиер на Република Северна Македонија под број 9 кој е предложен од Демократската Унија за Интеграција беше присутен и Претседателот на партијата, Ахмети кој на почетк рече дека ова е голем собир бидејќи тука се ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Слободен Печат - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Либертас - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Независен - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

24Инфо - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец, ние го земаме делот што ни припаѓа

Вечер - 01.07.2020

На промоција на кандидатот за премиер на Република Северна Македонија под број 9 кој е предложен од Демократската унија за интеграција беше присутен и претседателот на партијата, Ахмети, кој на почеток рече дека ова е голем собир бидејќи тука се ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Република - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Никој да не се плаши од првиот премиер Албанец

Бизнис Вести - 01.07.2020

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние излеговме со наше правно и легитимно барање за премиер Албанец, изјави лидерот на ДУИ, Али ...